THT DUYURU

Anakart Anakart hakkında bilgiler ve karşılıklı bilgilendirme ve soru cevaplar burada!

chat
Seçenekler

Anakart Satın Alma ve Bir Oyuncunun Sahip Olması Gereken Anakart/dRose98

dRose98 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çevirmen
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
6.811
Konular:
1459
Teşekkür (Etti):
462
Teşekkür (Aldı):
806
Ticaret:
(0) %
10-01-2019 20:31
#1
Anakart Satın Alma ve Bir Oyuncunun Sahip Olması Gereken Anakart/dRose98
merhaba,

bugün anakart satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim, bu konudan daha önce birkaç konuda bahsedilmiş fakat birkaç satır yazıdan ibaret ve tatmin edici olmadığını düşündüm, bu konunun üzerinde durmak istedim. bildiğiniz gibi anakart bilgisayarın temel bileşenidir. yani diğer parçalar için merkezdir. ayrıca en az sorun çıkartan parçalardan birisidir. peki anakart seçerken dikkat etmemiz gereken şeyler neler? şimdi genelde çok bilinçli olmayan kullanıcılar anakartın görünüşüne, ismine aldanıp yanlış seçimler yapıyorlar. bazıları ise diğer bileşenleri daha fazla yükseltmek için minimum seviyede bir anakart alıyorlar bu da onlara ileride sistemlerini yükseltmek istedikleri zaman anakartın kaldıramadığından dolayı tekrar yeni anakart satın almaya götürüyor dolayısıyla neredeyse bilgisayarın bütün parçalarını değiştirmiş oluyorlar yeni bir bilgisayar almaktan farkı kalmıyor durumun.

bkz:ilk olarak anakart seçerken amacınızın ne olduğu önemli. yani anakartı bir daha değiştirmeyeceğinizi düşünerek satın almanız gerekir. bu yüzden biraz birkaç sene daha giyeyim diye aldığınız ayakkabı gibi düşünebilirsiniz. ilerde sisteminizin diğer bileşenlerini yükseltmek istiyorsanız da bu size fayda sağlayacak. ilk bahsedeceğim şey ise şık tasarlanan anakartlara yönelmemeniz. şimdi seçmeden önce kullanım amacınızın ne olduğu önemli demiştim. siz eğer bilgisayarınızın sistemlerini yükseltmeyecek yani 3-4 sene hiçbir şekilde bileşen değişikliğine gitmeyip direkt olarak yeni bir kasa satın alacaksanız anakart seçimi yaparken maximum seviyedeki anakartlara yönelmeyin, evet. size giriş seviyede ihtiyaçlarınızı belirleyebilecek basit bir anakart yeterli olur. basit bir kullanıcı olduğunuzu düşünmüyorsanız, işlemcinizi overclock yaparak zorlayıp ram'lerinizin de yüksek olmasına önem veriyorsanız anakart seçimi yaparken bütçenizi biraz daha geniş tutmalısınız.

uyarmak istediğim bir konu daha maximum seviyede bir anakart alıp işlemciyi giriş seviyesinde tutmaya çalışmayın. dengeyi iyi ayarlamalısınız. giriş seviyesinde anakart kullanmayacağım, fantastik işlemler yapacağım diyorsanız daha demin bahsettiğim gibi bütçenizi genişletin yüksek seviye şeylere ancak bu tarz amaçlarınız varsa yönelin. kullanacağınız işlemciye göre seçim yapmanız gerektiğini de unutmayın. marka takıntısı olmasın sizde, nitekim overclock gibi işlemlere gitmeyecekseniz anakart satın alırken piyasadaki markaları didik didik etmenize o kadar da gerek yok. tabii bazı markalarda sorun çıkartmıyor değil ama özellikle bilinmedik üreticiler tarafından üretilen hazır kasa bilgisayarlar kullanıldığında anakartlar bazen sorun çıkartabiliyor. bu anakartlar yeni ekran kartlarına, sürücü güncellemelerine müsade etmiyorlar bu nedenle hazır kasa bilgisayar alırken bileşenlere bir bütün olarak bakın.

bkz:

Son kez özetleyecek olursam işlemci markası vs. soket tiplerine bunların uyumlarına dikkat edin, ileriye yönelik mi alıyorsunuz? buna dikkat edin, dengeli olmaya çalışın, diğer parçalardan kısmayın, Eğer uzun ömür hedefindeyseniz giriş çıkışlarda da yenilikçi olun. USB 3.0 bağlantılarına ağırlık veren, Thunderbolt girişleri içeren bir anakart tercih edin.


Şimdi Oyunculara özel olarak anakartlardan bahsedeyim.

Gigabyte AB350-Gaming 3Chipset: B350 | Soket: AM4 | Form Faktör: ATX | mGPU: 2 yönlü (CrossFire) | AMD

X370 çipsetli bir anakart. Şuanda Gigabyte'ın bu oyuncu anakartı piyasada 470 TL'den başlayan fiyatlar ile satılıyor. Ancak bu fiyatlar her gün değişkenlik gösterdiği için dolar kuruna dikkat etmek gerekli. Ayrıca şimdiye kadar test edilen AM4 soketli anakartlar arasında en iyi modellerden birisi. Eğer ikinci bir ekran kartını takıp "ben CrossFire yapacağım" diye düşünüyorsanız, Gigabyte AB350-Gaming 3 anakartının üzerinde bir adet x16 PCIe 3.0 soketi bulunuyor. İkincisi ise sadece x4 bant genişliğinde çalışıyor ve buradaki datayı tüm x1 yuvaları ile paylaşıyor. Yani ikinci bir ekran kartı için iyi tercih olmayabilir.


MSI X370 Gaming PRO CarbonChipset: X370 | Soket: AM4 | Form faktörü: ATX | mGPU: 2 yönlü CrossFire / SLI | MSI


MSI'ın Gaming PRO Carbonu, X370 serisinin en iyilerindendir. Yurt dışında çok fazla tercih ediliyor. Tasarlanan RGB LED aydınlatmasının yanı sıra, bellek - GPU - PCIe ve SSD yuvaları bileşenlerin sağlıklı çalışabilmesi için daha da güçlü hale getirilmiş. MSI X370 Gaming PRO Carbon modeli piyasanın kesinlikle arkasında kalmıyor. Zira CPU testlerinde de uzun süren yoğunlukları kaldırabilen bir anakart modeli. Bu yüzden performans tarafında artılar ile doluyken bütçenizi biraz aşma olasılığı yüksek.
ASRock X370 Killer SLIChipset: X370 | Soket: AM4 | Form faktörü: ATX | mGPU: 2 yönlü CrossFire / SLI


Birden fazla ekran kartına ihtiyaç duyarak SLI veya CrossFire yapmayı planlıyorsanız X370 Killer SLI işinizi görecektir. Sadece dört yönlü desteğinin yanı sıra, ASRock PCIe 2.0 x1 yuvaları üzerinde çalışabilen SLI ve CrossFire özelliği var. AMD Ryzen 1800X işlemcisi ile birlikte yapılan testlerde her ne kadar Gaming Carbon modelinin bir tık altına düşse de, istikrarlı modellerden bir tanesi.


İyi forumlar

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler