THT DUYURU

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Üniversitelerde Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü okuyan öğrencilerle, bu alana ilgi duyan kişilerin paylaşımlarını bulabileceğiniz bölüm.

takipci
chat
Seçenekler

Modem Güvenlği|Growler|Bilgi Teknolojileri Kulübü|

Growler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
Mars
Mesajlar:
230
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
52
Ticaret:
(0) %
1
13343
17-04-2019 20:57
#1
Modem Güvenlği|Growler|Bilgi Teknolojileri Kulübü|
Merhabalar, bilgisayarımızın güvenliğine özen gösteriyoruz peki modem güvenliğimize dikkat ediyor muyuz? Aşağıda size modem güvenliğini anlatacağım.
İlk olarak modemimizin kontrol paneline giriyoruz. Genellikle tarayıcımıza 192.168.1.1 yazarak ulaşabiliriz. Kontrol paneline girdikten sonra bizden kullanıcı adı ve parola isteyecektir. Kontrol paneli şifrenizi değiştirmediyseniz modeminizin altında veya arkasında yazar, yazmıyorsa da internetten hangi operatörü kullanıyorsanız onun default şifrelerini bulabilirsiniz.

1-KONTROL PANELİNE ŞİFRE KOYMAK

Modemin default kullanıcı adını ve şifresini girdikten sonra size şifrenizi değiştirmek istiyor musunuz? diye soru yöneltir sizde değiştire basıp şifrenizi değiştirebilirsiniz.

2-KABLOSUZ BAĞLANTIDA WPA/WPA2 TERCİH ETMEK

WPA2 şifrelemeyi tercih etmeniz güvenliğiniz için en iyi tercihtir. Güçlü bir şifreyle güvenliğinizin seviyesini ciddi anlamda yükseltebilirsiniz.

3-WPS ÖZELLİĞİNİ KAPATMAK

“Wi-Fi protected setup” (WPS), tecrübesiz kullanıcıların router ve istemciler ile diğer ürünlerini kablosuz olarak kolayca bağlamalarını sağlayan bir sistemdir. Özellikle bu hizmetin eski sürümlerinde kablosuz ağınıza sızmayı mümkün kılan açıklar vardır. Bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

4-AĞ ADINI GİZLEMEK

SSID‘nizin yani kablosuz ağ adınızın gizlenmesi kötü amaçlı kişilerin işini biraz daha zorlaştıracaktır. Şifrenizden önce bilmesi gereken bir SSID olacak.

5-DMZ Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMAK

DMZ (Arındırılmış Bölge) aktif olduğunda internetten erişilmesini istediğiniz yerel bir bilgisayarınızın tüm portlarını açarak sınırsız erişilmesine izin verilir. Bu ayarı kapatabilirsiniz.

6-MAC ADRES FİLTRELEMESİ

Mac filtresi kullanmak güvenlik açısından önemlidir. ancak sadece Mac filtresi kullanarak güvenliği sağlamayı kesinlikle önermiyorum. bu hatayı yapan kişilerin modemlerine bağlanmak çok kolaydır. sadece Mac filtresiyle korunan bilgisayara bağlanmak isteyen korsan kendi bilgisayarını izin verilen Mac adresiyle değiştirerek bağlanabilir. İzin verilen Mac adreslerini öğrenmek çok kolaydır. Öte yandan Mac filtresini tamamlayıcı güvenlik adımı olarak düşünmeli bu filtrenin gerekli ayarlarını yaptıktan sonra aktif etmelisiniz.

7-EVDE YOK İKEN MODEMİ KAPATMAK

En kolay yöntem bu. Çünkü hackerlar siz evde olmasanızda internete bağlı olan bir cihazınız üzerinden modeminizin ile cihazınız arasındaki şifre paketlerini izleyebilir ve şifrenizi kırabilir.

8-BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

Kişisel bilgisayarınızın güvenliğine önem vermelisinz. Hackerlar bilgisayarınızı hacklerse, ağınıza dahil olan bütün bilgisayarlara da rahatlıkla sızacaktır. Bu yüzden antivirüs programları kullanmakta fayda var. Antivirüs olarak Norton veya Kaspersky'ı önerebilirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Resimli anlatım yapacaktım lakin herkesin modem arayüzü aynı olmadığından bundan vazgeçtim.
---------------------
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
'blackcoder Teşekkür etti.
MicroSword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2019
Mesajlar:
8
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
2
Ticaret:
(0) %
17-04-2019 22:22
#2
Umarım faydalı olur,teşekkürler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler