THT DUYURU

chat
Atatürk Bölümü Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk özel bölümümüzden, Atatürk ile alakalı birçok kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Atatürk hakkında az bilinenler

megat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
-
Mesajlar:
3.215
Konular:
342
Teşekkür (Etti):
889
Teşekkür (Aldı):
716
Ticaret:
(0) %
2
6211
02-10-2019 19:04
#1
"Ata" lafını sevmezdi
''Atatürk'' hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmıştır. Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştır. Fakat kendisine ''Ata'' diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

En sevdiği yemek
Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

En büyük hayali dünya turuna çıkmaktı
Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

Başucu kitabı ''Çalıkuşu''ydu
Atatürk'ün binlerce kitabı vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin'in ünlü ''Çalıkuşu'' romanını hep yanında taşır, her gün rastgele bir yerinden açar birkaç sayfa okurdu

Kabul salonundaki at yavrusu
Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. ''Foks'' adını verdiği köpeği Gazi'nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tay ve annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

Tam bir salon adamı
En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

Gömleklerinin tümü beyazdı
Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre'de özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu'nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı. Takım elbiselerine çok özenliydi
Mehmetpro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
10/2019
Mesajlar:
3
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
29-10-2019 18:48
#2
Çok güzel olmuş
cerbug45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Kanada
Mesajlar:
423
Konular:
134
Teşekkür (Etti):
97
Teşekkür (Aldı):
40
Ticaret:
(0) %
29-10-2019 19:38
#3
Atatürk ilk başta mahalledeki kilisenin okuluna yazdırıldı. Fakat ben gayrimüslim okuluna gitmem asker olacağım diye diretti ve okula gitmedi. Annesinden gizlice babasının arkadaşı vasıtasıyla askeri okula gizlice kaydolur fakat son bir şey gereklidir. O da, annesinin; Mustafa Kemal'in okula başlayabilmesi için gerekli kağıda imza atması gerekiyordu. Ama annesi asker olmasını istemiyor babası gibi bir tüccar olmasını istiyordu. İşte bu sıralarda vefat eden babasının arkadaşı imzalanması gereken kağıdı alıp Mustafa Kemal'in evine gider ama Zübeyde Hanım bu kağıda imza atmaz. Bu olay gecesi Zübeyde Hanım bir rüya görür. Bu rüya ise şöyle: Bir minarenin en tepesinde, ak saçlı ve ak sakallı bir adam varmış. Elinde altın bir tepsi varmış ve bu tepsinin içinde oğlu Mustafa Kemal oturuyormuş. Bu esnada ak sakallı adam Zübeyde Hanıma şöyle demiş: "Eğer o kağıdı imzalarsan Oğlun her zaman böyle yükseklerde olacaktır. Lakin bu kağıdı imzalamassan bu tepsi yere düşecek ve oğlun ölecektir, demiş." Bu rüya üzerine Zübeyde Hanım Mustafa Kemal'in askeri okula kaydolmasına razı olmuş ve kağıdı imzalamıştır. Bu rüyayı da bizzat kız kardeşi Makbule Atadan nakletmiştir.
---------------------
MUSTAFA KEMALATATURK

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler