Tekil Mesaj gösterimi
ZeRooCooL
ZeRooCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
2.628
Konular:
1273
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
03-07-2013 00:31
#1
Diş sızlamasının sebebi ne?
Memorial Etiler Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Hacer Alireisoğlu, yaz aylarında sık tüketilen dondurma ve soğuk içeceklerin dişleri sızlatmasının diş hassasiyeti sorununu işaret ettiğini söyledi. Alireisoğlu, “Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık, özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkilidir.” dedi.

Dt. Hacer Alireisoğlu, halk arasında ‘kamaşma’ olarak bilinen diş hassasiyetinin sıcak, soğuk, şekerli ve ekşi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde görüldüğünü belirtti. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlığın diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkili olduğunu vurgulayan Alireisoğlu, “Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer sebebidir. Bunun gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak, diş hassasiyetinin en önemli sebeplerinden biridir. Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir.

Dişin ağız içinde görünür kısmı “mine” denilen koruyucu bir diş tabakasıyla çevrilidir. Hemen altında bulunan “dentin”, mikroskobik olarak görünebilen kanalcıklardan oluşmaktadır. Diş dış yüzeyinden başlayarak dişin ortasındaki sinire kadar uzanan bu kanallar sıvı ile doludur. Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur. Ayrıca dişin kök yüzeyi koruyucu olan mine tabakasına göre oldukça yumuşak olan sement tabakasıyla çevrilidir. Diş dışında diş plakları, kırık ve çürük dişler, piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Alireisoğlu, diş hassasiyeti olanların dikkat etmesi gerekenleri de şöyle sıraladı: “Öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Dişin sert tabakasına zarar vermemek için yumuşak kıllı fırça kullanabilir. Çok kuvvet uygulayarak diş fırçalayan kişiler, daha az kullandıkları elleriyle diş fırçalayabilirler ( Örneğin sağ elini kullanan kişi fırçalarken sol elini kullanabilir ).Hassasiyet giderici macunlar, florlu diş bakım ürünleri düzenli kullanıldığında hassasiyete iyi gelebilir. Fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında dondurma ve soğuk içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.”
--------------------- Kişiliğini makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar...

Hz. Ömer