THT DUYURU

Adli Bilişim Adli bilişim, veri kurtarma, forensic vb... adli bilişimin konusu olan birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Adli Bilişimin Tarihçesi

*-*Börteçine*-* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
07/2014
Nereden:
Mutfak
Mesajlar:
2.253
Konular:
575
Teşekkür (Etti):
174
Teşekkür (Aldı):
391
Ticaret:
(0) %
10-12-2015 22:45
#1
Adli Bilişimin Tarihçesi
Adli Bilişimin Tarihçesi

18 Ekim 1966 Minneapolis Tribune Gazetesinde ” Bilgisayar Uzmanı Banka Hesabında Tahrifat Yapmakla Suçlanıyor” başlıklı bir haber yer almıştır.Habere göre Amerika Birleşik Devletlerinde Federal Polisin ilk olarak tespit ettiği bu olayda; 1996 yılında Minneapolis City Bank‟ın bilgisayarlarının programlanmasından ve bakımından sorumlu olan kişi maddi olarak zor durumda olduğu için bankadan hesabının üzerinde para çekmiştir. Banka programında gerçekleştirdiği değişiklik sayesinde sistemin bu durumu tespit etmesini önlemiştir. Aslında programda yaptığı bu değişikliği üç günlüğüne uygulamayı düşünmüştür fakat unutunca aradan 4 ay geçmiş ve fazladan çektiği para miktarı 1352 doları bulmuştur. Bu manipülasyon olayı, bir gün bankanın bilgisayar sisteminin çökmesi üzerine, bütün işlemler yine eskiden olduğu gibi elle yapılmaya başlanmış ve fazla miktarda çekilen para bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bu olay banka için o kadar anlaşılmazdır ki işin çözümü için FBI çağrılmıştır. Bu ve benzeri birçok olayın ABD‟de yaşanması bilişim alanında ilk hukuk düzenlemelerinin burada yapılmasına neden olmuştur.

Bilişim suçlarıyla ilgili ilk yasa tasarısı, ABD kongresinde 1977 yılında verilmiş olup bu adım sonraki yasal düzenlemeler ve uygulamalar açısından büyük önem arz etmektedir. ABD‟ de ilk defa 1984 yılında Erişim Aygıtlarını Taklit Etme, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Bilgisayarı Kötüye Kullanma Kanunu İle Kredi Kartı Sahtekarlığı Kanunu ihdas edilmiştir. Amerika‟ da teknolojik suçlarla mücadele amacıyla; FBI Infrastructure Protection Center (FBI Altyapı Koruma Merkezi), Information Technology Association of America (Amerika Bilgi Teknolojileri Derneği), Trap and Trace Center (Yakalama ve İzleme Merkezi) ve Carnegie Mellon‟s Emergency Response Team (Carnegie Mellon Acil Durum Müdahale Ekibi) ile bazı üniversiteler bünyesinde kurulan birimler bunların en önemlilerindendir. FBI bilgisayar sistemlerine girme ve benzeri suçları takip amacıyla birimler kurmuş; diğer kuruluşlar da bilişim suçları ile mücadele için özel ekipler oluşturmuştur.

Türkiye‟de ise ilk bilişim suçu 1999 yılında Türkiye‟nin en büyük İnternet servis sağlayıcısı bilgisayar sistemlerine girilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır. Suçu işleyen kişi Türkiye Cumhuriyeti‟nin resmi olarak yargıya intikal eden ve ceza alan ilk kırıcısı (hacker) olarak literatürde yer almıştır. Hukuk fakültesi kitaplarında, derslerinde işlenen olay sonrası verilen 1 yıl 8 ay hapis cezası, infaz edilmeden ertelenmiştir. Bahsedilen iki örnek resmi olarak yargılanan ve medyada yer alan dünyada ve Türkiye‟de ilk bilişim suçunu anlatmaktadır. Yargıya intikal etmeyen bunun gibi daha birçok bilişim suçunun olduğu düşünülmektedir.

Kaynak:Cumhuriyet Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler