Tekil Mesaj gösterimi
Genghis Khan
Genghis Khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Mesajlar:
4.549
Konular:
1451
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
18-08-2009 04:31
#1
Kuruyan Göller ve Sulak Alanlar
Türkiye'de Kuruyan Göller ve Sulak Alanlar

Amik Gölü, Hatay :

75 bin metrekarelik Amik Gölü’nün suyu, 1968’de açılan dört drenaj kanalı ile Asi Nehri’ne boşaltıldı. Altı yıl süren ıslah çalışmaları sonucugöl kurutuldu ve tarım yapılmaya başlandı. Ancak gölden elde edilen yer, çevreye göre altı metre daha aşağıda kaldı. Drenaj kanallarının, tıkanması sonucu da en küçük bir yağmurda dolarak neredeyse eski haline dönüyordu. Böylece her yıl onbinlerce dönümlük ekili alan sular altında kalarak heba oluyordu. Amik Gölü’nün kurutulması ile birlikte iklimi değişen Hatay’da yağışlar düzensizleşti, bu da büyük sellere yol açtı.

Kurutularak tarım alanı haline getirilen ve önemli bir kuş göç yolu üzerinde olması nedeniyle kuş-uçak çarpışmaları açısından Türkiye'nin en riskli bölgesi olan Amik Gölü zeminine sonradan havaalanı yapılması gündeme gelmiş bu havaalanı bütün tartışmalara rağmen hizmete açılmıştır.

Amik gölünde artık kuşlar değil uçaklar uçacak

Amik Gölü'nün kurutulup önce tarım arazisine sonra da havaalanına dönüştürülmesi buradaki göçmen kuşları kaçırdı.
Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü'nün 2-5 Ekim 1999 tarihleri arasında yaptırdığı gözlemlerde toplam 29 kuş türünden 10 bin 25 adet kuşun bulunduğu tespit edilmişti.
Kafkaslar ile Arabistan kuş göç yolunda bulunan Amik Gölü güzergahını kullanan kuşlar arasında leylek flamingo turna gibi büyük kuşlar da bulunuyordu.
Bu kuşlar her 2 yöne göçleri esnasında Amik Gölü'nü konaklama yeri olarak kullanıyor ve burada beslenir, güç topladıktan sonra yollarına devam ediyordu.
Hatay Havaalanı'nın buraya yapılması ile birlikte göçmen kuşlar Hassa'da bulunan Tahtaköprü Barajı'na yöneldi.
Kestel Gölü, Burdur:

Burdur’un Bucak ilçesinde yer alan Kestel Gölü de tarım arazisi kazanmak amacıyla kurutuldu ve gölü besleyen Çeltikçi çayının suyunun tamamı tarım alanlarında sulama amaçlı kullanılmaktadır. 1965'te kurutulan Kestel Gölü'nün, eskiden bir suni göl olduğunu DSİ tarafından iddia edildi. DSİ’ye göre bu suni göl, yerleşim alanlarını sel baskınlarıyla tehdit etmemesi için, köylülerin isteği üzerine kurutuldu. Oysa gölün varlığı ve tarım arazisi açmak amacıyla kurutulduğu yörede oturanlar tarafından belirtilmektedir..

Gavur Gölü, Kahramanmaraş:


1950'li yıllardan itibaren sıtma ile mücadele ve tarım alanı elde etmek amacı ile kurutulmaya başlanan Gavur Gölü, açılan büyük kanallarla Aksu Çayı ve Ceyhan Nehri'ne bağlanmıştır. Kurutma çalışmalarının 1966'da tamamlanmış ve 7 bin 125 hektar alanı kurutulmuştur. Kurutma işleminin başlamasıyla taban suyu istenilen düzeyin çok altına kısa sürede bilinçsiz şekilde düşürülmüştür.

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine bağlı Beyoğlu beldesinde bulunan Gavur Gölü'nün tarla kazanmak amacıyla kurutulduğu açıklandı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, Gavur Gölü'nün korunması için çalışma yapılmasını istedi. Gürbüz, Tarla kazanmak amacıyla kurutulan Göl'ün koruma altına alınmaması durumunda çöle dönüşeceğini söyledi.
Gürbüz, bulunduğu bölgenin ekolojisinde önemli yer tutan ve bölge için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir çevresel değer olan Gavur Gölü'nün kurutulması için 60 yıldan bu yana çalışma yürütüldüğünü ifade ederek, bu çalışmanın çok yanlış ve anlaşılmaz olduğunu vurguladı. Kurutma çalışmaları nedeniyle daha şimdiden göl alanında ciddi ekolojik ve çevresel sorunlar yaşanmaya başlandığını savunan Gürbüz, şunları anlattı: "Küresel ısınma nedeniyle sulak alanların korunması konusu büyük önem kazandı. Türkiye olarak 'küresel ısınmadan bize ne' diyemeyiz. Kaldı ki küresel ısınmadan kaynaklanan olumsuzlukları yaşayan bir ülkeyiz.


Gavur Gölü, Türkiye'nin sahip olduğu 25 sulak alandan en önemlisi. Sebebi sığ olması, yıl içerisinde suların yükselip çekilmesine bağlı olarak çok geniş bir alanın farklı zamanlarda su altında ya da su üstünde olabilmesi. Burada göldeki suyun hareketine göre oluşmuş zenginbir ekosistem var"Gürbüz, gölün kurutulması halinde ekosistemi oluşturan bitki ve canlı türlerinin yanı sıra toprağın da kaybedileceğini belirterek, "Gavur Gölü, kuşların göç yolu üzerinde önemli bir durak olma özelliğine de sahip. Güneydoğu Anadolu fay hattı Gavur Gölü'nün ortasından geçiyor. Göl kurutuluyor. Oysa kurutma işlemi nedeniyle taban su seviyesinde meydana gelecek düşme, fay hattını tetikleyebilir ve depreme yol açabilir. Gölün kurutulmasından vazgeçilmesi bu bakımdan da çok önemli. O halde Gavur Gölü'nü kurutmaya çalışma yanlışından dönülmelidir" şeklinde konuştu.


Suğla Gölü, Konya:


Suğla Gölü de yine tarımsal amaçlı kurutuldu. Konya’nın Seydişehir İlçesi`nde yapılan Suğla Barajı ile hem Konya Ovası sulanması, hem de göl çevresindeki 14 bin 600 hektarlık alüvyonlu arazinin tarıma açılması planlandı. Bugün Suğla Gölü sulak alan niteliğini kaybetmiş halde rezervuara dönüştürüldü.

Samsam Gölü, Konya:

Samsam Gölü de tarımsal amaçlı olarak kurutma çalışmaları başladı. Bölgenin tarıma açılmasının üzerinden yıllar geçti ama topraklar hala büyük ölçüde tuzlu ve kesinlikle verim alınamıyor. Önümüzdeki yıllarda Konya Havzası’nın kuraklık ve çölleşme tehlikesiyle karşılaşması kaçınılmaz. Çok su isteyen bir bitki olan şeker pancarı yoğun olarak ekili.

Akşehir Gölü, Konya:


Yaklaşık 15 yıl önce 350 kilometrekarenin üzerinde alana sahip Konya'nın Akşehir İlçesi'nde bulunan Akşehir Gölü'nün toplam alanı 30 kilometrekareye, en derin yeri ise 12 metreden, 1 metreye kadar düştü. Göl, yıllardır Sultandağları'ndan doğan, Karabulut, Adayan, Nadir, Akşehir ve Saray çaylarıyla besleniyor ve Eber Gölü'ndeki fazla suyu alıyordu. Ancak su kaynakları üzerindeki baskı ve verimsiz sulama yöntemleri sonucu bu su kaynakları da kurudu.

Hal böyle olunca, Nasreddin Hoca’nın fıkrasına konu olan ve "Ya tutarsa" diyerek yoğurt yapmak için maya çaldığı Akşehir Gölü geri dönülmez bir hale geldi.
Gölde incelemelerde bulunan Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü’nden inceleme yapan mühendisler, balık ölümlerinin arttığını belirlemişlerdir.
Akşehir Gölü’nün çevresindeki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarıyla beslendiğini kaydeden uzmanlar, gölün Sultan Dağları’na yağan karın erimesiyle yeterince suya kavuştuğunu ancak son yıllarda yaşanan kuraklık sonucu Sultan Dağları’nda beklenen kar yağışı gerçekleşmediğini kaydetti.


Gölde 3 yıl avlanma yasağı uygulanması istenirken, balıkçılar kamış kesiminin de bu yasağa dahil edilmesi gerektiğini belirtti.
400 milyon metreküp su miktarının 28 milyon metreküpe kadar gerilediği ve suyun çekilmesiyle göl çevresinde balçık oluştuğu gözlendi.

Eber Gölü, Bolvadin, Afyon:

Göller bölgesinde yer alan ve Türkiye'nin 12. büyük gölü olan (20 km uzunluğu, 17 km genişliği ve kıyılarında 17 yerleşim birimi barınıyor), Eber Gölü Bolvadin sınırları içinde yer alır. Sultan Dağları’nın kuzeyi ve Emir Dağı’nın güneyinde uzanan çöküntülü alanda yer almaktadır. 30-40 yıl öncesine kadar kuş ve balık cenneti olan Eber Gölü, önemli bir geçim kaynağı olan kamış ve sazlıklarıyla da ünlü. Göl çevresindeki halkın büyük bölümü balıkçılık ve göl kamışı ile geçimini sağlıyor. Ancak Göldeki kirlilik, kuş ve balık türlerinin yanında bölge halkını da tehdit eder bir seviyeye ulaştı. Bölgede yağışların az olması nedeniyle son yıllarda göl yeterince beslenemiyor. Akarçay Akarsuyu, gölü besleyen en önemli ve tek kaynak. Buharlaşmanın yanında sulama için çekilen su ve kirlilik, gölün su seviyesinin düşmesine (4 metre olan su seviyesi 1 metreye kadar düşmüş durumdadır) neden olmakta ve göl yok olma tehlikesi içindedir.

Eber gölü, 40 çeşit balık ve 200'e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyordu.

Afyonkarahisar’ın atıkları başta olmak üzere bölgede yoğun faaliyet gösteren et ve süt sanayi atıkları, alkolid ve şeker fabrikaları nedeniyle kirlenen göl, çiftçilerin yanlış sulama yapmaları ve yaşanılan kuraklıkta eklenince maalesef kurumayla yüz yüze .


Bolvadin ilçesinde ev ve otellerdeki nostalji odalarını süsleyen, gölden çıkarılan kamış ve hasır otlarıyla yapılan Berdi yastıkları, gölün kurumasıyla birlikte yok oluyor. Kamışların giderek azalması bölgedeki insanların için geçim sıkıntılarını da beraberinde getirmektedir. Su yüzeyinde bulunan birçok kayığın ise kuruyan göl sularının çamuruna saplandığı gözleniyor.

Tuz Gölü:


1997’de 260 bin hektar alanı kaplayan Tuz Gölü, 7 yılda 100 bin hektar azalarak 160 bin hektara düştü. Konya ilinin kanalizasyonu ve tarımdan dönen sular arıtılmadan Tuz Gölü’ne verilmesi, göle yönelik en büyük tehdidi oluşturuyor. ÖÇKK ve WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye) Türkiye tarafından hazırlanan Yönetim Planı’nın bu konuya bir çözüm getirmesi bekleniyor.

Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük gölü konumunda olan ve ülkenin tuz ihtiyacını karşılayan Tuz Gölü muhteşem görüntüsüyle gözlere hitap ediyordu.
Bölge halkı için önemli geçim kaynağı olan ve suları 60 cm çekilen Tuz Gölü yok olan değerlerimiz arasında yerini alıyor.
Beyşehir Gölü:
Konya

Çumra Ovası’ndaki tarım alanlarının sulanması amacıyla aşırı su çekimi yapılıyor. Göl kıyılarında kumullaşma, erozyon, sualtı bitkilerinde artış, balıkların yumurtlama alanlarında bozulma başladı. Balık türlerinde büyük azalma görüldü. Atıklar ve tarımdan dönen sular gölü tehdit ediyor.Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir,çevre halkına sağladığı yararla göz dolduruyordu.Kuraklığın baş gösterdiği göl,son 10 yıl içerisinde 2 milyar metreküp su kaybına uğradı.Hotamış Sazlığı, Konya:

1985'te 16 bin hektarlık sulak sahaya sahip Hotamış Sazlığı, Tahliye ve sulama kanallarıyla, alanın su rejimine yapılan müdahaleler sonucu büyük ölçüde kurudu. DSİ, Konya Ovası Projeleri kapsamında tarımdan dönen suların Hotamış’ta depolanması için alanın baraja dönüştürülmesini planlamakta.

Eşmekaya Sazlığı, Konya:

Devlet Su İşleri, Aksaray ilçesi sınırındaki bu sazlığı baraj gölüne çevirme çalışmalarına 1995’te başladı ama çeşitli nedenlerden dolayı bitirilemedi. Sulak alan büyük ölçüde zarar gördü, alanın tamamı kurudu.
Ladik Gölü, Samsun :


Dünyada yüzen adacıklara sahip 3 gölden biri olan Samsun'daki Ladik Gölü, aşırı sıcak ve sulama amaçlı kullanılması sebebiyle kurumaya başladı. 1300 hektar olan gölün büyüklüğü, su seviyesinin 6 metreden 1.5 metreye inmesi nedeniyle 700 hektara düşerken, doğa harikası göl yüzde 47 oranında küçüldü. Kıyısında artık inek ve koyunların otladığı Ladik Gölü'nde suların çekilmesi sebebiyle 6 çeşit balık türü ile yengeç türünden olan ve özellikle Bodrum, Marmaris ve Antalya'da turistlerin masalarını süsleyen kerevizler ölmeye başladı. Sudaki oksijenin yetersiz olması sebebiyle toplu ölümlerin yaşandığı gölde milyonlarca ölü balık ve kereviz sahile vurdu.
Bağlama Gölü, Hatay :

Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Aşkarbeyli köyünde bulunan ve vatandaşların kenarında piknik yaptığı Bağlama Gölü, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle kurudu.

Çakırgöl, Gümüşhane:


Çakırgöl Dağı'nın kuzey eteklerinde, denizden 2 bin 504 metre yükseklikte yer alan Çakırgöl kuruyor. Gümüşhane ili sınırları içinde yer alan ve yayla turizmine büyük katkısı bulunan Çakırgöl, kuraklık dolayısıyla gün geçtikçe küçülüyor. Çakırgöl'e 8 su kaynağının küçük çağlayanlar biçiminde döküldüğü, ancak yaşanan kuraklık dolayısıyla çağlayanların gölü artık besleyemediği kaydedildi.

Göksu Irmağı, Mersin:

Mersin'in Mut ilçesindeki Göksu Irmağı da kuraklık nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

Alibeyköy Barajı, İstanbul:


İstanbul'un su gereksinimini karşılamak için 1972'de kurulan Alibeyköy Barajı 28 metre su yüksekliğine sahipti. Şimdilerde çocukların oyun alanı olan Alibeyköy Barajı'nda suların tamamen çekilmesiyle Mimar Sinan yapımı Taç Mahal bütünü ile ortaya çıktı.
Büyükçekmece Gölü, İstanbul:
---------------------

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم
"VATANIMIN HA EKMEĞİNİ YEMİŞİM; HA UĞRUNA KURŞUN!"

Konu Genghis Khan tarafından (18-08-2009 04:41 Saat 04:41 ) değiştirilmiştir.