Tekil Mesaj gösterimi
cansın
cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
30-08-2008 14:54
#1
Örümcekler ve Örümcek Zehirlenmesi
Yeryüzünde 1200 kadar örümcek türü bulunmaktadır. Bunların pek az bir bölümü insanlar için zehirleyici niteliktedir. Türkiye’de zehirli örümcekler konusunda yeterli bir çalışma henüz yapılamamıştır. Zehirli örümceklerin ülkemizde bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa hangi türlerinin bulunduğu henüz tam olarak ortaya konulamamıştır.

Zehirli bir örümcek türü olan “Latrodectus tredecimguttatus” Örümceğinin diğer adı da “KaraduT’dur. Çünkü bu örümce siyah renklidir ve dişisi çiftleştikten sonra eşini öldürür.

Karadul, mayıs ve eylül ayları arasında rastlantı sonucu insanları sokup zehirini onlara akıtır. Karadulun ülkemizde de bulunup bulunmadığını bilmiyoruz.

Örümceğin soktuğu yerde aniden yanma ve ağrı duygusu gelişir. Kısa sürede bölgede şişlik, kaşıntı, kızarıklık belirir. Daha sonra titreme, halsizlik, endişe, susuzluk duygusu, kas ve karın ağrıları başlar. 1-4 saat sonra bütün vücutta yaygın bir yanma ve ağrı duyulur.

Bulantı, kusma, ishal, ağızdan salya akması, yutma güçlüğü, uyuşukluk, duygu eksiklikleri, çarpıntı, tansiyon yükselmesi, solunumun hızlanması ve yüzeyselleşmesi gibi belirtilerle hastanın durumu gitgide ağırlaşır. Ağır zehirlenme olayları %5 oranında ölümle sonuçlanır.

Örümcek zehirlenmesinin ilk yardımı ve öteki tedavi ilkeleri yılan zehirlenmesinde olduğu gibidir.