Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
THT TÜRKİYE
> Atatürk Bölümü

Atatürk Bölümü Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk özel bölümümüzden, Atatürk ile alakalı birçok kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşına Katılan Türk büyüklerimizden 10 tanesi

Atatürk Bölümü

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-01-2013   #1
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2012
Nereden
Nereye...
Mesajlar
Konular


  
Post Kurtuluş Savaşına Katılan Türk büyüklerimizden 10 tanesiKurtuluş Savaşına Katılan Türk büyüklerimizden 10 tanesi

Mustafa Kemal Atatürk (1881, Selânik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı. Osmanlı mirlivası ve Türkiye’nin iki mareşalinden biridir. 1919 yılında başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir.[1] Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Ordusu’nda subay olarak görev yapmış; Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde, “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.[1] Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur.[2] 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı olan Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.


Korgeneral Fahrettin Altay
(1880 – 26 Ekim 1974)
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından asker ve politikacı. Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda Yunan Ordusu’nu kovalayarak İzmir’e giren ilk Türk süvarilerinin komutanıdır.
1946-1950 yılları arasında Burdur milletvekilliği yaptı. Demokrat Parti’nin kuruluşunda rol oynadı. 1950’den sonra siyasi hayattan da çekilerek İstanbul’a yerleşti. 26 Ekim 1974’de hayatını kaybetti. Mezarı, Ankara’daki Devlet Mezarlığı’ndadır.


Mareşal Fevzi Çakmak
Mustafa Fevzi Çakmak, Müşir Mustafa Fevzi Paşa Mareşal Fevzi Çakmak Paşa (doğum 1876 İstanbul – ölüm 12 Nisan 1950 İstanbul) Mareşal ünvanı almış Türk komutanı. Cumhuriyet döneminin ilk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2. Genelkurmay Başkanı’dır.

İsmet İnönü
İsmet İnönü, asker, siyasetçi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı. 24 Eylül 1884′te İzmir’de doğdu, 25 Aralık 1973′te Ankara’da öldü. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında çok önemli bir rol oynamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasını sağlayan Lozan Antlaşması’nı imzalamış, birçok kez de başbakanlık görevini yapmıştır.


Kemalettin Sami Gökçen (1884 – 1934)
Asker, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve diplomat. 1884 yılında Sinop’ta doğdu. 1905′de Mühendishanei Berii Hümayun’u, 1908′de Harp Akademisi’ni bitirdi. 1919′da Kurtuluş Savaşı başlarında Kafkas Tümeni Komutan vekili idi. Bu tümenin komutanı olarak II. İnönü Savaşı’na katıldı ve başarı gösterdi. Kemalettin Sami Paşa, savaş sonunda Ankara komutanlığına atandı. Aynı zamanda 1923′de Sinop milletvekili olarak Meclis’e girdi. Ertesi yıl milletvekilliğinden istifa etti.
1928′e kadar orduda kalan Kemalettin Sami Paşa, 1926′da korgeneralliğe yükseldi. Emekliye ayrıldıktan sonra Berlin büyükelçiliğine atandı. 1934 yılında İstanbul’da öldü.

Ahmet Nurettin Baransel, (doğum 1897 İstanbul – ölüm 21 Mayıs 1967) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 7. Genelkurmay Başkanı’dır.
Orgeneral Nurettin Baransel, 1912 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’nu bitirdi. 1919 yılına kadar Takım Komutanlığı, Emir Subaylığı ve Bölük Komutanlığı yaptıktan sonra 1919 yılında Harp Akademisi’ne girdi. 1 Mart 1921 tarihinde Harp Akademisi’nde öğrenci iken Anadolu’ya iltihak ederek çeşitli birliklerde görev yaptı. 1923 yılında tekrar girdiği Harp Akademisi’ni 1925 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1939 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 6 Nisan 1954 tarhinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı. 28 Mayıs 1954 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 25 Ağustos 1955 tarihinde ayrılarak Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevine atandı. Bu görevde iken 14 Temmuz 1960 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na katıldı.


Ali Fuat Cebesoy (23 Eylül 1882; Salacak, Üsküdar, İstanbul – 10 Ocak 1968, İstanbul), İstiklal Savaşını fiilen başlatanTürk asker ve siyaset adamı.Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ile Harp Okulu yıllarında sınıf arkadaşı idi. Türkiye’nin işgali sırasında İzmit’ten Ankara’ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek, şimdiki adı Alifuatpaşa tren istasyonu olan mahalde durdurması nedeniyle Kurtuluş Savaşı’nı fiilen başlatan ilk komutan oldu ve savaş boyunca önemli görevler üstlendi. Yine Kurtuluş Savaşı yıllarında üstlendiği Moskova Büyükelçiliği görevini başarıyla yürüttü ve Türkiye’nin kuzeydoğu sınırlarını belirleyen Moskova Antlaşması’nı imzaladı. Milletvekili olarak başladığı siyasi yaşamında Türkiye’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucularından birisi oldu, ve sonrasında İzmir suikastı sanığı olarak yargılandı.
1939′dan sonra siyasete dönerek TBMM başkanlığı, Bayındırlık bakanlığı yaptı. 1948′den itibaren siyasete Demokrat Parti’de devam etti. 27 Mayıs Darbesinden sonra Yassıada Mahkemeleri’nde yargılandı. 10 Ocak 1968’de, İstanbul’da hayatını kaybeden Cebesoy hiç evlenmemişti. Geyve civarındaki Alifuatpaşa beldesinde Merkez caminin avlusunda gömülüdür. Ailesi yerinde kalmasını istediğinden, Ankara’daki Devlet Mezarlığı’na nakledilmemiştir. Aynı beldedeki müzede kendisine ait kişisel eşyalar,fotoğraflar ve dökümanlar mevcuttur. Diğer yandan Ali Fuat Cebesoy şair Nazım Hikmet’in de dayısıydı.


Hüseyin Nazmi Solok, (d. 1876 Balıkesir – ö 1956 İstanbul) Türk Kurtuluş Savaşı’nda görev yapmış komutan.1 Mart 1896′da girdiği Harp Okulu’nu 13 Ocak 1899′da bitirdi. 16 Temmuz 1903′de Gerede Redif Alayı 2. tabur 2. bölük Takım Komutanı, 12 Mart 1918′de Bağımsız 50. Tümen ve Fırat Grubu komutanı oldu. 30 Kasım 1936′da MSB Müsteşarlığı görevinde bulundu.2 Ekim 1939′da emekli oldu. 1956 yılında İstanbul’da öldü. Naaşı 29 Kasım 1988 yılında Zincirlikuyu Mezarlığından, Devlet Mezarlığına nakledildi.

Yakup Şevki Subaşı (d. 1876, Harput – ö. 20 Aralık 1939), Kurtuluş Savaşı’na katılan üst kademeli komutan.Sırasıyla Elaziz Askeri Rüştiyesi’ni, Erzurum Askeri İdadisi’ni ve Harbiye’yi bitirdi. Harbiye’de Askeri Taktik ve Stateji Öğretmenliği yaptı. Balkan Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi ve Çanakkale Cephesi’nde görev aldı. Kars’ın Ruslardan geri alındığı harekatı yönetti. Milli Mücadele’nin ardından askeri hayatına devam ederek Orgeneral rütbesi aldı ve Yüksek Askeri Şura Üyeliği’ne atandı. 20 Aralık 1939 yılında Yüksek Askerî Şûra Üyesi iken öldü.


İbrahim Refet Bele (1881, Selanik – 2 Ekim 1963, İstanbul), Türk asker ve siyasetçi.Kurtuluş Savaşına katılan ilk beş generalden birisidir (diğerleri Mustafa Kemal Paşa, Ali Fuat Paşa, Kâzım Karabekir ve Rauf Orbay). Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur.Gazze Savaşı kahramanı olan Refet Paşa, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ile Samsun’a çıkarak ve Atatürk’ün çalışma arkadaşları arasına girmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra Ankara hükümetinin İstanbul’daki temsilcisi sıfatıyla Saltanatın kaldırıldığını Sultan Vahdettin’e tebliğ eden, 4 Kasım 1922′de İstanbul’un idaresine TBMM namına el koyan, Vahdettin’in İstanbul’dan ayrılışından sonra Abdülmecit Efendi ile görüşen ve TBMM tarafından halife seçilmesi üzerine ona uyması gereken şartları tebliğ eden kişi Refet Bey olmuştur. I. dönem İzmir, II. Dönem İstanbul milletvekilliklerinde bulunan Refet Bele, cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Paşa ile görüş ayrılıklarına düşmüş ve Türkiye’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurucuları arasına yer almıştır. İzmir suikastı sanıklarındandır. Suikast girişimi nedeniyle yargılanıp beraat ettikten sonra Atatürk’ün sağlığında tekrar milletvekili olabilen iki kişiden biridir (diğeri Ali Fuat Paşa). V. dönem İstanbul bağımsız milletvekilliğinin ardından üç dönem Demokrat Parti milletvekili olarak mecliste yer almıştır.Beyin kanaması sonucu 2 Ekim 1963′te İstanbul’da hayatını kaybetti.
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #2
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2013
Nereden
İstanbul
Mesajlar
Konular


  


Şuan türkiye ne çekiyorsa en büyük sorumlusu İsmet İnönü'dür.
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #3
 • Offline
 • Yüzbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Apr 2012
Mesajlar
Konular


  


Askerler savaşır ve ölür, krallar tarihe yazılır. Böyledir işte...
    


__________________


— Delikanlım!.
İyi bak yıldızlara,
onları belki bir daha göremezsin.
Belki bir daha
yıldızların ışığında
kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin..
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #4
 • Offline
 • Yüzbaşı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Apr 2012
Mesajlar
Konular


  


Başka Atatürk yok, bir zaman gelecek herkes arayacak. Dirilse mezarından diye yalvaracaklar! Şu sözü çok severim, Atatürk'e ayyaş dediler sarhoş dediler, onun sarhoşken kazandığı milleti ayıkken yönetemediler! Siyasete girmedim. Bizdeki Atatürk sevgisi.
    


__________________


— Delikanlım!.
İyi bak yıldızlara,
onları belki bir daha göremezsin.
Belki bir daha
yıldızların ışığında
kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin..
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #5
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2012
Nereden
Nereye...
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
LuKaS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuan türkiye ne çekiyorsa en büyük sorumlusu İsmet İnönü'dür.
Sen konuşma sen ne zaman konuşsan Türkiyemize hakaret ediyorsun
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #6
 • Offline
 • Yarbay
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2012
Nereden
Ankara
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
LuKaS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuan türkiye ne çekiyorsa en büyük sorumlusu İsmet İnönü'dür.
Anlamadım
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #7
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2013
Nereden
İstanbul
Mesajlar
Konular


  


Alıntı:
Byproking´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen konuşma sen ne zaman konuşsan Türkiyemize hakaret ediyorsun

İsmet inönü'yü iyi araştır ondan sonra bana laf at
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18-01-2013   #8
 • Offline
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2012
Nereden
Nereye...
Mesajlar
Konular


  


Bi sus
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.