Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Information Technology’s
> Windows > Bilgisayar Bakım Ve Onarım

r57


Bilgisayarlar Hakkında Temel Bilgiler (Eğitim Amaçlıdır)

Bilgisayar Bakım Ve Onarım

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 16-07-2012   #1
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  
Thumbs down Bilgisayarlar Hakkında Temel Bilgiler (Eğitim Amaçlıdır)Bilgisayarın Dış Görünüşü

İşte bilgisayarlar hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler.Herkes bir kişisel bilgisayarın (ya da PC'nin) ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında az çok fikir sahibidir. Bilgisayar sisteminin monitor, klavye, fare ve kasa denilen bir kutudan meydana geldiği biliniyor. "PC birçok değişik parçalardan oluşmuş bir bütündür" gibi çok basite indirgenmiş bir fikir, iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

PC BİZİMLE BÖYLE KONUŞUR

Bilgisayarın bizlere sunduklarını görüntülemek için monitör denilen büyükçe bir cihaza ihtiyaç vardır. Monitörler, ilk bakışta televizyona benzerler. Sizce de öyle değil mi? Aslında bu benzetme gerçekten çok da uzak değil. Monitörün çalışma şekli televizyon ekranıyla aynı teknik prensipler üzerine dayanır. Fakat kullanım amaçları tamamen farklıdır. Bilgisayar sizinle monitör aracılığıyla "konuşur" ve sizi o anda olanlardan ve varsa problemlerden haberdar eder. Ekranda, bilgisayarla yapmakta olduğunuz her türlü işlemi görebilirsiniz. Örneğin yazmakta olduğunuz metinler ya da çizmekte olduğunuz şekiller birebir ekrana yansır.

Piyasada çeşitli boyutlarda monitörler bulabilirsiniz. Ekran büyüklüğü, televizyonlarda olduğu gibi çapraz iki köşe arasındaki mesafeyle ifade edilir ve "inç" değeri ile belirtilir.


Monitör Nasıl Bağlanır?MONİTÖR NASIL BAĞLANIR?

İlk olarak monitörün bir güç kaynağı tarafından beslenmesi gerekir. Bunu yapmak için, sahip olduğunuz bilgisayara göre iki farklı yol izleyebilirsiniz. Birincisi, en geleneksel şekilde, monitörü elektrik prizine bağlamaktır. Diğer yol ise monitörü uygun bir bağlantı kablosuyla bilgisayar kasasının arkasında bulunan elektrik girişine bağlamak ve gerekli gücü bu şekilde temin etmektir. Eğer ikinci yolu tercih ederseniz, PC açıldığında monitör de otomatik olarak açılacaktır. Güç kablosunun dışında, monitörün bilgisayardan gelen video sinyallerini alması ve onları görüntülemesi için kullanılan farklı bir kablosu daha vardır. Bu kablo, ekran kartına bağlanmalıdır.

Eğer ekrandaki görüntüde bazı bozukluklar varsa, görüntü net değilse ya da gidip geliyorsa bu kabloların doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını ve sağlam şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Unutmayı n ki monitöre ilişkin problemler, çoğu zaman kabloların kötü bağlanmasıyla ilgilidir.

Ayrıca ekranın ayarlarını ihtiyaca göre yapmak mümkündür. Bütün monitörlerin parlaklık, kontrast ve görüntüleme boyutu ayarları mevcuttur.


Bilgisayarın Bütün Parçaları


BİLGİSAYARIN BÜTÜN PARÇALARI

Bir PC'nin temel parçaları şunlardır:

• Kasa
• Monitör
• Klavye
• Fare

Bilgisayara başka cihazlar da bağlanabilir:

• Yazıcı
• Tarayıcı
• Modem
• CD ve/veya DVD okuyucu
• CD yazıcı

Multimedya özelliklerinden yararlanmak için bir bilgisayara şunlar da eklenebilir:

• Hoparlörler
• Mikrofon
• Dijital fotoğraf makinesi
• Dijital video kamera
Bilgisayarın Dış Görünüşü

Bilgi: Yazıcılar


BİLGİ: YAZICI

Eğer çalışmanızın sonuçlarını kağıt üzerinde görmek istiyorsanız bir yazıcıya ihtiyacınız var. Piyasada çok değişik yazıcı türleri bulunabiliyor. Bu yazıcı türleri temel olarak üç kategoride toplanabilir. En basit (ve en ekonomik) yazıcı türü, iğne vuruşlu yazıcıdır. Bu tip yazıcıları daha çok devlet daireleri ya da banka şubelerinde görebilirsiniz. En yaygın olanlar ise renkli baskı da yapabilen mürekkep püskürtmeli (ink-jet) yazıcılardır. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların fiyatları son zamanlarda oldukça önemli düşüşler gösterdi. Ancak özellikle mürekkep tüketimine bağlı olarak her basılan sayfanın belli bir maliyeti olduğunu da unutmamak gerekir. ‹ş dünyasında ise özellikle lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Lazer yazıcılar, daha hızlı bir baskıyı ve siyah-beyaz belgelerin çok iyi bir kalitede basılmasını garanti ederler.

Terimler


... TERİMLER ...

KASA: En basit tanımıyla PC'nin kutusudur. İçinde bilgisayarın çalışması için gereken fiziksel elemanlar vardır.

MONİTÖR: PC'nin bilgilerini görüntüler. Makine içine yerleştirilmiş uygun bir kart tarafından (ekran kartı) yönetilir. Az ya da fazla renkli olması ve görüntülerin az ya da çok detaylı olması için farklı şekillerde ayarlanabilir.

FARE: Bilgisayara basitçe ve kolayca komut vermeye yarayan araçtır. Masanın üzerinde oynattıkça bilgisayarın ekranında çeşitli komutları etkinleştirebilen bir işaretçi hareket eder.

DONANIM: Bilişim terminolojisinde bilgisayara bağlanan herhangi bir cihaz / aygıt (klavye, fare, yazıcı, monitör, ekran kartı vb.)


Alıntıdır.
www.chip.com.tr Teşekkürler

    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------


Konu Quinones tarafından (03-04-2015 Saat 22:50 ) değiştirilmiştir..
Offline
 
Alt 16-07-2012   #2
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Bilgisayarla Yazı Yazmak

Bilgisayardan faydalanmanın farklı yollarından birisi, onu yazı yazmak için kullanmaktır.


Eğer bir metin yazmak zorundaysanız, bilgisayardan yardım alabilirsiniz. Herhangi bir yazılı belgeyi oluşturmaya ve üzerinde çalışmaya yarayan programa "kelime işlemci" adı verilir. Birçok değişik kelime işlemci tipi vardır ve bunların her biri, bilgisayar dünyasında önemli gelişmeler yaşanmasına yol açmıştır.

Kelime işlemciler ile bir metini zahmetsizce yazabilir, grafikler oluşturabilir, hatta gazete, dergi ve kitapların sayfa düzenlemelerini yapabilirsiniz. Aynı şekilde belgelerinizi tablolarla, resimlerle, şekillerle, çerçevelerle ve benzer öğelerle zenginleştirme şansına da sahipsiniz.Bir Kelime İşlemcisinin SunumuBİR KELİME İŞLEMCİSİNİN SUNUMU

Bir kelime işlemci yazılımıyla çalışırken monitör, üstüne metin yazılan ve şekiller ile diğer nesnelerin yerleştirildiği gerçek çalışma bölgenizi gösterir. Bu durumu, örneğin bir mektup yazmak için önünüze aldığınız boş sayfa gibi düşünebilirsiniz. Ok tuşları sayesinde metin boyunca her yöne hareket edilebilir. Aynı işlem ekranın sağında (dikey olarak hareket etmek için) ve tabanında (yatay olarak hareket etmek için) bulunan "kaydırma çubukları"nın yardımı ile de gerçekleştirilebilir.

Ekranın üst kısmında ise "Menü çubuğu" ve "Araçlar çubuğu" bulunmaktadır. Birinci çubukta yatay olarak programla ilgili tüm menülerin isimleri sıralanır. Bu isimlerden herhangi birini seçtiğinizde ilgili menü açılacaktır.

Araç çubuğunda ise programın başlıca işlevlerine karşılık gelen bir dizi grafik semboller bulur. Bunlar arasında karakter (alfabenin harflerini temsil eden şekiller) seçimi, stil seçimi (koyu, italik, altı çizili), boyut seçimi, renk seçimi, metnin yerleştirilmesi vb. işlevler yer alır.

Kelime işlemcilerin bir diğer çok faydalı aracı ise, yazım ve dilbilgisi düzelticisidir. Burada belgedeki yazım ve dilbilgisi yanlışlarını belirleyebilen bir işlev kullanılır.

Özetle, metinleri bir kelime işlemcisiyle yazmak ve düzenlemek, sonuca en az hatayla ve en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır.
Bilgi: Otomatik Yazı DenetimiOTOMATİK YAZI DENETİMİ

Kelime işlemcisinin imla hatalarını gösteren işlevidir. Ancak bilgisayarca belirlenen düzeltmelerin kelime kelime gösterilmesi için kısa bir süreye ihtiyaç vardır.

BİLGİ: YAZILIM

Yazılım, bir bilgisayarla çalışmak için en temel öğelerden birisidir. Öncelikle donanıma ne yapması gerektiğini söylemekle görevlidir. Tüm yazılımlar, bilgisayarın sabit diskine yüklenir. Yazılımları satın alırken ise, hemen hepsini floppy disklerde (gittikçe daha az kullanılan manyetik diskler) veya CD-ROM'larda (optik diskler) bulacaksınız.
Terimler

... TERİMLER ...

BELGE: Genel olarak bir programla yapılan herhangi bir çalışmaya belge denir. Örneğin kelime işlemcisiyle yazılmış mektup bir belgedir.

PROGRAM: Bilgisayarın belli bir işi yerine getirmesi için gerekli olan spesifik talimatlar bütünüdür. Örneğin kelime işlemcilerin her biri birer programdır.

KARAKTER: İngilizcesi "font"tur. Bir alfabenin harflerini grafiksel olarak göstermenin tek yoludur. Bilgisayarlar çok basit karakter çeşitlerinden tutun da, şık bir görünüm sunan etkileyici karakterlere kadar oldukça geniş bir harf yelpazesi sunarlar.    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #3
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Yorulmadan Çalışmak

Yoğun bilgisayar kullanım süreci sonunda sırt ağrısı, göz yorulması gibi sorunlar doğabilir.


Bilgisayarın karşısında saatlerce kalmak, sanıldığından daha sık gerçekleşen bir olaydır, hele de işinizin hızlı temposu yanında oyunlara ve internete düşkünseniz... Ancak bu yoğun kullanım süreci sonunda sırt ağrısı, göz yorulması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yazı yazarken sadece parmaklarımızı kullandığımızı düşünürüz, ama gerçekte bütün vücudumuz bu faaliyete katılır. Bir metin yazmak için bilgisayarın başında oturduğumuzda aslında tüm vücudumuz bir şekilde bu hareketin bir parçası haline gelir. Bu nedenle çalıştığınız pozisyon, duruş ve çalışma masasının üzerindeki objelerin konumu ve kontrol cihazlarının özenle seçilmesi, sağlığımız için çok önemlidir.

Ergonomi, bilgisayar başında rahat çalışma koşullarının sağlanmasıyla ilgili kuralları temsil eder. Ergonomi kurallarını hayatınızın bir parçası haline getirerek yanlış pozisyona bağlı sırt ağrılarının ya da uzun zorlamalardan kaynaklanan baş ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

Ergonominin amacı, çalışma esnasında yorgunluğu azaltmak ve çalışma araçlarını bu amaç doğrultusunda uygun şekle sokmaktır. Ergonomi sadece klavye ve farenizi değil, monitörünüzü ve oturduğunuz sandalyeyi de ilgilendirir. Kısacası ergonomi insan bedeni üzerinde araştırma yaparak günlük hayatı kolaylaştırmayı amaç edinen önemli bir konudur.
Çalışma Masası ve Sandalye


ÇALIŞMA MASASI VE SANDALYE

Akşam saatlerine kadar çalışırken yorgunluğunuzu azaltmak için alabileceğiniz birçok önlem vardır. Öncelikle işe çalışma ortamından başlayın. Örneğin düzenli bir masada çalışmak, rahatlığı da beraberinde getirir. Sandalyeniz de ergonomik açıdan uygun ve kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Ardından klavye ve fareyi masanıza uygun biçimde yerleştirerek yola devam edebilirsiniz. Çalışma masasının çok yüksek ya da çok alçak olmaması son derece önemlidir. Klavyeye ulaşmak için eğilmemeli, ya da kollarınızı çok yukarıda tutmamalısınız. Klavye, sırtınız dik dururken ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı ve oturduğunuz zaman size göre yatay pozisyonda durmalıdır.

Eğer çalışma sandalyenizde yazı masası seviyesinde ayarlanmış kolluklar varsa, bunları dirseklerinizi yaslamak için kullanın. Sandalyenin sırt desteği sağlam ve sırtlık açısı ayarlanabilir olmalıdır. Kullanacağınız sandalye masaya göre uygun yükseklikle olmanın yanında, ayaklarınızı düzgün bir şekilde yere basma fırsatı da vermelidir. Eğer ayaklık kullanmıyorsanız oturduğunuzda ayaklarınız havada kalmamalı, masanın altında çapraz bir şekilde durmamalıdır
Klavye ve Fare


KLAVYE VE FARE

Klavye, her bir tuşa sadece bileklerinizi oyna-tarak erişebilmenizi mümkün kılan bir pozisyonda olmalıdır. Eğer klavyede on par-mağınızı kullanarak yazı yazıyorsanız, ergonomik klavyeler tam size göredir. Ancak bu tip klavyeler sadece iki parmağını kullanarak yazanlar için pek uygun değildir.

Fare şeklinin avuç şeklinize uygun olması, bilgisayarla çalışmanızı kolaylaştırır. Bazı fareler, tıpkı giyimde olduğu gibi S, M, L ve XL gibi farklı ölçülerde satılırlar.

Anatomik şekilli olanlar dışında farklı tipte özel fareler de vardır. Bunların en yaygın tipleri ek bir tekerleğe sahiptir. Üst taraftaki iki tuş arasında bulunan bu tekerlek, sayfalan ileri geri kaydırmaya yarar. Bilgisayarla çalışırken fare, klavyeden çok uzakta tutulma-malıdır. En iyi konum, kollarınızı dirseklerden kaldırmadan farenizi kullanabildiğiniz pozisyondur.

Farelerin çoğu hem sağ, hem de sol elle kullanılmaya müsaittir. Ancak piyasada sağ ve sol elini kullananlar için özel fareler de vardır.

Ayaklı Sehpa


AYAKLI SEHPA

Bilgisayarda yazı yazacağınız zaman, kullanacağınız metni monitör yüksekliğine getirmek en uygunudur. Bunun için piyasada sayfa taşıyıcılar ve ayaklı sehpalar bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarında kopyalama işini kolaylaştıran bir cetvel de mevcuttur. Kitabı yada kağıdı masanın üzerine koymayın, zira sürekli kağıttan ekrana başınızı döndürmek zorunda kalırsınız. Bunun sonucunda da boynunuz ve gözleriniz yorulur.

Monitör İçin Doğru PozisyonMONİTÖR İÇİN DOĞRU POZİSYON

Bir bilgisayar satın alacağınız zaman, sakin monitör fiyatında kısıntı yapmayın. En iyi görüntü için monitörünüz düşük radyasyonlu ve ekranı yeteri derecede büyük (15 inç veya üstü) olmalıdır. Aynı zamanda monitör bir takım kullanıcı garantisi normlarına da uygun olmalıdır (TC092, TC095 veya Blue Angel gibi). Ancak şunu unutmayın ki; gözlerdeki aşırı yorgunluk sadece kalitesiz monitör kullanımından değil, aynı zamanda kötü ışıklandırmadan ve bunun ekranda yaratabileceği yansımalardan kaynaklanabilir.

Monitörün yüksekliği de çok önemlidir. Monitörünüz öyle bir konumda olmalıdır ki, görebilmek için başınızı ne kaldırmalı, ne de eğmelisiniz. Ayrıca monitör direkt olarak masanın üzerine konmalıdır. Eğer monitörünüz tam karşınızda olursa, başınızı sağa veya sola döndürmeniz de gerekmez.

Ekranla aranızdaki mesafenin ne kadar olması gerektiği monitörünüzün boyutlarına bağlıdır. Yine de bu mesafe hiçbir koşulda 50 cm'nin altında olmamalıdır. Monitörü yerleştirirken pencereden veya lambalardan üzerine yansıma olmamasına dikkat edin. En ideal olanı, loş bir yerde çalışmaktır. Böylece dikkatinizi ekrana odaklayabilirsiniz. Odanız-da elbette ışığa gereksinim vardır, ancak ışık kaynağı monitöre dönük olmamalıdır. En iyi çözüm klavyeye veya monitörün arkasına doğru yönetilmiş masa üstü lambası kullanmaktır.

Eğer monitörünüz eskidiyse, radyasyonu azaltan ve kontrastı düzelten bir koruyucu filtre satın alın. Tabii ki bu, yansımayı önle-yen, kaliteli bir filtre olmalıdır. Filtreniz kaliteli olmazsa faydasından çok zararı olur. Sadece cam filtreler gözlere gerçek anlamda koruma sağlar. Ucuz fiyatlarla satılan kalitesiz filtrelerden uzak durun.

ÖZETLEYECEK OLURSAK

Bilgisayarda çalışan bir insan için doğru pozisyonda oturmak çok önemlidir. Sırtınızı dik tutarak, elleriniz rahat konumda ve ayaklarınız yere basarak oturun. Çalışma yorgunluğu, çoğunlukla basit birkaç kurala dikkat etmek koşuluyla önlenebilir. Yanlış fare kullanımı ellerinizi yorabilir. Bu yüzden farenizin kusursuz çalışmasına özen gösterin. Örneğin kolayca kayması için arada bir temizleyin yada uygun bir pad kullanın. Eğer sağ elinizde ağrı hissederseniz fareyi klavyenin sol yanına yerleştirin. Ekranı iyi göremiyorsanız temizlemeyi deneyin, ama bunu bilgisayar ve monitör kapalıyken yapın. Bunun için uygun kitler ya da basit, nemli bir bez kullanabilirsiniz.
Aksesuarlar


AKSESUARLAR

Çalışma yerinizi ve duruş şeklinizi düzene koyduktan sonra, işinizi kolaylaştıracak bazı araçlara başvurabilirsiniz. Piyasada bilek, dirsek ve ayak yaslamak için çeşitli araçlar mevcuttur. Fareniz için seçtiğiniz pad'in yüzeyi sert ve mümkünse kumaş olmalıdır. Böylece fare topunun dönüşü kolaylaşır. Eğer dar bir alanda çalışı-yorsanız ve çalışma masanızdaki her santimetrekarelik yeri en iyi şekilde değerlendir-meniz gerekiyorsa, size bu konuda yardımcı olacak bazı objeler mevcuttur. Bazı çalışma masalarında klavye, fare ve belgeler için özel bölümler hazırlanmıştır. Bunların oynar çıkıntıları vardır. Eğer klavyeyi her zaman kullanmıyorsanız, çalışma masanızın altına küçük bir çekmece yaptırabilirsiniz. Böylece klavyeyi kullanacağınız zaman ortaya çıkarıp, kullanmayacağınız zaman yerine itebilirsiniz. Masanın üzerine konan yazıcılar için özel taşıyıcılar da vardır. Bunlar hem daha fazla çalışma yeri yaratırlar, hem de kağıdın taşınmasını kolaylaştırırlar. Bu tip aksesuarlar sayesinde PC karşısında çalışırken daha az yorulmanın yanında, daha fazla keyif de alabilirsiniz.
Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

DİKKAT

Çalışırken yemek yemeyin, bunun için daha uygun bir ortam seçin. Böylece hem klavyenizi kırıntılarla doldurmaz, hem de midenizle ilgili sorunların önüne geçmiş olursunuz. Klavyelerin en büyük düşmanının her zaman için küçük kırıntılar olduğunu asla unutmamalısınız.

ARA VERMEK

Eğer bilgisayarla çalışmanın gitgide daha yorucu bir hale geldiğini fark ettiyseniz, bu sayfalardaki tavsiyelerimizin yardımı olabilir. Ancak tabii ki tüm bunlar da yeterli olmayabilir. Çalışma sürelerinizi çok uzatmayın. Her bir saat sonunda, kısa da olsa çalışmanıza ara verin, ayaklarınızı hareket ettirmek için ayağa kalkıp yürüyün ve periyodik olarak gözlerinizi dinlendirin. Bunun için örneğin pencereden bakabilir, göz egzersizi yapabilir veya bir süreliğine gözlerinizi kapatıp farklı şeyler düşünebilirsiniz.

İpucu: Hatırlanacak Bazı Kurallar

İPUCU: HATIRLANACAK BAZI KURALLAR

GÖZLER İÇİN

• Ekrandaki aşırı ışık yansımalarını önleyin. Bunlar hem gözünüzü rahatsız ederler, hem de yanlış pozisyonlarda durmanıza neden olurlar.

• Uzaktaki cisimlere baktığınızda gözlerinizi sık sık kırpıştırın. Böylece hem gözlerinizi nemlendirmiş, hem de göz kaslarınızı rahatlatmış olursunuz.

• Normal ekranda beyaz fon üzerine koyu harfler seçin. Böylece daha az yansıma ve kontrastınız olur.

VÜCUT İÇİN

• Vücut ve bacak pozisyonunuzu sık sık değiştirin.

• Kısa ve sik araları tercih edin.

• Sandalyenin yüksekliğini çok iyi ayarlayın. Omuzlarınız serbest kalsın ve kollarınızın ön kısmı tuşları kullanırken masaya iyice dayansın.

• Eğer telefon konuşması yapmanız gerekiyorsa yerinizden kalkıp rahat bir yere oturmanız daha uygun olur. Zira ahizeyi uzun süre başınızla omuzlarınız arasında tutmak sağlık açısından zararlıdır.

ELLER İÇİN

• Klavyeyi kullanırken, bileklerinizi ve kollarınızın ön kısmını çalışma masasının köşelerine yaslamayın.

• Bileklerinizi gergin tutmayın.

• Klavye ya da fare kullanırken ellerinizle uzun süre üst üste hızlı ve kendini tekrar eden hareketler yapmaktan kaçının.

• Tuşlara fazla sert basmayın ve fareyi çok fazla sıkmayın.
Bilgi: Sağlıklı Tercih İçin

BİLGİ: SAĞLIKLI TERCİH İÇİN

Piyasada daha verimli çalışmanıza yardım edecek ve fazla pahalı olmayan aksesuarlar mevcuttur. Bu aksesuarlarda bulunan bazı ek özellikler, sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan ti-pik ağrıların oluşmasını önler. Ayarlanabilir çalışma sandalyesi, ayak yaslama pedalı, monitör için yansıma önleyici filtre, bilek yaslama aparatı, fare pad'i ve sayfa tutacağı gibi aksesuarlar bunlara örnek olarak verilebilir. Bütün bunları ofis ve PC aksesuarları satan dükkanlarda yada büyük marketlerde bulabilirsiniz


    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #4
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Microsoft Word'e Giriş

Bu bölümde yaygın olarak kullanılan Microsoft Word'le tanışmaya hazırlanın.


Kelime işlemcilerle, yani metin düzenleyen programlarla daha önce zaten tanışmıştınız. Örneğin Wordpad ile yazı yazmayı öğrenmiştiniz. Şimdi de yaygın olarak kullanılan Microsoft Word'le tanışmaya hazırlanın...

Kelime işlemcilerin bir çoğu benzer esaslar üzerine kuruludur ve komutlar çoğu yerde aynıdır. Word tarafından sunulan önemli bir avantaj, diğer birçok kelime işlemci programla uyumlu olmasıdır. Örneğin çizelge ya da tanıtım hazırlamak için Word mükemmel bir araçtır. Word altında çok geniş metin yazma ve uygulama seçenekleri bulunur. Word ile metne resim ve şekiller, belgenin genel görüntüsünü iyileştirecek objeler yerleştirebilirsiniz. Ayrıca otomatik imla kontrolü veya eşanlamlılar sözlüğü (thesaurus) gibi ek özelliklerden de faydalanabilirsiniz. Word sayesinde çizelge tasarımı karmaşık bir işlem olmaktan çıkar. Word seçeneklerinde renkli kutular oluşturabilir ve metninizi karelere yerleştirerek isteğe göre değişiklikler yaratabilirsiniz.
Sözcüklerin Sayısı


SÖZCÜKLERİN SAYISI

Bir metnin uzunluğunu saptayabilmek için Word'ün sözcük sayma özelliğini kullanabilirsiniz. Buradan edineceğiniz bilgi, belgenin tüm bileşenlerini içerir (kelime, cümle, paragraf, sayfa ve harf gibi).

Metninizi hazırlarken dilediğiniz harf tipini seçebilir, renkli harfler ya da fonlar kullanabilirsiniz. Eğer aynı anda birçok işlem yapmak istiyorsanız, Word ile bunu da becermeniz mümkündür. Örneğin aynı anda birkaç farklı belgeyle çalışabilirsiniz. Çalışırken yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, sorunlarınızı çözmek için size rehberlik edecek olan yardım tuşuna tıklamanız yeterli.

Microsoft Word'ün tüm işlevlerini anlamak oldukça uzun zaman gerektirir. Bu nedenle işlevler arasında aşama aşama gitmek en doğru yöntem olacaktır. ilerleyen sayılarda Word hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Ama şimdilik sadece temel özellikleri bilmeniz yeterl
Terimler

... TERİMLER ...

BİÇİM OLUŞTURMA kavramı, bir metne uygulanabilen tüm karakteristikleri içerisinde barındırır. Örneğin boyutların, harf tipinin, sıralamanın, paragraf veya çizelgelerin hazırlanması işlemlerinin tama-mı biçim oluşturmanın temeli olarak nitelendirilebilir.

SÖZCÜK SAYIMI: Microsoft Word'ün ilgi çeken önemli özelliklerinden birisi de sözcük sayımıdır. Sözcük sayımını açmak için Araçlar menüsünde yer alan ilgili komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bu özellik ile metnin kaç harften, kaç kelimeden ya da kaç paragraftan oluştuğunu görmeniz mümkün. Üstelik cümleler arasındaki boşlukların bu sayıma dahil olup olmayacağına da kendiniz karar verebilirsiniz.
    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #5
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Yeni PC Satın Alma Rehberi

Kişisel bilgisayar satın alırken değerlendirilmesi gerekenler.


Alışverişe çıkmadan önce, mutlaka satın alacağınız bilgisayardan beklentilerinizi bir kenara not edin. Bu sayede çoğu işlevini kullanmayacağınız pahalı bilgisayarlara yönelmek yerine, beklentilerinize cevap verebilecek sade bir PC'yi seçebilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Bilgisayar satın almak oldukça masraflı bir iştir. Bu nedenle öncelikle satın alacağınız PC'den beklentilerinizin ne olduğunu ve bütçenizin ne ölçüde elverdiğini göz önüne almalısınız. Günümüzde bilgisayarlar genellikle üzerinde işletim sistemi ve bazı faydalı yazılımlar yüklenmiş olarak satılıyorlar. Bu sayede bilgisayarı satın aldığınızda hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

BİLGİSAYAR NE İŞE YARAR?

Öncelikle bilgisayarı ne amaçla satın alacağınıza karar verin. Oyun oynamak için mi? Yoksa evde kendinize bir çalışma ortamı hazırlamak için mi? Farklı işler ve ihtiyaçlar için kullanılan donanımlara sahip olan PC'lerin fiyatları, büyük farklılık gösterebilir.

UYGUN BİLGİSAYARI SEÇERKEN

Bilgisayarın verdiği hizmetler, birtakım yazılım ve donanım öğelerinin bir araya gelmesiyle tamamlanır. Bu bileşenler gelecekteki kullanımlarınız için son derece önemlidir. Eğer bilgisayarınızın sahip olduğu öğeleri verimli bir şekilde kullanamayacaksanız ve bunlardan kendiniz için azami faydayı sağlayamayacaksanız, en son ve en yeni teknolojiye sahip süper bir bilgisayar satın almanız gereksizdir. ihtiyaca uygun bilgisayarı satın alırken göz önün , de tutmanız gereken en önemli kriterler işlemci hızı, sistem belleğinin miktarı ve sabit disk kapasitesidir.
,,
İşlemci


İŞLEMCİ

Bilgisayarlarda kullanılan işlemciler, zaman içinde büyük değişikliklere uğramıştır. Yaklaşık 15-20 yıl önce kullanılan PC'lerde 286, 386, 486 gibi işlemciler mevcutken, daha sonra bu işlemcilerin yerini daha hızlı çalışan Pentium grubu aldı. Bugün bilgisayarlarda genellikle tercih edilen işlemciler, Intel'in Pentium 3/4 ve AMD'nin Athlon serisi işlemcileridir. Intel'in Celeron modelleri, Pentium modellerinin daha ekonomik alternatifleridir. Pentium 4'ün en ileri sürümleri, yüksek güce sahip ileri seviye PC'lerde kullanılır. AMD Athlon ise Pentium 4'ün başlıca rakibidir.
Sistem Belleği


SİSTEM BELLEGİ

Kısaca RAM olarak tanımlanır. RAM, Random Acces Memory teriminin kısaltmasıdır. RAM'in kapasitesi Megabyte (MB) ile ifade edilir. Bugün yeni nesil bilgisayarlara takılabilen en düşük RAM kapasitesi 128 MB'tır. Bilgisayarın bellek kapasitesi, işlem hızıyla doğrudan ilişkilidir. Eğer çalışmak ya da oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarın belleği yetersiz kalıyorsa, sistem belleğine istediğiniz zaman ilave yapabilirsiniz.Bellek terfisi fazla pahalı değildir ve uygulanması son derece kolaydır.
Sabit Disk


SABİT DİSK

Sabit disk, ürün broşürlerinde genellikle HDD (Hard Disk Drive) kısaltmasıyla ifade edilir. HDD, bilgisayarınızdaki programların ve verilerin sürekli saklanabilmesi için kullanılan bir depolama aracıdır. Sabit disklerin kapasitesine bağlı olarak saklayabileceği veri miktarı değişir. Sabit disklerin boyutu GB ile ifade edilir.

Günümüzde yeni sistemlerde genellikle 60 GB ve üstü sabit diskler kullanılıyor. Bu kapasite, bilgisayarınızda tutabileceğiniz programların ve verilerin miktarını belirler. Bilgisayarınızın sabit disk kapasitesini artırmak için PC'nize yeni diskler ekleyebilir veya eski diskinizi daha yüksek kapasiteli bir diskle değiştirebilirsiniz.Floppy Disk (Disket) Sürücü


FLOPPY DİSK (DİSKET) SÜRÜCÜ

Artık yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutsalar da, floppy diskler PC'lerde halen kullanılıyor. Bu nedenle bilgisayarınızda floppy disk sürücü mutlaka bulunmalı. 1.44 MB'lık floppy diske alternatif olarak kullanılan farklı tip disklerden bahsetmekte de yarar var. Bunlara zip adi veriliyor. Zip'ler boyutlan itibarıyla floppy diske benzeseler de, kapasiteleri 100 ile 250 MB arasında değişiyor. Bu diskler, yüksek miktarda veri transferine gereksinim duyan kişilerin hayatını oldukça kolaylaştırıyor.
CD-ROM Sürücü


CD-ROM SÜRÜCÜ

CD-ROM sürücüler günümüzde bilgisayarın temel unsurları arasındadır. Mevcut çok sayıda multimedya içeriğinden yararlanmak ve CD'ler üzerinde kayıtlı uygulamaları kullanmak, ancak bu bileşen sayesinde mümkün olabiliyor.

CD-ROM modelleri, CD okuma hızı ile birbirilerinden ayrılıyorlar. Yeni nesil CD-ROM sürücüler 50X hızını geçebiliyorlar. Hız kriteri bir CD'nin okunur olmasını değil, sadece veri transfer hızını etkiler. Yani normal bir CD'yi 24X sürücüde de, 52X sürücüde de okutabilirsiniz. Multimedya uygulamaları için 24X ve üstü yeterlidir. Ayrıca piyasada CD-ROM ile birlikte DVD de okuyan daha pahalı sürücüler de bulabilirsiniz. Standart bir CD, 650MB veri depolama kapasitesine sahiptir.
Monitör


MONİTÖR

Monitör, bilgisayar sistemi için olmazsa olmaz bileşenlerin başında geliyor. Piyasada bulabileceğiniz monitör tipleri ikiye ayrılır: CRT ve LCD. CRT monitörler, klasik televizyon görüntüsünde ve katot tüplü monitörlerdir. Derinlikleri yüzünden biraz fazla yer kaplarlar.

LCD monitörlerse likit kristal teknolojisiyle üretilirler. Çok daha incedirler ve daha az yer kaplarlar. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, görüntü kalitesindeki farkların yanında LCD'lerin CRT'lere göre çok daha yüksek bir fiyata sahip olduğudur.
Modem


MODEM

Birçok bilgisayar dahili modemle birlikte satılır. Böylece PC'niz ile rahatça internet bağlantısı kurabilirsiniz.

Dahili modemlerin kalitesi iyi olmakla birlikte, her zaman için mükemmel değildir. İnternete bağlı kalma sürenizi göz önünde tutarak, harici bir modeme ihtiyacınız olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

DİKKAT: YAZILIMIN ÖNEMİ

Bilgisayar seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da beraberinde gelen yazılımlardır. Günümüzde neredeyse tüm PC'ler, yeni nesil bir işletim sistemi yüklenmiş halde gelirler. Ancak bazı PC'lerde işletim sisteminin yanında son derece faydalı bazı yazılımlar da hediye olarak gelir. Alışveriş sırasında bu konuyu da mutlaka göz önünde bulundurun.
Bilgi: Bit & Byte


BİLGİ: BIT & BYTE

BIT: Bilgisayarlardaki en küçük veri boyutu birimidir.

BYTE: 8 bit değerindedir. Veri boyutu olarak ekrandaki bir harfi ifade eder.

• Kilobyte (KB):1024 Byte'a eşdeğer.

• Megabyte (MB): 1024 KB'a eşdeğer.

• Gigabyte (GB): 1024 MB'a eşdeğer.


Terimler

... TERİMLER ...

BUNDLE: Alışveriş sırasında kendinize avantaj sağlamak için, satın almayı planladığınız ürünlerin yanında "bundle" olarak tabir edilen hediye yazılım ve donanımların bulunup bulunmadığını sorun. Bu sayede işinize yarayacak bir yazılımı, veya yazıcı gibi faydalı bir donanımı bedavaya getirebilirsiniz.

HDD: Hard Disk Drive teriminin kısaltmasıdır ve sabit diskleri temsil eder. Sabit diskler sistem belleğinden farklı olarak bilgisayar kapalıyken de verileri saklamaya devam eder.

    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #6
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Fare ve Diğer Kontrol Cihazları

Kendinize uygun bir fare seçebilmek için önünüzde çok sayıda alternatif var.


Bilgisayarların ilk ortaya çıktığı zamandan bugüne, fareler de bir hayli yol kat etti. Bunun sonucu olarak, değişik teknolojilere dayanan farklı özelliklere sahip yeni fareler ortaya çıktı. Artık kendinize uygun bir fare seçebilmek için önünüzde çok sayıda alternatif var.

Farenin bir PC İçin önemi tartışılmaz. Fare olmadan, modern PC'lerin sunduğu çoğu olanaktan mahrum kalırsınız. Bu bölümde size değişik fare tiplerini ve aynı işi gören farklı alternatifleri tanıtacağız.

YAKINDAN BAKMAK

Fareyi işaretçinin (ekrandaki küçük ok) konumunu belirlemede kullanılan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Farenin yerini değiştirerek ekranda görülen görüntülerin farklı yönlere gitmesini sağlamamız mümkün. Eğer bu güne kadar klasik farelerin yapısını inceleme fırsatı bulamadıysanız, bunu şimdi yapabilirsiniz. Klasik farenin alt kısmında döner bir top yer alır. Farenin yeri değiştikçe, bu top hareketleri gövde içerisindeki ufak döner silindirlere aktarır ve bu silindirler bilgisayara gönderdikleri sinyallerle konum bilgilerini güncellerler. Bilgisayar da yapılan hareketlere uygun olan işlevi ekranı aracılığıyla kullanıcıya yansıtır.FARELERDE EVRİM

Görüldüğü gibi fare, bilgisayarınızın ayrılmaz bir parçası ve fare olmadan çalışmanız mümkün değil. Bu yüzden onunla arkadaş olmanız şart.

Klasik farelerin dışında çok farklı fare tiplerinden bahsedebiliriz. Bu farklılıklar sadece tasarımı değil, çalışma teknolojisini ve ergonomiyi de kapsıyor.

TRACKBALL

Trackball, klasik fareden daha farklı bir teknolojik yapıya sahiptir. Cihaz üzerindeki top, doğrudan parmakla ya da avuç içiyle yönlendirilecek şekilde yerleştirilmiştir. Bazıları trackball ile daha rahat çalıştığını söylerler, çünkü faredeki gibi düzgün çalışabilmek için pad limitleri içinde kalma zorunluluğu yoktur. Trackball üzerindeki sabit top, istenilen yönde ve istenilen ölçüde döndürülebilir. Yine de PC kullanıcılarının büyük çoğunluğu trackball yerine klasik fareleri tercih ediyor.

Touch Pad


TOUCH PAD

Taşınılabilir bilgisayarlarda ve bazı modern klavyelerde bulunur. Touch pad üzerinde parmağınızı gezdirdiğiniz zaman, ekrandaki küçük ok parmağınızın harekeline göre yer değiştirir. İlk başta kullanımı zor gibi olsa da, alışılması kolay bir sistemdir. Bazı taşınabilir bilgisayarlar touch pad dışında bir işaretleme düzenleyicisine sahiptir; bunlara da Irack point adı verilir.

Track point'te parmakla oynatılabilen bir kumanda düğmesi vardır. Ekrandaki okun hareketi bu düğmenin yardımıyla sağlanır.
Kablosuz ve Optik Fareler


KABLOSUZ FARELER

Bazı fareler PC bağlantısı için kablolara ihtiyaç duymazlar. PC ile iletişim ise küçük bir alıcı yardımıyla gerçekleşir. Bu sayede kullanıcılara daha fazla hareket özgürlüğü sunulmuş olur. Bağlantı şekilleri genellikle radyo dalgalarıyla veya kızılötesi ışınlar yardımıyla gerçekleşiyor. Sorunsuz bir kullanım için radyo dalgaları ile çalışan kablosuz fareleri tercih etmenizde fayda var.

OPTİK FARELER

Optik fareler normal fare gibi işlev görürler, ancak altlarında fare topu yerine küçük bir ışık ve kamera sistemi bulunur. Bu optik düzenek en küçük hareketleri bile algılayıp bilgisayara gönderebilir. Klasik farelerde bulunan toz birikimiyle ilgili problemler, optik farelerde görülmez...

Bilgi: Fare İçin Bağlantı Seçenekleri

BİLGİ: FARE İÇİN BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

Fare bilgisayara üç ayrı biçimde bağlanabilir. Bunlar fare tipini tanımlar. Seri fare, 9 ayağı olan sıralı bir fiş yardımıyla bilgisayara bağlanır. PS/2 fare, yuvarlak PS/2 girişine bağlanır. Giderek yaygınlaşan USB fareler ise bilgisayar bağlantısı için USB yuvalarını kullanırlar.

Bilgi: Sadece Özel Durumlar İçin


BİLGİ: SADECE ÖZEL DURUMLAR İÇİN

Optik kalemler ve dokunmatik ekranlar sadece özel durumlarda kullanılıyor olsalar da, bunlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Optik kalem, standart pad yerine özel bir grafik pad üzerinde kullanılır. Optik kalemler, kağıt üzerine çizim yapar gibi PC ekranında çizim yapmanıza olanak tanır. Dokunmatik ekranlardaysa veri girişi ve işaretlemesi için dokunduğunuz yeri algılayabilen özel monitörlerisin içine girer. Bunlara bazı ATM'lerde veya bilgi istasyonlarında rastlayabilirsiniz.


Terimler

... Terimler …

SCROLLING: Farenizin üzerinde bir kaydırma tekerleğinin bulunması, web sayfalarını ve dokümanlarınızı gezerken size büyük kolaylık sağlar. Modem farelerin çoğunda bulunan bu tekerlek, ekrandaki okları kullanmadan kaydırma yapmamıza (scrolling) olanak tanır.

    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #7
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Dosya ve Klasör Yapısı

Bilgisayar verileri (dosyalar) klasörlerde toplanır ve bu klasörler de sabit disk içinde depolanır.


Bilgisayarın nasıl çalıştığını öğrenmek için depocu veya kütüphaneci olduğunuzu hayal etmek işinizi kolaylaştırabilir. Tıpkı bu mesleklerde olduğu gibi klasörleme işleminde de bazı basit kuralları uygulamak, dosyalarla daha verimli çalışabilmemizi mümkün kılar. Dosyalarla ilgili bilmemiz gereken ilk şey, onları nasıl organize edeceğimiz ve ihtiyaç duyduğumuzda onlara nasıl ulaşabileceğimiz olmalıdır.

KLASÖRLER

Çeşitli dosyaları aynı klasörde biriktirmek iyi bir fikir değildir. Eğer bu şekilde davranırsanız kısa sürede klasörde öyle çok belge oluşur ki, çok geçmeden herhangi birini bulmakta güçlük çekmeye başlarsınız. Bu nedenle bir kütüphane görevlisinin farklı konulardaki kitapları değişik odalarda, farklı raf ve dolaplarda tutması gibi, dosyaları değişik klasörlerde organize etmek en doğrusudur. Bu klasörlerin her birinde istediğiniz sayıda alt klasör oluşturabilirsiniz. Farklı dosyalar ve çalışmalar için farklı klasör oluşturma yoluna gitmek, çalışmalarınıza düzen getirecektir.
Windows Gezgini


WINDOWS GEZGİNİ

Tüm dosya ve klasörleri kontrol altında tutmak için, Windows altında Windows Gezgini adlı bir araç bulunur. Bu aracı çalıştırmak için Başlat düğmesine tıklayarak "Programlar / Aksesuarlar" yolunu izlemeniz ve Windows Gezgini simgesine tıklamanız yeterlidir. Açılacak pencere sayesinde, sabit diskinizdeki dosya ve klasörler arasında gezinebilir ve içeriklerini görebilirsiniz.

HİYERARŞİK YAPI

Windows Gezgini penceresinin sol tarafında klasör ağacı bulunur. Ağaç, bilgisayardaki tüm dosya ve klasörlerin görüntülenmesini sağlar. Araştırmanıza başlarken, öncelikle sürücü ve klasör konumunu bu bölümden belirlemeniz gerekir. Yukarıdan aşağı indiğimizde önce masaüstü, biraz altta ise bilgisayarım simgesi yer alır. Buradan yola çıkarak herhangi bir işlemi gerçekleştirmemiz mümkün.

Tüm verileri ve klasörleri açıp görüntülemek için, simgenin solundaki küçük + kutucuğuna tıklamak gereklidir.
Temel Kavramlar


TEMEL KAVRAMLAR

Disket sürücüyü simgeleyen A: veya sabit diski simgeleyen C: simgesine çift tıkladığınızda, bu depolama cihazlarında mevcut tüm dosya ve klasörleri görebileceğiniz ağaç görünümünü açabilirsiniz.

Örneğin Ahmet adında bir arkadaşınıza mektup yazmak isterseniz, bunu en kolay şöyle gerçekleştirebilirsiniz:

Windows Gezgini penceresinin solundaki ağaçtan "Belgelerim" klasörüne ve solundaki "+" kutucuğuna tıklayın. Ardından mektup klasörünün yanındaki + simgesine tıklayın. Böylece Ahmet alt klasörünü bulacaksınız. Bu noktada daha önce yazmaya başladığınız mektubun bulunduğu dosya ortaya çıkar (Ahmet.doc). Bu dosyaya çift tıklarsanız Word açılır ve böylece önceden başladığınız mektubunuzu yazmaya devam edebilirsiniz.

Bu örnek daha önce Belgelerim klasörü altında mektup alt klasörü açıldığı varsayılarak verilmiştir.
Bir Pencereden Diğerine


BİR PENCEREDEN DİĞERİNE

Windows Gezgini dışında, klasörler ve dosyalar arasında gezinmek için başka yöntemler de uygulayabilirsiniz. Bunlar arasında en çok kullanılan yöntem masaüstünden başlamak. Bilgisayarım simgesini çift tıklarsanız, bilgisayarınıza bağlı disklerin bulunduğu pencere açılır. Buradan dilediğiniz sürücüye ve klasöre gidebilirsiniz. Örneğin bu şekilde Ahmet adlı arkadaşımızın mektubunu bulmak için Belgelerim klasörünü açtıktan sonra, ortaya çıkan mektup klasörünü çift tıklayın. Ahmet klasörünü çift tıkladığınızda, Ahmet belgesini bulup açabilirsiniz.
Bilgi: Dosya Uzantıları

BİLGİ: DOSYA UZANTILARI

Aynı klasörde bulunan aynı tipteki her bir dosyanın mutlaka farklı bir adı olmalıdır. Her dosya isminden sonra bir nokta gelir ve bu noktayı genelde üç harfli bir dosya uzantısı takip eder. Bu uzantı, dosya tipini belirtmeye yöneliktir. Eğer seçtiğiniz dosya basit bir metin belgesiyse uzantısı .txt şeklinde görülür. Aynı şekilde Word ile yazilmisdosyalar.doc, Excel ile hazırlanmış belgeler .xls dosya uzantısına sahiptirler. Dosya uzantıları ilgili dosyanın oluşturulduğu program tarafından otomatik olarak eklenir.
Bilgi: Sağ Fare Tuşu


BİLGİ: SAĞ FARE TUŞU

Sağ fare tuşu, çok sık kullanılan bazı fonksiyonlara ait bir menüye ulaşmanızı sağlar. Bu sayede normalde vakit alacak bazı işlemleri daha kısa yoldan halledebilirsiniz. Sağ tuş fonksiyonları arasında bir klasörden diğerine dosya aktarmak / kopyalamak veya bazı özel pencerelere ulaşmak için kullanılan özel seçenekler sıralanabilir. Ayrıca sağ tuş menüsünde dosyalan isimleri, büyüklükleri, son değiştirildikleri tarih gibi kriterlere göre sıralayan fonksiyonlar da mevcuttur.
    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #8
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Klavyenin Gizemleri

Faremizin en büyük yardımcısı olan klavye, tüm sırlarıyla mercek altında.


Klavyenin üzerinden yüzden fazla tuş bulunuyor. Bunların büyük bölümünü harfleri ve noktalama işaretlerini yazmak için kullanıyoruz. Peki ya diğerlerini?

Her şeyden önce, klavye üzerindeki tuşları iki kategoriye ayırabiliriz: Evrensel ve özel tuşlar. Bunların yanı sıra eşzamanlı, yani aynı anda basılarak kullanılan bir dizi tuş kombinasyonu davardır. Evrensel tuşlar, o anda kullanılan programdan bağımsız olarak kendilerine standart olarak atanmış fonksiyonu gerçekleştirirler. Harf tuşları ve klavyenin sağ kısmındaki nümerik tuş takımının yanı sıra, imleci hareket ettirmeye yarayan yön tuşları ve silme işlemleri için kullanılan "Delete" ile "Backspace" tuşları evrensel tuşlar arasında yer alır.

Özel tuşlar ise kullanılan programa göre farklı işlevler üstlenirler. F1, F2 gibi fonksiyon tuşları buna güzel bir örnektir. Bu tuşlarla ilgili tek zorluk, belli programlarda özel işlevi olan herhangi bir F tuşunun başka bir programda başka bir işlev için kullanılabiliyor olması. Bu karmaşayı önlemeye çalışan bazı programcıların sayesinde, F tuşlarının kullanımı yavaş yavaş standartlaşmaya başladı.
Tuş Kombinasyonları


Ancak şu ana kadar kesin bir sonuç alınabildiğini söylemek de oldukça zor. Tuş kombinasyonları ise belli prosedürleri hızlandırmak için birden fazla tuşun aynı anda kullanılması sonucunda ortaya çıkarlar. Kombinasyonlar sayesinde yazılım ile etkileşim kolaylaşır ve bazı işlevlere kısa yoldan ulaşmanız sağlanır.

Bir belgedeki metinin belli bölümünü kopyalamak istediğinizde, bunu yapabilmek için farklı yöntemler tercih edebilirsiniz. Menü çubuğunu kullanabilir, farenin sağ tuşundan faydalanabilir ya da en hızlı yöntem olarak Ctrl ve C tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Çünkü bu kombinasyon, kopyalama komutu vermeniz anlamına gelir. Bu ve buna benzer tuş kombinasyonlarının kullanım şekilleri farklı işletim sistemlerinde değişiklik göstere-bilse de, genel kullanımın standartlaştırma çalışmaları devam etmektedir. Kombinasyonların sayısı oldukça fazladır.

Bu sayfalarda verilen örnekler ile bazılarını öğreneceksiniz; ama ilerledikçe işlenen konuya göre daha fazla kombinasyonla tanışma olanağı da bulacaksınız.
Evrensel Tuşlar


EVRENSEL TUŞLAR

Del tuşu ile silmek: Üzerinde D-E-L harflerinin yer aldığı Del tuşu imlecin sağındaki karakteri silmeye yarar. Diyelim ki ENTER yazmak istediniz, ama ENTTER yazmış bulundunuz. Fazla olan T'yi silmek için tek yapmanız gereken, İmleci iki T arasına getirmek ve Del tuşuna basmaktır.

Backspace: Enter tuşunun üzerinde bulunur ve sola doğru bir ok işareti taşımaktadır. Bu tuş sola doğru silmeye yarar. Önceki örneği ele alırsak, bu sefer İmleci ikinci T'nin sağına getirmek ve Backspace'e basmak gerekecektir.

Page Up - Page Down: Bu tuşlar en çok Word kelime işlemcisinde kullanılır. Birincisi önceki sayfaya, ikincisi ise sonraki sayfaya geçmeye yarar. Tuşlardan birine sürekli basılı tutulduğunda metinde yukarı veya aşağı yönde, her seferinde yaklaşık bir sayfalık aralıklarla geçişler yapılır. Kısacası imleci belgelerin farklı noktalarına ***ürmenizi sağlarlar ve kaydırma çubuklarının yerine kullanılırlar.

Home: Üzerinde Home yazısı vardır; ancak sadece çapraz bir ok ile belirtilmiş olarak da bulunabilir. İmleci satırın başına ***ürmekle görevlidir. Bu tuş da genellikle Word gibi kelime işlemcilerde kullanılır.

End: İlk bakışta İmleci belgenin sonuna ***ürmek için kullanılan bir tuş gibi düşünülse de, aslında bulunduğunuz satırın sonuna ulaşmanızı sağlar. Benzerliklerinden dolayı Home tuşunun hemen yanına yerleştirilmiştir.

İPUCU: Ctrl ve Home tuşlarına aynı anda bastığınızda, doğrudan açık olan belgenin en başına gidersiniz. Ctrl ile End ise, sizi belgenin en sonuna ***ürür.
Diğer Evrensel Tuşlar


DİĞER EVRENSEL TUŞLAR

Ins (Insert): Üzerinde I-N-S ya da I-N-S-E-R-T harfleri bulunan tuştur. Fonksiyonu çoğu kişi için büyük bir bilinmeyenin ötesine geçemez. Özellikle Word kelime işlemcisi tarafından kullanılır. Normalde Word gibi bir kelime işlemcide eksik yazılmış bir harfi tamamlamak için imleci kelimenin arasına getirip eksik harfi araya yazabilirsiniz. Örneğin ENTER yazmak istediniz fakat ENTR yazdığınızı fark ettiniz. İmleci T ve R arasına getirip E harfini yazabilirsiniz. Fakat ENTER yerine ENTTR yazdıysanız ve ikinci T yerine bir E yazmak istiyorsan iz yapacağın iz en pratik hareket, Ins tuşuna bastıktan sonra fazla olan T'nin önüne imleci taşıyarak E'ye basmaktır. Böylece silmeye gerek kalmadan doğru harf eskisinin yerini alır. Ins tuşuna bir kez bastığınızda, daha sonra yapacağınız tüm hareketlerde de aktif halde kalacaktır. Bu yüzden tuş ile işiniz bittiğinde üzerine bir kez daha basmanız ve tuşu etkisiz hale getirmeniz gerekir.

Shift: Tuş, yukarıyı gösteren bir okla işaretlenmiştir. İlk bakışta re işe yaradığını fark etmek oldukça zordur. Çünkü tek başına basılınca hiç bir etki yaratmaz. Başka bir deyişle Shift, ancak bir başka tuşla beraber kullanıldığı zaman anlam kazanır. İleride öğreneceğiniz birçok özelliğin dışında, en çok büyük harf yazmaya yarar. Ayrıca klavyenin üzerinde dikkatinizi çekmiş olabilecek birden fazla karakter barındıran tuşlar vardır. Örneğin aynı tuşun üzerinde 7 ve / işaretleri bulunur. / işaretini yazabilmek için, ilgili tuşa basarken Shift tuşunu da basılı tutmalısınız. Yani tuşların üzerinde üst kısımda göreceğiniz tüm karakterler, ancak Shift tuşunun basılı tutulması yardımıyla yazılabilir.

Caps Lock: Büyük veya küçük harf yazımının sürekli aktif halde olmasını sağlayan tuştur. Shift'ten farklı olarak sürekli basılı tutmanız gerekli değildir. Etkin ya da devre dışı durumda olduğunu klavyenin sağ üst tarafındaki uyarı ışığının yanık ya da sönük olmasından anlayabilirsiniz. Aktif olduğunda yazacağınız tüm karakterler de büyük olacaktır.

DİKKAT: CAPS LOCK

Eğer Caps Lock ışığı yanıyorsa ve Shift tuşunu basılı tutarak yazıyorsanız, harfler küçük yazılacaktır. Caps Lock büyük harf yazımını sağlar, fakat bu esnada Shift'i basılı tutarak bilgisayara bunun tersini yapması yönünde bir komut vermiş olursunuz.
Özel Tuşlar

ÖZEL TUŞLAR

Esc: İngilizcede "escape" sözcüğünün kısaltması olan ve E-S-C harfleri ile gösterilen bu tuş, bir menüden veya bazı programlardan çıkmaya yarar. Özellikle PC oyunlarından çıkmak için kullanılır.

Enter: Klavye üzerindeki en büyük tuştur ve aşağı doğru bir ok sembolü ile işaretlenmiştir. Pek çok farklı işlevi vardır. Bunların en önemlisi ise bir seçeneği onaylamaktır. Örneğin bir programı çalıştırmak istiyorsunuz... Program simgesi üzerine tıklayıp Enter'a basabilirsiniz.

Kelime işlemcilerde ise yeni paragraf oluşturmaya yarar. Bu konudaki genel inanış Enter'ı her satırdan sonra kullanmak gerektiğidir ve bu son derece yanlıştır. Program cümleleri art arda dizip gerektiğinde bir alt satırdan devam ettirecektir. Enter ise bir paragrafı bitirip yeni bir paragrafa başlamak istediğinizde kullanılır.

Tab: Üzerinde biri sağa diğeri sola doğru yönlendirilmiş iki ok işareti vardır. Pek çok farklı işlevi bulunur. Windows'un pencereleri ya da menülerinde; simgelerin ve dosyaların arasında seçili olanı fare kullanmadan değiştirmeye yarar. Kelime işlemcilerde imleci önceden ayarlanmış bir karakter sayısı kadar ilerletmeyi sağlar. Excel yazılımında ise bir sonraki hücreye geçmek için kullanılır. Ayrıca Windows altında çalışan programlarda, farklı bölümler arasında ilerlemenize yardım eder.

Eğer Tab tuşunu Shift tuşu ile aynı anda kullanırsanız, anlattıklarımızın tümü ters yönde gerçekleşecektir.
Ctrl - Alt Tuşları

Ctrl: İngilizce "Control" kelimesinin kısaltması olan C-T-R-L harfleri ile belirtilen tuşun tek başına herhangi bir işlevi yoktur ve diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Klavyede iki adet Ctrl tuşu bulunur; ancak ikisinin de işlevi aynıdır.

Alt: Alt tuşunun iki işlevi vardır. İlki ana menüyü seçmektir ve pek çok uygulama için geçerlidir. Böylece aynı an da imleç ile farklı seçenekler arasın da dolaşabilirsiniz.

Alt tuşu diğer tuşlarla birlikte de kullanılabilir. Örneğin açık bir pençedeki "Dosya" menusunu seçmek istiyorsanız, önce Alt tuşuna, daha sonra "Dosya" kelimesinde altı çizili olan D harfine basmalısınız. Düzen menusunu açmak içinse yine önce Alt, sonra da Z tuşlarına basmanız gerekir.
Alt Gr - Menü Tuşları


Alt Gr: Klavyedeki bazı tuşların üzerinde üç farklı sembol bulunur. İlk sembolü tuşa doğrudan basarak yazıyoruz, ikinci sembol içinse daha önce gördüğümüz gibi Shift tuşunu kullanıyoruz. Peki ya üçüncü sembol için ne yapacağız? Alt Gr tuşu bu noktada devreye giriyor. Örneğin e-posta adreslerinin tipik sembolü olan @ sembolü için Alt Gr'ye ve @ sembolünün bulunduğu tuşa birlikte basmak gereklidir.

Menü tuşları: Masaüstündeki "Başlat" menusunu açmanızı sağlayan "Windows" tuşu arlık pek çok klavyede yer almakladır. Klavyenin sol allında, Ctrl ve Ali tuşları arasında yer alır. Görevi, Windows'un bu önemli düğmesine fare kullanmadan erişmektir. Klavyeler üzerinde bulunan diğer menü tuşu ise, farenin sağ tuşuna basınca beliren menüyü kısa yoldan görüntülemeye yarar. Üzerinde menü sembolü olan bu tuş, genellikle klavyenin sağ alt tarafındaki Ctrl ve Alt Gr tuşlarının arasında bulunur.
Print Scrn - F1 ve diğer fonksiyon tuşları


Print Scrn: Bu tuşun işlevi de ilk bakışta anlaşılmayabilir. Tuşa bastığınızda görünürde hiçbir şey olmaz. Ama aslında tuşa basıldığı anda ekrandaki görüntü hafızaya alınmıştır. Peki bunu nasıl hafızadan alıp, ortaya çıkartabiliriz? En basiti Windows'un donatıları arasında yer alan Paint programını kullanmaktır. Programı çalıştırmak için sırasıyla şu yolu takip edin: "Başlat" düğmesi - "Tüm Programlar" seçeneği - "Donatılar" seçeneği - "Paint" seçeneği. Programı çalıştırdığınızda "Düzen" menüsünden "Yapıştır"! seçin. İşte ekran görüntüsü karşınızda...

F1 ve diğer fonksiyon tuşları: F1 hemen hemen tüm programlarda aynı işleve sahiptir. Görevi, yardım seçeneklerini aktif hale getirmektir. Diğer fonksiyon tuşları ise programa göre farklı görevler üstlenmiş olabilir. Bu durumda kesin bir tanım vermek mümkün değildir. Daha önce de söylediğimiz gibi bazı benzer programlarda bu tuşların kullanımlarını standartlaştırma çabaları vardır. Başta Windows uygulamaları olmak üzere pek çok kaynak yönetim programında F2 bir dosyanın adını değiştirmeye, F4 ise yapılan en son işlevi tekrarlamaya yarar.Ek Bilgi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


BİLGİ

Bir tuş kombinasyonu kullanılacağı zaman, gerekli tuşların hepsine aynı anda basılmaz. Örneğin Ctrl ve C tuşları ile gerçekleşen kopyalama işlemini ele alalım. Önce Ctrl basılı tutulur; sonra da C tuşuna basılır.

DİKKAT

Türkçe klavyeler, özellikle tuşların yerleri açısından İngilizce klavyelerden farklıdır. Bunun sebebi İngilizcede bulunmayan Türkçe karakterlerdir. Örneğin "Ş" harfi İngilizcede kullanılmaz; bu yüzden İngilizce klavyelerde de yer almaz. Piyasada bulabileceğiniz Türkçe klavyeler ise iki kategoriye ayrılırlar. Bunlar Q ve F klavyelerdir. Aralarındaki fark, tuşların dizilimi konusunda ortaya çıkar. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Q klavyeyi tercih ediyor.
Terimler

... TERİMLER ...

LED: Uyarı sığı için kullanılan kelime. Tam açılımı "Light Emitting Diode"dur. Bir elektrik akımının geçmesi halinde ışık yayan mekanizma olarak tanımlanabilir. Düşük seviyedeki bir elektrik akışıyla ortaya çıkar ve PC'deki belli fonksiyonları belirtir, örneğin, disket taktığınızda disket sürücüde yanan ışık bir LED'dir.


    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 16-07-2012   #9
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Shareware, Freeware ve Demo

Farklı program çeşitleri arasında kısa bir yolculuk yapıyoruz.

Artık yazılım ve program sözcüklerinin aynı anlama geldiğini biliyorsunuz. Bunlar olmadan bilgisayarlar pek bir işe yaramazlar. Kullanıcının bilgisayarla iletişim kurmasını, internette sörf yapmasını, oyun oynamasını veya film izlemesini sağlayan farklı türde birçok yazılım bulabilirsiniz.

Bilgisayarlarda kullanabileceğiniz pek çok program var. İlginç olan ise aynı iş için birçok farklı programın bulunması. Böylece kullanıcılar benzer özelliklere sahip bilgisayar sistemlerini kendi ihtiyaç ve zevklerine uygun olarak ve farklı amaçlar için kullanma şansını yakalayabiliyorlar. Zaten milyonlarca değişik yazılımın ortaya çıkmasının altında yatan ana neden de bu.

Gerçekten de bazı programlar bir mimarın işine yararken, bir memurun hiçbir işine yaramaz. Bir tüccarın, bir emlakçının, bir öğrencinin veya bir gazetecinin seçeceği programlar da kolay kolay aynı olmaz. Depolardaki ürünlerin sınıflandırılması veya mağazaların satışlar hakkında detaylı raporlar üretebilmesi için bir bilgisayara ve konuyla ilgili yardımcı programlara ihtiyaç duyulur. Buna benzer örnekler o kadar çoktur ki hepsini sıralamak sayfalarca sürebilir. Kısacası her ihtiyaç, kendine özgü özel bir yazılım kullanımını da gerekli kılar.

Önce İşletim Sistemi


ÖNCE İŞLETİM SİSTEMİ

Kullanıcıların bilgisayar ile iletişim kurabilmesi için gereken temel yazılım, işletim sistemidir. Grafik, hesap veya video gibi diğer özel yazılımları çalıştırmak ve kullanmak için önce bilgisayarınızda bir işletim sisteminin yüklü olması gerekir.

Bilgisayarlar, çoğu zaman işletim sistemi yüklenmiş şekilde ve kullanım lisansı ile birlikte satılır. Lisans, özel kullanıcı kodunu ve pek çok faydalı bilgiyi içeren kapsamlı bir dokümandır. Yazılımı doğru kullanmak istiyorsanız, bu dokümanı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarları satın almamalısınız. Zaten bilgisayarların büyük kısmı Windows yüklenmiş olarak gelirler. Böylece hangi işletim sistemini kullanmak gerekir diye düşünmenize de gerek kalmaz. Bilgisayarınızla İyi bir iletişim kurmanız çok önemlidir ve bu, ancak bilgisayarınız sizinle aynı dili konuşuyorsa gerçekleşebilir. Satın alırken, işletim sisteminin dilinin Türkçe olduğundan emin olmalısınız. Eğer başka bir dildeki işletim sistemini ya da farklı dillerde yazılmış programları yüklerseniz ve özellikle bu sizin bilmediğiniz bir dilse, programın menüleri ve kullanmanız gereken komutlar esrarengiz bir hal alacaktır.

Her yazılım bir dizi klasörü, özel alt klasörleri ve onların içinde yer alan sayısız dosyaları içerir. Bu yazılımları çalıştırmak içinse masaüstünde veya "Başlat" menüsündeki "Tüm Programlar" seçeneği altında bulunan ve programı sembolize eden küçük simgeleri kullanırız. Örneğin, dosyaların sıkıştırılmasına ve boyutlarının küçültülmesine yarayan Winzip adlı yazılımın simgesi klasör sıkıştıran küçük bir mengenedir. Windows donatıları arasında yer alan ve çizim yapmaya yarayan Paint programının simgesi ise içinde çizim kalemleri olan bir kavanozdur. Kelime işlemci programlar genellikle yazılmış bir defter sayfası simgesi ile gösterilir.
Yazılım Satın Almak


YAZILIM SATIN ALMAK

Programlar en yaygın şekilde, elektronik/bilgisayar bölümü olan hipermarketlerde ya da internet üzerinde satılırlar.

Üreticiler ve program geliştiricileri yazılımları belirgin kategorilere ayırmışlardır. Program geliştirmek son derece yüksek maliyetli bir iştir. Program geliştirme süreci boyunca birçok uzman programcı ve hatta bazen de farklı şirketler birlikte çalışırlar. Bu yüzden çok kapsamlı programların fiyatlarının yüksek olmasına şaşırmamak gerekir. Bir program satın almaya karar verdiğiniz zaman, programın çalışması için gerekli olan donanım ön koşullarına (gerekli olan minimum konfigürasyona) dikkat edin. Bu ön koşullar yazılımın yükleneceği bilgisayarın hangi özelliklere sahip olması gerektiğini size söyleyecektir. Kararsız kalırsanız, bilgisayarınızın özelliklerini satış görevlisine bildirebilir ve ondan yardım alabilirsiniz.
Shareware, Freeware ve Demo

Shareware Programlar


SHAREWARE PROGRAMLAR

Bazı programları doğrudan satın almak yerine belli bir süre deneyebilir ve daha sonra beğenirseniz salın alabilirsiniz. Bu yazılımlara genel olarak shareware denir. Ücretsiz olarak temin edilen shareware yazılımlar önemli bazı sınırlamaları da beraberlerinde getirirler. Bu tip programları sadece belli bir deneme süresi için kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin bir shareware program, kullanıcılara 30 günlük deneme süresi sunabilir. Aynı şekilde, yapabileceğiniz toplam işlem sayısı da belli bir rakam ile sınırlandırılmış olabilir. Birçok shareware program, deneme süresi sona erdiğinde ya da işlem limiti dolduğunda kullanılamaz hale gelir.

Eğer deneme süresi sonunda programın işinize yarayacağına karar verirseniz, ücretini ödeyerek salın almanız gerekir. Bu şekilde ücret ödeyerek sahip olacağınız programı süre sınırlaması olmadan kullanabilir, takıldığınız noktalarda yardımcı dokümanlar sayesinde sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca tam sürüm yazılımlarda internet üzerinden teknik destek alma şansınız da olur.
Freeware Programlar


Bir yazılımı temin etmenin tek yolu satın almak değildir. Freeware programlar size ücretsiz bir şekilde yardımcı olabilirler. Bu programlarda üretici firma ya da kişiler telif ücretlerinden vazgeçmişlerdir. Freeware programlara genellikle internet üzerinden erişilebilir.

Freeware programlarda herhangi bir aldatmaca ya da sınırlama yoktur; hiçbir ücret ödemeden tam sürüme sahip olabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek nokta, freeware programları ücretsiz bir şekilde kullanmanıza izin veren büyük firmaların aynı zamanda ücretini ödeyerek satın almanız gereken yazılımlar da ürettiği olmalıdır. Eğer freeware programları indirmek için üretici şirketlerin web sitelerini ziyaret ederseniz, ücretli olan diğer programlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.
Demolar

DEMOLAR

Bazı yazılım üreticileri programların deneme amaçlı özel sürümlerini piyasaya sürerler ve ücretsiz olarak dağıtırlar. Bu sürümlere demo denir. Demolarda genellikle önemli işlevlerden bazıları kullanılamaz. Örneğin böyle bir program ile yaptığınız çalışmayı sabit diske kopyalamanız mümkün olmayabilir. Amaç, potansiyel müşterilere program hakkında fikir vermektir. İlk bakışta bu çaba üretici firma için para ya da zaman kaybı olarak görünse de, aslında önemli bir reklam fırsatı sunar.

Demo kavramına bilgisayar oyunlarında da sık sık rastlayacaksınız. Bir bilgisayar oyununun neye benzediğini görmek ve oyunu tanımak için demolardan yardım alabilirsiniz. Demo sınırlı bir sürüm olduğu için sadece bir ya da iki bölüm oynamanıza izin verir; ama oyun hakkında genel bir fikrinizin oluşmasını da sağlayacaktır. Eğer sizde oluşan fikir olumluysa, büyük ihtimalle oyunu satın alırsınız. İşte.. Gördünüz mü? Demo sayesinde oyunun reklamı yapıldı ve sonuçta satış işlemi gerçekleşti...
Kopyadan Uzak Durun


Yeni bir bilgisayar sistemi salın aldığınızda işletim sistemi büyük ihtimalle önceden yüklenmiş olacaktır. Kullanacağınız diğer yazılımların seçimini ise ihtiyacınıza bağlı olarak yapmalısınız. Belki başlangıçta size tavsiyelerde bulunabilecek tecrübeli bir arkadaş yeterli gibi görünebilir. Fakat daha doğru sonuçlar için güvendiğiniz uzman bir satıcı ile ihtiyaçlarınızı açıklayarak konuşmanız daha faydalı olacaktır. Ürünler hakkında bilgiler veren bilgisayar dergilerini de takip edebilirsiniz.

Son olarak önemli bir uyarı... Yazılımları asla yasadışı yollardan elde etmeye çalışmayın. Eğer böyle yaparsanız hem telif hakları yasasını çiğneyerek suçlu duruma düşersiniz; hem de bilgisayarınıza virüs girmesi ihtimalini ciddi oranda artırırsınız. Daha da önemlisi, programı geliştirmek için gecesini gündüzüne katan programcıların emeğini çalmış olursunuz. Bu da yeni yazılımların geliştirilmesine büyük bir darbe vurmanız anlamına gelir.
Bilgi: Shareware ve Freeware Nedir?

BİLGİ:

SHAREWARE ÜCRETSİZ DEĞİLDİR

Shareware programların genellikle belli bir kullanım süresi bulunur. Bu süreden sonra ödeme yapılması gerekir. Programın kendisi o tarihte sizi uyarır. Ödemeyi yaptıktan sonra süresiz kullanabileceğiniz tam sürümü elde edebilirsiniz.

FREEWARE ÜCRETSİZ DEMEKTİR

İngilizcede free, ücretsiz anlamına gelir. Bu kelimenin de ifade ettiği gibi freeware yazılımlar tamamen ücretsizdir ve kullanımlarında herhangi bir sınırlama yoktur.


    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Alt 17-07-2012   #10
 • Offline
 • Özel Üye
 • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Diyalog Pencereleri

Windows ve diğer tüm uygulamalar, sizinle iletişim kurabilmek için özel pencerelere başvururlar.

Kelime işlemcinizde sayfa düzenini ayarlamak (sayfa boyutları, yönlendirme, sınırlar v.b) veya işletim sisteminizin bir komutu gerçekleştirmesini sağlamak için, PC ve kullanıcısı arasında bir iletişim sistemine ihtiyaç duyulur.

Örneğin, eğer farenin sağ tuşuyla bir dosyanın üzerine tıklayıp, "Sil" seçeneğini işaretlerseniz, bunun gerçekleşmesinden önce ekranda bir onay kutusu belirir. İşte bu ve benzeri birçok konuda kullanıcı, bilgisayarla olan iletişimini diyalog pencereleri sayesinde kurar. Windows XP'de bu pencereler, kullanıcı ve bilgisayar arasındaki başlıca iletişim aracıdır.

Diyalog pencerelerinin bazıları basittir; bazılarında ise birçok seçenek vardır. Bu durum, kullanılması gereken işlevlere ve tanımlanacak parametrelerin miktarına bağlıdır. Aşağıda okuyacağınız satırların amacı diyalog pencerelerini genel hatlarıyla size yansıtmak ve içeriklerini daha açık bir şekilde anlamanızı sağlamaktır.

Diyalog Pencereleri

Başlık Çubuğu-Onay Düğmeleri-Resimli Seçenekler


BAŞLIK ÇUBUĞU

Tüm Windows XP pencereleri gibi, diyalog pencerelerinde de bir başlık çubuğu yer alır. Bu başlık çubukları, pencerenin ismini görmenizi sağlar. Çubuğun en sağındaki "X" düğmesi ise pencereyi kapatmak için kullanılır.

Herhangi bir diyalog penceresinde yer alan komutların ne işe yaradığını öğrenmeniz için, kapatma düğmesinin solunda yardım düğmesi bulunur. Bu düğmeyi üzerindeki soru işaretinden tanıyabilirsiniz.

Eğer diyalog penceresinin yerini, başka bir pencereyi görmenizi engellediği için değiştirmek islerseniz, işaretçiyi başlık çubuğuna gelirin ve farenin sol tuşunu basılı tutarak pencereyi sürükleyin. Pencere ekranda istediğiniz yere geldiğinde fare tuşunu bırakın.

ONAY DÜĞMELERİ

Onay düğmeleri, diyalog pencerelerinin temel unsurlarıdır. Genellikle bir komutun gerçekleştirilmesini onaylamak veya iptal etmek için kullanılan dikdörtgen şeklindeki bu düğmeler, görünümleriyle basılacak bir tuşu andırırlar. Her birinde ilgili komuta ait bir sözcük vardır ve fareyle üzerlerine tıklanabilir. Örneğin "Tamam" ya da "Evet" düğmeleri, seçenekleri ve yerleştirilen parametreleri onaylamak içindir. "İptal" düğmesini seçtiğinizde ise değişiklikler onaylanmaz.

Onay düğmelerini kabartma benzeri görünümleriyle kolayca tanımak mümkündür.

RESİMLİ SEÇENEKLER

Diyalog pencerelerinde gördüğünüz tüm seçenekler, mutlaka metinlerden oluşmak zorunda değil. Bazen grafiksel anlatımlarla karşılaşma ihtimaliniz de var. Örneğin Word XP'de sayfanın dikey mi, yoksa yatay mı kullanılacağını belirlemek için grafik seçeneklerinden yardım alabilirsiniz. Küçük kutular içerisindeki sayfa resimleri, yapacağınız seçimin ne anlama geldiğini anlamanızı sağlayacaktır.
Metin Alanları-Sayısal Kutular-Kaydırma Çubukları


METİN ALANLARI

Seçenek için tek bir tıklamanın yeterli olmadığı durumlarda, metin alanları İmdadınıza yetişir. Bunlar pencerenin içeriğine göre şifre girmek veya herhangi bir sözcük yazmak için kullanılabilirler. Görünüm olarak beyaz fonu olan ince ve uzun boşluklara benzerler. Üzerlerine fareyle tıkladığınızda, kelime işlemcilerde olduğu gibi dikey bir çizgi belirir. Dikey çizgi belirdiğinde yazmaya başlayabilirsiniz. İşlemi bitirmek İçin fareyle bu alanın dışına tıklamanız veya "Tab" tuşuna basmanız yeterlidir. "Tab" tuşuna bastığınızda işaretçi, diyalog penceresindeki bir başka seçeneğe kayacaktır.

SAYISAL KUTULAR

Rakamsal değerlerin girildiği kutulardır (yazıcı tarafından kaç adet belge yazılacağı veya sayfa kenarlarının genişliği gibi).

Bu kutuların sağ kısmında biri aşağıyı, diğeri yukarıyı gösteren küçük oklar bulunur. Bu oklar yardımıyla gireceğiniz sayıyı bulabilir, arttırıp azaltabilirsiniz. Diğer bir alternatif de imleci kutunun üzerine getirip tıklamak ve ardından istediğiniz sayıyı klavye tuşları yardımıyla girmek.

KAYDIRMA ÇUBUKLARI

Kaydırma çubukları, genellikle devamlı erişilen bir değeri değiştirmek için kullanılırlar. Örneğin bilgisayarınızın ses seviyesini bu çubuklar yardımıyla belirleyebilirsiniz. Bir çizgi üzerinde hareket eden küçük bir düğme görünümünde olan kaydırma çubuklarını hareket ettirmek için fare ile bu düğmeyi tutmalı ve istediğiniz noktaya sürüklemelisiniz. Düğme, çizginin en üst ve en alt noktaları arasında hareket edebilir.
Birleşik Kontroller ve Erişilemeyen Seçenekler


BİRLEŞİK KONTROLLER

Bazı komutlar birbirlerine bağlı olarak yapılandırılmıştır ve şimdiye kadar tanımlanan araçların bir kombinasyonu gibi çalışırlar. Örneğin, dosya aramak için kullanabileceğiniz "Ara" seçeneğinde doğrudan aradığınız dosyanın adını girebileceğiniz metin alanına yer verilir. Aynı pencere içerisinde seçeneklerin listelendiği ayrı bir bölüm ve dosyanın nerede aranacağını belirtmek için kullanılan açılır menüler de vardır.

Diğer bir kombinasyon da onay kutusu ve metin alanıdır. Bunun en güzel örneği, yazıcı diyalog penceresinde görülür. "Sayfa aralığı" bölümünde "Sayfalar" seçeneğini aktif hale getirdiğinizde, yanındaki metin karesine sayfa sayısını girmeniz istenir. Aynı şekilde, metin alanına bir sayfa numarası girdiğinizde de "sayfalar" seçeneği otomatik olarak aktif hale gelecektir.

ERİŞİLEMEYEN SEÇENEKLER

Görülebilen, ama aktif olmayan komutlardır. Bunlar sadece uygun bir ortam oluştuğu zaman kullanılabilirler. Bunun bir örneğini yazıcı diyalog penceresinde görebiliriz. "Sayfa aralığı" bölümündeki "seçim" opsiyonuna bakın. Önceden yazı içerisindeki bir metin grubu seçilmemişse, bu opsiyonu kullanamazsınız. Seçenek fareyle seçilemez ve gölgeli bir görüntüye sahiptir.
Önizleme ve Hızlı Rehber


ÖNİZLEME

Önizleme, kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli bir araçtır. Bazı diyalog pencereleri, yaptığınız değişikliğin sonucu nasıl etkileyeceğini aktif olarak gösteren küçük bir bölüme sahiptir. Bu şekilde son onayı vermeden önce nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı da anlayabilirsiniz.

Önizlemenin en büyük artısı, tüm işlemleri tekrar yapmanıza gerek kalmadan bazı düzeltmelerle işinizi kolaylaştırmaktır.

HIZLI REHBER

Diyalog pencerelerinde, kullanım seçenekleriyle ilgili bilgi almanızı sağlayan faydalı bir özelliktir. Aktif hale gelmesi için başlık çubuğunun sağ kısmındaki soru işaretini tıklamanız yeterlidir.

İşaretçi oklu bir soru işareti haline gelecektir. Bu işaretçiyi bilgi almak istediğiniz alanın üzerine getirip farenin sol tuşuna bastığınızda dörtgen şeklinde bir kutu açılacak ve içinde gerekli bilgiler yer alacaktır.
Faresiz Diyalog Pencereleri ve Hızlı Seçim Tuşları

FARESİZ DİYALOG PENCERELERİ

Diyalog pencerelerinde klavyeyi kullanarak hareket edebilmek için basılacak tuşlar "Tab", "Boşluk" ve "Shift+Tab" kombinasyonudur.

"Tab" tuşunu kullanarak üzerine geldiğiniz seçenek noktalı bir çerçeve içinde gösterilir. Sayısal kutularda ve metin alanlarında ise küçük bir çizgi belirir.

Pencerenin üst kısmında yer alan sekmeler arasında geçiş yapmak için gerekli tuş kombinasyonu ise "Ctrl+Tab"dır. Değişiklikleri onaylamadan pencereyi kapatmak için "Esc"ye basmak yeterlidir. Onaylama işlemi ise "Enler" tuşu yardımıyla gerçekleşir.

HIZLI SEÇİM TUŞLARI

Diyalog penceresine dikkatli baktığınızda, bazı komutlarda bir harfin altının çizili olduğunu görürsünüz. Bu durumda "Alt" tuşuyla birlikte altı çizili harfe (klavyeden) basarsanız, ilgili komutu çalıştırabilirsiniz.
Onay Kutuları-Açılır Menüler-Sekmeler


ONAY KUTULARI

Bazı seçenekler sadece aktif veya devre dışı olarak belirtilebilir. Bu seçeneklerin yanında küçük kare kutucuklar vardır. Bunlara fareyle tıkladığınızda kutu içinde bir işaret belirir ve o satırın aktif hale getirildiğini simgeler. Eğer seçiminizi iptal etmek istiyorsanız, kare üzerine bir kez daha tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz.

AÇILIR MENÜLER

Bu kutular bir seçenek listesi sunarlar. Seçenekleri kaydırmak için sağ yanındaki küçük ok kullanılır. Kaydırırken bu oka basılı tutun ve seçiminizi yapınca da oku bırakın. Seçtiğiniz satır beyaz alanda görüntülenecektir. Açılır menüler görünüm açısından metin alanlarına benzer; ama içlerine yazı yazamazsınız.

SEKMELER (KARTLAR)

Bazı diyalog pencerelerinde öyle çok sayıda komut yer alır ki, hepsi birden görüntülenmeye çalışılsa bile ekrana sığmayabilirler. Sekmeler özellikle bunu önlemek için kullanılıyorlar. Bazen kartlar olarak da tanımlanan sekmeler, pencerenin üst kısmına, kitap işaretleyicisi şeklinde dizilmişlerdir. Bunlar bir nevi fiş dolabı şeklindedirler. Birini seçmek için fareyle üzerini tıklamak yeterlidir. Kart ön planda belirecek ve ilgili parametreleriyle tamamen görünür olacaktır. Diğer kartlarınsa sadece çıkıntıları görünecektir.
ONAY KUTULARI

Bazı seçenekler sadece aktif veya devre dışı olarak belirtilebilir. Bu seçeneklerin yanında küçük kare kutucuklar vardır. Bunlara fareyle tıkladığınızda kutu içinde bir işaret belirir ve o satırın aktif hale getirildiğini simgeler. Eğer seçiminizi iptal etmek istiyorsanız, kare üzerine bir kez daha tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz.

AÇILIR MENÜLER

Bu kutular bir seçenek listesi sunarlar. Seçenekleri kaydırmak için sağ yanındaki küçük ok kullanılır. Kaydırırken bu oka basılı tutun ve seçiminizi yapınca da oku bırakın. Seçtiğiniz satır beyaz alanda görüntülenecektir. Açılır menüler görünüm açısından metin alanlarına benzer; ama içlerine yazı yazamazsınız.

SEKMELER (KARTLAR)

Bazı diyalog pencerelerinde öyle çok sayıda komut yer alır ki, hepsi birden görüntülenmeye çalışılsa bile ekrana sığmayabilirler. Sekmeler özellikle bunu önlemek için kullanılıyorlar. Bazen kartlar olarak da tanımlanan sekmeler, pencerenin üst kısmına, kitap işaretleyicisi şeklinde dizilmişlerdir. Bunlar bir nevi fiş dolabı şeklindedirler. Birini seçmek için fareyle üzerini tıklamak yeterlidir. Kart ön planda belirecek ve ilgili parametreleriyle tamamen görünür olacaktır. Diğer kartlarınsa sadece çıkıntıları görünecektir.
İşinize Yarayacak Faydalı İpuçları

İPUCU: KLAVYEDEN KOMUT VERMEK

Bir diyalog penceresinde klavyeyle de çalışılabilir. Özellikle fareniz çalışmıyor ya da hareketlerinize doğru tepkileri veremiyorsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece "Tab" tuşu ile seçenekler arasında gezmek ve "Boşluk" tuşu ile gerekli seçimleri tamamlamak.

İPUCU: FAYDALI BİR ÖZELLİK

Önizleme, çok sık gereksinim duyulan özelliklerden birisidir. Komutların sonucunu eşzamanlı olarak görüntülemeye yarar. Böylece diyalog penceresi kapanmadan ve dolayısıyla son onayı vermeden, komutların sonucunu görüp buna göre kararınızı verirsiniz.

İPUCU: Eğer fareniz sorun yaşatıyorsa ve klavyeyi kullanmak zorundaysanız, kontrol kutularını aktif hale getirmek için öncelikle "Tab" tuşu ile üzerlerine gelmeli ve daha sonra "Boşluk" tuşuna basmalısınız.

Çeşitli Ek Bilgiler

BİLGİ: KOMUTLAR

Diyalog pencerelerindeki komutlar ve onay seçenekleri farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Bunlar:

• Onay düğmeleri: Çoğunlukla "evet" ve "hayır" seçeneklerini içerir ve bir eylem için onay vermenizi sağlar.

• Onay kutulan (kontrol kareleri): Belli özelliklerin aktif halde olmasını ya da olmamasını belirtmenizi sağlar.

• Açılır menüler: Farklı seçenekler arasında seçim yapmanızı sağlar.

• Metin alanları: Eğer diyalog penceresinde belli bir metin yazmanız gerekiyorsa bu alanları kullanabilirsiniz.

• Sayısal kutular: Eğer belli bir rakamsal değer girmeniz gerekiyorsa, bu işlemi sayısal kareler ile gerçekleştirmeniz mümkün.

• Kaydırma çubuklan: Ses ayarı gibi birtakım seçenekleri kontrol etmenizi sağlar.

BİLGİ: SAYISAL KUTULAR

Sayısal değerleri arttırmak ve azaltmak için, kutunun sağ kısmında yer alan yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

BİLGİ: DİYALOG PENCERESİ BÖLÜMLERİ

Çoğu diyalog penceresini incelediğimizde, farklı kısımlara ayrılmış olduğunu görürüz. Fonksiyon seçeneklerini gruplandıran başlıklı alanların amacı, anlaşılabilirliği artırmak ve kullanımı kolaylaştırmaktır.

BİLGİ: Klavyede biri solda, diğeri de sağda olmak üzere iki adet "Alt" tuşu bulunur. Bazı klavyelerde sağdaki tuş üzerinde "AltGr" ifadesi bulunur. "Alt" tuşuyla ilgili bir tuş kombinasyonu kullanılacağı zaman, genellikle soldaki tuş tercih edilmelidir.

Terimler

... TERİMLER ...

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ: Belli bir zaman içerisinde ekranda görülen şekle (program bölümüne, metne ya da belgeye) bu ad verilir. Bu görüntü hafızaya alınabilir veya yazdırılabilir.


    


__________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

Offline
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.