Tekil Mesaj gösterimi
SToRMeR¬X
SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
27-05-2008 09:12
#1
Smile
Kanserde %100 artış bekleniyor
Kanserde %100 artış bekleniyor


Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, 2030 yılına kadar kanser görülme sıklığında tüm dünyada yüzde 100'ün üzerinde bir artış beklendiğini bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir de sigarayla etkin mücadeleyi öngören tasarının TBMM Genel Kurulunda bir yılı aşkın süredir görüşülmediğine dikkati çekti.

Tuncer, yarın başlayacak Kanserle Savaş Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'Kanserin globalleşen bir sağlık sorunu olduğu' uyarısında bulundu.

Kanserin hızla artarak 2030 yılında özellikle gelişmekte olan ülkeler için ciddi bir halk sağlığı problemi oluşturacağını ifade eden Tuncer, 2000'li yılların başında yılda 6 milyon insan kansere yakalanırken, bu sayının gelecek 20 yıl içinde 12 milyona yaklaşacağını kaydetti.

2005 yılında 7 milyon insanın bu hastalıktan yaşamını yitirdiğini, 25 milyon kişinin ise kanserle yaşadığını anlatan Tuncer, '2030 yılında 24 milyon insan kansere yakalanırken, 17 milyon insan bu nedenle yaşamını yitirecek, 75 milyon insan da kanserle yaşıyor olacak. Bu artışın en önemli nedeni, sigara ve yanlış beslenme başta olmak üzere kanser risklerindeki artıştır' diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir de geçen yıl 2 Martta TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen sigarayla daha etkin mücadeleyi öngören yasa tasarısının bir yılı aşkın süredir beklediğini ifade ederek, 'Tasarı genel seçimlerden önce ele alınıp yasalaşmazsa bütün emekler boşa gidecek' dedi.

Bütün kanser ölümlerinin üçte birinden sorumlu olan sigarının akciğer, gırtlak, mesane, yemek borusu, rahim, ağız, yemek borusu, pankreas ve böbrek kanserlerine yol açtığının bilimsel olarak kanıtlandığını belirten Bilir, şunları söyledi:

'Özellikle akciğer kanserlerinin yüzde 90'ı sigaraya bağlı. Eğer sigarayla yeterince mücadele edilse 10 akciğer kanserinin 9'u ortadan kalkar' dedi.

TBMM Adalet Komisyonunda geçen yıl 2 Martta kabul edilen kanun teklifi, sigara yasağı kapsamının genişletilmesini öngörüyor.