Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
THT TÜRKİYE
> Atatürk Bölümü

Atatürk Bölümü Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk özel bölümümüzden, Atatürk ile alakalı birçok kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Kurtuluş Savaşındaki Fedarkarlıklar

Atatürk Bölümü

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 3 Gün önce   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2019
Mesajlar
7
Konular
4

Teşekkür (Etti): 1
Teşekkür (Aldı): 0


Kurtuluş Savaşındaki FedarkarlıklarTürk halkının Kurtuluş savaşında yaptığı fedakarlık çok büyüktür. Genç, yaşlı, çocuk ve kadınlarımız Türk halkının Kurtuluş savaşında

- Cephelerde mertçe, cesurca ve azimleri ile savaşmışlardır.

- Halkı ayaklandırarak, milli mücadeleye destek olmuşlardır.


Erkeklerimiz;


- Cephelerde kanlarının son damlalarına kadar savaşmışlardır.

- Düşmanları yenmek için var güçleri ile çalışmışlardır.

- Günlerce aç kalmalarına rağmen yılmadan vatanları için savaşmışlardır.

- Biz bugünleri görelim diye çaba harcamışlardır.


Çocuklarımız;


- Daha 10 yaşında olan çocuklar cephanelerde savaşarak vatanları için ölmüştür.

- Ailelerine destek olmuşlardır.

- Koca yürekleri, minik vücutları ile düşmanlara göz açtırmamışlardır.

- Gençliklerini, çocukluklarını hiçe sayarak düşmana karşı savaşmışlardır.


Genel olarak Türk halkı,


- Evlerinde olan her türlü eşya, yemek ve benzeri nesneleri askerlere vermişlerdir.

- Askerlere son azıklarını vermişlerdir.

- Milli mücadeleye tam destek vermişlerdir.

- Yaşlı, gen, çocuk, kadın demeden cephelere giderek savaşmışlardır.

- Vatanları için canlarını feda etmişlerdir.

- Mustafa Kemal Atatürk'e güvenmişler ve sadık kalmışlardır.

Kurtuluş Savaşındaki Fedarkarlık Yapan Kişilerin Adları Ve Tarihleri :

Yörük Ali Efe, (doğum. 1895-Kavaklı, Sultanhisar, Aydın, ö. 23 Eylül 1951-Bursa) , Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919'da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan Türk kahramanı.


Sütçü İmam (1884-1922)

Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam'dır.Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş'ta bağımsızlık mücadelesini başlattı.


Demirci Mehmet Efe (1883, [Nazilli]'nin Pirlibey Köyü - ?) , Babasının mesleği: nden dolayı demirci lakabını aldı.

Askerlik görevini İzmir 5. depo alayında demirci olarak yaparken Ermeni bir Yüzbaşıdan yediği dayak üzerine firar etti. Köyüne dönen demirci, burada rahat durmayınca Çakırcalı Mehmet Efe tarafından Ödemiş'in Fata köyüne imam olarak gönderildi. Çakırcalı'nın ölümünden sonra Yanık Ali Efe çetesine katılan Demirci cesareti gözüpekliği sayesinde çete içinde önemli bir konum aldı ve kısa zamanda Aydın ve Ödemiş havalisinde zorlu ve amansız bir efe oldu. İzmir'in işgalinden sonra 11 Temmuz'da resmen Kuvayi Milliye'ye katıldı.


Hasan Tahsin, asıl adı Recep oğlu Osman Nevres'dir. ( 1888 Selanik, 15 Mayıs 1919 İzmir) .

İlk önce Mustafa Kemal'in de okuduğu Şemsi Efendi Okuluna gitti sonra Selanik Feyziye Mektebi'ni bitirdi. Ardından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde siyasal bilimler öğrenimi gördü. İttihat Terakki Fırkası'na girdi ve Teşkilat-ı Mahsusa'da görev aldı. İstanbul'a döndükten sonra, Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıran İngiliz istihbarat teşkilatı adına çalışan Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi. Buxton kardeşlere Bükreş'te bir tünelde suikast düzenleyen Hasan Tahsin 10 yıla mahkum edildi, 1916'da Romanya'dan kaçmayı başardı, adını Hasan Tahsin olarak değiştirip 1918'de İzmir'e yerleşerek Osmanlı Sulh ve Selamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-ı Beşer gazetesini yayımlamaya başladı.

15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkan Yunan Efzun Alayı askerlerine tek başına ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan sembol isim oldu. İlk kurşunu alayın sancaktarı teğmene sıkarak öldüren Hasan Tahsin ardından kurşunu bitene kadar devam etti. Panikleyen Efzun Alayı toplu bir saldırı olduğunu zannederek ilk başta dağıldıysa da, ardından ağır silahlar ve savaş gemisinden karşı ateş açtı. Açılan karşı ateşle Hasan Tahsin 31 yaşındayken yaşamını yitirdi.*

İyi Forumlar
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau