THT DUYURU

Anakart Anakart hakkında bilgiler ve karşılıklı bilgilendirme ve soru cevaplar burada!

Seçenekler

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0101001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Mesajlar:
1.807
Konular:
1113
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
467
Ticaret:
(0) %
12-04-2013 23:15
#1
Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gereken HususlarAnakart (MainBoard), bir bilgisayar için en önemli parçadır çünkü bütün bilgisayar bileşenleri anakartımız ile uyumlu olmak zorundadır. İşlemci (cpu), bellek (ram), sabit disk (harddisk), kasa (case) ve ekran kartı (graphic card) gibi parçalar anakartımızla uyumlu olmak zorundadır yoksa bilgisayarımız çalışmayabilir. Bu uyum hem sistem özellikleri bakımından olabilir hem de bu parçalarla anakartın yapısal uygunluğu açısından olabilir (boyut). Bu yüzden yeni bir bilgisayar toplarken alacağımız anakart geleceğe dönük bir yapıda olmalıdır, eski model anakartlar yeni çıkan donanımlarla uyumsuzluk gösterebilirler.


Anakart alırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır;


1- Anakart - İşlemci Uyumu:

Seçtiğimiz işlemci Intel ise Intel uyumlu bir anakart, seçtiğimiz işlemci AMD ise AMD uyumlu bir anakart almamız gerekir. Ayrıca işlemcilerin modelleri (serileri) birbirlerinden farklı olduğu için farklı "işlemci soket tipi"'nde olurlar.
Örnek olarak; seçtiğimiz işlemci AMD Phenom II x4 serisi ise, seçtiğimiz anakartın AMD destekli olması yetmez, işlemcimizin "işlemci soket tipi" hangisiyse aynı "işlemci soket tipi"'ni destekleyen bir AMD uyumlu anakart olması gerekmektedir. Yani AMD Phenom II x4 serisi için işlemci soket tipi "Soket 938 AM3" olduğuna göre "Soket 938 AM3" işlemci soket tipini destekleyen bir anakart bakmamız gerekir.

Özet olarak şu 2 ana maddeyi unutmamamız ve seçim yaparken MUTLAKA göz önünde bulundurmamız gerekmektedir;

a. Anakartın hangi işlemci markasını desteklediği
b. Anakartın desteklediği işlemcinin hangi işlemci soket tipini desteklediği.


2- Anakart - Bellek (Ram) Uyumu:

Alacağımız anakartın özelliklerinde kaç "Mhz hafıza bus hızı" desteklediği yazmaktadır. Bizim alacağımız anakartın minumum hafıza bus hızı 1333 Mhz olmalıdır. Buna göre de almamız gereken belleğin de (ram) minimum 1333 Mhz "hafıza bus hızı" desteklemesi gerekmektedir. Ayrıca; anakartımız hafıza (ram) tipi olarak DDR 2 destekliyorsa almamız gereken bellek (ram) DDR 2, eğer anakartımız DDR 3 hafıza (ram) tipi destekliyorsa almamız gereken bellek de (ram) DDR 3 olmalıdır.


3- Anakartımızda dahili (onboard) ekran kartı var mı?:

Eğer ayrıyetten ekran kartı almayacaksak anakartımızda dahili bir ekran kartı olmalıdır. Bu anakart özelliklerinde VGA olarak belirtilmiştir.


4- Anakart - Sabit Disk (Harddisk) Uyumu:

Şuan satılan bütün kalburüstü anakartlarda harddisk için SATA 2 ve SATA 3 desteği bulunmaktadır. Eğer alınan anakart sadece SATA 2 harddisk destekliyorsa SATA 2 bir harddisk almamız gerekir. Eğer hem SATA 2 hem de SATA 3 destekli bir anakartsa her iki tür harddisk de kullanılabilir. Ayrıca harddiskinizin 7200 RPM olmasına ve en az 32 Mb önbellek (cache) olmasına dikkat etmeliyiz.


5- Anakart - Kasa Uyumu:

Kasa seçimi anakartımızın boyut özelliklerine bağlıdır. Eğer anakartımız ATX boyutta ise, kasamızın özelliği de ATX olmalıdır.


6- Anakartımızda dahili (onboard) olarak şu özellikler olmalıdır:

#VGA
#DVI
# HDMI


En başta da dediğim gibi anakartımızın uzun ömürlü olmasını ve gelecekte bir sorun çıkarmamasını istiyorsak önerebileceğim anakartın genel yapısı şu şekilde olmalıdır;

#İşlemci markasına ve işlemci soketine uygun
#Minimum 1333 Mhz hafıza hızı
#DDR 3 hafıza tipi
#SATA 2 destekli
#Dahili (onboard) olarak; ekran kartı (VGA), DVI ve HDMI çıkışları bulunan
#PCI Express 2.0 destekli

............................


Ucuz alacak kadar zengin değilsiniz!Anakart, sisteminizin temelini oluşturan parça ve sık sık değiştirme imkânınız olmuyor. Anakartı değiştirdiğinizde beraberinde RAM, işlemci ve hatta bazen sabit diskleri bile değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Yine bütün bileşenler anakart üzerinden iletişim kurduğu için kaliteli bir anakart, performanslı bir sistemin olmazsa olmazları arasında.Bu bağlamda anakart satın alırken bütçeden kısmak, ileride size çok daha pahalıya mal olabilir. Örneğin; kalitesiz anakartlar, bugün 90 Watt güç tüketen bir işlemciyi besleyebilirken yarın aynı seriye yeni katılacak olan daha hızlı ve 140 Watt tüketen bir işlemciyi desteklemeyebilir. Bunun nedeni maliyeti düşürmek için karttan çıkarılmış fazlardır.Yine ucuz anakart üreten firmalar BIOS konusunda da desteği yeterince vermedikleri için güncel işlemcilerde ve yeni bellek modüllerinde sorun yaşayabilirsiniz. BIOS güncellemesi olmadığı için 3 TB sabit diskleri desteklemeyen birçok anakart buna sadece ufak bir örnek.
İyi bir soğutma şart !Anakartınız sisteminizdeki en çok ısınan bileşenlerden biridir ve yine en çok ısınan işlemci ve ekran kartına yuva görevi yapan bir parçadır. Bu yüzden satın alacağınız anakartın iyi bir soğutması olduğundan emin olun. Günümüzde artık yonga setleri eksisi kadar ısınmıyor fakat siz yine de hem güney hem de kuzey köprüsünde soğutma olan bir anakart tercih edin.Eğer var olan anakartınızın kuzey veya güney köprüsündeki soğutma yetersiz ise bunu bir fan veya özel alüminyum soğutucular ile takviye edebilirsiniz. Kuzey köprüsü işlemci, bellek ve ekran kartı trafiğini yönettiği için epey ısınmakta. Kalan USB portları, SATA, COM port, ses yongası ve aklınıza gelebilecek diğer bütün bağlantılardan da güney köprüsü sorumludur. Bu bağlamda güney köprüsünün de yeni anakartınızda iyi soğutulduğundan emin olun.Mosfetler de işlemcinin yanında yer alan ve en çok ısınan bileşenlerden biridir. Kaliteli anakartlarda mosfetler genelde ısı boruları ile soğutulurlar. Isı boruları fan olmadan dahi soğuk ve sıcak havayı yer değiştirdiği için etkili bir soğutma sunar.
Performans yonga setine bağlı !Anakartın performansını etkileyen en önemli faktör kartta kullanılan yonga setidir. Örneğin günümüzde Intel tarafında G31, G41, H67, P67; AMD tarafında ise 990FX, 890, 880 ve 870 gibi yonga setleri yer almakta. Eğer performanslı bir sistem kurmak istiyorsanız Intel tarafında P veya Z serisi bir yonga tercih etmeli, AMD tarafında ise FX ibareli bir yongaya sahip anakart almalısınız.Her ne kadar günümüzde artık modern sistemler için yonga üretmeseler de VIA ve SIS yongalı anakartlara temkinli yaklaşmakta fayda var. Hem performans hem de yazılım desteği açısından bu yongalar başınızı ağrıtabilir. Kalitesiz bir yonga yüzünden sistemde donanımsal çakışmalar olabilir ve bu da siz fark etmeden sistem performansını büyük oranda tüketebilir. Örneğin şu anda sisteminizde böyle bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Process Explorer kullanabilirsiniz. Çakışmadan ötürü işlemci kullanımı varsa bu H/W kısmında gözükecektir.Performansı düşük yongalar aynı zamanda sisteme takacağınız diğer bileşenlerin performansını da frenler. Yavaş bir sisteme hızlı bir ekran kartı takmak size hiç bir şey kazandırmaz zira sistemin performansı, en yavaş bileşene göre belirlenir. Windows puanlamasında dahi bunu görebilirsiniz.
Hız aşırma her şeyi değiştiriyor !
Söz konusu overclock olduğunda artık bambaşka bir kulvarda olduğunuzu bilmeniz gerekir. Burada sadece anakartınız değil, işlemciniz, ekran kartınız, güç kaynağınız, hatta işlemci fanınız bile büyük önem taşıyor.Eğer satın alacağınız anakartın BIOS'unda ayrı bir OC menüsü yoksa bu anakart ile overclock yapmayı unutun. Yine hız aşırtma yapılacak bir anakartta tercihen ısı borulu soğutma, tamamen katı kapasitörler ve hatta voltaj ölçüm noktaları olmalıdır. Profesyonel kullanıcılar zaten bu bilgileri biliyorlar fakat siz bu özelliklere sahip olmayan bir anakartla işlemcinizi hızlandıracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En sonunda komple yanmış bir sistemle ortada kalmanız bile muhtemel.Yine hız aşırtma yapacaksanız anakartın farklı soğutucuları destekleyip desteklemediğinden de emin olun. Zira ısınan işlemciyi soğutmak için üreticinin verdiği ucuz soğutucu iş görmeyecektir.Yanıltıcı satıcılara dikkat !Sadece anakart değil, diğer parçalarda da kandırılma riskiniz çok yüksek. Örneğin belirli bir modeli satın almak için bir bilgisayarcıya gittiğinizde satıcı size o modeli kötüleyip farklı bir model önerebilir. Satıcının buradaki amacı genelde daha çok kar ettiği modeli satmaya çalışmaktır. Bu bağlamda satın alacağınız markanın çok iadesi geldiğini de söyleyebilir.Burada unutmamanız gereken nokta her anakartın en az iki yıl garantisi olduğudur. Bu bağlamda herhangi bir sorun olduğunda anakartı çöpe atmak yerine garantiye gönderebilirsiniz. Şanslıysanız size anakartın bir üst modeli bile verilebilir. Bu bağlamda eğer araştırmanızı iyi yaptıysanız satın alma kararınızda kolay kolay vazgeçmeyin ve size önerilen ürünleri mutlaka sorgulayın.Forumlardan yardım istemek de her zaman size doğru yolu göstermeyebilir. Zira doğru tavsiyeyi ararken rakip markaları kötülemek için üye olmuş kullanıcılarla karşılaşmanız da muhtemel.

ALINTIDIR.
---------------------
"Ben bir Türküm dinim, cinsim uludur..."
Konu 0101001 tarafından (12-04-2013 23:36 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir.
protozmm Teşekkür etti.
LOVED13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
62
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
27-07-2013 03:15
#2
ya al gitsin hocam
SAHAN BEYNINI ALDIRAN ADAM - YouTube
Lesath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
CODER N/A
Mesajlar:
220
Konular:
20
Teşekkür (Etti):
35
Teşekkür (Aldı):
163
Ticaret:
(0) %
27-07-2013 21:20
#3
Teşekkürler

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler