Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Turkhackteam Under Ground
> Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Sistemlerine Sızma Teknikleri Keylogger lar Hakkında Bilgiler...(Dökümanlar Tamamen Eğitim Amaçlıdır.)

Zararlı Yazılım Türleri / TEO

Bilgisayar Güvenliği

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 5 Gün önce   #1
 • Offline
 • Albay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jul 2015
Nereden
KERKÜK
Mesajlar
Konular


  
Post Zararlı Yazılım Türleri / TEO


TEOHerkese merhaba değerli dostlarım, ben Teorina. Bugun sizlere "Bilgisayarımızın Güvenliği" için "Zararlı Yazılım Türlerini" göstereceğim.
İyi seyirler dilerim

• ZARARLI YAZILIMLAR •

~ VİRUSLER

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarın işlemlerine müdahale etmek, verileri kaydetmek, bozmak veya silmek ya da internet yöntemiyle diğer bilgisayarları etkilemek amacıyla tasarlanan yazılım programlarıdır. Virüsler çoğu vakit işlemleri yavaşlatır ve başka sorunlara neden olur. Örneğin Word dosyalarına eklenmiş kötü fakatçlı makrolar diğer Word dosyalarına bulaşabilir, ya da bir boot sector virüsü disketten boot sektörüne kendini kopyalayarak işletim sisteminin açılmasını engelleyebilir. Virüsler bilgisayar kullanıcısını rahatsız edecek mesajlar gösterebilir, dosyaları kullanılmaz hale getirebilir, kişisel detayları başkalarına gönderebilir veya işletim sistemini çalışmaz hale getirebilir.Virüsler bir dosyanın açılması, bir programın çalıştırılması, boot sector virüs içeren bir CD’nin bilgisayar açılırken takılı olması veya e-postalara eklenmiş dosyaların açılması ile bilgisayara bulaşabilir. Virüsler antivirüs programları tarafın tespit edilmemek için değişik karıştırma, şifreleme, değişme vb. Yöntemleri kullanmaktadır. Virüsler genel olarak 5 ana kategoriye ayrılırlar;


- Multipartite ;
Boot sektör ve File Infector virüslerinin özelliklerini taşır. Flip ve Invader bu tür virüslere örnektir.

- Dosya Virüsleri ; Word, Excel veya oyun programları benzer biçimde çalıştırılabilir programlara kendilerini eklerler.Bir programa bulaştıktan sonra diğer programlara bulaşabilirler. Jerusalem ve Cascade virüsleri bu tür virüslere örnektir.

- Boot Sector; Boot sector virüsleri sabit diskin Master Boot Record (MBR), boot sector kısımlarını yada floppy disket, CD, flash disk gibi taşınabilir medyalara bulaşırlar. Boot sektör durağan disk sürücünün başlangıç kısmında bulunan ve disk / drive yapısı hakkında detayları içeren kısımdır. Açılış sektörü bilgisayar üzerine kurulu işletim sisteminin başlatılabilmesi için gerekli programları ihtiva eder. MBR disk üzerinde özel bir bölgede bulunur, bilgisayar BIOS boot programının yer bilgisini tutar ve çalıştırma komutunu ihtiva eder. Sistem açılışı esnasında taşınabilir disk takılı konumda ise sisteme boot sector virüsleri bulaşabilir (Taşınabilir diskte boot sector virüsü olması durumunda). Boot sector virüsleri sistemi çalışmaz konuma getirebilir. Emareleri sistem açılışında görülen hata mesajları veya sistemin açılamaması olabilir. Biçim, Michelangelo ve Stoned boot sector virüslerine örnektir.

- Betik ; Makro virüslere benzerdirler, temel farkları makro virüsler belli bir program tarafından kullanılan betiklerden oluşurken, betik virüsleri işletim sistemi tarafınca çalıştırılan servislerin çalıştırabildiği betiklerden kaynaklanır. Örneğin Windows Scripting Host servisi VBScript’le yazılan betikleri çalıştırmaktadır. Bu tür virüslere örnekler First ve LoveStages virüsleridir.

- Makro ; Makro virüsler en yaygın ve etkili virüs türüdür. Bu tür virüsler kendilerini makro (kompleks, tekrarlanan işlemleri otomatize eden betikler) kullanımına izin veren Word, Excel vb. Programların açtığı dokümanlara kopyalarlar. Makro virüsler bu tür programların makro programlama dili kabiliyetlerini kullanarak yayılırlar ve programlandıkları işlevi gerçekleştirirler. Bir makro virüs bulaştığında ilgili programın yeni dokümanlar oluştururken veya mevcut dokümanları açarken kullandığı taslak doküman (template) virüslü hale gelir. Concept, Marker, ve Melissa virüsleri bilinen makro virüslere örnektir..

~ TRUVA ATI

Keyifli yahut faydalı bir program gibi görünen, ancak maksadı hedef sisteme zarar vermek olan programlardır. Truva atları virüs ve solucanların aksine yayılma özelliğine haiz değildir ve kullanıcı tarafından faydalı olduğu düşünülerek bilgisayara kurulur. Truva atları kurulduğunda mevcut sistem dosyalarını değiştirebilir, kendi dosyalarını oluşturabilir, saldırgana arka kapı (Backdoor) açabilir, kullanıcın kişisel bilgilerini toplayabilir. Truva atlarının varlığı antivirüs/spyware türü programlarla tespit edilmekle beraber, bilgisayarın CPU, RAM veya ağ kullanımındaki beklenmedik değişimler Truva atının varlığına işarettir. Truva atlarına şu örnekler verilebilir:

Sistemde kullanılan şifreleri toplayan bir oyun programı.
İşlemleri listelemek için kullanılan programın zararlı programların listelenmesini engellemesi
Erişim denetim programının şifreleri saldırgan için saklaması
sözlük olduğu sanılan programın sistem dosyalarını silmesi vb.

SubSeven, BackOrifice ve OptixPro malum truva atlarına birkaç örnektir.
~ WORM [SOLUCAN]Worm’lar bir dosyaya bulaşmak için host programa ihtiyaç duymayan zararlı kodlara verilen isimdir. Solucanlar yayılmak için kullanıcının dosyayı açmasına ihtiyaç duymadan yayılabilirler. Bu nedenle tüm sisteme kısa sürede yayılma olanağına sahiptirler. Solucanlar bilinen açıklıkları (işletim sistemi, uygulama açıklıkları) yahut konfigürasyon hatalarını (güvenlik önlemi alınmamış paylaşımlar benzer biçimde) kullanırlar. Sistem ya da ağ kaynaklarını tüketmek yahut sisteme izinsiz giriş için arka kapılar oluşturmak amacıyla kullanılırlar. İki çeşit solucan bulunmaktadır:

- Ağ Solucanları ;
İşletim sisteminin/uygulamaların ağ servislerinde bulunan açıklıkları kullanarakyayılırlar. Solucan bir sisteme bulaştıktan sonrasında aynı servisi kullanan diğer sistemleritarar ve bu sistemlere bulaşmaya çalışır. Kullanıcının yapacağı işlemlere bağımlı olmadığı için öteki zararlı kod/yazılımlara nazaran daha hızlı yayılırlar. Sasser ve Witty bu tür solucanlara örnektir.


- E-posta Solucanları ; E-posta ile yayılan virüslere benzerler, fakat e-posta solucanları bulaştıktan sonra sistemde kayıtlı e-posta adreslerini arar ve kopyalarını bu adreslere gönderir. Bu türsolucanlar e-posta sunucusunun servis dışı kalmasına sebep olabilir veya ağ performansını düşürebilir. Beagle, Mydoom ve Netsky bu tür solucanlara örnektir~ CASUS YAZILIMLARCasus yazılım, izniniz olmadan, kafi uyarmada bulunmadan yada size denetim olanağı vermeden kendini bilgisayarınıza yükleyebilen yada çalıştırabilen yazılımlardır. Casus yazılımlar bilgisayarınızı etkiledikten sonra herhangi bir emare göstermeyebilir, sadece çoğu kötü amaçlı veya istenmeyen program bilgisayarınızın çalışma biçimini etkileyebilir. Örneğin, casus yazılım web faaliyetinizi izleyebilir yada sizinle ilgili bilgi (örneğin, kimliğinizle ilgili bilgiler yada başka önemli bilgiler) toplayabilir, bilgisayarınızdaki ayarları değiştirebilir yada bilgisayarınızın yavaş çalışmasına niçin olabilir.Casus yazılımlar genel olarak yazılımlar 3'e ayrılır :

- Keylogger ;
Keylogger kullanıcının klavyede dokunduğu tuşları kaydeden programlara verilen isimdir. Bu tür programlar aracılığıyla yazılan e-postalar, kullanılan kullanıcı isimleri/şifreleri, hazırlanan dokümanlar, kredi kartı bilgileri vb. kritik bilgiler gizlice kaydedilir ve saldırgan tarafından e-posta, dosya transferi vb. yollarla elde edilebilir. KeySnatch, Spyster ve KeyLoggerPro keylogger programlarına örnektir

- Backdoor : Arka kapı, belli bir TCP ya da UDP portundan gelecek saldırı fakatçlı komutlar içindinleme icra eden zararlı programlara verilen isimdir. Arka kapılar çoğunlukla istemci/sunumcu yapısında çalışmaktadır. Sunumcu bileşeni ataklan bilgisayara yüklenmekte, istemci bileşeni ise saldırganın uzaktaki bilgisayarından çalıştırılarak sunumcuya bağlanılmaktadır. Bağlantı sonucunda saldırgan hücumlan bilgisayar üzerinde belli ölçülerde denetim elde edebilmektedir: Dosya transferi, şifrelerin ele geçirilmesi, istenilen komutların çalıştırılması (Uzaktan Yönetim fakatçlı araçlar: SubSeven, BackOrifice, ve NetBus), başka bilgisayarlara, sistemlere dönem dışı bırakma ataklarıyapabilme (Zombies veya Bot olarak da adlandırılırlar, Trinoo ve Tribe Flood Network) vb.

- Rootkit ; İşletim sistemi dosyalarını değiştirerek sistemin saldırganın amacı doğrultusundaemek vermesinı elde eden dosyalar toplamına verilen isimdir. Rootkit tarafından sistemüstünde meydana getirilen değişiklikler ile rootkitin varlığının tespiti zorlaştırılır. Örneğin rootkite ilişik dosyaların veya ilgili işlemlerin listelenmesi engellenir. Rootkitler sisteme arka kapı, keylogger şeklinde saldırı araçları kurulması için kullanılabilir. LRK5, Knark, Adore ve Hacker Defender rootkitlere örnektir.


    


__________________

TurkHackTeam'la Hayatımı Ögrenmek İstiyorsan TIKLA

вєη тαѕαякєη тαcιкιѕтαη ѕυѕυуσя
вιѕкєк'є ναямαѕαм кıяgız кüѕüуσя
тαηяı ∂αğℓαяı'η∂αη яüzgαя єѕιуσя
тαтℓı тαтℓı üşüуσяυм şυ αη∂α


Konu Teorina tarafından (9 Saat önce Saat 16:34 ) değiştirilmiştir..
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #2
 • Offline
 • Yarbay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jun 2016
Nereden
Ö T Ü K E N
Yaş
1
Mesajlar
Konular


  


Eline sağlık Teo
    


__________________

Barış, savaşın başka metotlarla devamı ve silahlı savaşa hazırlığın ayrı bir şeklidir.

-Hüseyin Nihal ATSIZ
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #3
 • Offline
 • Üsteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jun 2016
Nereden
Osmanlı İmp.
Mesajlar
Konular


  


emeğine sağlık
    


__________________

!..Herkes Yalnızca Görmek İstediğini Görür..!
VESSELAM

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #4
 • Offline
 • Albay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jul 2015
Nereden
KERKÜK
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
YouKnowWho´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık Teo
Alıntı:
Connected´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
emeğine sağlık
Alıntı:
SiberNoyan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline emeğine sağlık dostum
Varolun dostlar
    


__________________

TurkHackTeam'la Hayatımı Ögrenmek İstiyorsan TIKLA

вєη тαѕαякєη тαcιкιѕтαη ѕυѕυуσя
вιѕкєк'є ναямαѕαм кıяgız кüѕüуσя
тαηяı ∂αğℓαяı'η∂αη яüzgαя єѕιуσя
тαтℓı тαтℓı üşüуσяυм şυ αη∂α

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #5
 • Offline
 • Binbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2016
Nereden
cgitlnet
Mesajlar
Konular


  


Eline sağlık gülüm döktürmüşsün
    


__________________


Çok karışığım, ama harbi bi beste hayatla savaşıyom hep silah elde

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #6
 • Offline
 • Video Tasarım Ekibi Asistanı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Apr 2012
Nereden
Video Design
Yaş
17
Mesajlar
Konular


  


Eline emeğine sağlık dostum
    


__________________

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

Kişisel Websitem: Ultimir / Email: info@ultimir.net
© 2010 - 2018
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #7
 • Offline
 • Albay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jul 2015
Nereden
KERKÜK
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
Erzurumluu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık gülüm döktürmüşsün
Alıntı:
Ultimir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline emeğine sağlık dostum
Teşekkür ederim beyler, saolun.
    


__________________

TurkHackTeam'la Hayatımı Ögrenmek İstiyorsan TIKLA

вєη тαѕαякєη тαcιкιѕтαη ѕυѕυуσя
вιѕкєк'є ναямαѕαм кıяgız кüѕüуσя
тαηяı ∂αğℓαяı'η∂αη яüzgαя єѕιуσя
тαтℓı тαтℓı üşüуσяυм şυ αη∂α

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #8
 • Offline
 • Teğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2016
Mesajlar
Konular


  


Ellerinize Sağlık Hocam Yararlı Konu
    


__________________

MiNCaP No Limit,No Stop
Kimi zaman bir kaç saniye geriye gitmek istersin,kimi zaman bir kaç saniye ilerisine....
#Solo Türk

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #9
 • Offline
 • Dergi Timi
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2017
Nereden
Trabzon
Mesajlar
Konular


  


Ellerine sağlık.
    


__________________

Doğarken ağlardın, gülerdi sana alem,
öyle bir hayat yaşaki, ölürken sen gül, ağlasın sana alem.
~Hz.Mevlâna~
Twitter
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #10
 • Offline
 • Albay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jul 2015
Nereden
KERKÜK
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
TheMario´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerinize Sağlık Hocam Yararlı Konu
Alıntı:
61Hamdi61´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık.
Teşekkürler
    


__________________

TurkHackTeam'la Hayatımı Ögrenmek İstiyorsan TIKLA

вєη тαѕαякєη тαcιкιѕтαη ѕυѕυуσя
вιѕкєк'є ναямαѕαм кıяgız кüѕüуσя
тαηяı ∂αğℓαяı'η∂αη яüzgαя єѕιуσя
тαтℓı тαтℓı üşüуσяυм şυ αη∂α

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks Kapalı
Pingbacks Kapalı
Refbacks Kapalı


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links
instagram Takipçi Hilesi

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.