THT DUYURU

Anakart Anakart hakkında bilgiler ve karşılıklı bilgilendirme ve soru cevaplar burada!

Seçenekler

AMD'nin 4x4 Platformunu Destekleyen İlk Anakart: ASUS L1N64-SLI WS

'Black-King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2012
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
10.247
Konular:
1912
Teşekkür (Etti):
530
Teşekkür (Aldı):
6150
Ticaret:
(0) %
12-05-2013 04:18
#1
Wink
AMD'nin 4x4 Platformunu Destekleyen İlk Anakart: ASUS L1N64-SLI WS
AMD'nin 4x4 platformuna destek verecek ilk anakart olan ASUS L1N64-SLI WS'nin de detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. Nvidia'nın yeni nForce 600 serisinin AMD için hazırlanan top modeli olan nForce 680a SLI yonga setinden iki tanesini üzerinde barındıran ASUS L1N64-SLI WS, iki adet soket 1207 işlemci yuvasına sahip. 4 adet bellek yuvası ile gelecek olan anakart tam 12 adet SATA 3.0 Gbps portuna da sahip olacak.

ASUS L1N64-SLI WS'nin üzerinde 4 adet PCIe slotu yer almakta. Bu slotları Nvidia'nın SLI teknolojisinin yanında fizik kartları için de kullanılması beklenebilir. PCB üzerindeki yer darlığından dolayı ASUS'un yeni modeli üzerinde sadece 1 adet PCIe x1 ve PCI slotu yer almakta. İki adet Gigabit ethernet desteğine sahip olan anakart bu noktada Nvidia'nın ağ kullanımı ve yönetimi için geliştirdiği FirstPacket, DualNet, Teaming ve TCP/IP offload gibi teknolojilere de tam destek vermekte. Ses çözümü olarak anakart üzerinde yüksek tanımlı ses desteğine, optik ve koaksiyel çıkışlara sahip ses yongasının bulunması bekleniyor. Bu noktada ses yongasının Analog Devices'ın mı yoksa Realtek'in bir çözümümü olacağı şimdilik net bilinmiyor. Zira bilindiği gibi başta EAX teknolojilerine verilen destekte yaşanan sorunlar olmak üzere, bir takım nedenlerden ötürü ASUS'un, 2007 yılı ile birlikte tüm anakartlarında Realtek yerine Analog Devices'ın çözümlerinin kullanımına tüm modellerinde geçeceği biliniyordu.

AMD'nin 4x4 platformunun oldukça kompleks bir yapıya sahip olmasından ötürü, bu platformu destekleyen anakartlar kardeşlerine göre biraz daha kaslı bir yapıya sahip olacaklar. Özellikle kasamda yerim dar diyenler için bu anakartlar hiçte uyugn sayılmaz ama zaten bu platforma geçiş yapabilecek kullanıcıların da yer sıkıntısı çekmeleri açıkçası pek umulmuyor. İri yapının getirisi olarak, ASUS L1N64-SLI WS, eATX formunda olacak. Takdir edersinizki sistemde iki işlemci, hemde baya güçlü işlemcilerin kullanılacak olmasından dolayı güç ihityacı da doğal olarak artacak. Artan güç ihtiyacını karşılayabilmek için, ASUS anakart üzerinde 8-pin EPS12v ve Molex güç bağlantısı kullanmış. Bu arada ASUS'un yeni L1N64-SLI WS anakartının yine ana sayfamızdan geçtiğimiz günlerde haberini verdiğimiz, AMD'nin 2007 yılı içerisinde çıkarmayı planladığı yeni mimariye sahip "Star" serisi işlemciler ile de uyumlu olması bekleniyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler