Tekil Mesaj gösterimi
C0M!S3R-eX
C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
20-11-2006 16:01
LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir?
UNIX* Unix System Laboratories'in (USL) bir ticari markasidir. Bu yuzden her bilgisayar firmasi kendi makinasinda calisacak UNIX isletim sistemini farkli adlarla (AIX* ULTRIX* HP/UX gibi) yayinlamaktadir. Bunlara UNIX isletim sisteminin 'clone'lari denmektedir. LINUX da bir UNIX clone'udur. Ve POSIX standardini desteklemektedir. (POSIX=Portable Operating System Interface) LINUX'la herhangi bir UNIX clone'u ile yapabileceginiz butun islemleri yapabilirsiniz.

LINUX icin kullanim kilavuzlari var mi ?
LINUX isletim sisteminin kullanim kilavuzlari* bir dizi gonullunun olusturdugu bir grup tarafindan hazirlanmaktadirlar. Hem isletim sisteminin hizla gelismesi* hemde calisma kapsaminin gittikce genislemesi nedeniyle bu kilavuzlar hergun guncellenerek gelistirilmektedir. LINUX icin kullanim kilavuzlari (ve bu kilavuzlari hazirlayan gruba) LDP LINUX ********ation Project adi verilir. Bu dokumanlar:

Installation Guide : LINUX'in nasil kurulacagini anlatir

User Guide : Kullanici el kitabi

System Adminstrators' Guide : Sistem sorumlusu el kitabi. Unutmayin* sahsi kullaniminiz icin bir LINUX kullanacaksaniz* siz de bir sistem sorumlusu olacaksiniz demektir.

Network Adminstrators' Guide : Network servisleri el kitabi. Herhangi bir sekilde network baglantisi kullanilacaksa* LINUX uzerinde TCP/IP servisleri bu el kitabinda anlatilmaktadir.

Programmers' Guide : LINUX uzerinde programlama el kitabi

Kernel Hackers' Guide : Isletim sistemi cekirdegi (kernel) programlama el kitabi.

Sozkonusu dokumanlar* LATEX kaynak kodu olarak .dvi dosyasi veya postscript dosyasi seklinde orjinal olarak

tsx-11.mit.edu:/pub/linux/docs/guides

nic.funet.fi:/pub/OS/Linux/doc/doc-project

altinda yer alirlar. TR icerisinde ise ayni dokumanlara

ftp.metu.edu.tr:/pub/linux/sunsite/docs/LDP

altindan erisilebilir.

http://sunsite.unc.edu/linux adresinde LDP ile ilgili bilgi edinilebilir.

LINUX'u Yuklemek
2.1 LINUX'i nasil ve nereden bulabilirim ?
Internet erisiminiz varsa* FTP ile LINUX'u kolayca indirebilirsiniz.

LINUX icin ana FTP Arsivleri:

ftp.funet.fi

sunsite.unc.edu

tsx-11.mit.edu

Bunlardan tsx-11 ve sunsite ODTU arsivinde mirrorlanmaktadir.

ftp://ftp.metu.edu.tr:/pub/mirrors/linux dizininden erisebilirsiniz. Ana arsivlerle en fazla birkac gunluk farklar sozkonusu.

Bunun disinda Turkiye'deki diger LINUX arsivleri:

ftp.tubitak.gov.tr:/pub/linux

ftp.bilkent.edu.tr:/pub/linux