Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Turkhackteam Under Ground
> Kriptografi - Şifreleme

Kriptografi - Şifreleme Şifreleme Ve Şifreleme Sistemleri Hakkında Her şey.


Şifre Kırmak İçin Başka Yollar

Kriptografi - Şifreleme

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-09-2006   #1
 • Offline
 • Yüzbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Dec 2005
Nereden
zBjk
Mesajlar
Konular


  
Şifre Kırmak İçin Başka Yollar


Her zaman başka bir yol vardır

Unuttuğunuz şifreleri kırmak veya bundan böyle hiç unutmamak için ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz.
Kişisel güvenliğinizi korumanız için parola konusunda uzman olmanı z gerekiyor. Bu parolalar kaybolduğunda ya da kırıldığında başınıza türlü dertler açılabiliyor. Hem maddi hem de manevi zararları telafi edilemeyecek kadar önemli olan bu konuda bilmeniz gerekenler ise aslında o kadar da zor değil. Bu yazıyı okuduktan sonra, kırılması çok zor parolalar oluşturmayı, unuttuğunuz parolaları kırmanı n yöntemlerini ve sayısı her geçen gün artan parolalarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Parolalarınızı kırılmaktan korumanı n ilk adımı onları oluştururken atılı- yor. Güvenlik konusunda canınızın yanmasını istemiyorsanız, kendinizi her zaman için, parolanızda gözü olan bir korsanın yerine koymalısınız. Bu pencereden bakarak, almanız gereken önlemleri daha kolay oluşturabilirsiniz.

Kırılması çok zor bir parola nasıl oluşturulur?

Parolaların kırılması için kullanılan en eski ve halen de en etkili yöntem, deneme yanılma yöntemidir. Eğer sizin de kredi kartınızın parolası doğum tarihiniz ise, şimdi söyleyeceklerimize biraz daha dikkat edin. Daha iyi anlaşılması için hedefteki parolamızın MSN Messenger parolası olduğunu varsayalım. Sizinle MSN’de sohbet eden kötü niyetli bir arkadaşınızın bu hesapta gözü varsa yapacağı ilk iş, MSN Messenger’ın kullanıcı girişi sayfasına giderek parolanızı tahmin edip denemek olacaktır. Parolanız, sevgilinizin adı, köpeğinizin adı veya en sevdiğiniz film kahramanının adı ise o zaman durum biraz kötü sonuçlanabilir. Kısa sürede kırılan bu paroladan dolayı bir anda MSN Messenger penceresinde Bu hesap, başka bir bilgisayarda açıldı yazısını görebilirsiniz. O nedenle hazırlayacağınız parola yakınlarınız tarafından bile kolayca bulunamayacak cinsten olmalı. Eğer parola üretme konusunda iyi değilseniz o zaman size bir önerimiz var. Quicky Software tarafından bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan Quicky Password Generator adlı yazılım ile oluşturacağınız parolaların kırılması gerçekten de çok zor


Kırılamayacak parolayı oluşturuyoruz

Yazılımın kurulumu ve kullanımı ise çok basit. Gpg200.exe adlı kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra sihirbazı takip ederek kısa zamanda Quicky Password Generator’ı bilgisayarınıza kurmuş olacaksınız. Kurulumun bitmesiyle beraber, yazılımı çalıştırdığınızda gerçekleştirmeniz gereken ilk adım kendinize bir parola grubu oluşturmak. Bunun için sağ tarafta bulunan Add Password Group butonuna basın ve gelen pencerede bu gruba yeni bir isim vererek OK butonuna basın.

Şimdi sıra geldi bu parola grubundan parola üretmeye. Grubu seçtikten sonra, sağ tarafta bulunan Modify Password Group’a tıkladığınızda açılan pencere sizi ürkütmesin. Burada da yapmanı z gerekenler bir hayli kolay. Kırılması en zor olan şifreleri oluşturmak için, Character Selections bölümünde önerdiğimiz ayarlar şu şekilde: Mixed case seçeneği ile oluşturacağınız parolada hem büyük harf hem de küçük harf kullanılmış olsun. Include numbers onay kutucuğunu işaretlerseniz parolanıza rakamların da eklendiğini göreceksiniz. Include special characters seçeneği de onaylanırsa, o zaman sizin bile yazmakta güçlük çekeceğiniz bir parola oluşturmak için gerekli bütün ayarları da yapmış olacaksınız. Bu pencerenin sağ tarafında bulunan Length of each password seçeneğindeki 10 rakamı ise, oluşturacağınız parolanın kaç karakterli olduğunu gösteriyor. Bu bölümü değiştirmek size kalmış.

Geriye tek tıklamayla parolalarınızı oluşturmak kalıyor. Bunun için pencerenin sağında yer alan Generate Passwords butonuna basın. Kısa sürede, kırılması zor parolalar karşınızda olacaktı r. Oluşturulan bu parolaları bir dosyaya kaydetmek için Export Passwords butonunu kullanabilir ya da çıktı alabilirsiniz.

Parolanızı mı unuttunuz? Dert etmeyin, kırın!

Kendi dosyalarınızı hack’leyeceğiniz aklınıza hiç gelir miydi? Bunu en kısa zamanda öğrenmeniz gerekiyor. Her an için buna ihtiyacınız olabilir. Çok önemli bir oŞs belgesini şifrelediniz ve o belgeyi açmak istediğinizde nedense girdiğiniz parola hiçbir işe yaramıyor. Yapacak başka bir şey yoksa o zaman şimdi anlatacağımız yazılımlarla kendi dosyalarınızı nasıl hack edeceğinizi anlatacağız.

Bu konuda bize yardımcı olacak yazılımın adı Free Word / Excel Password Recovery. Program hem ücretsiz hem de yalnızca 237 KB dosya boyutuna sahip. Ancak bu yazılımı çalıştırmak için Microsoft .Net Framework’ün yüklü olması gerekiyor. .Net Framework yüklü değilse, Microsoft.com’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer her şey tamam ise o zaman programı kuralım ve kullanmaya başlayalım. Kurulumunda anlatmamız gereken ekstra bir konu yok. Adımları kolayca geçtikten sonra programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen ekran birden fazla parola kırma metodunuz var. Bunlardan ilki Dictionary Recovery. Bu bölümde elinizde bulunan bir veritabanını (parola olabilecek kelimelerin olduğu *.txt dosyası) kullanarak dosyaya saldırabiliyorsunuz. Bu adımda başarılı olmanı z için veritabanının içeriğinin gerçekten kaliteli olması gerekiyor. Hazır TXT dosyalarını web sayfalarında bulabilirsiniz. Saldırınızın etkin olması için bu kaynağın da geniş olması gerekiyor.


Ancak bu durum, saldırı süresinin sonuçlanmasını geciktiriyor. Bizim önerimiz, Brute force revocery seçeneğinden yana. Bu alanda kesin sonuca ulaşabiliyorsunuz.

Hatırlayabildiğiniz ipuçları en büyük yardımcınız olabilir

Unuttuğunuz parolanın özelliklerini hatırlıyorsanız o zaman bu süre daha da azalabiliyor. Bu özellikler arasında, büyük ya da küçük harf olması, uzunluğu, rakamlardan veya harflerden oluşuyor olması gibi değişik seçenekler bulunuyor. Deneme amaçlı olarak bir Microsoft Word 2003 dosyasının şifresini 1234 yaptık. Hem harf hem de rakam kullanılarak 6 harfli bir parola olabileceğini yazılıma belirttik ve işleme başladıktan 10 saniye sonra bize bu parolayı verdi. Sonuç gerçekten de başarılı. Siz de unuttuğunuz bir Word ya da Excel dosyasının parolasını kırmak istiyorsanız şu adımları uygulayın:

- Free Word / Excel Password Recovery’i çalıştırın.
- Selecet file sekmesinden kırılacak olan dosyayı seçin.
- Brute force recovery sekmesine geçin ve eğer hatırlıyorsanız unuttuğunuz şifrenin özelliklerini girin.
- Go butonuna basın ve unuttuğunuz şifrenin gelmesini bekleyin. Hepsi bu kadar.

Her ne kadar şifreyi hatırlatacak ipuçları bu yazılımın unutulan şifreyi belirlemesine yardımcı olsa da, bu ipuçlarını herhangi bir yere not etmekten kaçının.

Gizlenmiş şifreleri kolayca ortaya çıkarın

Parola konusunda okurlarımızdan gelen sorular içerisinde, daha önce bir yazılıma kaydedilen ama hatırlanmayan yazılımların nasıl ortaya çıkarılacağına dair mesajlar da alıyoruz. Bu konu, her zaman olmasa bile günün birinde sizin de başınıza gelebilir. Örneğin, bir FTP yazılımına kaydettiğiniz sitenizin FTP parolasını unuttuğunuzda, bu parolanı n ne olduğunu öğrenmek için FTP yazılımını kullanmanız sonuç vermeyebilir. Zira görecekleriniz sadece “****” simgelerinden ibarettir. Bu durum, tabii ki sizin çaresiz olduğunuz anlamına gelmiyor.

Özel bir yazılım ile bu problemin de üstesinden gelebilirsiniz. SnadBoy s Revelation adlı yazılımı bilgisayarınıza kurup çalıştırın ve karışınıza gelen daire simgesine tıkladıktan sonra, fareyi görmek istediğiniz parolanın üzerine getirin. Bu becerikli yazılım size o parolanın ne olduğunu anında gösterecektir. SnadBoy’s Revelation’ın ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

Günlük bilgisayar kullanımında her geçen gün artan hesap sayıları, hafızanızı zorlamanıza neden olabilir. Kullanıcı adı ve parola sayısı belki de çoktan kafanızı karıştırmaya yetecek sayıya ulaşmıştır. Bazı bilgisayar kullanıcıları her hesap için hemen hemen aynı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak bu problemin üstesinden gelmeye çalışsa da güvenlik açısından son derece riskli olduğunu söylememizde fayda var. Zira çalınan ya da hack edilen bir kullanıcı adı ve parolanızla diğer hesaplarınıza da ulaşılabilir.


Aslında bu sorunların çözümü oldukça basit. Öncelikle her hesap için ayrı bir kullanıcı adı ve parola kullanmak gerekiyor.

Şifreleri yönetmenin kolay yolu: Password Manager XP

Peki, bu kadar fazla sayıda bilgiyi hafızamızda tutmak zor olmayacak mı? Kesinlikle haklısınız. Ama bu konuda düşünmesi gereken biz değil, Password Manager XP adlı yazılım. Ücretsiz deneme sürümü olan yazılımın en büyük avantajı ise Türkçe arabirime de sahip olması. Sabit diskinizde fazla yer kaplamadan kolayca kurulabilen programı ilk çalıştırdığınızda, size bir parola soracak. Bu parola, yazılımı kullanabilmeniz için gerekli olan ana paroladır.

Deneme sürümü olması nedeniyle, ilk parola 12345678 olarak geliyor. Bu girişi yaptıktan sonra sizi karşılayan ekranı n tasarımını da beğeneceğinizden şüphemiz yok. Programın tek kusuru ise, Türkçeleştirmenin her yerde yapılmamış olması.

Bilgisayar kullanırken sık sık karşılaştığınız bu terimlerde de yabancılık çekeceğinizi sanmıyoruz. Gelelim bu programın hangi işleri başardığına. Password Manager XP’yi cüzdana benzetebilirsiniz. İçinde kredi kartınız, kişisel bilgileriniz gibi önemli ve başkası tarafından görülmesi kesinlikle sakıncalı olan verilerin saklandığı bir ortamı n sayısal ortamdaki halini düşünün. Password Manager XP de tam olarak bu işi yapıyor.

Bilgisayarınızda gerekli olan bütün hesap bilgilerini bu yazılım içerisinde kolayca ve düzenli olarak saklayabiliyorsunuz. Bu hesaplar arasında, sadece internet siteleri bulunmuyor. Oyunlardan tutun, kullandığınız yazılımları seri numaralarına kadar hemen hemen her türlü hesap bilgilerini bu yazılımda güvenle saklayabiliyorsunuz.

OFFICE’TE ŞİFRELEME

Microsoft Office dosyalarınızı şifrelemek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

- Belgeyi açın.
- Dosya menüsünden Farklı kaydet seçeneğine tıklayın.
- Gelen penceredeki sağ üst köşede bulunan Araçlar / Güvenlik Seçenekleri seçeneğine tıklayın.
- Açılan penceredeki yazı alanına parolanızı *** kez yazın, Tamam butonuna tıklayarak dosyayı kaydedin.
- Microsoft Office belgeniz artık parola korumalı.

WINZIP VE WINRAR ŞİFRELERİNİ KIRMA

Dosya şifreleme yöntemlerinin belki de ilk sırasında sıkıştırma yazılımları geliyor. Bir dosyaya ya da klasöre şifre koymak için, sıkıştırırken bir de parola ekleyebiliyorsunuz. Çok kolay ve kısa zamanda yapılan bu işlemle eklenen parolaların unutulması durumunda ise çaresiz değilsiniz. Şimdi sıra Winzip ve Winrar şifrelerini kırmada. Bunun için de kullanacağımız başarılı yazılımlar bulunuyor. Deneme sürümünü ücretsiz kullanabileceğiniz Ultimate ZIP Cracker adlı yazılım da bunlardan biri. Yazılımın kurulumunu yaptıktan sonra hemen bir teste tabi tuttuk. Şifremiz yine 12345 oldu. Bir MP3 dosyasını Winrar ile sıkıştırırken şifreledik. Şifresini kırmak istediğimiz sıkıştırılmış dosya için Ultimate ZIP Cracker ile yapacaklarımız şu şekilde:

- Yazılımı çalıştırın ve gelen penceredeki Browse butonu ile şifresi kırılacak olan dosyayı seçin.
- Search method kısmından dosyanıza nasıl saldıracağınızı seçin. Biz, Brute force atack’ı işaretledik.
- Start’a basarak işlemi başlatın.

Yukarıdaki işlemleri uyguladıktan bir süre sonra, güvenli olması için şifrelediğimiz sıkıştırılmış dosyanın şifresi karşımızda idi. Bu durum bizi şaşırttı ve yazımızın başında belirttiğimiz “İyi şifre nasıl oluşturulur?” sorusunu bir kez daha hatırlattı.

Sıkıştırılmış dosyayı şifrelemek için kullanacağınız şifrenin uzunluğu, içeriği ne kadar karmaşık olursa kırılması için harcanması gereken süre de aynı oranda artıyor.

yazan:Hakkı Alkan
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 14-10-2006   #2
 • Offline
 • Asteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2006
Nereden
Dünya
Mesajlar
3
Konular
0


  

abi kimse sana bi teşekkür bile etmemiş bu kadar yardım etmene ragmen ben edeyim cok teşekkürler valla yapabilirsem cok işime yarar bu programlar benim
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 14-10-2006   #3
 • Offline
 • Üsteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2006
Nereden
cehennemin dibi
Mesajlar
Konular


  

paylaşım için sağol işime yarar
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 14-10-2006   #4
 • Offline
 • Asteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2006
Mesajlar
Konular


  

kardeş ugraşacağız ama yinede eline sağlık
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 15-10-2006   #5
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2006
Mesajlar
1
Konular
0


  

Tesekkurler Arkadsim Cok Iyi Ve Yararli Bilgilerrr
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 15-11-2006   #6
 • Offline
 • Teğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2006
Nereden
dünyadan
Mesajlar
Konular


  

emeğe saygı paylaşım için sağol kardeş
    


__________________

Ne MuTLu TüRKüM DiYeNe

H4Y4L3 Y4Ş4Y4N MüZ1kS1z D4Ns 3D3R
TeŞeKuRe TıKLaMaYı UnUTMaYıN EmEğE SaYgıLı OLaLıM.LüTFeN
SeLaMeTLe KaLıN...

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 19-11-2006   #7
 • Offline
 • Üsteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2006
Nereden
cehennemin dibi
Mesajlar
Konular


  

teşşekürler ellerine sağlık
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 23-11-2006   #8
 • Offline
 • Asteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Nov 2006
Mesajlar
Konular
1


  

vay be süper bunlar
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-2006   #9
 • Offline
 • Asteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Nov 2006
Mesajlar
3
Konular
0


  

teşekkürler zıp crackerin şifresinide verseydin keşke
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 25-11-2006   #10
 • Offline
 • Üsteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2006
Nereden
Elmorad İnn Hostesin hemen yanı
Mesajlar
Konular


  

saol kardeşim güzel paylaşım
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz, bu sitelerin güvenlik açıklarını site sahibine bildirmek için çaba sarfeder.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle LinksSearch Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.