Tekil Mesaj gösterimi
BY.T3HLİK3
BY.T3HLİK3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Nereden:
Rıddıck’ın Günlükleri.
Yaş:
30
Mesajlar:
1.645
Konular:
579
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
19-01-2009 18:26
#1
Gerginliğe Bağlı Baş Ağrıları
GERGİNLİĞE BAĞLI BAŞAĞRILARI
başağrısı başın her iki yarısında hissedilir ve stres ve yorgunluk ağrıyı arttırsa da genellikle şiddeti değişmeden devam eder ve kunt bir ağrı şeklinde birkaç saat ile birkaç güne kadar kişi için rahatsızlık nedeni olabilir.
Başağrıları zihinsel gerginlik haricinde mekanik bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Tıpkı bedenin diğer kasları gibi aşırı yüklenme veya uygunsuz kullanım ile baş ve boyun kasları da gergin ve ağrılı hale gelir. Bu tip ağrı, bilgisayar, daktilo başında çalışanlar veya seri üretim işçileri gibi iş esnasında belli bir duruşun sürekli korunmak zorunda kalındığı işkollarında sık görülür.
Başağnsı, vücudun başka bir yerindeki soruna bağlı olarak, örneğin gözler, kulaklar, sinüsler, dişler, kaymış bir çene veya incinmiş omur kasları nedeniyle, “yansıyan ağrı” olarak bilmen biçimde de görülebilir. Tedaviler ağrının nedenine yönelik olarak yapılacak olsa da, nedenin ne olduğu anlaşılıncaya kadar reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir.
Ruhsal gerginliğe bağlı başağrıları genellikle baş ve boyundaki gergin kaslardan kaynaklanır. Ağrı belli bir bölgede yerleşmiş veya başta yaygın olabilir.