Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Kültür ve Sanat Dünyası
> Genel Kültür

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular


Plevne Müdafaası Ve Gazi Osman Paşa

Genel Kültür

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-08-2017   #1
  • Offline
  • Binbaşı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
May 2016
Nereden
Anadolu
Mesajlar
Konular


  
Plevne Müdafaası Ve Gazi Osman PaşaEsselamu aleykum, bu konuyu Tarih bölümüne açacaktım ama tarihteki rastgele bir savaş değil, genel kültürümüz olduğunu ve öyle bilmemiz gerektiğini düşündüğümden bu başlık altına açtım.

Okumaya başlamadan önce plevne marşı müziğini şöyle bırakayım, arka planda kısık sesle çalarken okumanızı tavsiye ederim.

Gel gelelim konuya, Plevne Müdafaası ve büyük komutanımız Osman Nuri Paşaya..

Avrupalılar Osmanlı'nın içişlerine karışmak istemiş, Osmanlı buna izin vermemiş, ve Kırım'ın intikamını almak için 1877 yılında Rusya Osmanlıya savaş ilan etmişti.


Rusların planı bir yıldırım harekatıyla 6 haftada İstanbul'a ulaşmaktı.
Ama ne yazık ki kadere bak, kadere baak kimleer kimlerle karşı karşıya geliyor. Osman paşa kolay lokma değildi. Tam 5 ay boyunca savaştılar..


Osmanlı askerleri yorgun ve hazırlıksızdı. Bunu Fırsat bilip hemen saldırıya geçen Ruslar top atışıyla saldırıya geçti. Hazırlıksız olmasına rağmen ordumuz karşılık verdi ve Ruslar geri püskürtüldü.
SONUÇ: BİZ 1000 ASKERİMİZİ KAYBEDERKEN, ONLAR 3000 ASKER KAYBETTİ.

Bundan sonra geri çekilen Ruslar geri gelecekti. Osman Paşa hemen hazırlıklara başladı. Öyle deniliyor ki kısa bir sürede Osman Paşa resmen seyyar bir kale inşa etmişti.

2. saldırıda Ruslar 60.000- Osman Paşa 30.000 kişiydi. Üstelik onların bizden 3 katı topları vardı.

Bu sefer çok çetin saldırıyorlar, zaiyata rağmen durmayan Ruslar ön tabyayı ele geçirmişler, tam sevinecekken Osman paşanın bir hamlesiyle bozguna uğramışlardı. çocuk gibi kaçıyorlardı. Tarihçilerin çoğu askerlerin geri kaçarken Tuna nehrinde boğulup öldüğünü yazmıştır. Ve General'in ağzından "bitti, bitti, kaybettik" sözleri çıkmıştı.

SONUÇ: BİZ 2000 ASKERİMİZİ KAYBEDERKEN, ONLAR 7.300 ASKER KAYBETTİ. Resmen Osmanlı tokadını yemişlerdi. Bütün dünya bu zaferle yankılanmış, Ruslar'ın prestiji yerlerde sürünüyordu.


Bu prestijini tekrar kazanmak isteyen imparatorları bütün güçlerini plevneye sevketmişti. -Hristiyanlık davası elden gidiyor! diyerekte Rumenlerden de destek almıştı.

Son olarak gelen desteklerle birlikte Ruslar 120.000 kişilik bir orduyla, Osman Paşa ise sadece 30.000 kişilik bir orduyla kalmıştı.

Gazi Osman Paşa köşeye sıkışmıştı. Ama şairin dediği gibi arkadaşlar,Osman Paşa Plevne'den Çıkmam Diyor.

Velhasılı kelam, Ruslar dünyanın en güçlü ordusuyla 3.kez saldırıya geçiyoorr ama SONUÇ:???bizim 5.000 askerimiz şehadete erişirken onların 20.000 leşini yere seriyoruz. (İşte buradan sonra Osman paşaya Gazilik ünvanı veriliyor)

Bir süre sonra Rusların sayısı 200.000, bizim sayımız ise gelen desteklerle 35.000 oldu.Bu devasa orduyla Osman Paşayı bir çember içine alıp dış dünyayla irtibatını kesmişlerdi. Artık ne destek kuvvet,ne telgraf, ne yemek alınıyordu. üstelik kış gelmiş, savaşın sonuna gelmiştik. Buna rağmen 145 gün pes etmeyen Osman paşa ya açlıktan ölecek, ya da buradan çıkacaktı. Kızılırmak nehrinden Rus ordusunu yarıp geçmeyi planlamıştı. Ancak casuslar çoktan haber vermiş, tedbirini almışlar, Osman paşa çemberin içinde sıkışıp kalmıştı. yardımcılarının ısrarıyla mecburen teslim olmuştu.

Esir iken Ruslar tarafından çok saygı görmüş, Rus çarı ve Generalleri tarafından bizzat tebrik edilmiştir. Grandük Nikola, senin gibi bi kumandanın kılıcı alınmaz diyerek kılıcını iade etmiştir. Osmanlıya iade edilirken İstanbul'da bizzat Sultan Abdülhamid tarafından karşılanmıştır.
5 Nisan 1900 yılında vefat etmiştir. Türbesi İstanbul/Fatih'tedir. Tavsiyem gidin, görün. (giderken 1 paket sütte götürün çünkü 1 düzine yavru kedi var)Şimdii artık plevne marşını rahat rahat,bile bile okuyabilirsiniz
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Pasa
Plevne'den çıkmam diyor

Olur mu böyle olur mu
Evlât babayı vurur mu
Sizi millet hainleri
Bu dünya size kalır mı

Düşman Tuna'yı atladı
Karakolları yokladı
Osman Paşa'nın kolunda
Beşbin top birden patladı

Kılıcımı vurdum taşa
Tas yarıldı baştan başa
Askerinle binler yaşa.
Nâmı büyük Osman Paşa


Orjinal Plevne Marşı;

Bunu da dinlemenizi tavsiye ederim, güzel remix, her sabah bir doz;Yazı Tamamen Bana Aittir.
    

Konu ByMuratTr tarafından (13-09-2017 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir..
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks Kapalı
Pingbacks Kapalı
Refbacks Kapalı


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.