THT DUYURU

Anakart Anakart hakkında bilgiler ve karşılıklı bilgilendirme ve soru cevaplar burada!

Seçenekler

Hangi Anakartı Almalıyız?

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.947
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
397
Teşekkür (Aldı):
245
Ticaret:
(0) %
12-02-2013 15:04
#1
Arrow
Hangi Anakartı Almalıyız?
Anakart alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu çok sorulur.

Eğer alacağınız anakartta daha önce kullandığınız işlemciyi kullanmak istiyorsanız, o işlemcinin hangi soketi kullandığını bilmesiniz.

Soketlere Dikkat

Elinizdeki işlemci AMD ise dikkat etmeniz gereken iki soket tipi var. Eğer işlemciniz AM2+ soketliyse yeni nesil AM3 soketli anakartlarla uyumlu olmayacaktır. Zaten bu anakartlara AM2+ soketli işlemci takmayı denediğinizde oturmadığını göreceksiniz. Elinizdeki AMD işlemci AM3 soketliyse, piyasadaki AMD tabanlı tüm anakartlarla uyumludur.


Intel’de ise durum biraz farklı. Intel hemen her işlemci serisi için farklı bir soket tipi sunduğu için eski işlemcinize uygun yeni bir anakart bulmakta zorlanabilirsiniz. İşlemciniz çok eski değilse, hangi soketi kullandığından emin olun ve ona göre bir tercih yapın.
Yonga Seti

Yeni bir anakart almak istiyorsanız, önem vermeniz gereken bir diğer şey ise yonga seti olmalı. İşlemci konusunda Intel ve AMD arasında marka tercihini yaptıktan sonra, hangi yonga setini seçeceğinize karar vermelisiniz.

Yonga seti tercihi yaparken, bilgisayarınızla neler yapmayı planladığınızı ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz.

Grafik kalitesi yüksek oyunlar oynamak, render yapmak ya da video işlemek gibi şeyler yapmayı planlıyorsanız üst seviye bir yonga setini tercih etmelisiniz.

Üst Seviye Modeller

AMD tarafındaki en üst seviye yonga seti 890FX’tir. Bu yonga seti 6 çekirdekli işlemcilere destek vermesinin yanı sıra aynı anda 4 adet ekran kartının çalışmasına da olanak tanır.

Intel’in en üst seviye yonga setinin adı ise X58. Bu yonga seti, Intel’in 6 çekirdekli işlemcilerine destek verdiği gibi üç kanal bellek kullanımına da olanak tanıyor.

Fiyat performans dengesi uygun bir anakart arayanlar ise başka yonga setlerine yönelmeliler. Intel’in P55 ve AMD’nin 870 ve 880 serisi yonga setlerini tercih edebilirsiniz. Bu yonga setleri, üst seviye modellerden bazı işlemcilere destek, bellek miktarı ve çoklu ekran kartı desteği konusunda ayrılır.

Grafik Yongası

Eğer bilgisayarınızla oyun oynamak ya da grafik performansı gerektirebilecek başka bir şey yapmayı planlamıyorsanız, bünyesinde grafik yongası bulunduran ya da içinde GPU da bulunan işlemcilere destek veren bir anakartlardan birini tercih edebilirsiniz.

Intel tarafında bunun için H57 ve H55 yonga setlerini kullanan anakartları düşünmelisiniz. Bu anakartlar, Intel’in Core i5 600 serisi işlemcilerde bulunan grafik yongasını çalıştırabiliyorlar.

AMD tarafında ise, yonga setinin kod adının içinde G harfi olanlarda tümleşik olarak grafik yongası bulunur. Anakarta entegre olarak gelen bu grafik işlemciyi, işlemcinin modeli fark etmeksizin kullanabiliyorsunuz.

Bu grafik yongalarının grafik performansı
Giriş, Çıkış ve Slotlar

İşlemci ve yonga setine göre tercihinizi belirledikten sonra, sıra anakartın üzerindeki giriş çıkışlara bakmaya geldi.

Bu konuda karar verirken yine öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Burada en çok dikkat etmeniz gereken noktalar USB, SATA girişleri ve PCI-Express slotlarıdır.

USB Türü ve Sayısı

Yeni nesil anakartların neredeyse hepsinde artık USB 3.0 girişi bulunuyor. USB 3.0 girişi olması tek başına yüksek veri aktarım hızı anlamına gelmiyor. Eğer elinizde USB 3.0 destekli bir cihaz yoksa ya da alacağınız anakartı kullandığınız süre içinde USB 3.0 destekli bir cihaz almayı düşünmüyorsanız, bu girişi özellikle aramanıza gerek yok.

USB girişlerinde sayıya daha çok dikkat etmelisiniz. Artık neredeyse tüm cihazlar USB üzerinden bağlandığından, bilgisayarınızla beraber kullanacağınız cihazları düşünerek, yeterli sayıda USB girişi olan bir anakart tercih etmelisiniz.

SATA Bağlantısı

Sabit disk ve DVD sürücülerini bağladığınız SATA portlarında da önem vermeniz gereken iki nokta var. SATA II ve SATA III olmak üzere iki tip SATA portu bulunuyor. Bu ikisi arasındaki fark hızdan kaynaklanıyor.

USB girişlerinde sayıya daha çok dikkat etmelisiniz. Artık neredeyse tüm cihazlar USB üzerinden bağlandığından, bilgisayarınızla beraber kullanacağınız cihazları düşünerek, yeterli sayıda USB girişi olan bir anakart tercih etmelisiniz.

SATA Bağlantısı

Sabit disk ve DVD sürücülerini bağladığınız SATA portlarında da önem vermeniz gereken iki nokta var. SATA II ve SATA III olmak üzere iki tip SATA portu bulunuyor. Bu ikisi arasındaki fark hızdan kaynaklanıyor.

İkinci dikkat etmeniz gereken şey ise SATA portlarının sayısı. Kaç tane sabit disk ya da DVD sürücü kullanacağınızı belirleyip, ona yetecek sayıda SATA portu olan bir modeli tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.

Birden fazla ekran kartı kullanmak istiyorsanız ya da başka tip genişleme kartlarından takmayı planlıyorsanız, PCI-Express slotlarının sayısına ve tipine de dikkat etmelisiniz.

Bunların dışında eSATA, FireWire gibi veri bağlantılarına, Ethernet girişi sayısına, ses çıkışlarına da ihtiyaçlarınıza göre karar verebilirsiniz.
RAM

Anakartın RAM desteği de dikkat etmeniz gereken detaylar arasında bulunuyor. Yeni nesil anakartların hepsi artık DDR3 belleklere destek veriyor. Eğer elinizde DDR2 bellek varsa, DDR3 slotlarına bunları takamıyorsunuz.

Piyasadaki anakartların birçoğu çift kanal bellek desteği sunuyor. Bu tip anakartlara iki ya da dört adet RAM modülü takabiliyorsunuz. Intel X58 yonga setine sahip anakartlar ise üç kanal bellek desteği veriyorlar. Bu kartlara isterseniz üç ya da altı adet RAM modülü yerleştirebilirsiniz.

Frekansa Dikkat Edin

Anakartın en fazla kaç GB RAM’e destek verdiğinin yanı sıra hangi frekanslardaki belleklerle uyumlu olduğu da büyük önem taşır. Satın almayı düşündüğünüz belleğin frekansı, anakartın desteklediğinden fazlaysa, o bellekleri taktığınızda en fazla anakartın desteklediği frekansta çalışırlar.
Diğer Özellikler

Temel özelliklerin dışında, üretici firmalar kendi geliştirdikleri teknolojilere de anakart modellerinde yer veriyorlar.

Bu özellikler arasında en çok dikkat etmeniz gerekenler bileşenlerin dayanıklılığı ile ilgili olanlar. Bu sayede aldığınız modelin ne kadar uzun ömürlü olacağına dair fikir ediniyorsunuz.

Teknoloji ve Uygulamalar

Bunun dışında, eğer hız aşırtma ile ilgileniyorsanız, buna özel teknolojilere ve uygulamalara sahip anakartları tercih edebilirsiniz.

Özel BIOS arayüzlerinden, USB üzerinden daha hızlı şarj imkanı sunanlara kadar birçok farklı anakart teknolojisi bulunuyor. İhtiyaçlarınıza uygun olanları belirleyip, o anakartları alırsanız çok daha memnun kalırsınız.
rayden Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler