Tekil Mesaj gösterimi
Black-Box
Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.237
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
Teşekkür (Aldı):
Ticaret:
(0) %
09-12-2008 15:15
#1
Papatya Ada Çayı.PDT®
vrupa ve Batı Asya kökenli olup, papatya ailesinin bir üyesidir. Avrupa’ da yaygın bir şekilde tarımı yapılmaktadır.
Papatya

Diğer isimleri: (Matricaria recutita/Anthemis nobilis

Doğada: Avrupa ve Batı Asya kökenli olup, papatya ailesinin bir üyesidir. Avrupa’ da yaygın bir şekilde tarımı yapılmaktadır.

Özellikleri: Anti bakteriyel, sakinleştirici, ağrı kesici, antienflamatuar, Savunma sistemini güçlendirir, karaciğer ve dalağı düzenler, kan basıncını düşürür, hazmı kolaylaştırır, iltihabı azaltır, yaraların iyileşmesini hızlandırır, kas ağrı ve tutulmaları dindiricidir, baş ağrısını azaltır. Kokusunun rahatlatıcı etkisi sakinlik verir.Gün içinde papatyayı koklayarak kendinize sükunete çağırabilirsiniz veya direkt stresi azaltmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde çoğu insan meditasyon yapar, etkisini artırmak için bu yağ kullanılabilir.

Kullanıldığı yerler:

Losyon olarak(yoğunluğu azaltılmış): Yanıklara, yaralara antiseptik ve dezenfektan olarak kullanılır, bakteri veya mantar öldürücü (Anti-bakteriyel ve anti-fungal),böcek ısırıklarında
Masaj yoluyla: Yatıştırıcı ve sakinleştirici (Sedatif), anti-alerjik, kas gevşetici (özellikle mide-bağırsak sisteminde)
Kompres olarak: Göz şişliklerinde ve konjuntivitte, cilt duyarlılığında
Banyo suyuna: Sakinleştirici ve yorgunluk giderici

Uyarılar:
Kan inceltici (Anti-koagülant) ilaçlarla (Aspirin, heparin, warfarin gibi) beraber kullanılması tavsiye edilmemektedir. Önerilen dozlarda bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Gebeliğin ilk 3 ayında kullanımından sakının.

Adaçayı

Diğer isimleri: Salvia sclarea/


Doğada: Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe adaçayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir.Ülkemizde İzmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir.

Özellikleri: Anti bakteriyel, sakinleştirici, ağrı kesici, antienflamatuar, Savunma sistemini güçlendirir. Sindirim kolaylaştırıcı ve afrodizyak etkilidir.

Kullanıldığı yerler:

Masaj/kompres/ Banyo suyuna veya Buhar yolu ile: Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Böcek sokmalarında kullanılır.

Tonik olarak: saç dökülmesi, kepeklenme ve yağlı saçlarda

Tütsü olarak: Afrodizyak etkili olduğu bilinmektedir.

Uyarılar: HRT(menapoz) tedavisinde ve gebelik hapları ile birlikte alınmamalıdır.Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Dölyatağı (Rahim) kaslarını uyardığı için, gebelik sürecinde kullanılmaz. Annelerin süt üretimini durdurur. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen başka bir yan etkisi yoktur.