Tekil Mesaj gösterimi
0x00
0x00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2011
Mesajlar:
7.967
Konular:
1806
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
01-06-2011 16:06
#1
DDR, DDR2 ve DDR 3 Belleklerin Genel Özellikleri
DDR bellek çeşitleri ve bunlar arasındaki genel farklılıkları birlikte inceleyelim:
(THT)
(THT)(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)
(THT)(THT)

DDR (Double Data Rate Random Access Memory): DDR bellekler 2.5 V da çalışan bellek tipleridir. Pentium 4 İşlemciler ile beraber çıkmış ve de yaygınlaşmıştır. Bu bellekler 333 MHz ve 400 MHz olmak üzere iki farklı türü vardır.
(THT)
(THT)(THT)(THT)(THT)(THT)(THT)
DDRII : 1.8V da çalışan bellek çeşitleridir. DDR belleklerin geliştirilmiş sürümüdür. DDR belleklerden en önemli farkı, daha yüksek frekanslarda çalışabilmeleridir. 400 MHz'den 1066 MHz e kadar çalışabilen DDR2 bellekler mevcuttur. (THT)(THT)(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)(THT)
DDR3 Bellekler: Çalışma voltajı 1,5V- 1.35 V arasında değişen, DDR 2 ye göre daha yenilikçi olan güncel bellek çeşitleridir. 800 MHz ile 1600 MHz arasında değişen modelleri vardır. Her bir clock palsinde diğer ram çeşitlerinden farklı olarak hem yükselen kenar, hem de düşen kenardan tetikleme alabilmektedir.
Ayrıca bilgisayarın uzun süre açık kalmasından dolayı bellekler git gide gereksiz bilgiler ile dolmaktadır. örneğin büyük boyutlu dosyalar ile çalıştıktan sonra dosyayı kapatsanız bile bellekte o dosyanın izleri kalmaya devam eder.
DDR3 belleklerde buna karşı bir çözüm bulunmuştur. Uzun süre kullanılmayan gereksiz bilgiler ram den zamanla temizlenmektedir. bu da özellikle 7/24 çalışan bilgisayarlarda büyük miktarda performans artışı sağlamaktadır.
(THT)
(THT)(THT)(THT)(THT)
Bellek teknolojileri geliştikçe, çalışma voltajları düşmektedir. Bunun sebebi, çalışma frekanslarının sürekli artmasından kaynaklanmaktadır.
Bunu basit bir anlatım açıklayacak olursak: 2.5 V luk 1600 MHz bir sinyal oluşturmak 1.5 V 1600 MHz sinyal oluşturmaktan daha zordur. verimi ve kararlılığı artırmak için yüksek frekanslar ile çalışırken voltajı düşük tutmak her zaman tercih edilmektedir.
(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)(THT)
Bellek alırken, kullandığınız anakart modelini kesinlikle dikkate almalısınız. aksi takdirde sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. (Bluescreenler, RAM in gereken hızda çalışmaması, belleğin tam kapasite ile çalışmaması gibi.)(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)
(THT)(THT)(THT)
*** Konu Tamamen özgündür. (THT)(THT)(THT)
---------------------Alkol Bedava Olsun.