THT DUYURU

Adli Bilişim Adli bilişim, veri kurtarma, forensic vb... adli bilişimin konusu olan birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Adli Bilişim - Computer Forensics - Yazılımsal ve Donanımsal Ürünler

FoReVeR02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Mesajlar:
1.668
Konular:
358
Teşekkür (Etti):
361
Teşekkür (Aldı):
253
Ticaret:
(0) %
31-07-2013 13:28
#1
Adli Bilişim - Computer Forensics - Yazılımsal ve Donanımsal Ürünler
Adli Bilişim - Computer Forensics alanında kullanılan en etkili Yazılımsal ve Donanımsal Ürünlere ait açıklamalar...


Bazı Yazılımsal Ürünler
EnCase Boot Disk/CD
www.guidancesoftware.com
Yazılımsal yazma koruma, imaj alma ve dijital delil inceleme yazılımı. FBI dahil bir çok polis teşkilat tarafından tercih edilen ve sıklıkla kullanılan bilgisayar kriminalistiği yazlımıdır.

FTK Imager
Forensic Toolkit®(FTK™)
e-Discovery, Computer Forensics & Cyber Security Software | AccessData

FTK komple bir bilgisayar kriminalistiği yazılımıdır. Oldukça güçlü özellikleri ile EnCase yazılımını aratmamaktadır. FTK Imager sayesinde yazma koruma tedbiri alınarak Imaj alma işlemi gerçekleştirilebilir.

IXimager
ILook Investigator
Ilook-forensics.org - Home Page

ILook IXimager yazılımı vasıtası ile yazılımsal yazma koruma tedbiri alınarak imaj alma işlemi gerekleştirilebilir. IXImager Linux tabanlı yazılımsal bir çözümdür. ILook Investigator yazılımı ise çok kuvvetli bir bilgisayar kriminalistiği yazılımıdır. ILook bedava bir yazılım olmakla birlikte sadece belirli şartlar ispat edildiği müddetçe kamusal kurum çalışanlarına (polis, asker, adli görevli) dağıtılmaktadır.

Forensic Replicator
Paraben Forensic Tools
Paraben's Computer Forensic Software and Training

Forensic Replicator Paraben Forensics Software tarafından sunulan yazılımsal bir imaj alma çözümüdür. Paraben firmasının dijital delil incelemeye yönelik yazılımları ve yazma koruma donanımları mevcuttur.

Linux – dd ve diğerleri
www.opensourceforensics.org

Linux işletim sistemi (özellikle live dist) üzerindeki dd aracı kullanılarak da bir veri depolama biriminin raw imajı alınabilir. dd aracının aldığı imajı EnCase, ILook ve FTK dahil bir çok dijital delil inceleme yazılımı okuyabilmektedir.

Linux doğası itibariyle mount (bağlanmayan) edilmeyen hiçbir veri depolama biriminde yazma bağlamında erişmemektedir. Dolayısıyla imaj alma ve işlemi yazma korumalı olarak gerçekleştirilebilir.
Hali hazırda Linux işletim sistemi üzerinde bulunan bir çok yazılımla bilgisayar kriminalistiği araştırmaları gerçekleştirilebilir.

Bazı Donanımsal Ürünler

Digital Intelligence Tools
ULTRABLOCK FORENSIC CARD READERS
ULTRABLOCK USB WRITE BLOCKER
ULTRABLOCK IDE, SATA AND SCSI
HARDCOPY
www.digitalintelligence.com

Digital Intelligence firması bilgisayar kiriminalistiği alanında dijital delil inceleme ve elde etme cihazları üreten en büyük ve en eski firmalardan bir tanesidir. Burada bir çok farklı kullanım amacıyla donanımsal yazma koruma çözümü bulunabileceği gibi, başlı başına bilgisayar kriminalistiği için özel olarak tasarlanmış bilgisayar sistemleri de bunmaktadır. Her türlü veri depolama birimi için özel olarak üretilmiş inceleme ve imaj alma donanımları Digital İntelligence firması bünyesinde mevcuttur.

Image Master Solo
Drive Lock
Disk Jockey IT
Image MASSter Hard Drive Duplication and Forensic Hard Drive acquisition - The Highest Hard Drive Duplication Speed and Latest Digital Forensic Technology!

Image Master Solo cihazı o kadar mükemmel bir imaj alma donanımıdır ki üzerinde hiçbir imaj alma donanımını taşımadığı özellikleri taşımaktadır. (Hash alma, bire bir kopyalamanın haricinde çeşitli sıkıştırma algoritmaları kullanma vs.) Firmanın daha bir çok çeşit ürünü mevcut. Drive Lock ise sadece yazma koruması için olan bir ürün olmakla birlikte Disk Jocket IT nin kullanışlılığına sitesinden bakılabilir.

Forensic Computers
Write Blockers
Imagers
Forensic Workstations
Forensic Air Lite Series
Tableu T335
Home - Forensic Computers

Forensic Computers firması Virginya’da bulunan ve Türk Emniyet teşkilatına ilk olarak bilgisayar kriminalistiği cihazlarının temin edildiği kaliteli bir firmadır. Digital Intelligence firması bu firmadan kopmuş ancak US Hava kuvvetlerinin ve FBI’ın desteğini almasıyla birlikte pazar payında en büyük pastayı kapmıştır. Sitesini ve üretim yaptığı donanımları özenle incelemek yararlı olacaktır.

LCTECHNOLOGY
Drag 2000
Drag 1500
Mini Drag
P-Drag
File Recovery and Data Recovery Software and Services - LC Technology International, Inc., Clearwater, FL

Genellikle hazır dijital delil inceleme sistemleri üreten firmanın ürünleri oldukça kullanışlıdır. Dijital Delil inceleme alanında Avrupa birliğinde en çok kullanılan ancak bu alanda ABD’deki sistemleri örnek alan firmanın ürünleri bazı durumlarda yetersiz kalabilmektedir.


--------------------- Sonsuza dek ve daima...

Do You need help?
then it is the right place
& FoReVeR-02 &
Forensic Expert (Data Recovery) and Web Programmer
olix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2007
Nereden:
Bandırma
Yaş:
30
Mesajlar:
100
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
12
Teşekkür (Aldı):
9
Ticaret:
(0) %
31-07-2013 13:37
#2
Emegine Sağlık
--------------------- Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.


"ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK"

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler