Tekil Mesaj gösterimi
Justice4ewer
Justice4ewer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2010
Nereden:
Ankara
Yaş:
26
Mesajlar:
6.349
Konular:
4064
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
15-03-2011 21:57
#1
Şifalı Bitkiler - Kafur

Kafuru (kafur) : Tabiatta, bir çok bitkide bulunur. Tıpta kullanılan kafuru "Japonya Kafuru"dur. "Cinnamomun Camphorea" ağacının odunu, su buharıyla distile edilerek elde edilir. Kafuru renksiz, şeffaf, billuri yapılı, gevrek parçalarıdır. Kokusu hususi ve keskin, lezzeti sonradan serinlik veren acı ve yakıcıdır. 204 santigrat derecede kaynar. Adi sıcaklıkta uçar. Suda çok az erir. Alkolde, eterde, kloroformda, benzolde ve yağlarda çok erir.50 metreye kadar yükselebilen ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Uzakdoğu Asya ülkeleri olan Kafur Ağacının, odunu su buharında damıtılarak renksiz ve şeffaf bir yağ olan kafur yağı elde edilir. Kokusu keskin, tadı yakıcı ve acıdır.

Yetiştirildiği Yerler : Türkiyenin Marmara, Eğe ve Akdeniz bölgesinin sıcak olan bölgelerinde veya evlerinde yetiştirmek mümkündür.

Toplanması : Yılın her mevsiminde kafur ağacı kesilerek gövdesi ince kıyılır, ezilir (döğülerek) ve damıtılarak eter yağı elde edilebilir.


Faydası :
Kan dolaşımını kuvvetlendirir.
Beyni ve sinirleri uyarır.
Kalp yetersizliğini giderir.
Solunum sistemini uyarır.
Bronşların ifrazatını arttırır.
Öksürüğü keser.
Romatizma, morarma, burkulma ve kas ağrısı şikayetlerini azaltır.
Ateş düşürücüdür.
Başta bronşit olmak üzere akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır.
İspirto ile karıştırılmış kafuru, ağrıları ve kepeklenmeyi keser.
Akciğer hastalıklarında faydalıdır.turkeyarena.com
Ateşli hastalıklarda, uyuşturucu maddelerde zehirlenmelerde ve gece terlemelerinde de kullanılır.
Tıpta kafurulu yağ, kafurulu ispirto gibi terkipler kullanılır.
Kafur Nasıl Kullanılır? Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir.

UYARI : Kafur yağı veya saf kafur sade olarak kulanmaz, şayet kulanılırsa yakıcı ve iltihab yapıcı özelikleri vardır. Fazla kullanımında şuur kaybı, dengesiz hareketler, tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çınlaması gibi etkilere neden olabileceği için fazla kullanılması tavsiye edilmez.