Tekil Mesaj gösterimi
DoWn LiTe
DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.627
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 10:38
#1
...KALP KRİZİ (Miyokard İnfarktüsü-mi)
KALP KRİZİ (MİYOKARD İNFARKTÜSÜ – Mİ )


1- KALP NASIL ÇALIŞIR?:

Kalp, tüm vücuda istirahat esnasında dakikada 60-80 kez kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin beslenmesi de kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarla yani koroner arterler adı verilen damarlarla sağlanır.

2- KALP KRİZİ NEDİR?:

Kalp kasının bir bölümünün, yetersiz kan akışından dolayı ölmesi sonucu, o bölgede kalıcı hasar meydana gelmesidir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda, koroner damarlardaki darlıkların tipine derecesine ve yerine göre değişen, koroner yetersizlik tabloları meydana gelir. Bazı hastalarda sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olurken, bazı hastalarda damarların ani olarak tıkanması sonucu gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla başlayan ve ani ölüme yol açabilen kalp krizi (enfarktüs) ortaya çıkmaktadır.

Kalp krizi yetişkinlerdeki ani ölümün (şikâyetlerle intihar, kaza, cinayet olmayan ölüm arasında geçen sürenin 1 saatten az olduğu doğal ve beklenmedik ölümler) başlıca nedenlerinden biridir.

3- KALP KRİZİ NEDENLERİ NELERDİR?:

 Kalp krizlerinin çoğu koroner arterlerde oluşan pıhtılar sebebiyle meydana gelir. Pıhtılar genelde ateroskleroz sonucu meydana gelen değişiklikler yüzünden daralmış koroner arterlerde oluşur. Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler.

 Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır.

 Koroner arter hastalıklarının ve kalp krizinin risk faktörleri genel olarak kalp damar hastalıkları risk faktörlerinin aynısıdır ve çoğu fazla kiloyla ilgilidir Bunlar:

 Cins: Erkeklerde daha sık

 Yaş: Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda 55 yaşın üstü

 Aile öyküsü: Birinci derecede (anne, baba, kardeş) erkek akrabalarda 55 yaşından, birinci derecede kadın akrabalarda 65 yaşından önce kalp damar hastalığı, kalp krizi (infarktüs) veya ani ölüm bulunması

 Sigara içiyor olmak

 Hipertansiyon (140/90 mmHg veya daha fazla veya hipertansiyon için tedavi alıyor olmak)

 İyi kolesterolün (HDL kolesterol) 40 mg/dl'den düşük olması

 Total kolesterolün 200 mg/dl'den fazla olması (kötü kolesterol olan LDL-kolesterolün 130 mg/dl'den fazla olması)

 Hareketsizlik: Haftada en az 3 gün ve günde en az 30 dakika egzersize zaman ayırmalısınız (tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklet, dans, bahçe işleri vs.)
 Şeker hastalığı (diabetes mellitus)

 Kilo: Bu konuda en değerli kriter, vücut kitle indeksi ve bel çevresidir. Vücut kitle indeksi, kg olarak ağırlığın, metre olarak boyun karesine bölünmesiyle elde edilir (VKİ: kg/m2). Vücut kitle indeksinin 25’in üzerinde olması veya bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’nin üzerinde olması, yalnızca kalp damar hastalığı riskini artırmakla kalmayıp şeker hastalığı, yağ yüksekliği ve tansiyon yüksekliği riskini de artırmaktadır.

 Stres: uzun bir zaman sürekli strese maruz kalma, hastalığın gelişmesini kolaylaştırmaktadır.

 Depresyon: özellikle son yıllarda depresyon da kalp damar hastalıkları yönünden risk faktörü olarak kabul edilmeye başlandı.

4- KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 Göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren baskı sıkışma, ağırlık, nefes daralması,

 Huzursuzluk hissi;

 Omuzlara, boyuna veya kollara yayılan göğüs ağrısı;

 Baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı,

 Soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi şikâyetleri.
Göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalp krizinin ilk önemli belirtisidir. Aniden başlayan göğüs ön duvarından boyuna ve çeneye doğru yayılan, bazen omuz ve kolların iç kısmına vuran sıkışma, baskı hissi tarzındaki ağrılar, bazen de ani başlayan nefes darlığı, soğuk terleme, kalp çarpıntısı kalp krizini düşündürmelidir. Kalp krizinin belirtileri karmaşık olup kişiden kişiye değişmekte ve bazen son derece deneyimli hekimleri bile yanıltmaktadır; ayrıca bazı hastalar göğüs ağrısı olmadan kalp krizi geçirmektedir. Bu nedenle şikâyetlerin kalp krizi olup olmadığı sorusu akla geldiği an, hemen en yakın hastaneye başvurmak hayati önem taşımaktadır.

5- KALP KRİZİNDEN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?:

 Sigara içmemeliyiz,

 Yüksek tansiyonu tedavi ve takip ettirmeliyiz,

 Yağdan, tuzdan ve kolesterolden fakir beslenmeliyiz,

 Daha çok sebze ve meyveleri tercih etmeliyiz,

 Düzenli egzersiz yapmalıyız,

 Kilomuzu normal limitlerde tutmalıyız,

 Diyabetimiz varsa diyete uygun davranmalıyız,

 Ailemizde erken kalp hastalığı hikayesi varsa, düzenli kontroller yaptırmalıyız.

6- KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR?:

Kalp krizi anında yapılacak ilk iş hastanın acilen en yakın hastaneye ***ürülmesi sağlanmalı, bu esnada da düz bir zemine yatırılarak boynu hafif geriye yatırılmalı, çenesi sol tarafa çevrilmelidir. Eğer soğuk soğuk terliyorsa tansiyonu düşmüş olabilir, bu durumda ayaklarını yükseğe kaldırmak gereklidir. Eğer kişi kalp hastası ise, büyük ihtimalle yanında dilaltı tablet taşımaktadır; ceplerine veya çantasına bakarak bu tabletler bulunup hastaya verilmelidir. Buna rağmen hastada herhangi bir rahatlama görülmezse veya hastanın durumu çok kötüyse ikinci bir tablet daha verilebilir. Eğer kişinin kalbi durmuşsa hemen kalp masajına başlanmalı, hatta suni solunum yaptırmalıdır; bu nedenle herkesin ama özellikle yakınları kalp hastası olanların suni solunum ve kalp masajını öğrenmesi şarttır.

7- KALP KRİZİNİN TANISI VE KRİZ SONRASI TAKİP:

Kalbin iyileşme süreci esnasında hastanede kalış süresi, kalp krizinin yaygınlığına bağlı olarak birkaç günden başlayarak ayları bulan sürelere uzayabilir. Sağlıklı diyet, sigarayı bırakma, düzenli egzersiz ve kilo fazlalıklarından kurtulma gibi olumlu adımlarla olası bir başka krizden korunulmuş olur. Kalp krizinden sonraki iyileşme sürecinde olan bir kişi, herhangi bir sorunla karşılaşmadan yürüyüş yapabilir, golf oynayabilir, balık tutabilir, yüzebilir ve benzer aktivitelerde bulunabilirler ancak, kendi için doğru olan egzersiz miktarını doktoruyla görüşmeden egzersiz yapmamalıdır. Uygulanacak yağsız rejim, özellikle et, yağlı süt ürünleri ve doymuş yağlardan alınan kalorileri azaltmaya, aynı zamanda kanımızdaki kolesterolü ve öteki yağlı maddeleri azaltarak kalp krizi riskini düşürmeye yardımcı olacak bir yemek planıdır.