Tekil Mesaj gösterimi
Vasili
Vasili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
hayatimask.com
Mesajlar:
384
Konular:
200
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
25-10-2007 14:19
#1
Mezoterapi Ve Diğer Bazi Tedavi Yöntemleri
MEZOTERAPİ

Mezoterapi, uzun zamandan beri estetik tıpta en sık talep konusu olan lipodistrofi veya selülit konusunda en seçkin tedavi biçimini oluşturmaktadır. İlk kez 1952'de Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. 1987'de Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmiştir.
Fransa' da ortalama 15.000 doktor, günde 60.000 den fazla hastayı mezoterapi yöntemi ile tedavi etmektedir. Uluslararası Mezoterapi Derneğine üye olan Avrupa, Afrika ve Güney Amerika'da 14 ülkede yöntem başarı ile uygulanmaktadır.

Mezoterapinin kelime anlamı orta deri tedavisidir. Temeli, tedavi edilecek bölgeye 4-6 mm uzunluğunda çok ince iğneler kullanılarak çok küçük miktarlarda ilaçları lokal olarak enjekte etmeye dayanan tamamen tıbbi bir eylemdir. Endikasyona göre değişen çeşitli ilaç karışımları 5-10 dakika gibi bir süre içerisinde deri altına enjekte edilir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

ESTETİK KULLANIMLARI
· Sellülit
· Saç Dökülmesi
· Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar
· Yüz Gençleştirme
· Yara İzleri, (skatrisler)

DİĞER KULLANIM ALANLARI
· Romatoloji
· Dolaşım Problemleri (varis, varis ülserleri)
· Migren
· Spor Hekimliği

Mezoterapi seans aralıkları minimum 1 hafta olmalıdır. Bir seansta enjekte edilen ilaç dozu 10 cc yi aşmamalıdır. Mezoterapide ortaya çıkan yan etkiler genellikle seans aralığı ya da dozaja dikkat edilmedi ise görülmektedir.
Uygulanmaması Gereken Durumlar

· Kalp Yetmezliği
· Diyabet
· Böbrek Rahatsızlıklarında
· Antikuagülan Tedavi Altındaki Hastalarda

Sonuç
Mezoterapi, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir geleneksel tıp yöntemidir. Bir çok ülkede uygulanıyor olması, her gün binlerce doktorun hastalarına uygulaması, yararlı bir yöntem olduğunun en güçlü kanıtıdır. Hasta ile hekim arasında etkin bir dialoğun olması sonuçların biran önce ve en iyi şekilde elde edilmesi için gereklidir. Ancak mezoterapiden, her zaman çok kısa sürelerde sonuç alıp, mucize bir düzelme de beklenmemelidir.

ETKİLİ BİR YÖNTEM
Selülit tedavisinde mezoterapinin ilk 4 seansı haftada 2, daha sonra haftada bir, ortalama 8-15 seans uygulanıyor. Selülitlerin tekrar oluşmaması için 1, 3 ve 6 ay sonra tek seanslık uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kullanılan ilaçların oldukça etkin maddeler olduğunun altını çizen doktorlar 'İlaçların bir kısmı kan ve lenf dolaşımını düzenleyici, bir kısmı ödemi çözücü, bir kısmı yağ hücrelerini parçalayarak atılmasını sağlayıcı, bir kısmı da kılcal damar uçlarını açarak dolaşımın artmasını sağlayıcı ilaçlardır. Dokuda biriken toksik ve artık maddeler uzaklaştırılırken, cilt de doğal ve güzel görüntüsüne kavuşturulmuş olur'diyor.

BOL SU İÇİLMELİ
Mezoterapi yöntemiyle kişi selülitlerinden kurtulduğu gibi, bölgesel yağ fazlalıklarından da kurtuluyor. Parçalanan yağlar idrar yoluyla atıldığı için kişilerin su içmeye önem vermesi özellikle isteniyor. 4. seansın sonunda ödem çözülüyor, incelme başlıyor. 6. seans sonunda incelme ve selülitlerde iyileşme gözle fark edilir düzeye geliyor

BESLENMEYE DİKKAT
Ancak selülit nedenlerinin hepsini ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün değil. Kişinin beslenmesine son derece dikkat etmesi, düzenli olarak sporunu yapması durumunda çok rahat edeceğini ve mezoterapinin etkisinin yaşam boyu devam edebilir.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmeli?
- Aynı gün banyo yapmayın
- Mezoterapi sonrası korse ve sıkı giysiler giymeyin
- Eğer morluk oluşmuşsa güneş ve solaryum bu bölgelerde leke kalmasına neden olabileceğinden önerilmez
- Mezoterapi sonrasında 2-3 gün epilasyon ve ağda yapmayın