Tekil Mesaj gösterimi
SToRMeR¬X
SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
24-05-2008 13:36
#1
Smile
Hastalıklarda Refleksoloji Tedavisi!!!
Şifayı ayak altı masajında buldular'Alternatif tıp' ne kadar doğru bir tanımlamadır bilinmez; ama son yıllarda tüm dünya ile birlikte ülkemiz de, Uzakdoğu'dan esen rüzgarın cereyanına kapılmış durumda. Kimi uygulamaların 'tıbbî' anlamda hangi hastalığa nasıl çare olduğu tartışıladursun, ayak ve el masajı yöntemini kullanan refleksoloji, Türkiye'de bazı ailelerin umudu oldu. Bu konuda Turkuaz'da daha önce çıkan haberden sonra harekete geçen Pekçetin ve Kaçan aileleri, umutsuz vaka gibi gözüken çocuklarını refleksoloji ile tedavi ettirdi. Şimdi iki ailede de sevinç var. Spastisize olan 1,5 yaşındaki Furkan ve 6 yaşındaki Rett sendromlu Büşra, Esat Başaran ile Halil Tabur'un tedavi yönteminden sonra inanılmaz değişiklik gösterdi.
Modern tıbbın doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bazı hastalıklar karşısında çaresiz kaldığı durumlarda devreye alternatif tıp yöntemleri giriyor. Kökeni Uzakdoğu'ya uzanan refleksoloji, bu alternatif tıp yöntemlerinden sadece biri. Ayak ve el masajıyla vücudun görünmeyen noktalarını uyaran refleksoloji, şimdi de hastalıklarına çare arayan insanların umuda açılan kapısı oldu. Konuyla ilgili olarak Turkuaz'da daha önce yayınlanan haberden sonra birçok kişi refleksoloji tedavisi görerek şifa bulmaya başladı. Hiç ayakta duramayan 1,5 yaşındaki Furkan, tedaviye başvuranlardan biri. Furkan'da yüzde 90'a varan gelişme sağlanırken aynı tedaviyi gören 6 yaşındaki Rett sendromu hastası Büşra da artık boynunu, başını kontrol altına alabildiği gibi yemek yiyip, desteksiz bir saat oturabiliyor.
Turkuaz'da yayınlanan Sıla Güzeldere ve Mehmet Çalışkan'ın hikâyelerini okuduktan sonra çok etkilendiğini belirten İpek Pekçetin, 6 ay önce 1 yaşında olan doğuştan spastisize hastası oğlu Furkan'ı refleksoloji uzmanı Eset Başaran'a ***ürmeye karar vermiş. Vücudunda kasılma olan, göz kontrolü ve nesne takibi bulunmayan, ayakta duramayan, zihnî ve bedensel durumu yaşına uygun olmayan, istek ve duygularını sadece ağlayarak dile getiren Furkan, 6 aylık seanslar sonunda yüzde 90'a varan gelişme sağlamış. Çok kısa sürede destekle adım atmaya, ayakları üzerinde durmaya, elleriyle nesneleri kavrayıp yönlendirmeye ve anne diyerek de konuşmaya başlayan Furkan, bugünlerde kendisinden bahsedildiğini anlayınca bilinçli bir şekilde gülüyor. Daha önce spastisizesi dışarıdan çok rahat anlaşılırken bugün normal bir çocuktan farksız bir dış görünüşe sahip. Doğuştan rahatsızlığı bulunan ******nda seanslara başladığı ilk haftadan itibaren olumlu değişimler olmaya başladığını anlatan anne Pekçetin, İzmir'de gittikleri bir çocuk hastanesinde kendilerine Furkan'ın hiçbir zaman iyileşmeyeceğinin ve kendilerini buna alıştırmaları gerektiğinin söylendiğini üzüntüyle anlatıyor.
'Anne olunca her şeye umut olarak bakıyorsunuz'
Okuduğu haberin kendisini umutlandırdığını ve Psikoakademi'ye gitmeye karar verdiğini dile getiren İpek Pekçetin, "Anne olunca her şeye umut olarak bakıyorsunuz. Bu umutla yola çıktığımızın ilk haftasında Furkan'da gözle görülür değişiklikler oldu. Önce gördüğüme inanamadım, hayal zannettim. Daha sonra kısa sürede yaşanan gelişmeye Allah'ın mucizesi dedim. Altı aydır sürekli olumlu gelişmeler oluyor. Hiç ayakta duramayan Furkan artık tek başına 5 dakikaya yakın ayakta durabiliyor. Artık bir bebeğim var diyebiliyorum. Daha önce bir anne olarak Furkan'ın sadece karnını doyurup altını temizliyordum artık evde bir bebek olduğunu hissediyoruz. Evimizin neşe kaynağı oldu. Böyle hasta bebeğe sahip binlerce insan var. Umarım onlara da umut olur." diyor. Seanslara küçük yaşta başlamanın ve düzenli gelmenin gelişmeyi büçük ölçüde hızlandırdığını anlatan Refleksoloji Uzmanı Halil Tabur, Furkan'daki değişimin önemli olduğunu vurguluyor.
Refleksoloji sayesinde iyileşme gösterenlerden birisi de 6 yaşındaki Büşra Kaçan. Rett sendromu hastası olması sebebiyle kızının oturamadığını, sürekli epilepsi nöbeti geçirdiğini, vücudunda kasıntıların olduğunu, boynunu tutamadığını ve sürekli yattığını söyleyen anne Ebru Kaçan, refleksolojiyi Eskişehir'deki bir arkadaşının haberi okuyup kendisini araması sayesinde öğrenmiş. Büşra'yı 5 yıl boyunca sürekli Bozüyük'ten Eskişehir'e özel eğitim için ***ürdüğünü; ancak fizik tedavinin hastalığın iyileşmesinden çok sadece ilerlemesine engel olduğunu kaydeden Kaçan, haberi ilk gördüğünde umutlanmış. Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu'nun yardımıyla mayıs ayında İzmir'e gelmeye başlayan ailede de ilk günden itibaren değişimler gözlenmeye başlanmış. Kaçan "Artık boynunu tutup başını kontrol edebiliyor, daha rahat yemek yiyor. Şimdi çok rahat desteksiz bir saat oturabiliyor. Oyuncaklarıyla oynayıp, sese tepki veriyor. Anneyseniz çok şey bekliyorsunuz. Umutsuz yaşanmayacağı için sürekli ileride iyileşeceğini düşünüyorsunuz. Büşra'nın diğer çocuklar gibi yürüdüğünü, oynadığını görmek tek hayalim. Giderek daha da umutlanıyorum." diyor.
Turkuaz'ın haberi etkili oldu
İnsan vücudunda birçok gizemli noktanın olduğu biliniyor. Bu noktaların başında her dakika kullandığımız el ve ayaklarımız geliyor. Yaratılıştan beri el ve ayaklarda saklı olan fakat insanoğlunun sonradan keşfettiği bu noktalar (bölgesel tedavi) tedavi amaçlı kullanılıyor. Alternatif tıp yöntemleri arasında yer alan ve Türkiye'de giderek popülaritesi artan refleksoloji, beyinle bağlantısı olan el ve ayaklardaki sinirlere yapılan masajla fiziksel ve zihinsel hastalıklar, spastisize, bel fıtığı, migren, otizm, nörolojik kaynaklı fiziksel engeller, depresyon, panik atak, uykusuzluk, anksiyete (yüksek kaygı düzeyi), eklem ağrıları ve kas gerginliği gibi hastalıklarda önemli faydalar sağlıyor. Bu konuda benzer çalışmaların Uzakdoğu, Amerika ve Avrupa ülkelerinde uygulanarak ciddi sonuçlar alındığı biliniyor. Türkiye'de fazla olmasa da bu alanda çalışan uzmanlar var. Halil Tabur ve Esat Başaran da bu alanda çalışmalarını sürdürenlerden. "Vücudun şifa haritası ayaklarda" başlıklı haberin Turkuaz'da yayınlanmasının ardından refleksolojinin Türkiye'de daha fazla tanınmaya başladığını ve hastalıklarına yıllardır derman arayan çok sayıda kişinin kendilerine başvurduğunu belirten uzman Halil Tabur, ayak ve ellere uygulanan bir çeşit masaj olan refleksolojinin, fizikî ve zihnî hasarları iyileştirerek fizikî ve zihnî gerilemeyi durduğunu ve bu tür gerilikleri bulunan hastalarda ciddi gelişmeler kaydettiklerini ifade etti.
Belçika'da 3 yıl refleksoloji eğitimi aldıktan sonra Türkiye'ye dönen Esat Başaran ile Halil Tabur, İzmir'de özel eğitim merkezi açmayı planlıyor. Psikoakademinin danışmanlığını yapan Atatürk Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Nörofizyoloji ve Psikofizyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şenol Dane ise Tabur ve Başaran'a nörofizyoloji ve psikofizyolojiyle ilgili eğitim veriyor. Psikoakademi ayrıca otizm ve diğer nörolojik vakalarla ilgili bilimsel çalışmalarını da sürdürüyor. Çin'den yayılan masaj Çin kaynaklı olan ve geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan refleksoloji, ilaç kullanılmadan, sadece ellerin ve ayakların belirli bölgelerine masaj yapılarak uygulanan alternatif bir tedavi biçimi. El ve ayaklarda, bedenin bütün bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına el ve parmaklarla uygulanan bir masaj tekniği. Ayak ve elin belirli bölgeleri, saat yönünde 30-45 dakika ovulur. Bu şekilde vücudun kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Her ayakta 7 bin 200'den fazla sinir ucu bulunmaktadır.