THT DUYURU
Adli Bilişim Adli bilişim, veri kurtarma, forensic vb... adli bilişimin konusu olan birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Tam Manasıyla Silinen Verileri Kurtaralım //Detaylı Anlatım

X-Code - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
Localhost
Mesajlar:
1.497
Konular:
175
Teşekkür (Etti):
351
Teşekkür (Aldı):
975
Ticaret:
(0) %
17
5048
17-10-2020 01:06
#1


Merhaba TürkHackTeam Üyeleri.
Bu Konumda Sizlere Silinen Verilerinizi Nasıl Kurtarabileceğinizi Göstereceğim.

Konu İçeriği

Windows'da Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

GNU/Linux'da Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Android'de Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Harici Disk'deki Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?


Windows'da Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?


Adli bilişimde önemli kriterlerden bir diğeride silinen verileri kurtarma işlemidir. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda silinen verileri kolayca geri kurtarabiliriz. Piyasada birçok veri kurtarma aracı bulunuyor ben bu konuda sizlere Recuva ve EaseUS isimli iki araç ile verilerinizin nasıl kurtarılabileceğini göstereceğim. Öncelikle Recuva aracı ile sonrasında EaseUS aracı ile silinen verilerin nasıl kurtarıldığını göstereyim.

Silinen verileri kurtarma işlemine geçmeden önce elimizde bir silinen dosya olması lazım. Ben masaüstüne THT_XCode isminde bir klasör oluşturdum ve bu klasöre tht isimlerinde png, pdf ve txt uzantılı 3 dosya ekledim.Şimdi bu klasörü silelim. Kurtarma işlemini bu klasör üzerinden gerçekleştireceğiz.Hazırsanız başlayalım..

Recuva Aracı İle Silinen Verileri Kurtarma

» Öncelikle buradan Recuva aracını indireceğimiz adrese gidiyoruz. Ve Download Now butonuna basıyoruz. Zaten direk programımız indirilmeye başlayacaktır.» Aracımız indirildikten sonra kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz. Kurulumu başarı ile tamamladıktan sonra aracımızı açıyoruz ve karşımıza şöyle bir bir ekran geliyor. Buradan Hard Disk Drivers kısmından bilgisayarımıza bağlı olan disklerden hangisinde veri kurtarma işlemini yapmak istiyorsak onu seçiyoruz. Bu veri kurtarma işlemini External Devices kısmından harici bir disk (Flash Bellek, SD Kart vb) için de yapabilirsiniz. Eğer istersek komple bir disk için değilde belirli bir dizin için işlem yapacaksak Select Iocation kısmından hangi bölümde işlem yapmak istediğimizi seçmemiz gerekiyor. Ben daha yeniki klasör masaüstünde olduğu için Desktop kısmını seçiyorum. Seçimimizi yaptıktan sonra aşağıda bulunan Start butonuna tıklıyoruz. Ve tarama işlemi başlıyor.» Tarama işlemi biraz uzun sürebilir. İşlemin bitmesini bekliyoruz. İşlem bittiğinde kurtarmak istediğimiz dosyayı seçip aşağıda bulunan Recover butonuna basıyoruz.» Ve böylelikle silinmiş veriyi kurtarabiliyoruz.
EaseUS Aracı İle Silinen Verileri Kurtarma

» Öncelikle buradan kendi sayfasına gidip aracımızı indiriyoruz.» Akabinde aracımızı açıp taranacak diski veya dizini seçiyoruz. Ben dosya silinmeden önce masaüstünde olduğu için Masaüstü seçeneğinin üstüne gelip Tara butonuna tıklıyorum. Ve tarama işlemi başlıyor.» Tarama işlemi aynı şekilde biraz uzun sürebilir, sabırla bekliyoruz. Tarama işlemi bitince geri yüklemek istediğimiz dosyayı seçip aşağıda bulunan Kurtar butonuna tıklıyoruz.» Ve böylelikle silinen dosyamızı geri getirmiş oluyoruz.

GNU/Linux'da Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?


GNU/Linux işletim sistemlerinde silinen verileri kurtarmak için Testdisk isimli aracı kullanacağız.

Hazırsanız başlayalım..

TestDisk Aracı İle Silinen Verileri Kurtarma

» Öncelikle terminalimizi açıyoruz ve aşağıda verdiğim komutu girerek Testdisk aracınının kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Kod:
apt-get install testdisk


» Aracımızın kurulumu tamamlandıktan sonra aşağıdaki komutu yazarak aracı çalıştırıyoruz.

Kod:
testdisk


» Aracımız diğer GNU/Linux araçlarına göre biraz farklı çalışmakta. Karşımıza gelen ekran aracımızın açılmış hali. Şimdi buradan Create seçeneğinin üzerine gelip enter a basıyoruz.» Akabinde bizden hangi disk için veri kurtarma işlemini yapacağımızı soruyor. Buradan hangi dizin için işlem yapmak istiyorsanız o dizinin üzerine gelip enter tuşuna basmanız gerekiyor.» Burada bize bölüm soruyor lakin araç kendisi otomatik bulup aşağıda bize bölümümüzü veriyor. Onun bize söylediği bölümün üzerine gelip enter a basıyoruz.» Şimdi ise ikinci seçenek olan Advanced seçeneğinin üzerine gelip enter a basıyoruz.» Ve hangi dizin için işlem yapacağımızı soruyor. Dizinimizin üzerine geliyoruz ve sol tuşuna basarak aşağıdan Undelete seçeniğine gidiyoruz. Tekrardan enter tuşuna basıyoruz. Ve tarama işlemi başlıyor.» Tarama işlemi bittikten sonra karşımıza daha önceden silinen dosyalar geliyor. Buradan kurtarmak istediğimiz dosyanın üzerine gelip copy görevini yapan c tuşuna basıyoruz. Ayrıca tüm dosyaları seçmek için a tuşunu kullanabilirsiniz.» Burada bize kopyaladığımız dosyayı nereye yapıştıracağımızı soruyor. Ben masaüstünü seçiyorum. Desktop ın üzerine gelip enter tuşuna basıyorum.» Ve görmüş olduğunuz gibi seçtiğim dosya masaüstüne kopyalanmış oluyor. Böylelikle silinen veriyi kurtarmış olduk.

Android'de Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?


Android bir cihazda silinen verileri kurtarmak için aynı şekilde pekçok araç bulunmakta. Ben bunlardan DiskDigger aracını kullanacağım.

Silinen verileri kurtarma işlemine geçmeden önce elimizde bir silinen dosya olması lazım. Ben herhangibir klasöre tht isminde png uzantılı bir dosya ekledim.Şimdi bu dosyayı silelim. Kurtarma işlemini bu dosya üzerinden gerçekleştireceğiz.Hazırsanız başlayalım..

DiskDigger Aracı İle Silinen Verileri Kurtarma

» DiskDigger aracını buradan kendi sayfasından inidirip bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca Play Store üzerinden direk indirip telefonunuzda da kullanabilirsiniz. Ben size anlatımı telefona yükleyip telefon üzerinden yapacağım. Bunun için Play Store'dan DiskDigger programını indiriyoruz.» Uygulamamızı açıyoruz ve bizi şöyle bir ekran karşılıyor. Basit taramalar için cihazınızda root olmasına gerek yok. Lakin gelişmiş bir tarama yapmak istiyorsanız cihazınızda root olması gerekiyor. Ben basit bir tarama yapacağım. Bunun içinde Start Basic Photo Scan butonuna tıklıyorum.» Görmüş olduğunuz gibi silinen dosyamızı buldu. Kurtarmak istediğimiz dosyayı seçip aşağıda bulunan Recovery butonuna tıklıyoruz. Ve silinen dosyamızı kurtarmış oluyoruz.

Harici Disk'deki Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Flash bellek, hafıza kartı gibi disklerdeki silinen verileri kurtarmak için EaseUS, DiskDigger, Recuva araçlarını ve bunlara benzer araçları kullanabilirsiniz. Lakin ben farklılık olsun size yeni bir aracı daha göstereyim diye 7-Data Recovery Suite aracını göstereceğim.

Silinen verileri kurtarma işlemine geçmeden önce elimizde bir silinen dosya olması lazım. Ben flash belleğe tht isminde pdf uzantılı bir dosya ekledim.Şimdi bu dosyayı silelim. Kurtarma işlemini bu dosya üzerinden gerçekleştireceğiz.Hazırsanız başlayalım..

7-Data Recovery Suite Aracı İle Silinen Verileri Kurtarma

» Öncelikle buradan aracımızın kendi sitesine gidiyoruz. Ve Ücretsiz İndir butonuna tıklıyoruz. Aracımız indirilmeye başlıyor. İndirme işlemi bitince aracımızın kurululumunu yapıyoruz.» Aracımızın kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra aracımızı açıyoruz. Ve buradan Tamamen Kurtar butonuna tıklıyoruz.» Akabinde hangi disk için işlem yapmak istediğimizi soruyor. Ben X-Code isimli flash belleği seçiyorum. Seçtikten sonra sağ aşağıdan Sonraki butonuna tıklıyoruz.» Ve tarama işlemi başlıyor. Tarama işlemi bitene kadar sabırla bekliyoruz.» Tarama işlemi bitince karşımıza böyle bir ekran geliyor. Burada tarama yaptığımız diski eğer bölümlere ayırdıysanız farklı farklı bölümler çıkacaktır. Hangi bölümde işlem yapmak istiyorsanız o bölümü seçin. Eğer benim gibi diskte bölümleme işlemi yapmadıysanız zaten tek bölüm çıkacaktır. O bölümü seçip Sonraki butonuna tıklıyoruz.» Karşımıza böyle bir ekran geliyor. Hedef dosyayı bulmak bir hayli zor. Bunun içinde silinen dosyamızı arama yaparak bulacağız. Birde bazen dosyanın isminde bozulmalar gerçekleşebiliyor. Bundan dolayı dosyanın uzantısı ile arama yapacağım. Size tavsiyem önce dosyanın ismi ile arama yapın eğer bulamazsanız dosyanın uzantısı ile arama yapın.» Arama sonucunda dosyamı buldum. Görmüş olduğunu gibi isminde ufak bir bozukluk yaşanmış. Şimdi dosyayı seçip sağ alttan Kaydet butonuna tıklıyorum.» Kaydedeceğim yeri masaüstü olarak seçiyorum ve dosyam masaüstüne kayıt oluyor. Tabi kayıt olurken sadece dosya değil dosyanın bulunduğu klasörler ile birlikte kayıt oluyor. Klasörü açtığımda dosyama ulaşabiliyorum. Ve böylelikle silinen veriyi kurtarmış olduk.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.
Esenlikle Kalın..

Saygılarımla---------------------
LosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderasyon Lider Yardımcısı
Üyelik tarihi:
02/2015
Nereden:
-
Yaş:
21
Mesajlar:
8.123
Konular:
1415
Teşekkür (Etti):
2038
Teşekkür (Aldı):
2741
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 01:12
#2
Ellerine sağlık Code
---------------------
- Teşekkür etti.
H3Uch1x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kulüpler Genel Sorumlusu
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
İstanbul
Yaş:
20
Mesajlar:
6.860
Konular:
1437
Teşekkür (Etti):
1372
Teşekkür (Aldı):
2086
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 01:16
#3
Eline emeğine sağlık güzel konu.
---------------------
Devlet-i Ebed Müddet

YsfTlh, - Teşekkür etti.
ARSEF7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
02/2020
Nereden:
ARS3F
Mesajlar:
546
Konular:
19
Teşekkür (Etti):
309
Teşekkür (Aldı):
264
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 01:20
#4
Emek var güzel konu ellerine sağlık
- Teşekkür etti.
Slyfer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Haftanın Moderatörü
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
Houston-US
Yaş:
24
Mesajlar:
4.207
Konular:
159
Teşekkür (Etti):
661
Teşekkür (Aldı):
2342
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 01:28
#5
Emeğinize sağlık hocam çok güzel olmuş
---------------------
- Teşekkür etti.
Ⱨ₳₵₭ĐɆⱤ₮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
04/2019
Nereden:
Geçmişten...
Mesajlar:
1.668
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
878
Teşekkür (Aldı):
864
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 02:10
#6
Elinize emeğinize sağlık hocam,böyle detaylı konuları bekliyor olacağız
- Teşekkür etti.
X-Code - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
Localhost
Mesajlar:
1.497
Konular:
175
Teşekkür (Etti):
351
Teşekkür (Aldı):
975
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 10:39
#7
Alıntı:
LosT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık Code
Eyvallah Lost

Alıntı:
H3Uch1x´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline emeğine sağlık güzel konu.
Sağolasın H3Uch1x

Alıntı:
ARSEF7´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emek var güzel konu ellerine sağlık
Teşekkür Ederim Dostum

Alıntı:
Slyfer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emeğinize sağlık hocam çok güzel olmuş
Teşekkürler Slyfer

Alıntı:
Ⱨ₳₵₭ĐɆⱤ₮´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinize emeğinize sağlık hocam,böyle detaylı konuları bekliyor olacağız
Eyvallah, Konuların Devamı Gelecek


Keyifli Okumalar
---------------------
- Teşekkür etti.
Ertugrul Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
10/2020
Nereden:
Söğüt
Mesajlar:
18
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
151
Teşekkür (Aldı):
32
Ticaret:
(0) %
17-10-2020 18:39
#8
Dostum fena bir konu, bravo...
- Teşekkür etti.
X-Code - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
Localhost
Mesajlar:
1.497
Konular:
175
Teşekkür (Etti):
351
Teşekkür (Aldı):
975
Ticaret:
(0) %
18-10-2020 15:50
#9
Alıntı:
Ertugrul Bey´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum fena bir konu, bravo...
Teşekkür Ederim
---------------------
- Teşekkür etti.
P4RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Balkes
Yaş:
19
Mesajlar:
5.140
Konular:
626
Teşekkür (Etti):
1779
Teşekkür (Aldı):
3686
Ticaret:
(0) %
18-10-2020 20:22
#10
Ellerine sağlık, sabit+++
---------------------


𝖘𝖊𝖞𝖈𝖎𝖑𝖊𝖗
- Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler