Tekil Mesaj gösterimi
sSTRESs
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:56
Güç Tüketimi

Son olarak testlerimiz sırasında bütün test sistemimizin farklı ekran kartlarıyla çektiği en yüksek güç miktarlarına göz atmaya. Aslında iki ekran kartından oluşan GX2 güç tüketimi konusunda da liderliği bırakmamış gözüküyor. GTX 280 özellikle 65nm üretim teknolojisinin etkisiyle güç tüketimi konusunda GX2'nin pek de arkasında kalmayan bir tüketim ortaya koyuyor ve sadece 4 watt fark ile takip ediyor. Kuşkusuz bu durum NVIDIA'nın artık 55nm üretim teknolojisine geçme zamanının gelip geçtiğinin en net göstergesi. 9800 GTX+ ile başlayacak yolculuğun ileriki adımlarının GT200 ailesi de olacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. GTX 260 da abisi gibi eski üretim teknolojisinin kurbanı olarak güç tüketimi konusunda çok başarılı olamıyor.

Yorumlar

Oyuncu gözüyle ilk yorumları yapalım. Olmamış, NVIDIA bizi bu kez etkileyemedi. Oyun testlerine baktığımızda durum kesinlikle bu. GTX 280, tek bir kart ile tek işlemcili en hızlı çözüm, onda hem fikiriz. Ama verdiğimiz paraya değmiyor. Amerika'da 400 doların hemen altında GX2'ler satılırken 200 dolar daha verip GTX 280 alınmasını mantıklı görmüyoruz. Zaten testlerimizin çoğunluğunda da 9800 GX2 önde yer alıyor. NVIDIA'nın fiyat ayarlamasına gideceği haberlerini duyuyoruz ancak üretim maliyeti bu kadar yüksek olan işlemci de ne kadar fiyat düşürebilecekleri de kuşku verici.

GTX 260'ın durumu biraz daha kritik. ATI, HD 4870 ile mutlaka bu kartı sıkıştıracaktır, en azından fiyat konusunda. Performans tarafındaysa detaylı inceleme yapmadan kesin bir şey söylemek zor. Beklentimiz heyecanlı bir çekişme olması yönünde.
Şimdi de oyun dışında bu cihazları kullanmayı düşünen birisinin bakış açısından incelediğimizde ise seviniyoruz. NVIDIA'nın geliştirmek için yoğun çaba harcadığı CUDA camiası gittikçe büyüyor. Bu da bu grafik işlemcilerini oyun dışındaki yerlerde kullanımının artması anlamına geliyor. Devasa boyutlarda veriyi oldukça iyi bir zamanda işleyebilen ürünlerin hem performansı hem de fiyatı oldukça iyi.
Görüldüğü gibi, fiyat olarak çok çok ilginç durumdalar. Oyunculara göre fiyatları yüksek, akademik çalışmalar için ise "kelepir". Korkarım ki bu kartlar bizler tarafından sadece "Biraz daha iyi ama çok pahalı oyuncaklar" olarak bilinecek ve Nikola Tesla misali gerçek etkinliklerinden haberdar olunmayacak. Oyuncular yüksek fiyatları nedeniyle şimdilik bu grafik işlemcilerinin gücünü tadamayacaklar.
Gainward ve Leadtek'in kartlarına yönelik artı veya eksi birşey söyleyebilmek çok da mümkün değil. Zira her iki firma da zaten referans tasarımı kullanmış, NVIDIA'dan hazır gelen kartlara etiket basıp, kendilerinden birşey katmamışlar. Dolayısıyla bu firmalara yönelik eksilerimiz ve artıları kutu içeriğine yönelik. Gainward'ın 8 pin güç bağlantısı gerektiren bir kartla birlikte bu kabloyu sağlamaması, özellikle güç kaynağı biraz eski olan kullanıcılar için tam bir sorun olacaktır. Leadtek bu konuda eksik kalmamış ama sonuçta Leadtek GTX260'ın gerektirdiği girişler, daha yaygın rastlanan 6 pinlik bağlantılar.
Firmaların GTX280 konusunda overclock yapılmış, özel kartlar açısından ciddi bir şeyler sunacaklarını pek sanmıyoruz, ama GTX260 üzerinde biraz daha serbest olacaklar ve daha çok oynayacaklar. Gainward ve Leadtek'in az da olsa overclock yapılmış birer GTX260'ı hazırlamakta olduklarını tahmin ediyoruz
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..