THT DUYURU

Apple iOS Apple iOS işletimine sahip tüm iPhone, iPad ve iPod hakkında bilgiler

takipci
chat
Seçenekler

Safari ile şifre kullanmadan giriş dönemi!

Laurange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Bakü
Mesajlar:
3.161
Konular:
256
Teşekkür (Etti):
674
Teşekkür (Aldı):
916
Ticaret:
(0) %
0
670
2 Hafta önce
#1
Safari ile şifre kullanmadan giriş dönemi!
iOS ve MacOS cihazların gözde tarayıcısı olan Safari için yeni bir dönem başlıyor. Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı biyometrik doğrulama ile giriş yöntemi Apple’ın da ağına düştü. Geçtiğimiz günlerde tarayıcının yeni sürümünün çıkmasıyla bazı yenilikler konuşulmaya başlandı.

Uygulamanın beta sürümü notlarından anlıyoruz ki gelecek yıla kadar uygulamayı kullanan herkes bu özelliğe erişebilecek.

Safari biyometrik doğrulama kullanacak
Safari beta sürümüne eklenen özellik ile kullandığınız şifreler tarayıcıya kaydediliyor, ardından tekrar giriş yapabilmek için Face ID veya Touch ID kullanmanız yeterli oluyor. Bu yöntem ile her seferinde şifre kullanmaya gerek olmuyor. Bu özellik hem daha güvenli hem de daha hızlı giriş imkanı sunuyor. Google kullanıcıları giriş yapmak ve ödemeleri tamamlamak için bu özelliği bir süredir kullanabiliyordu. Şimdi ise Apple tarafından bir hamle görebilmek yakın gelecekte şifrelerin tarihe karışabileceğinin bir işareti.Tarayıcının yeni sürümüyle gelen nihai sistem WebAuthn adlı bir API’ye dayanıyor, bu yazılım bizlere yalnızca biyometrik doğrulama değil; her konuda daha güvenli ve hızlı giriş imkanı sağlıyor. Genel anahtar şifrelemesi metotunu kullanan sistem, şifrelerimizi belli bir yönteme göre yeniden oluşturup karşı tarafa o şekilde iletiyor. Bu sayede biyometrik doğrulama özelliğinin güvenli bir şekilde kullanılmasının önü açılıyor. Beta sürümü için yayınlanan notlar bu özelliğin Safari tarafından destekleneceğini görüyoruz.
Önümüzde bir engel var ki bu API yalnızca destekleyen sitelerde kullanılabiliyor, yani internet sitelerinin tek tek bu yazılımı desteklemesi gerekiyor. Yine de Safari gibi önde gelen bir tarayıcının bu sistemi desteklemesi büyük bir teşvik olacak. Apple’ın bu konudaki çalışmalarından biri de geçen yıl 13.3 sürümde şifreleri ortadan kaldıran bu özelliği çok işlevsel olmasa da eklemesiydi. Bu şekilde Google gibi servislere parmak izimizi kullanarak bir yıldan uzun süredir giriş yapabiliyoruz.

Şifre kullanmadan giriş için çalışmalar devam ediyor, bakalım Apple tarafında ne gibi yenilikler göreceğiz.

Kaynak
---------------------
𝓛𝓐𝓤𝑅𝓐𝓝𝓖𝓔
ㄶ ㄷ ㄸ ㄹ ㄺ ㄻ ㄼ ㄽ ㄾ ㄿ ㅀ ㅁ

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler