Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Kültür ve Sanat Dünyası
> Genel Kültür

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Turner Sendromu Nedir ?

Genel Kültür

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-03-2012   #1
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
May 2007
Nereden
Microsoft TR
Yaş
32
Mesajlar
Konular


  
Turner Sendromu Nedir ?
Turner Sendromu Nedir ?
Turner Sendromu yumurtalık gelişiminin olmayışıdır,bir tür kromozom bozukluğundan kaynaklanır. Döllenme sırasında spermin cinsiyet kromozomu yumurtaya geçememektedir. Böylece bu kişiler tek bir cinsiyet kromozomuyla, annelerinden aldıkları X kromozomuyla doğarlar.
Yumurtalıkların gelişmesi için iki X kromozomu, testislerin gelişmesi için de Y kromozomu gerektiğinden cinsiyet bezleri oluşmaz, ama daha önce anlatılan nedenlerle rahimleri,tüpleri,vajinaları ve dişi üreme organları gelişir.
Turner sendromu erken teşhis edilebilir mi?
Vakaların çoğu ergenlik çağına kadar fark edilmez, ama bazen bu soruna eşlik eden başka bazı doğuştan kusurlar, örneğin kalpte gelişim bozuklukları, çeşitli kemik anormallikleri ve boynun kısalıp perdelenmesi daha erken yaşta teşhise olanak verebilir.
Boynun perdelenmesi varsa, bu hayli dikkat çekici olabilir. Bazı vakalarda boyun belirgin biçimde kısadır ve kulak altından neredeyse omuz başına kadar uzanan bir deri kıvrımıyla genişlemiştir. Bunlar yanında Turner sendromunda ergenlik öncesinde belirgin olan tek anormallik boy uzunluğunun ortalamanın altında kalmasına yol açan gelişme geriliğidir. Bu kişinin 1.40 metreden daha fazla büyüdükleri pek ender görülür, ama bütün aile genellikle kısa boyluysa, bu da uzun süre dikkat çekmeyebilir.
Yumurtalıkların östrojen uyarısı olmayınca memeler gelişmez, kadınsı hatlar oluşmaz ve adetler başlamaz. Kız çocuk on iki yaşına geldiğinde, hatta daha da önce neden arkadaşları gibi gelişmediğini merak etmeye başlayacaktır. Hem fiziki görünüm açısından, hem de adetler açısından cinsel olgunlaşmanın başlamayışı, sonunda bu gece kızın ve annesinin doktora başvurmalarını sağlayacaktır.
Turner sendromu teşhisi nasıl doğrulanır?
Kısa boy, cinsel gelişmenin olmayışı ve adetlerin başlamaması teşhise olanak veren üç önemli ipucudur. Ancak uygun hormon testleri, laboratuar ve kromozom araştırmalarıyla teşhisin doğrulanması gerekir. Ağız mukozası yayma testinin kromatin negatif çıkması da bu kızın tek bir X kromozomu olduğunun kanıtıdır .
Genç bir kıza yumurtalıksız doğduğunu söylemek her doktor için çok güçtür. Çünkü bu, genç kızın hiçbir zaman yumurta üretmeyeceği ve hiçbir zaman ****** olamayacağı anlamına gelir. Yine bu, on dört, on beş yaşından başlayarak otuz, kırk yıl hormon tedavisi zorunluluğu anlamına gelir.

Yenidoğan Bebeklerde Turner Sendromu
Turner sendrom’lu bebeklerin % 50’ sine doğum sırasında tanı konabilir.
Kız bebekte doğumda eğer el ve ayaklar şiş ise veya boyun etrafındaki deride ek deri katlantıları varsa, ayak tır­nakları, bazen de el tırnakları düz veya dışa dönük ise Turner Sendromu tanısı akla gelmelidir.
Doğumdan kısa bir süre sonra, kalpteki bazı bulgular, beslenme sorunları, kilo almada problemler, yutma güçlüğü, gelişme geriliği Turner Sendromu bulgusu olabilir. Bu bulgular genellikle bebeğin ilk yaşından önce kaybolur.

Çocuklarda Turner Sendromu
Yenidoğan döneminde veya sonraki yıllarda Turner Sendromu tanısı düşünülse bile, sıklıkla çocukluk çağına kadar tanı konamayabilir. En sık, boy kısalığı nedeni ile doktora başvurulur.
Turner Sendromu zekayı etkilememektedir ancak bazı becerileri kazanmak güç olabilir. Örneğin; Turner’lı kız çocukları okumada ba­şarılı olabilirler ancak geometri ve­ya şekiller ile ilişkili uğraşılarda zorlanabilirler.
Turner Sendromu’nun bir özelliği de kalp-damar sisteminde sorunların olmasıdır. Kalpten çıkan ana da­mardaki daralma en sık karşılaşılan bulgudur. Buradaki daralma ame-liyat ile düzeltilebilir. Ameliyat ile düzeltilemez ise kan basıncı yükse­lebilir. Turner Sendromu damarlarda balon gibi genişlemelere neden olabilir ve bu genişlemeler kalp kapakçıklarını etkiler. Tedavi edil-mediğinde riskli olabileceği için Turner Sendromu tanısı alan her çocuk kalp hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
Turner Sendromunda, özellikle el 4. parmağı ve ayak 3. parmağı normalden kısa olabilir. Göz ve göz kapağındaki değişiklikler ailenin ve doktorun dikkatini çekebilir. Üst göz kapağı hafif düşük olabilir. Yakını görememe ve şaşılık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.
Turner Sendromu bazı hormon (vücut tarafından oluşturu­lan ve vücudun diğer bölgelerinde olan olayları denetleyen kimyasal maddeler) seviyelerini etkileyebilir.
Turner Sendromlu çocuklarda bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların sıklığı artmıştır. Bu hastalıklar içerisinde, bazı gıdaların alınması ile ortaya çıkan ve barsak sistemini etkileyen Çölyak hastalığı ile romatizmal hastalıklar bulunmaktadir.
Turner Sendromu böbreklerin şekil ve yerlerinde değişikliğe yol açabilir ancak fonksiyonlarını etkilemez.
Turner Sendromlu kız çocuklarının yaklaşık yarısında kulak­ta iltihabi hastalıklar çok sık tekrarlamaktadır. İşitme kay­bını engellemek için bu hastalıklar hızla tedavi edilmelidir. Tedavide, iç kulağa küçük bir tüp yerleştirilmesi veya işitme kayıplarının özel duyma aletleri ile düzeltilmesi yön-temleri uygulanmaktadır. Turner’lı kız çocuklarında kulak kepçelerinin kenarları normalden daha küçük olabilir ve kulaklar dışa dönüktür.
Turner Sendromu göğüs kafesinin daha dar olmasına ve meme başlarının birbirinden uzak olmasına ve ters meme başına neden olabilir. Ters duran meme başı, ileride memenin gelişmesi ile düzelebilir.
Ağızın çatısı olarak tanımlanan damak normalden daha dar ve daha yüksek olabilir. Alt çene küçük olmadığı sürece sorun yaratmaz, alt çene küçük olursa dişler yeterli derecede gelişemez. Diş hekimi tarafından düzeltilebilir.
Zaman zaman saçlar, enseden daha aşağıya kadar uzar.

Gençlerde Turner Sendromu
Gençlik döneminde cinsel gelişimin olmaması; Turner Sendromunun bir diğer bulgusudur.
Normal kız çocuklarının ortalama 10 yaş civarında yani ergenliğe girdikleri sırada, göğüsleri büyümeye başlar, adet görme­den önce de hızla boy uzaması olur. Bu etkiler kızlarda cinsiyet hormonu olan östrojenin salgılanması ile ortaya çık­maktadır.
Yumurtalıkların iki ana görevi vardır; cinsiyet hormonlarının yapımı ve yumurta oluşumunda yer almaktır. Östrojen kızlarda yumurtalıklardan salgılanır ve meme gelişimine, kemiklerin büyümesine ve adetlerin başlamasına neden olur.
Turner Sendromlu kız çocuklarında yumurtalıklarda yumur­ta yoktur ve çok nadir östrojen salgılanır. Eğer cinsiyet hor­monları salgılanmaz ise cinsel gelişim olmaz, çok az veya hiç yumurta birikmez. Ancak unutulmaması gereken, Turner Sendromlu çocuklar kızdır ve diğer kız çocukları gibi hissederler ve onlar gibi görünmek isterler. Her 5 Turner Sendromlu kız ******n­dan 4 tanesi adet göremez, meme gelişimi olmazve yaşıtları gibi ergenlik döneminde boy atağı yaşamazlar. Zaten arka­daşlarından daha kısadır­lar ve arkadaşları daha hızlı büyürken ergenlikte boy farkı belirginleşir

Zeka, okul başarısı ve sosyal yaşamı etkilenir mi?
Turner Sendrom’lu çocukların zekası normaldir. Ancak bazı öğrenme güçlükleri olabilir.
Bunlar:
Araba kullanmada güçlük, yön bulmada güçlük,
Sosyal olayları algılamada güçlük,
Matematiği anlama ve çözümlemede güçlük.
Tüm anne-babaların ve öğretmenlerin bu çocuklardan beklentileri diğer çocuklardan farklı olmamalıdır.
Herhangi bir öğrenme güçlüğü fark edilirse, uygun öğren-me ve öğretme teknikleri geliştirilebilir ve ******n gelişim olarak arkadaşlarından geri kalması engellenir.
Turner Sendrom’lu çocuk­ların sosyal ve duygusal yaşamda yaşıtlarına göre daha az gelişmiş oldukları gözlenmiştir. Örneğin; kon­santrasyon (bir konuda yoğunlaşma) problemleri ve aşırı tepki verme gibi sorunları olabilmektedir. Genç kızlık döneminde ise aşırı endişe, depresyon ve sosyal izolasyon gibi problemler yaşayabilirler ve erkek-kız ilişkilerine diğer yaşıtlarına göre daha geç yaşta başlarlar.
    


__________________

"Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur."
(M.KEMAL ATATÜRK)
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks Kapalı
Pingbacks Kapalı
Refbacks Kapalı


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz, bu sitelerin güvenlik açıklarını site sahibine bildirmek için çaba sarfeder.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2017

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.