THT DUYURU

Adli Bilişim Adli bilişim, veri kurtarma, forensic vb... adli bilişimin konusu olan birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Adli Bilişim ve Bilişim Suçları

DarkDesert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
TurkHackTeam
Yaş:
33
Mesajlar:
2.049
Konular:
573
Teşekkür (Etti):
127
Teşekkür (Aldı):
583
Ticaret:
(0) %
30-09-2012 12:27
#1
Adli Bilişim ve Bilişim Suçları
ADLİ BİLİŞİM NEDİR?
Adli bilişim; bir bilişim sisteminde bulunan bilginin mahkemede suçluluğun yada suçsuzluğun ıspatında kullanılması için sayısal (dijital) verileri; elde etme, muhafaza etme ve analiz etme işlemlerinin uygulanmasıdır.
BİLİŞİM SUÇU NEDİR?
Bilişim şuçu kavranımı genel bir tabir ile tanımlamak güç olacaktır. Bu bakımdan olayların vuk’u bulunuşuna göre bilişim suçu kavramı üzerinde durmak daha doğru olacaktır.
Bilişim suçunun birinci şeklinde bilgisayar karşımıza, hedef olarak çıkmaktadır. Bu tür bilişim suçunda kurbanın bilgisayarı doğrudan hedef alınmış olup, içerisindeki bilgiler ve belgelerin gizliliği ihlal edilmektedir. Bunun yanı sıra kurbanın bilgisayarı zarar görebilmekte ve bilgilerin erişimi imkansız kılabilmekte.

Bu tür suçlara Shell Import saldırıları ve DDOS saldırıları örnek olarak verilebilir.
Bir diğer şekliyle bilişim suçunda bilgisayar bilişim suçu işlenirken araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani suçun işlenilmesi aşamasında bilgisayardan yardım alınmasıda bilişim suçunun bir türünü oluşturmaktadır.

Bu tür suçlara çocuk *****gfafisi, internet üzerinden dolandırıcılık, internet üzerinden tehdit, hakaret, şantaj, satılması yada kullanılması yasak olan maddelerin online satışı gibi suçlar örnek olarak verilebilir.
Bunların yanı sıra bilgisayar başka bir suçun içerisinde tesadüfen de bulunabilir. Çocuk *****grafisinden ötürü zapt edilmiş bir bilgisayarın incelemesi aşamasında içerisinde uyuşturucu tacirlerinin iletişim bilgileri ya da organ mafyasına ait bilgilerin çıkması bu duruma örnek olarak verilebilir.
Yukarıdaki bilgiler ışığında genel bir tanım yapmak gerekirse; kişilerin bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle kendilerine ya da üçüncü şahıslara maddi çıkar temin etmek veya ego tatmini amacıyla veyahut herhangi bir amaç olmaksızın bilişim sistemlerine girmek, söz konusu sistemleri tahrip etmek, gizliliği ihlal etmek ya da izinsiz veri girmek gibi, kanunda yaptırım olarak karşılığı olan eylemlere bilişim suçu denir.
Şiddet İçeren Suçlar

Suçun işlenişi esnasında yada işlendikten sonra neticesinde bir veya birden fazla kimseye fiziksel tehlike teşkil eden suçlardır. Bu başlık altındaki suçlarda bilişim teknolojileri ekseriyetle suçun işlenmesinde araç olarak kullanılmaktadır. Zira bilişim teknolojileri ile insanlara direkt olarak bir etki bırakmak pek mümkün değil.
Konuyu örnekle somutlaştırmak gerekirse; hastanelerdeki bilgisayarlara girilerek hasta kayıtlarının değiştirilmesi suretiyle hastalara uygulanacak olan tedavilerin ve ilaç dozajlarının değiştirilmesi şiddet içeren suçlara örnek teşkil etmektedir. Örnekte görüldüğü üzere bilişim sisteminin insana doğrudan bir teması söz konusu değil. Ancak burada bilişim sistemi araç edilerek şiddet içeren bir bilişim suçu işlenebilmekte. Tüme varım yapmak gerekirse artık bilgisayar ile cinayet işlenebilir bir yüzyılda yaşıyoruz.
Siber Terörizm
Bilişim sistemi kullanılarak terör suçu işlenmesi, koordine edilmesi yada planlanmasıdır. Siber terörizm suçları her ne kadar bilişim suçları istatiğine bakıldığında az bir dilimi kapsada da neticesinden doğan zararlardan, diğer bilişim suçlarına nazaran çok daha fazla insan etkilenmektedir.
Örneğin hava trafiğini kontorol eden bilgisayardaki sistemin verilerini değiştirerek uçakların çarpışmasına neden olma yada güvenli iniş yapmalarına engel olma vb.
İnternet Üzerinden Tehdit, Taciz, Hakaret vb.
Yine bilişim sistemi kullanılarak kişileri rahatsız ederek tehdit etmek, hakaret etmek yada taciz etmek. Günümüzde işlenen bilişim suçlarının genel muhtevası bu başlığı oluşturmaktadır.
Çocuk *****grafisi

Küçük yaştaki çocukların kullanılmasıyla *****grafik materyallerin oluşturulması, bu materyallerin dağıtımının ve satışının yapılması ve yine bu materyallere erişim bu tür suç kapsamına girmektedir.
Yazı Dizisidir Devam Edecek...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler