Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Adli Bilişim

Adli Bilişim Adli bilişim, veri kurtarma, forensic vb... adi bilişimin konusu olan birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Adli Bilişimin Tarihçesi

Adli Bilişim

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-12-2015 22:45   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2014
Nereden
Mutfak
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 175
Teşekkür (Aldı): 391


Adli Bilişimin TarihçesiAdli Bilişimin Tarihçesi

18 Ekim 1966 Minneapolis Tribune Gazetesinde ” Bilgisayar Uzmanı Banka Hesabında Tahrifat Yapmakla Suçlanıyor” başlıklı bir haber yer almıştır.Habere göre Amerika Birleşik Devletlerinde Federal Polisin ilk olarak tespit ettiği bu olayda; 1996 yılında Minneapolis City Bank‟ın bilgisayarlarının programlanmasından ve bakımından sorumlu olan kişi maddi olarak zor durumda olduğu için bankadan hesabının üzerinde para çekmiştir. Banka programında gerçekleştirdiği değişiklik sayesinde sistemin bu durumu tespit etmesini önlemiştir. Aslında programda yaptığı bu değişikliği üç günlüğüne uygulamayı düşünmüştür fakat unutunca aradan 4 ay geçmiş ve fazladan çektiği para miktarı 1352 doları bulmuştur. Bu manipülasyon olayı, bir gün bankanın bilgisayar sisteminin çökmesi üzerine, bütün işlemler yine eskiden olduğu gibi elle yapılmaya başlanmış ve fazla miktarda çekilen para bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bu olay banka için o kadar anlaşılmazdır ki işin çözümü için FBI çağrılmıştır. Bu ve benzeri birçok olayın ABD‟de yaşanması bilişim alanında ilk hukuk düzenlemelerinin burada yapılmasına neden olmuştur.

Bilişim suçlarıyla ilgili ilk yasa tasarısı, ABD kongresinde 1977 yılında verilmiş olup bu adım sonraki yasal düzenlemeler ve uygulamalar açısından büyük önem arz etmektedir. ABD‟ de ilk defa 1984 yılında Erişim Aygıtlarını Taklit Etme, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Bilgisayarı Kötüye Kullanma Kanunu İle Kredi Kartı Sahtekarlığı Kanunu ihdas edilmiştir. Amerika‟ da teknolojik suçlarla mücadele amacıyla; FBI Infrastructure Protection Center (FBI Altyapı Koruma Merkezi), Information Technology Association of America (Amerika Bilgi Teknolojileri Derneği), Trap and Trace Center (Yakalama ve İzleme Merkezi) ve Carnegie Mellon‟s Emergency Response Team (Carnegie Mellon Acil Durum Müdahale Ekibi) ile bazı üniversiteler bünyesinde kurulan birimler bunların en önemlilerindendir. FBI bilgisayar sistemlerine girme ve benzeri suçları takip amacıyla birimler kurmuş; diğer kuruluşlar da bilişim suçları ile mücadele için özel ekipler oluşturmuştur.

Türkiye‟de ise ilk bilişim suçu 1999 yılında Türkiye‟nin en büyük İnternet servis sağlayıcısı bilgisayar sistemlerine girilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır. Suçu işleyen kişi Türkiye Cumhuriyeti‟nin resmi olarak yargıya intikal eden ve ceza alan ilk kırıcısı (hacker) olarak literatürde yer almıştır. Hukuk fakültesi kitaplarında, derslerinde işlenen olay sonrası verilen 1 yıl 8 ay hapis cezası, infaz edilmeden ertelenmiştir. Bahsedilen iki örnek resmi olarak yargılanan ve medyada yer alan dünyada ve Türkiye‟de ilk bilişim suçunu anlatmaktadır. Yargıya intikal etmeyen bunun gibi daha birçok bilişim suçunun olduğu düşünülmektedir.

Kaynak:Cumhuriyet Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü___________________________________________

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau