Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-10-2018 22:18   #1
  • bayraktar03
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2012
Nereden
Ankara
Yaş
28
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):


Post PLC // Programmable Logic Controller

PLC

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Hayırlı forumlar. PLC, Programmable Logic Controller (Programlanabilir Lojik Kontrolcü) nedir? Ne için kullanılır ? Yapısı nedir ? Bunları ele alacağız.

PLC cihazları endüstride fabrikaların üretim departmanlarında bulunan robotlar, taşıyıcılar, pnömatik sistemler, valfler, elektrik motorları gibi makine ve cihazların elektromekanik kontrolünü gerçekleştirmek için kullanılan bir tür bilgisayarlardır. Birçok bağlantı ve sinyal giriş çıkışları bulunan bu bilgisayarlar otomasyon sektöründe büyük bir rol oynamaktadır.

PLC cihazları çok ağır fiziksel şartlara, yüksek/düşük sıcaklıklara, toz, nem, titreşim, elektriksel parazit ve gürültülere karşı maksimum verimlilikte çalışması için tasarlanmış cihazlardır. Normal mikrokontrolcülerle en büyük farkı da budur.

PLC’lerde, temelde Arduino, PIC ve diyer mikrokontrolcüler gibi programlanarak kullanılmaktadır. C programlama dili ve türevleriyle programlanabir. Donanımsal olarak CPU, RAM/ROM bellekleri, giriş/çıkış kontrol kartı, haberleşme modülleri ve yukarıda belirttiğimiz gibi analog/dijital olmak üzere birçok giriş/çıkış portları bulunmaktadır.

PLC’lerde çalışma prensibi; öncelikle girişler okunur, lojik kapılardaki değerler 1 veya 0 olarak belleğe kaydedilir. Yazılan programlara göre girişlerdeki değerler değerlendirilir. Gerekli donanımlarla iletişim kurulur. Programlanan çıkılar girişlerde olduğu gibi lojik kapı 1 veya 0 olarak ayarlanır. Şeklindedir.

PLC temelinde ve programlanmasında bilmemiz gereken bir diyer husus ise her PLC markasının programlama yazılımı ve programlama arayüzü farklıdır. PLC programlaması temelde birbirleri ile aynı olmakla birlikte markadan markaya küçük farklılıklar olabilmektedir.

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. İyi forumlar.

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

BruteForceden35, Bertuğ Kağan Teşekkür etti.
 

wau