Tekil Mesaj gösterimi
iSyankaraLı
iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.591
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
02-12-2010 06:26
#1
Cinsel tepkileriniz normal mi?
LEYDİTURK ÖZEL
İnsanların cinsel tepkileri genellikle bazı şeyleri bilinçli olarak yapmamızı engeller. Kalbiniz hızlı hızlı atmaya başlarsa ve heyecanlanırsanız bu sadece cinsel tepkinizin bilinçli hareket ettiğini gösterir. Fakat sevgiliniz sizi yatağa çağırdığı için soyunmaya başladıysanız bunun, sizin cinsel tepkiniz olduğu söylenemez... (Öyle olsa bile bu, sizin seksi hissetmenizi sağlayacak bir durumdur...)
İnsanların cinsel tepkisi genelde vücutta ortaya çıkar. Kalp atışınızı hızlandıran, yüzünüzü kızartan, duyarlılığıınzı arttıran her şey sizin cinsel tepkinizdir. Seks araştırmacıları çalışmalarında erkek ve kadınların uyarılmalarının önyargılardan dolayı farklı olduğunu ortaya koyuyor.
Cinsel tepki döngüsü nedir ?
Bilim adamları, doktorlar ve terapistler cinsel tepki döngüsü konusunda birçok araştırma yaptı ancak burada önemli olan onların dayatmaları değil, bizim neler yaşadığımızdır...
İlk cinsel tepki döngüsü tanımı 1966’da Masters ve Johnson tarafından yapıldı. Bu tanıma göre, bir erkek ve bir kadın arasında uyarılmayı arttıran aşamalar 4’e ayrılıyor:
* Heyecan evresi
* Plato evresi
* Orgazm evresi
* Sonuç evresi
Tanınmış bir seks terapist ve yazar olan Helen Singer Kaplan, Masters ve Johnson’ın cinsel tepki döngüsü tanımı için farklı bir model öneriyor. Kaplan’ın önerisi psikolojik bir araştırma değil ancak bir seks terapisti olarak deneyimlerine dayandığı bir tanım...
Kaplan’a göre cinsel tepki 3 ana başlıkta incelenebilir:
• Arzulamak
• Heyecan
• Orgazm
Kaplan için bu tanıma eklenebilecek en önemli şey heyecandı... Önceki modelde seks yapmayı istemek göz önünde bulundurulmazken, bu modelde her şey birini baştan çıkarmak için yapılıyor.
Kaplan’ın bu yeni modeli, seks yapmayı arzulamak ve uyarılmış hissetmek arasındaki fark konusunda önemli tartışmaların odak noktası haline geldi.
Cinsel tepki modelinin faydaları:
Cinsellik fiziksel, psikolojik, duygusal ve ruhsal deneyimlerden oluşan karmaşık bir yapıya sahip. Kendimizi cinsel anlamda karmaşık hissetmemiz bizi sinirlendirebilir, gergin hissetmemize neden olabilir.
İnsanların cinsel tepki modeli görüşleri, cinsel deneyimlerini konuşabilme konusunda onlara yardımcı olabilir. Eğer cinsel uyarılma sorunları yaşıyorsak bunları sevgilimiz, arkadaşımız veya bir uzmanla konuşmamızda fayda var.
Aslında cinsel tepki, heyecanlı, uyarıcı bir durumdur ancak her defasında farklı yollarla ortaya çıkabilir. Cinsel tepkiler değişendir ve herkesten bu konuda farklı deneyimler duyabilirsiniz. Bu sizde cinsel bir sorun olduğunu göstermez, sadece cinsel uyarılmanın her birimiz için farklı olduğunu gösteren bir örnektir.