Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
THT TÜRKİYE
> Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi

Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi Yüce Türk Irkı ve Türk Tarihi...


İstiklal Marşı’nın Yazarı ve Bestecisi Hakkında Bilgi

Türkiye, Türklük ve Türk Tarihi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 07-01-2013   #1
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2012
Nerden
Nereye...
Mesajlar
Konular
Ettiği Teşekkür
679
294 Mesajına
413Teşekkür Aldı
  
Smile İstiklal Marşı’nın Yazarı ve Bestecisi Hakkında Bilgi


İstiklal Marşı’nın Yazarı Mehmet Akif Ersoyhakkında bilgi
İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı sırasında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921’de TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilmiş ve 1921 Anayasası’na eklenmiştir.
İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi milli marşı olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de resmi milli marşıdır. İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür.
İstiklal Marşı’nın Yazarı Mehmet Akif Ersoy ve Bestecisi Osman Zeki Üngör Hakkında Bilgi;

İstiklal Marşı’nın Yazarı Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Arnavutluk’un Şuşise köyünden, annesi ise aslen Buharalı’dır. Bir medrese hocası olan babası Mehmet Tahir Efendi, oğluna “Ragif” adını verdi. Ancak bu isim söylenmesi açısından zor olunca annesi ve çevresi tarafından kendisine Âkif denmeye başlandı.
Henüz dört yaşında iken Fatih’te Emir Buhârî Mahalle Mektebi’nde başladığı ilköğrenim hayatını Fatih’teki iptidâî Mektepte (ilkokul) tamamladı. Ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde devam eden Âkif, dil derslerine büyük ilgi duyarak, özel öğretmenlerden Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. Arapça ve İslami bilgiler alanında babası tarafından yetiştirildi.
Rüştiye’den (Ortaokul) sonra Mekteb-i Mülkiye’nin idadi (lise) bölümünde okurken şiirle uğraştı. Babasını kaybettikten sonra mezunlarına memuriyet verilen bir yüksek okul seçmek zorunda kaldı. 1889’da Halkalı’daki Baytar Mekteb-i Âli (Veterinerlik Fakültesi)’ne parasız yatılı olarak girdi ve bu okulu 1893’te birincilikle bitirdi.
Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri’nde memuriyet hayatına başladı. Baytarlığa (Veterinerliğe) başladığı dönemlerde bile şiir ile meşgul olan Mehmet Âkif, mesleğinden çok şairliği ile tanınmaya başlandı. 1906’da Halkalı Ziraat Mektebi ve 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi’nde öğretmenlik yaptı. 1908’den sonra ise Edebiyat Fakültesi ile Dârülhilâfe Medresesi’nde “Osmanlı Edebiyatı” hocalığında bulundu.
1908’de II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Eşref Edip’in çıkardığı Sırat-ı Müstakim ve sonra Sebilürreşad dergilerinde sürekli yazılar ve şiirler yazmaya başladı. 1913 yılında Mısır’a iki aylık bir gezi yaptı. Dönüşte Medine’ye uğradı. Bu gezilerde İslam ülkelerinin maddi donatım ve düşünce düzeyi bakımından Batı karşısındaki zayıflıkları konusundaki görüşleri pekişti.
Çocukluk yıllarından itibaren ailesinden aldığı vatan sevgisi ve yüksek bilgi birikimi sayesinde edebiyata ilgi duydu. Vatan sevgisiyle dolu şiirler yazmaya devam etti. 1918 yılında Mondros Barış Antlaşması imzalanınca vatanın gözlerinin önünde bölünmesine göz yumamadı ve kendine milli mücadelede bir rol belirledi.
İlk TBMM’ye Burdur vilayeti vekili olarak girdi (1920). Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı yeni ülkenin milli marşını belirlemek için ödüllü bir yarışma açtı. Mehmet Akif bu ödülü istemediği için yarışmaya katılmak istemedi. Yine de ısrarlara dayanamayıp yarışmaya ödülü almamak şartıyla katıldı. 17 Şubat 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 günü TBMM’de kabul edildi. Ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfı’na (İş Evi) bağışladı.
Bütün şiirlerini Safahat adlı kitabında toplayan Mehmet Âkif, Türk Milletine armağan ettiği İstiklal Marşı’nı kitabına koymayarak bu marşın “Milletin malı” olduğunu söylemiştir.1923 yılında Abbas Halim Paşa’nın daveti üzerine Mısır’a giderek 1929-1936 yılları arasında Kahire’deki “Câmiü’l-Mısriyye” Üniversitesi’nde, Türkçe öğretmenliği yaptı. 1936’da çok sevdiği vatanına dönen milli şair Mehmet Âkif Ersoy 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

İstiklal Marşı’nın Bestecisi Osman Zeki Üngör Hakkında Bilgi
İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör, 1880 yıllında İstanbul da doğdu. Musiki tutkunu bir aileden gelen ve müziğe çocuk yaşlardan itibaren ilgi duyan Osman Zeki, Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde okudu. Mızıkai Hümayün’da görev aldığı süre içerisinde II. Abdülhamid’in dikkatini çekti.
Bundan sonra çeşitli üst düzey orkestralarda başkemancı ve orkestra şefi olarak görev yaptıktan sonra, Milli mücadelede aktif rol oynamıştır. Daha sonra İstiklal Marşı’nı 1922’de besteleyerek bugünkü haline getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliği de yapan Osman Zeki Üngör 1934 yılında emekliye ayrıldı.1958 senesinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenaze töreninde özel izinle İstiklal Marşı çalındı.Facebook sayfamızı beğenin.
    
Offline  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07-01-2013   #2
 • Offline
 • Üsteğmen
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Dec 2012
Mesajlar
Konular
7
Ettiği Teşekkür
32
10 Mesajına
10Teşekkür Aldı
  


alemde teksin Mehmet Akif ERSOYFacebook sayfamızı beğenin.
    __________________
"Köpeklerin efendileri; kurd'un Allah'ı vardır"
Offline  
Alıntı ile Cevapla
Bu üyeler VenomDevil01 nickli üyenin mesajına teşekkür etti
Byproking (07-01-2013)
Alt 08-01-2013   #3
 • Offline
 • Yüzbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2012
Nerden
türkiye
Mesajlar
Konular
Ettiği Teşekkür
41
38 Mesajına
64Teşekkür Aldı
  


hiç kimse mehmet akif ersoy un ve atatürk yerini tutamaz çunku kimse onlar gibi fedakarlık yapamazFacebook sayfamızı beğenin.
    __________________
Siz Bizim Kim Olduğumuzu Merak Ederken Biz Sizin 7 Sülalenizi Çözüyoruzz!!HACK EĞLENCE İÇİN DEĞİL MİSYON İÇİN YAPILIR


AZ DAOLSA EMEĞE SAYGIN VARSA


TEŞEKKÜRÜ UNUTMA
Offline  
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-01-2013   #4
 • Offline
 • Binbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2013
Mesajlar
Konular
Ettiği Teşekkür
6
37 Mesajına
51Teşekkür Aldı
  


Cok büyük adamdın . !Facebook sayfamızı beğenin.
    
Offline  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim[at]gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim[at]gmail.com


"Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur."
(M.KEMAL ATATÜRK)
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2015
Tema Desteği: www.tr-vBulletin.com


Google Links

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.