Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Windows > Bilgisayar Bakım Ve Onarım


Windows(Eğitim Amaçli Alintidir)

Bilgisayar Bakım Ve Onarım

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 17-07-2012   #1
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  
Thumbs down Windows(Eğitim Amaçli Alintidir)İşletim sistemi ne demektir ve ihtiyaçlara en uygun olan sürüm nasıl seçilmelidir?


Eğer işletim sistemi yüklenmemiş bir bilgisayarla karşı karşıya kalırsanız, bunun sadece gürültü yaratan ve ısı üreten anlamsız bir kutu olduğunu düşünebilirsiniz.

İşletim sistemi bilgisayar, donanımlar (klavye, fare, yazıcı, mikrofon vb.) ve programlar arasındaki arayüzü temsil eder ve bilgisayarla gerçekleştirilen bütün faaliyetler için zemin oluşturur.

Bilgisayar kullanıcıları, işletim sistemini sabit disk üzerindeki bilgilerin yazılması, kopyalanması ve düzenlenmesi, bir CDROM okuyucunun kullanımı, grafik ve fotoğrafların düzenlenmesi, müzik dinlemek ve daha birçok iş için kullanabilir. Klavye üzerindeki tuşların yardımıyla karakterlerin girilmesi ve ekranda görüntülenmesi gibi çok basit işlemler bile işletim sistemi tarafından kontrol edilir.

GRAFİK ARAYÜZÜ

Windows XP, günümüzde PC'lerin çoğunluğu tarafından kullanılan işletim sistemine verilen isimdir. Bu işletim sistemi grafik arayüzüne sahiptir ve eğer bugün bir bilgisayar alırsanız, onu önceden yüklenmiş bulmanız çok olasıdır.

Windows XP'nin temelinde, her biri özel bir anlam içeren ve farklı görevlere sahip olan simgeler bulunur. Öncelikle bu simgelerle çalışmayı çok iyi öğrenmek gerekir. Böylece ileride Windows XP altında çalışan diğer tüm programların kullanımı da kolaylaşır. Çünkü bu programlarda göreceğiniz komutları n büyük çoğunluğu, işletim sistemi ile benzer özellikler gösterir.
Her Şey Masaüstünde


HER ŞEY MASAÜSTÜNDE

Windows XP'nin masaüstü (desktop), en çok kullandığınız programları ve dosyaları çalıştırabileceğiniz modern bir çalışma ortamı dır. Ekranın arka planı sizin fotoğraflarınızla ya da tercih ettiğiniz farklı resimlerle kişiselleştirilebilir. Ama bu konu için henüz biraz erken; en iyisi adım adım devam etmek.

Windows XP'nin masaüstü farklı öğelerden oluşmuştur. Masaüstünün arka planı çalışma masasıdır. Arka planın üzerinde, küçük grafik resimlerle gösterilen değişik kategorilerdeki simgeleri bulabilirsiniz. Bunlar işletim sistemine ait uygulamaları veya yönetim programları gibi araçları temsil ederler. İşletim sistemini kullanırken göreceğiniz diğer simgeler ise aralarında benzerlik taşırlar: Sarı renklidirler ve ofislerde değişik tiplerdeki belgeleri koymak için kullanılan klasörlerle eşdeğer işleve sahiptirler. İşletim sisteminde de bunlara klasör denilir ve programları, metin belgelerini, grafik dosyalarını ve diğerlerini saklayabilirler. İsteğinize göre bu öğeleri masaüstüne elinizle; daha doğrusu fare ile taşıyabilirsiniz.

Masaüstü normalde monitörün alt kısmında gözüken yatay bir şerite, yani görev çubuğuna sahiptir. Bu çubuğun başlıca elemanı "Başlat" düğmesidir. Bu düğmeye bastığınız anda komutlar, mevcut programlar ve Windows XP'nin başlıca bileşenleri görüntülenir. Görev çubuğunun en sağında saati, ses kontrol simgesini, internet bağlantısını ve eğer kuruluysa anti-virüs programı gibi sistemdeki aktif servisleri gösteren küçük bir bildirim alanı bulunur. XP'de bildirim alanındaki aktif olmayan simgeler, bir süre sonra görüntüden kaldırılır ve bunların yerine küçük bir ok işareti görülür. Gizli simgeleri tekrar görmek için bu ok işaretini tıklamanız yeterlidir.
Her Şey İçin Bir Pencere

HER ŞEY İÇİN BİR PENCERE

Eğer İngilizce "windows" kelimesinin anlamına bakarsanız, "pencereler" karşılığını göreceksiniz. Windows XP'nin işleyişinde de pencereler temel bir rol oynamaktadır. Çalışmanız süresince aynı anda birçok pencereyi açık tutabilir ve birinden diğerine kolayca geçiş yapabilirsiniz.

ARKADAŞ GİBİ BİR "FARE"

Windows XP ile çalışırken PC'nizin bir faresi (mouse) olması gereklidir. Bu fare, basit şekilde bilgisayara komut vermeye yarayan alettir. Masaüstündeki küçük oku hareket ettirmek, ancak farenin yardımıyla gerçekleşebilir. Bu oku, masaüstünde yapmak istediğiniz her türlü işlemde kullanacaksınız.
Sistem Gereksinimleri


SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Microsoft, Windows XP'yi normal şekilde kullanabilmek için bazı sistem gereksinimlerini tavsiye eder. Bunlar hem Windows XP Home Edition hem de Windows XP Professional için geçerlidir.

MİNİMUM KONFİGÜRASYON

• 500 MHz veya üzeri bir işlemci
• 128 MB veya üzeri sistem belleği (verimlilikte ve işlevsellikte bazı olası sınırlamalarla minimum 64 MB)
• Sabit diskte en az 10 GB (Gigabyte) boş alan
• Super VGA monitör ve ekran kartı (800 x 600 piksel veya daha yüksek çözünürlük)
• CD-ROM ya da DVD-ROM sürücü


İPUCU: İŞLETİM SİSTEMİ NASIL GÜNCELLEŞTİRİLİR?

Bugün PC'lerin çoğu Windows XP yüklenmiş halde satılıyor. Üreticiye ve satın alınan yıla göre bilgisayarda işletim sisteminin farklı bir sürümü de bulunabilir. Daha önceki Windows sürümünün güncellenebileceği durumlar ve yeniden bir yüklemenin yapılması gereken haller vardır.

Güncelleme yapılamadığında ve "temiz" yükleme yapılması gerektiğinde, sabit diskin içeriği tamamen silinmelidir. Verileri kaybetmemek için öncelikle önemli belgelerin bir kopyası oluşturulmalıdır. Hemen ardından işletim sistemi yüklenmelidir ve sonunda bütün veriler tekrar sabit diske aktarılmalıdır.

Windows Millennium Edition (Windows ME): Bu işletim sisteminden Windows XP Home Edition'a ve Windows XP Professional'a güncelleştirme gerçekleştirilebilir.
Windows NT 3.51 ve Windows NT 4.0: Windows NT 3.51 ve Windows NT 4.0: İlki güncelleştirilemez. NT 4.0 ise sadece Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.
Windows 2000 Professional: Windows 2003 Professional ve Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.
Windows XP Home Edition: Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.
Bilgi: Windows'un Kısa Tarihçesi


BİLGİ: WINDOWS'UN KISA TARİHÇESİ

Windows işletim sisteminin farklı sürümleri vardır:

• Evde PC kullananlara yönelik olanlar (Windows 95, 98, Millennium Edition, XP Home Edition),
• Şirketler için tasarlananlar (Windows NT, 2000, XP Professional),
• Avuçiçi bilgisayarlara yönelik olanlar (Windows CE, Windows Pocket PC).

1985: Microsoft Windows 1.0
1987: Microsoft Windows 2.0
1988: Microsoft Windows 2.1
1990: Microsoft Windows 3.0
1993: Microsoft Windows for Workgroups 3.11 ve Microsoft Windows NT 3.1
1995: Windows 95'in çıkışı. Bir dönüm noktası: Bugünkü sürümlerin temeli
1996: Microsoft Windows NT Workstation 4.0 1998 Microsoft Windows 98. Windows 95'in değişimi / gelişimi.
1999: Microsoft Windows 98 SE, Windows 98'e birkaç yeni işlev ekliyor.
2000: Microsoft Windows ME (Millennium Edition). Windows 98'in daha fazla çoklu ortam özelliği ile gelişimi. Aynı sene Microsoft Windows 2000 de piyasa çıkarıldı.
2001: Microsoft Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional
Terimler

... TERİMLER ...

SABİT DİSK (veya hard disk): Manyetik teknolojiye dayanılarak bilgilerin arşivlendiği ve bütün dosyaların kaydedildiği diskten / disklerden oluşan aygıt.

DOSYA: Bir bilgisayarın sabit diskinde depolanan verilerin oluşturduğu arşiv için kullanılan terimdir. Bir program birçok farklı dosyadan oluşabileceği gibi, tek bir dosyadan da oluşabilir.

SİMGE (veya ikon): Windows ortamındaki tüm öğeleri temsil eden grafik sembollerdir. Farklı dosya tipleri farklı simgeler tarafından temsil edilirler.

GRAFİK ARAYÜZ (veya grafik ortam): Windows gibi işletim sistemleri grafik ortamlar olarak tanımlanırlar. Çünkü kullanıcı bütün işlemlerini simgelerden ve resimlerden faydalanarak gerçekleştirir. DOS gibi eski nesil işletim sistemlerinde ise grafik arayüzü bulunmuyordu ve kullanıcılar klavyeyi kullanarak metin tabanlı komutlar girmek zorundaydı.

DÜĞME (veya buton): Diyalog pencerelerinde kabartı olarak belirtilen nesnelerdir. Üstüne tıklandığında ilgili işlev etkin hale gelir.
İpucu: İşletim Sistemi Nasıl Güncelleştirilir?

Alıntıdır


www.chip.com.tr
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 18-07-2012   #2
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Windows İle İş Başı

Windows işletim sisteminin tüm sürümleri, PC ile hemen çalışmaya izin veren uygulamaları içerir.


Windows XP bir grup önemli donatı sunuyor. Bu sayfalarda, ileride Windows'la ilgili bölümlerde tek tek anlatılacak olan başlıca donatılara genel bir giriş yapacağız. Programlara erişmek için daima "Başlat" düğmesinden yola çıkmalısınız.

OYUNLAR

Windows XP'nin görev çubuğundaki "Başlat" düğmesine basarak ve "Bütün programlar"ı seçerek Oyunlar grubunu bulabilirsiniz. Burada Mayın Tarlası, Solitaire, Hearts, Spider gibi kart oyunları bulunur. Ayrıca tilt oyunun üç boyutlu bir simülasyonu olan Pinball da bu bölümdeki yerini almıştır. Tavla, Hearts, Othello ve Spades internet üzerinden de oynanabilir ve dünyanı n herhangi bir yerinden rakiplere meydan okumanıza olanak sağlar. Bu oyunları ilerki sayfalarda daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Bahsettiğimiz 11 oyun Windows ME'de de bulunuyor. Ancak bu kez oyunlar grubuna erişmek için Başlat menüsü altında yer alan Donatılar grubuna tıklamanız gerekli.

PAINT

Şekiller yaratmak ve bu şekilleri boyamak için kullanılır. Ancak sadece renkli şekillerle çalışmak zorunda değilsiniz. Siyah-beyaz mı yoksa renkli bir şekil mi çizeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Eğer yarattığınız şekilden memnun değilseniz hiç problem değil... Bu şekli her zaman silebilir ve baştan başlayabilirsiniz. Her çizim çember içine alınabilir, genişletilebilir, uzatılabilir ve değişik biçimlerde deforme edilebilir. Ayrıca Paint ile yaratılan şekiller diğer belgelerin içine de yerleştirilebilir (örneğin kelime işlemcisiyle yazılmış bir metine).
İnternete Erişim


YAZMAK İÇİN

Hemen yazmak için Windows XP iki araç sunar. Bunlardan ilki Not Defteri'dir. Not Defteri çok basit bir metin düzenleyicisidir fakat metinlerin ayırt edici özelliklere sahip olmasına olanak tanımaz. Ayrıca yazı tipi hiçbir şekilde değiştirilemez ve yazı ölçüleri sabittir. Metinlere resim eklemek de Not Defteri ile mümkün değildir. .TXT uzantısına sahip tüm metin dosyaları Not Defteri ile açılır.

Yazı yazarken kullanabileceğiniz ikinci araç ise WordPad'dir. WordPad'in farklı fonksiyonlar içeren gerçek bir kelime işlemcisi olduğu rahatça söylenebilir. Yazı yazarken yazı tiplerini ve ölçülerini değiştirebilir, şekiller yerleştirebilir, hatta tercihe göre satırlar arası boşluğu bile belirleyebilirsiniz.

İNTERNETE ERİŞİM

Bilgisayarınızı internet erişimine hazır hale getirmek için "Yeni bağlantı" seçeneğini seçmeli ve birkaç basit ayarı tamamlamalısınız. Bu işlev, hem Windows XP'de hem de Windows Millennium Edition'da, PC'ler arası iletişim sağlayan diğer araçlarla birlikte İletişim grubunun altında bulunur.
Multimedya (Çoklu Ortam)


MULTİMEDYA (ÇOKLU ORTAM)

Windows XP'nin eğlence donatıları grubu, geniş bir ses ve görüntü formatını oynatabilen Windows Media Player'ı içerir (ilerleyen sayılarda bu konuda daha geniş bir bölüm bulabilirsiniz). Ayrıca ses kaydı yapabilen ve ses dosyalarına birkaç basit efekt ekleyebilen "Ses Kaydedici" de bu bölümde yer alır.

Donatılar grubu araçları arasında (hem Windows XP hem de Windows Millennium Edition) Windows Movie Maker isimli bir film editörü de bulunur. Aralarında dijital video kameranızla çektiğiniz görüntülerin de olabileceği sayısız film dosyasını bu küçük uygulama ile montajlayabilir; görüntüler üzerine çeşitli efektler uygulayabilirsiniz.

HESAP MAKİNESİ

Bu seçenek size basit bir hesap makinesiyle bilimsel bir hesap makinesi arasında tercih yapma olanağını sunuyor. Birincisi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin dışında bir de ara sonuçları hafızaya alma işlevine sahip. Bilimsel hesap makinesinde ise seçenekleriniz çok daha fazla ve ilginç... Karekök almaktan tanjant değerinin bulunmasına kadar sayısız hesaplama işlemi, bu hesap makinesi ile adeta çocuk oyuncağı.
Sistem Araçları

RESİMLERİN ALINMASI

Windows XP'nin donatıları arasında, web kamerası ya da görüntü yakalamaya yarayan herhangi bir donanımdan çeşitli türde fotoğrafları kaydetmeye izin veren "Resim alma" seçeneği de vardır. Windows ME'de ise Imaging adında benzer bir program bulunur. Bu program ile resimler kesilebilir, döndürülebilir, yakınlaştırılabilir, tekrar ölçülendirilebilir ve kağıt üzerine basılabilir. Imaging ile fotoğraflarınıza (ister normal makineyle ister dijital makineyle çekilmiş olsun) zevkinize ve isteğinize uygun şekilde rötuş yapabilirsiniz. Program, resimlere metinlerin ve farklı işaretlerin yerleştirilmesine de izin verir.

SİSTEM ARAÇLARI

"Sistem araçları" grubu bilgisayarınızın bakı mı içini gerekli olan araçları içerir. Bu konudan ve burada analiz edilmeyen diğer Windows donatılarından ilerleyen bölümlerde ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.
BİLGİ: HER DOSYA TİPİNİN BİR UZANTISI VARDIR

Windows bir belgeyi hangi programla açacağını belgenin uzantısına göre (bir belgenin isminin bitiminde koyulan noktayı takip eden üç harf) belirler. Eğer uzantı sı belli bir belgeyi seçip üzerini çift tıklarsanız, Windows otomatik olarak bu belgeyi açmak için uygun olan programı çalıştıracaktır. Örneğin eğer .TXT uzantılı bir belge seçerseniz, Windows otomatik olarak Not Defteri uygulamasını açacaktı r. .DOC uzantılı belgeler ise gelişmiş bir kelime işlemci olan Microsoft Word tarafından okunabilir.    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 18-07-2012   #3
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Windows İle Eğlence

Karmaşık PC oyunlarını denemeden önce Windows'un içindeki basit oyunlardan başlayın.


Windows işletim sisteminin donatıları arasında oyunlar da bulunmaktadır. Hem Windows XP'de hem de Windows Millennium Edition'da 11 adet oyun yer alır. İşte bunlardan bazıları...

FAREYİ HIZLI KULLANMANIZ İÇİN

Mayın Tarlası isimli küçük oyun, fare ile egzersiz yapmak için çok iyi bir seçenektir. Bu sayede masaüstünde rasgele tıklamak yerine hem eğlenceli dakikalar geçirebilir, hem de fare kullanımında uzmanlaşabilirsiniz.

Windows XP'de Mayın Tarlası'na ve diğer tüm oyunlara Başlat'ı tıklayarak, ardından Bütün Programlar'ı ve sonunda Oyunlar'ı seçerek erişebilirsiniz. Windows ME'de ise açma sırası şu şekilde olmalıdır: Başlat / Donatılar / Oyunlar.

Mayın Tarlası: Mayın Tarlası'nı seçince dikdörtgen şeklindeki küçük bir pencere belirecektir. Oyunumuz son derece basit. Yapmanız gereken, mümkün olan en kısa sürede kutucukların içinde saklanmış mayınları bulmak ve patlamalarını engellemek.

İlk olarak rasgele bir kutucuğa tıklayın. Eğer çok şanssız değilseniz bir sayı belirecektir. Bu sayı, seçtiğiniz kutucuğa komşu olan kutuların kaçında mayın gizlendiğini temsil eder. İçinde mayın bulunmayan bir kutucuk, kenarlarında sayıların olduğu bir alan olarak belirir.

Mantığınızın da yardımıyla hangi kutucuklarda mayınların bulunduğunu belirlemek zorundasınız. İşinizi kolaylaştırmak için size göre riskli olan kutucukların üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak küçük bayraklar yerleştirebilirsiniz. Tuşu bir kez daha tıkladığınızda ise bayrak yerine soru işareti görünür. Üçüncü tıklamada soru işareti kaybolacaktı r. Üst bölümde gördüğünüz iki sayaçtan biri keşfedilmemiş olan mayınların sayısını, diğeri ise oyun başından itibaren geçen süreyi gösterir.
Solitaire ve Free Cell


Solitaire: Solitaire boş zamanlarını değerlendirmek isteyen sessiz ve sakin kullanıcılar için ideal bir oyundur. Amaç, kartları As'tan Papaz'a kadar dört deste halinde düzenlemektir. Sol üst köşede esas deste bulunur ve bu destenin üzerine her tıkladığınızda kartlar üçer üçer açılır. Kartlar alt kısımdaki diğer kartların üzerine ya da doğrudan dört gruptan birine taşınabilir. Kartları sürükleme veya bir yerden alıp başka yere bırakma işlemi, tamamen fare ile yapılıyor. İşaretçiyi taşınacak kartın üzerine getirip farenin sol tuşunu basılı tutarak kartı istediğiniz yere ***ürmeniz mümkün. Kartı ***ürmek istediğiniz yere ulaştırdığınızda sol fare tuşunu bırakmalısınız.

Free Cell: Bu kart oyunuyla yukarıda anlatılan Solitaire arasındaki ilk fark, kartları sürüklemek yerine öncelikle bir kart seçmenizin ve sonra seçilen sütun üzerine çift tıklamanızın gerekmesi. Eğer birbiri ardından gelen kartlar ve değerler doğruysa, daha fazla kart kaydırılabilir. Bunların dışında oyunun amacı hemen hemen aynı. Fakat dikkat edilmesi gereken, Free Cell'de tüm kartların görülebilir ve rasgele dizilmiş olması. Ayrıca izin verilen hamle sayısı da dörtle sınırlı.

Sistemin hafızasında 32.000 farklı oyun kombinasyonu bulunuyor. Bunlardan yalnızca bir tanesi mağlup edilemezdir. Oyun menüsü altındaki istatistikler seçeneği ile kazanılan ve kaybedilen oyunların sayısını görebilirsiniz.
Hearts


Hearts: Bu oyunu hem bilgisayara karşı tek başınıza, hem de internet bağlantısı yardımıyla arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Maksimum oyuncu sayısı dört olabiliyor. Elinde sinek 2'li olan oyuncu ortaya bir kart atar ve diğerleri de tek tek aynı tipteki kartı elinden çıkarmak zorundadır. En yüksek değerli kartı atan ortadakilerin hepsini alır. Sadece, oynanan tipteki karttan kalmadığı durumda diğer kartlar elden çıkartılabilir. Kupa kartlarından kurtulmak en uygunu; çünkü her biri bir puan değerinde.

Oyunun amacı ise mümkün olan en az puanı almak. Maça kızından özellikle uzak durmalısınız; çünkü bu kart tam 13 puan değerinde. Fakat bu durumda bile yapabileceğiniz bir kurnazlık var. Tek başına bütün kupa kartları aldığı için kaybetmiş gibi görünen bir oyuncu, "shoot the moon" hamlesine başvurabilir. Bütün kupa kartları ve maça kızı tek bir oyuncu tarafından toplanırsa, o oyuncu 0 puanda kalmış kabul edilir ve diğer tüm oyunculara 26'şar puan eklenir.
Tilt Oyunları: Pinball 3d


TİLT VE İNTERNET OYUNLARI

Windows XP'nin (ve Windows Millenium Edition'ın) oyunları sadece sizin sabrınızı ve mantığınızı deneyen seçeneklerle sınırlı değil. Kart oyunlarından hoşlanmayan ve daha hareketli bir oyun oynamak isteyen kullanıcılar, Pinball 3d isimli tilt oyununa başvurabilir.

Pinball 3d: Bu oyun geleneksel tilte sadık kalınarak geliştirilmiş. Topun hareketi büyük bir gerçeklikle ekrana yansıyor. Oyun sırasında masayı sallayarak kaderinizi değiştirme şansınız bile var. Ancak çok aşırı sallantılarda tilte düşme tehlikesi olduğunu da unutmamanızda büyük yarar var.

Pinball 3d ile yüksek puan toplayabilmek için oyun tarafından atanan belirli görevleri tamamlamanız gerekli. Doğal olarak tamamlanan her bir görev için ekstra puanlar alacaksınız.

Spider Solitaire: Bu oyun, klasik Solitaire'in ve Free Cell'in gelişmiş bir türüdür. Başka bir deyişle Spider Solitaire'in ustalar için geliştirilmiş bir kart oyunu olduğu da söylenebilir.

Oyundaki amaç kartları nümerik sıraya göre dizmek ve zor bir ihtimal de olsa ayn
nternet Oyunları: Windows XP, kullanıcılarına İnternet aracılığıyla oyun oynama olanağını da sunuyor. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden kendimize rakip bulabiliyor ve onlarla mücadele edebiliyoruz. Tüm oyuncular birbirlerine klasik masa oyunlarında meydan okuyabilirler. Oyunun çalışmasıyla birlikte Windows otomatik olarak www.zone.com sitesine bağlanıyor (eğer internet bağlantınız aktif haldeyse) ve seviyenize uygun bir rakip aramaya başlıyor. Aranan rakip bulunduğunda ise mücadele başlıyor. Bir hamle ile diğeri arasında rakibinize mesaj gönderebilirsiniz. Rakibin dili ne olursa olsun yazdıklarınız otomatik olarak tercüme edilecektir.

    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 18-07-2012   #4
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Windows ile İlk Adımlar

Günümüzde en çok tercih edilen işletim sistemi Windows XP ile gerçek anlamda tanışmaya hazırlanın.


Sonunda hayalleriniz gerçek oldu ve bir bilgisayar satın aldınız, tabii PC ile birlikte verilen aksesuarlar hakkındaki tüm bilgileri de okudunuz. Artık yeni arkadaşınız hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsunuz. Normalde kişisel bilgisayarların büyük çoğunluğu Windows XP işletim sistemi yüklenmiş olarak satılmaktadırlar. Büyük bir ihtimalle bilgisayarınızı ilk açışınızda bu sayfanın altında gördüğünüz ekrana benzer bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Windows XP'nin temel unsuru desktop, yani masaüstüdür. Adından anlaşıldığı gibi burası sizin çalışma alanınızdır. Bu bölgeyi masaya serili bir örtüye benzetebilirsiniz. Bunun üzerinde kitaplar, araç gereçler, kısa notlar ve fare ile taşıyabileceğiniz tüm unsurlar yer alır.

Bilgisayarınızdaki masa üstünü dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. ilk denemeleriniz başlangıçta büyük bir karmaşaya neden olabilir. Ancak bilgisayarınızı kullanmayı öğrendikçe zamanla güveninizin de yerine geldiğini görecek, yeni çalışma ortamınıza ısınacak ve fareyi daha ustaca kullanmaya başlayacaksınız.
Uygulama (Görev) Çubuğu


UYGULAMA (GÖREV) ÇUBUĞU

Masaüstünün en önemli kısımlarından birisi uygulama çubuğudur. Bu bölüm ekranın alt kısmında hemen dikkatinizi çekecektir.

Uygulama çubuğu üzerinde "BAŞLAT' düğmesine bastığınız zaman giriş menüsü açılır. Bu menü yardımıyla dilediğiniz her türlü ayara ve programa ulaşmanız mümkündür. Başlat menüsü, yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Size biraz tuhaf gelebilir ama bilgisayarı kapatmak için bu menünün alt kısmında "Bilgisayarı Kapat" seçeneği bulunur. Eğer bilgisayarla işiniz bittiyse ve kapatmanız gerekiyorsa, bilgisayarınızı kapatmak için bu seçeneği kullanmalısınız. Böylece bilgisayarınızın önündeki güç düğmesini kullanmak gibi zararlı bir eylemden de uzak durmuş olursunuz. Eğer bu konuyu daha detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız, onuncu sayfadaki küçük kutuya göz atmanızda yarar var.

"Bilgisayarı Kapat" seçeneğine bastığınızda yeni ve küçük bir seçenek kutusu açılır. Bu pencerede PC'yi bekleme moduna alabilir, tamamen kapatabilir veya başka bir simle tekrar giriş yapabilirsiniz.

Belirli dosyalarda düzeltmeler yapıldığı zaman PC, kullanıcıya "yeniden başlat" komutunu kullanmasını önerebilir. Mesela, bir program yüklendiği ya da bir donanım veya yazılım eklendiği zaman böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. "Bilgisayarı kapat" tuşunun yanında "oturumu kapat" seçeneği de vardır ve bu, bilgisayardaki belirli bir kullanıcı profilinden çıkmanızı (örneğin PC idarecisi) ve diğer bir profile girmenizi sağlar (örneğin A kullanıcısı). Böylece PC'yi yeniden başlatmanız da gerekmez.

Başlat düğmesiyle açılan menünün farklı işlevleri de vardır. Eğer düğme üzerinde farenin sağ tuşuna basarsanız, karşınızda farklı bir menü görürsünüz. Bu menüde "araştır" seçeneğini tıklarsanız, Windows Gezgini açılır. Bu sayede sabit diskin içersinde gezinebilir ve gerek duyduğunuz dosyaları araştırabilirsiniz. Yine bu yöntemle işinize yarayan programları açabilir, sabit diskte belirli bir uygulamanın başlatılmasını sağlayan dosyayı arayabilirsiniz.
Hızlı Başlat Çubuğu ve Bildirim Alanı


HIZLI BAŞLAT ÇUBUĞU

Başlat düğmesinin hemen sağında hızlı başlat çubuğu bulunur. Bu çubuk en çok kullanılan yazılımlara kısa yollar içerir ve bu yazılımları kolayca çalıştırmanızı sağlar (Internet Expolerer ya da Outlook Express gibi). "Masaüstünü göster" komutu da hızlı başlat çubuğunun diğer bir standart simgesidir. ilk ikisi internette dolaşmak veya elektronik posta okumak için gerekli yazılımlardır. Sonuncusu ise masaüstü simgelerini istediğiniz zaman görüntülemenizi sağlar. O an açık tüm pencereler minimize edilir (görev çubuğuna indirilir) ve masaüstü boşaltılmış olur.

Hızlı başlat çubuğundaki simgeleri ve kısayolları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Örneğin herhangi bir simgeyi buradan silip farklı simgeleri yerleştirme şansınız var. Eğer doğru simgeleri bu çubuğa yerleştirirseniz, çok sık kullandığınız uygulamalara ve dosyalara vakit kaybetmeden ulaşabilirsiniz.

BİLDİRİM ALANI

Uygulama çubuğunun en sağ kısmında yer alan bildirim alanının ilk görevi saati göstermektir. Ayrıca ses ayar simgesi ve sistemde çalışan hizmetlere (aktif internet bağlantısı, anti virüs yazılımları gibi) ait küçük simgeler de saatin yanında yer alır. Kullanılan dil ayarlan da yine bu bildirim alanında belirtilir.
Uygulamalar Kontrol Altında

UYGULAMALAR KONTROL ALTINDA

Windows XP'nin uygulama çubuğunda birçok yazılımı kontrol altında tutabilecek farkı unsurlar bulunur. Mesela herhangi bir pencere açarsanız, açılan pencerenin ismi burada belirir. Bu ismin üzerine tıklayarak o isme sahip olan pencereyi görüntüleyebilir veya tercihinize göre minimize edebilirsiniz. Her bir belgenin açılışında (örneğin Word belgesi ya da diğer Office belgeleri), açılan belgenin adı görev çubuğunda çerçeve içinde görülecektir.

Windows'un aynı anda birkaç uygulamayla çalışmanıza izin verdiğini daha önce söylemiştik. Bir uygulamadan diğerine atlamak için uygulama çubuğundaki simgesine tıklamanız yeterlidir.

Uygulama çubuğunu ekranın 4 kenarından herhangi birisine yerleştirmeniz mümkün. Örneğin bu çubuğu solda dikey olarak tutmak isterseniz, sol fare tuşuyla çubuğun boş bir bölgesini tıklayın ve tuşu bırakmadan ekranın soluna taşıyın. Tuşu bıraktığınızda çubuğun istediğiniz yere yerleştiğini göreceksiniz.

WINDOWS'U SÜREKLİ GÜNCELLEYİN

Windows işletim sistemini güncel tutarak, hatalardan ve risklerden korunabilirsiniz. Windows, siz internete bağlandığınızda bu güncellemeleri otomatik olarak indirip kurabilen Windows Güncelleme özelliğine de sahiptir. Eğer Microsoft yeni bir güncelleme yayınladıysa, Windows bunu bir mesajla size belirtir ve bilgisayarınıza indirip kurulumunu gerçekleştirir.

Güncellemelerin yüklenmesi sadece onay için yapacağınız tek bir tıklamaya bağlıdır. Bahsettiğimiz bu güncellemeler, Windows'un piyasadaki donanımlarla olan uyumunu da artırmaktadır.
Kolaylaştırılmış Sistem Bakımı


KOLAYLAŞTIRILMIŞ SİSTEM BAKIMI

Windows XP, kullanıcıya oluşabilecek hata veya hasarların düzeltilmesi için kolaylıklar sağlayan işlevlere sahiptir. Böylece sorunların giderilmesi daha az zaman alacak, bilgilerin kaybolma riski ortadan kalkacak ve verimlilik artacaktır.

Başlat menüsünde önce "Tüm Programlar", hemen ardından "Donatılar" komutlarını çalıştırın. Donatılar menüsünde "Sistem Araçları" satırına gelin ve buradan da "Sistem Geri Yükleme" komutunu seçin. Bu komutu kullanarak, eğer Windows fonksiyonlarında bir problem varsa, bu problemi kolayca çözebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, sizin için daha önce hafızaya aldığı sorunsuz bir Windows konfigürasyonunu hasar gören dosyaların yerine yerleştirecektir.

DİKKAT

Yeni PC'lerin çoğunda, Windows XP önceden yüklenmiş olarak gelir. Windows XP yüklenmemiş bilgisayarlar içinse piyasada bu işletim sisteminin tam sürümü satılmaktadır. Ayrıca daha eski bir Windows işletim sisteminden XP' ye terfi yapmak istiyorsanız, bu işlem için geliştirilen terfi paketlerini de satın alabilirsiniz.
Windows XP Başlat Menüsü


Windows XP Başlat Menüsü

Windows XP'nin başlat menüsü önceki sürümlere göre fark edilir bir şekilde değişmiştir. Sadece görsel açıdan bir düzelme olmaktan öte, menünün yapısı masa üstünde büyük bir düzen oluşturmuş ve programlara ulaşmayı kolaylaştırmıştır. Başlat menüsü resimde de görebileceğiniz gibi ikiye ayrılmıştır: Sağ taraftaki bölümler sistemin yönetim araçlarına, ağ bağlantılarına, aramaya, bilgisayarım içeriğine, ağ komşularına ve klasörlere, belgelere, resimlere ve müziklere ulaşmamızı sağlarlar. Bu bölüm aynı zamanda kullanıcının en fazla kullandığı programların simgelerini de içerir. Bunlar sistem tarafından otomatik olarak gösterilirler. Sol taraftaki giriş menüsü ise, "Tüm Programlar" komut satırını içerir. Böylelikle direkt olarak gerek sonradan yüklediğiniz programlara, gerek Windows'un bünyesinde yer alan donatılara ulaşabilirsiniz. Menünün en üstünde PC kullanıcısının adı bulunur. Bu ismin yanında kullanıcıyı tanımlayan bir de simge vardır.

Aşağıda, önemli bazı işlevleri içeren kısa bir sözlük bulacaksınız:

ÇALIŞTIR
Bu komut, adını bildiğiniz bir programın çalıştırılmasını veya dosyanın açılmasını sağlar.

ARA
Bu komutla, sabit diskte kayıtlı dosya ve belgeler arasında arama yapabilir ve istediğiniz isimdeki dosyayı bulabilirsiniz. Ayrıca "ara" komutu ile ağ üzerinde de araştırmalar yapılabilir.

YARDIM
Bu komutla Windows kullanımı ile ilgili yardım seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

YAZICILAR VE FAKS
Bu komut yazıcı ve faks durumunu gösterir.

AĞ BAĞLANTILARI
PC'de oluşturduğunuz değişik bağlantıları direkt olarak kullanmanıza izin verir.

DENETİM MASASI
PC'nizi kontrol eden tüm ayar seçeneklerini bünyesinde toplar.
Diğer Önemli İşlevler ve Açıklamaları

Diğer önemli işlevler ve açıklamaları

Windows Güncelleme
Windows güncellemelerini, internete bağlı olmak şartıyla bu bölümden edinebilirsiniz.

Office Belgesi Aç
Sistemde varolan herhangi bir Office Belgesinin (Word, Excel vb.) aranması ve açılması için kullanılır.

Yeni Office Belgesi
Office programlarını kullanarak yeni bir belge hazırlamanıza izin verir.

WinZip
WinZip uygulaması açmanızı sağlar. Bu uygulama dosyaları sıkıştırarak daha küçük hale getirir. Böylece dosyaların sabit disk üzerinde daha az yer kaplamasını da sağlamanız mümkün olabilir.

Tüm Programlar
Bilgisayara yüklü tüm programların listesine girmek için kullanılır.

Sık Kullanılanlar
Internet Explorer'ın sık kullanılan adresler klasörüne bağlanmanızı sağlar. Buradan önceden favori listenize kaydettiğiniz bütün sitelere ulaşabilirsiniz.

En Son Kullandıklarım
Kronolojik olarak düzenlenmiştir ve en son açtığınız dosyaları sırasıyla listeler.

Ayarlar
İşletim sistemine ait Denetim Masasına gider ve gerekli ayarları yapmanızı sağlar.

Ara
Bu komuta ait pencereden sabit disk içindeki dosya ve klasörleri aratabilirsiniz.

Yardım ve Destek
Windows'un yardım dosyalarını açmak için kullanılır.

Çalıştır
Direkt olarak bir program, bir klasör veya bir dosya açmak için kullanılır.

Bilgisayarı Kapat
Tüm açık programları ve bilgisayarı kapatır.

Oturumu Kapat
Sistemin farklı bir kullanıcı hesabı ile açılması için önce mevcut kullanıcının sistemden çıkması gerekir. Bu seçenek, mevcut kullanıcı oturumunun kapanmasını sağlar.
Bilgi: Bir Pencereye Nasıl Hükmedilir?


BİLGİ: BİR PENCEREYE NASIL HÜKMEDİLİR?

KÜÇÜLTME SİMGESİ
Windows'ta aynı zamanda bir kaç pencereyle birlikte çalışabilir ve birinden diğerine kolaylıkla geçebilirsiniz. Pencerenin sağ üst köşesindeki küçültme simgesine tıklarsanız pencere gözden kaybolur, ancak etkin kalmaya devam eder. Pencereyi orijinal boyutlarına geri döndürmek için uygulama çubuğundaki simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

BÜYÜTME SİMGESİ
Eğer pencere boyutları yaptığınız iş için yeterli gelmiyorsa, bu simgeyi kullanarak pencereyi maksimum boyuta getirebilirsiniz. Pencere bütün masaüstüne yayılacak ve diğer pencerelerin üzerine çıkacaktır.

DÜZELTME SİMGESİ
Eğer tam ekrandan bir önceki pencere boyutlarına geri dönmek istiyorsanız bu simgeyi tıklayın.

KAPATMA SİMGESİ
Çalışmayı bitirdiğiniz zaman pencereyi tamamen kapatmak için bu simgeyi tıklayabilirsiniz.
Bilgi: Bilgisayar Nasıl Kapatılır?

BİLGİ: BİLGİSAYAR NASIL KAPATILIR?1 "BAŞLAT" TUŞU
Masaüstünün sol alt köşesinde bulunan Başlat tuşuna fareyle tıklayın.

2 "BİLGİSAYARI KAPAT" TUŞU
"Bilgisayarı Kapat" seçeneğini tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacaktır..

3 VE SONUÇ...
Bilgisayarı Kapat düğmesini (kırmızı olan) seçin.Birkaç saniye içinde, bilgisayar sistemdeki son gerekli düzeltmeleri tamamladıktan sonra otomatik olarak kapanacaktır.
… TERİMLER …

HIZLI BAŞLAT ÇUBUĞU: Çok sık kullanılan belge ve programları tek tıklamayla açmayı mümkün kılan bir Windows özelliğidir. Uygulama çubuğundaki ilgili program ya da dosyaya ait simgelerle gösterilir. Bunların üzerine bir kez tıklamanız, dosya veya programı açmanız için yeterlidir.

SİSTEM GERİ YÜKLEME: Windows işletim sistemi çok sayıda farklı ve ilginç özelliğe sahiptir. Bazen bir program yüklenirken Windows'un özelliklerden bazıları zarar görebilir ve bu da sistemin çalışmasını tehlikeye sokar. Sistem geri yükleme fonksiyonu, işletim sistemini sorunsuz çalıştığı daha önceki bir duruma geri döndürmeye yarar. Böylece bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsiniz.


    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 18-07-2012   #5
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Windows'da ilk öğrenmeniz gereken, masaüstündeki standart simgelerin ne işe yaradığı olmalıdır.


Masaüstünde dağınık şekilde bulunan küçük şekillerin her birine simge veya ikon adı verilir. Bir simgeyi seçmek için, farenin sol tuşuyla simgenin üzerine tıklamanız yeler. Dilerseniz seçtiğiniz simgeyi başka bir yere taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak içinse simgenin üzerinde sol fare tuşunu basılı tutun ve simgeyi istediğiniz yere sürükleyiş Simgenin içeriğini görmek istiyorsanız üzerine çift tıklayın.

BELGELERİM

Bu simge Windows yüklendikten sonra masaüstünde otomatik olarak belirir. Belgelerim simgesi, sabit diskiniz üzerindeki belgeler klasörüne kısa yoldan erişim sağlar. Bu simgenin masaüstünde bulunması, ihtiyaç duyduğunuz dokümanlara hızlıca ulaşabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Belgelerim kısayolu, sistem tarafından sabit diskte yaratılan ve belgelerinizi depolamak için kullanabileceğiniz klasöre ulaşmanızı kolaylaştırır. Mektup ve benzeri metinleri bu klasörde arşivleyebilirsiniz. özellikle sık kullandığınız dosyaları "Belgelerim" klasöründe saklamanızda yarar var.
BİLGİSAYARIM

Masaüstünden bulunan PC simgesi, bilgisayarınızdaki sabit disk ve CD-ROM sürücü gibi kaynaklara ulaşma imkanı tanır. Bu simgeye çift tıklayarak PC'nizde mevcut olan sürücü ve klasörlere ulaşabilirsiniz. Bilgisayarım simgesinin işlevini öğrenmek, bilgisayar kullanma becerinizi artırmak açısından büyük önem taşıyor.

Eğer bir CD-ROM içeriğini görüntülemek isterseniz, CD okuyucusuna ait simgeyi çift tıklamalısınız. Yazıcının durumunu kontrol etmek istiyorsanız, bu durumda yazıcılar ve faks simgesinin üzerine tıklayın. Yine aynı şekilde, bir floppy diskin içeriğini okumak isterseniz, A: harfiyle belirtilen floppy simgesine çift tıklayabilirsiniz. Bu bölümde sizin için en önemli olan kısım sabit disklerinizin içeriğidir. Ana sabit diskinizin simgesi, C: ile ifade edilir. Kurduğunuz her program ve oluşturduğunuz her türden dosya, sabit disk üzerine kaydedilerek saklanır.

Internet Explorer


INTERNET EXPLORER

Internet Explorer simgesine çift tıkladığınızda, web sayfalarında gezinmenizi sağlayacak olan Internet Explorer uygulama penceresi karşınızda belirir. Internet Explorer ile internet üzerindeki yazılı, sesli ve hareketli her türden içeriğe ulaşabilirsiniz, gelecek bölümlerde bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
AĞ BAĞLANTILARIM

Bilgisayarım'dan farklı olarak ağ bağlantıları, ağda mevcut olan kaynaklara ulaşmanızı sağlar. Eğer evinizdeki veya işyerinizdeki bilgisayarlar bir ağ ile birbirine bağlıysa, ağ paylaşımından (örneğin ortak kullanılan klasör ve yazıcılardan) faydalanabilirsiniz.
Geri Dönüşüm Kutusu


GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU

Geri Dönüşüm Tıpkı işinize yaramayan bir kağıdı buruşturup çöp sepetine attığınız gibi, işinize yaramayan tüm nesneleri, dosyaları ve klasörleri geri dönüşüm kutusuna sürükleyebilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu, üzerine sürükleyerek sildiğiniz dosyaların geri döndürülmesine de izin verir. Bunun için önce geri dönüşüm kutusu simgesine, daha sonra geri almak istediğiniz dosyaya çift tıklamanız yeterli. Geri dönüşüm kutusunu boşaltmak için, simgenin üzerine sağ fare tuşuyla tıklayıp "Boşalt" seçeneğini işaretleyin. Geri dönüşüm kutusu aktif olduğu sürece, Delete tuşunu kullanarak sildiğiniz dosyalar da geri dönüşüm kutusuna gönderilirler.
UYGULAMA ÇUBUĞU ÜZERİNDEKİ SİMGELER

Windows XP'nin yüklemesi tamamlandıktan sonra masaüstünde bulunan standart simgelerin yanı sıra, uygulama çubuğu üzerinde de bazı simgeler otomatik olarak belirir. Bunlar arasında masaüstünü göstermeye yarayan, Windows Media Player'ı çalıştıran ve Internet Explorer'ı açan simgeler yer alır.
Dikkat: Tamamen Silmek


DİKKAT: TAMAMEN SİLMEK

Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden tamamen silmek için, dosyayı fareyle tıklayıp seçtikten sonra klavye üzerindeki Shift ve Delete tuşlarına birlikte basın. Böylece silmek istediğiniz dosya geri dönüşüm kutusuna girmeden silinecektir. Ancak bu şekilde sildiğiniz bir dosyayı geri getiremeyeceğinizi de unutmayın.


BİLGİ: İNATÇI SİMGELER

Masa üstündeki bir simgeyi taşırken fareyi bıraktığınız zaman simge eski yerine geliyorsa, masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve "otomatik düzenle" işlevini iptal edin
… TERİMLER …

DEFAULT (varsayılan) kavramı, yapacağınız bir işe dair ayarların önceden belirlenmiş ilk ayarlara uygun olarak gerçekleştirileceğini belirtir.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 18-07-2012   #6
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


"Tarih ve Saat Özellikleri" penceresini kullanarak güncel tarih ve saat ayarlarını yapabilirsiniz.


Bilgisayarınızda size özel bir saate ve takvime sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Üstelik bu saat ve tarih bilgileri, sizden çok bilgisayar tarafından kullanılan temel bilgilerdir. Örneğin, nereye kopyaladığınızı hatırlamadığınız bir belgeyi veya dosyayı bulmanıza yardımcı olabilirler. Eğer bu dosyayı ne zaman oluşturduğunuzu veya en son ne zaman açtığınızı hatırlıyorsanız, aramanızı o tarihe göre yapabilirsiniz. Arama sonucunda belirttiğiniz tarihte oluşturulan tüm dosyalar listelenir ve siz de bu listeden kaybettiğiniz dosyayı bulabilirsiniz. Dosya arama konusuna gelecek sayımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Her dosyan in özellikleri arasın da yaratıldığı tarih ve saat de yer alır. Eğer bilgisayarınızın sabit diskinde farklı düzenlemeleri ayrı ayrı kaydedilmiş bir mektubun son halini arıyorsanız, belgelerin yaratılma tarihlerini ve saatlerini karşılaştırarak en son kopyalanan belgenin hangisi olduğunu anlamanız mümkün. Bir belgenin özelliklerini görmek için belge üzerinde farenin sağ tuşunu tıklamanız ve açılan menüdeki "Özellikler" seçeneğine girmeniz yeterli olacaktır.
Başlamadan önce son bir hatırlatma... Saat taşımayı sevmiyorsanız ve bilgisayarınızın başındayken saatin kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken sadece görev çubuğuna göz atmak. Çünkü saati orada görebilirsiniz. Ancak doğru bilgiye ulaşmak için saatin doğru olarak ayarlanmış olması gerekir.
Tarih ve Saat Ayarlarını Yapalım


TARİH VE SAAT AYARLARINI YAPALIM

Tarih ve saat ayarlarını yapmak için öncelikle denetim masasına erişmelisiniz. Görev çubuğunun üzerindeki "Başlat" düğmesine tıklayın ve daha sonra da "Denetim Masası"nı seçin. Açılacak pencerede "Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel Seçenekler" opsiyonunu tıkladığınızda ve hemen ardından "Tarih ve Saati değiştirin" satırını seçtiğinizde karşınıza tarih ve saatle ilgili değişiklikleri yapabileceğiniz yeni pencere gelir. Alternatif olarak, görev çubuğunun sağ tarafında göreceğiniz saatin üzerine sol fare tuşu ile çift tıklayabilirsiniz. Bu durumda yine tarih ve saat değişikliklerini yapabileceğiniz ayarlar karşınıza çıkacaktır. Birazdan tarih ve saati; hatta saat dilimini nasıl ayarlayabileceğiniz! öğreneceksiniz.
Ayarları Değiştirmek


AYARLARI DEĞİŞTİRMEK

Denetim Masası'nda bulunan "Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel Seçenekler" penceresini açtığınızda ve buradan da ilgili satırı seçtiğinizde, karşınıza çıkan pencerenin ikiye ayrılmış olduğunu göreceksiniz. Sol kısımda güncel ay, gün ve yıl ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ tarafta ise saat ile ilgili düzenlemeleri yapmak mümkündür. Saat ayarlarını değiştirmek için alt taraftaki kutudan saat, dakika ya da saniyeye çift tıklamalı ve doğru zamanı klavyeden girmelisiniz. Dilerseniz aynı işlemi kutunun yanındaki ok tuşlarıyla da gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri yapmayı bitirdiğinizde "Tamam" düğmesine tıklayın. Böylece bilgisayarın saati yeni ayarlara göre çalışmaya başlayacaktır.
Saat Dilimi


SAAT DİLİMİ

Ana ayar penceresinin üst kısmındaki sekmeler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Eğer "Saat Dilimi" sekmesini tıklarsanız saat dilimi ayarlarını da yapmanız mümkündür. Bulunduğunuz saat dilimi, bir dünya haritası eşliğinde sunulan listeden değiştirilebilir. Böylece eğer bilgisayarınızla seyahat etmek ve farklı saat dilimlerinde olan bölgelerde bulunmak durumundaysanız, her seferinde doğru saati ayarlamak zorunda kalmazsınız. Tek yapmanız gereken, bulunduğunuz bölgeyi seçmektir. Böylece saatiniz de doğru olarak ayarlanmış olur.

Saatinizi yaz/kış uygulamasına göre düzenlemek konusunda hassassanız, yapmanız gereken sadece "Gün ışığından yararlanma değişikliklerinde saati otomatik olarak ayarla" satırının yanındaki küçük kutuya tıklamak. Böylece saatlerin 1 saat geriye ya da ileriye alınması işlemleri bilgisayar tarafından gerektiği zamanlarda otomatik olarak gerçekleştirilir. Eğer bu seçeneği aktif hale getirmezseniz, saat ayarını her seferinde kendiniz değiştirmek zorunda kalırsınız.

Windows XP'de tarih ve saat ayarlarını bilgisayarın kendi saati üzerinden yapabileceğiniz gibi, internetten de yardım alabilirsiniz. Üçüncü sekme olan "Internet Saati"ni tıklamanız ve oradan bir sunucuyu referans göstermeniz yeterli.
TARİH VE SAATİN ÖNEMİ

Doğru ayarlar, tarih ve saat ile çalışan programlar için de esastır. En önemli örnek ise Outlook'tur. Bu program e-postaların yönetimi dışında ajanda olarak da hizmet verebilir. Takvim üzerine randevular kaydedilebilir ya da özel notlar hafızada tutulabilir. Yanlış ayarların doğuracağı sonuçları tahmin etmeyi ise hayal gücünüze bırakıyoruz...
DİKKAT: WINDOWS'UN HİZMETİNDE

Tarih ve saat bilgileri bilgisayar için son derece önemlidir. Windows, tarih ve saat bilgilerini bir dosyanın ne zaman yaratıldığını ya da değiştirildiğini belirlemek ve buna benzer sayısız farklı nedenlerden dolayı kullanma ihtiyacı duyar. Kısacası işletim sisteminin size sağlıklı hizmet sunabilmesi için saat ve tarih ayarının güncel tutulmasına özen göstermenizde yarar var.
BİLGİ: ULUSLARASI AYARLAR

Windows XP'nin denetim masasında bulunan bölgesel ayar ve dil ayar seçenekleri, kullanılan dili ve sayıların, tarihin, saatin görünüm biçimlerini ayarlamaya yarar. Örneğin, tarihi kısa veya uzun formatta görüntülemek mümkündür (14.02.2004 ya da 14 Şubat 2004 Cumartesi gibi)
... TERİMLER ...

SAAT DİLİMİ: Dünya pek çok farklı saat dilimine bölünmüştür. Farklı ülkelerdeki zaman farkları da bu dilimlerden kaynaklanır. Örneğin Türkiye ve İngiltere aynı saat diliminde değildir. Bu yüzden bizde saat 1200 iken İngiltere'de 10:00 olacaktır.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 19-07-2012   #7
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Bu yazıda Windows altında yer alan yardım seçeneklerine göz atacağız.


Windows çalısı altındaki her programda yardım seçeneği mevcuttur. Bu seçenek, kullandığınız program hakkındaki tüm yardım ve destek içeriğini görüntülemek için kullanılır. Burada en çok sorulan soruların cevaplarını, önemli açıklamaları ve ekranda görüntülenen unsurlar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Windows işletim sistemindeki yardım seçenekleri oldukça detaylı ve özenli hazırlanmıştır. Öyle ki, yardım seçeneklerini en doğru şekilde kullanmanız için gereken ipuçlarını bile "Yardım ve Destek" bölümünde bulabilirsiniz.
YARDIM ALMANIN YOLLARI

Yardım seçeneklerine ulaşmanın birçok farklı yöntemi vardır. En hızlı yöntem F1 tuşuna bir kez basmaktır. Bu tuşa bastığınızda sadece Windows'un değil, Windows altında çalışan birçok programın da yardım seçeneklerine ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin WordPad ile çalışıyorsanız ve bir komutun ne anlama geldiğini anlamıyorsanız hemen F1 tuşuna basın. Karşınızda WordPad'in yardım penceresini bulacaksınız. Bazı programlarda bu pencereyi açmak için araç çubuğunda yer alan "?" simgesini tıklamanız da yeterli olabilir.

Windows XP'nin yardım penceresini açmak için ya F1 tuşuna basmalı, ya da "Başlat" menüsü altındaki "Destek ve Yardım" seçeneğini tıklamalısınız. Bu pencere iki bölüme ayrılmıştır. Sol tarafta bazı konularda açıklamalar bulunur (Windows'un temel kavramları, ağlar, bilgisayarı özelleştirme ve bakımı gibi). Sağ tarafta ise internet yardımıyla arkadaşlarınıza ve haber gruplarına bağlanmanızı sağlayan seçeneklere yer verilmiştir. Ayrıca yine bu bölümde sistemin otomatik olarak güncelleştirilmesi istenebilir (Windows Güncellemesi yardımıyla) ya da mevcut donanım uyumuyla ilgili bir test gerçekleştirilebilir.
Windows XP Yardımı


WİNDOWS XP YARDIMI

• Temel konular: Windows XP'nin yardım penceresinin sol kısmında, işletim sisteminin temel başlıkları hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz konuyu tıkladığınız zaman farklı bir pencere açılır ve burada da çeşitli alt başlıklar vardır. Bunlar arasından seçim yaparak ilgilendiğiniz konuyu bulabilirsiniz.

• Dizin: Araç çubuğunda yer alan "Dizin" düğmesine tıklayarak tüm konuların listesini açabilirsiniz. Bu liste alfabetik sıraya uygun olarak düzenlenmiştir.

• Ara: Aradığınız yardım başlığını anahtar kelimelerden destek alarak da yapabilirsiniz. İlgilendiğiniz konuyu araç çubuğunun hemen altında yer alan metin alanına girin ve yanındaki ok simgesine tıklayın. Anahtar kelimenizi içeren konu başlıkları birkaç saniye sonra ekranda listelenecektir.

• Sık kullanılanlar: Windows XP, istediğiniz yardım başlıklarını "sık kullanılanlar" listesine eklemenize izin verir. Böylece çok sık ihtiyaç duyduğunuz seçeneklere bir dahaki seferde kolayca ulaşmanız sağlanır. Yardım başlığını listeye eklemek için, pencerenin sağ kısmındaki açıklamaların hemen üzerinde yer alan "sık kullanılanlara ekle" düğmesine bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer araç çubuğundaki "sık kullanılanlar" düğmesini tıklarsanız, kendi oluşturduğunuz listeyi görebilirsiniz.

• Görünüm: XP'nin yardım penceresinin iki bölüme ayrıldığından daha önce de bahsetmiştik. Sol kısımda arama seçenekleri ve başlıkları, sağ kısımda ise seçtiğiniz konunun açıklaması yer alır. Eğer isterseniz sol kısmı kapatma şansınız var. Bunun için az önce bahsettiğimiz "sık kullanılanlara ekle" düğmesinin hemen yanındaki "görünümü değiştir" düğmesine tıklamanız yeterli. Pencereyi eski haline getirmek için yine bu düğmeyi kullanacaksınız.

• Diğer seçenekler: Araç çubuğunda göreceğiniz "Geri" düğmesi, önceden görüntülediğiniz konuyu tekrar gösterir. İleri tuşuysa bir sonraki konuya ulaşmanızı sağlar. Yine araç çubuğunda yer alan "tarih" düğmesi ise daha önce eriştiğiniz yardım sayfalarının listesini açarak buradan konu seçebilmenizi sağlar. Destek düğmesi farklı şekillerde uzaktan yardım almanızı sağlar. Bu sayede, örneğin bir Microsoft uzmanından teknik yardım isteyebilirsiniz. Tabii bunun için internete bağlı olmanız gerekli.
WINDOWS ME YARDIMI

Şimdi biraz da Windows Me'nin yardım seçenekleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Me'nin yardım penceresi, kendi aralarında bağlantılı konularla doludur ve önceki sürümlere göre çok daha akıcı bir özelliğe sahiptir. Konuların birbirine bağlantılı olması dolayısıyla bir konudan diğerine atlama şansına sahipsiniz. Me yardımı, F1 tuşu ile ya da "Başlat" menüsünden aktive edilir ve dört bölümden oluşur: Ana sayfa, dizin, teknik destek ve tanıtımlar.

• Ana sayfa: Ana sayfada bir takım alanlarla karşılaşabilirsiniz. Yardım arayışınız da bu alanlarda başlar. İnternete bağlanmak ve internet kullanımı, problem çözümü gibi temel konuları ana sayfada bulabilirsiniz. Fareyi istediğiniz başlığın üzerine getirdiğinizde, tıklamanıza gerek kalmadan açıklamalar görüntülenir.

• Me dizini: Dizin bölümünde bir metin alanı vardır ve araştır tuşu ekranın sağ üst kısmında yer alır. İstediğiniz konuya ulaşmak için anahtar kelimeleri girmeli, ardından "Araştır" tuşuna basmalısınız..

• Teknik Destek: Bu kısımda Microsoft'un sunduğu bir dizi teknik destek bağlantısı bulabilirsiniz. Böylelikle son güncelleştirmeler hakkında bilgi sahibi olabilir, bir haber grubuna katılabilir veya mesaj bırakabileceğiniz "MSN Message Board"a bağlanabilirsiniz.

• Tanıtımlar: Neredeyse her konuya tanıtım bölümleri eklenmiştir. Bu bölümler Windows Me'nin önceden seçilmiş konularına ait (Media Player veya Movie Maker gibi) bağlantılar içerir.DİKKAT: F1 İLE HIZLI YARDIM

Yardım pencerelerini F1 tuşu ile açıyorsanız, hangi programın aktif halde olduğuna mutlaka dikkat edin. Eğer ekranınızda Word XP açıksa ve aktif haldeyse, F1 tuşu ile bu programın yardım penceresi açılır. Windows XP'nin yardım penceresini açmak içinse masaüstünün aktif halde olması gerekir.

BİLGİ: HIZLI YARDIM

Bazı programlar farklı bir yardım seçeneği sunarlar: Hızlı yardım. Menü çubuğundaki soru işaretini tıkladığınızda işaretçinin yanında bir soru işareti belirecektir. Yeni işaretçiyi programın herhangi bir öğesinin üzerine getirip farenin sol tuşuna bastığınız zaman ekranda küçük bir açıklama belirir. Küçük okun yanında beliren soru işareti, işaretçi ilgili pencerenin dışına çıktığında kaybolur. İşaretçiyi tekrar ilgili pencerenin üzerine getirdiğinizde soru işareti tekrar belirecek ve ilk tıklamanıza kadar aktif kalacaktır.

    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 19-07-2012   #8
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Kayıp Dosyaları Nasıl Buluruz?

Nerede olduğunu bilmediğiniz dosyaları hızla bulabilmek için yapmanız gerekenler.


Dosyalarınızı saklarken tüm düzen kurallarına uysanız ve her birine ayırt edici isimler verirseniz bile, bazen aradığınız dosyayı bulmakta zorlanabilirsiniz. Neyse ki Windows XP, kullanıcılarına gelişmiş bir arama özelliği sunuyor.

Her kullanıcı bilgisayarını en İyi şekilde organize etmek isler. Bunun için dosyaların hangi klasörlerde saklanacağı ve klasörlere ne gibi isimler verileceği önceden düşünülmelidir. Ancak en düzenli kullanıcı bile, zaman zaman aradığı dosyayı bulamayabilir.

İşle tam da bu noktada Windows'un arama seçeneği devreye giriyor.

ARAMA ANA PENCERESİ

"Başlat" tuşuna basarak menüye girin ve "Ara" komutunu tıklayın. Karşınızda arama ana penceresini bulacaksınız. Bu pencerenin sol kısmında aranacak dosyanın tipi hakkındaki bilgileri vermeniz istenir. Eğer ağa bağlıysanız, ağ üzerindeki diğer bilgisayarlardan birisini aratma şansınız da var. Yine bu pencereyi kullanarak internetle arama yapabilir veya arama seçeneklerini ihtiyacınıza uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz.

SEÇENEKLERİN BELİRLENMESİ

Eğer belirtilen belge tiplerinden birisini tıklarsanız (resim, müzik, belge gibi) ana arama penceresinin sol kısmında yeni bir seçenek dizisi belirir. Bu dizi, aramanın başlamak üzere olduğu anlamına gelir.

Yeni açılan seçeneklerde ilk olarak dosyaya en son hangi tarihte ulaştığınız sorulur. Bu soruya verebileceğiniz cevaplar şunlardır: Anımsama, son hafta içinde, geçen ay, geçen yıl içinde. Bu seçeneklerin hemen altında, aradığınız dosyanın adını veya adının bir kısmını girebileceğiniz metin alanı yer alır.

Eğer islerseniz "Gelişmiş Arama" seçeneğini kullanarak daha derin bir araştırma yürütebilirsiniz. Gelişmiş aramada bir belgenin içerdiği birkaç kelime ya da cümleyi kullanarak dosyanın bulunmasını kolaylaştırmanız mümkün. Ayrıca kaybolan dosyanın nerede aranacağına (C: sabit diski, E: sabit diski, D: CD sürücüsü gibi) karar verme şansına da sahipsiniz.

Gelişmiş arama seçeneklerinde, aradığınız dosyanın boyutlarıyla ilgili bir liste de bulunur. Bu listede; Anımsama, küçük (100 KB'tan küçük), orta (1 MB'tan küçük), büyük (1 MB'tan büyük) seçenekleri yer alır. Ayrıca eğer isterseniz aranacak en küçük dosya boyutunu da belirleyebilirsiniz.

Diğer gelişmiş arama seçenekleri ile aramanıza sistem klasörlerini, gizli dosyaları ve klasörleri, alt klasörleri dahil edebilirsiniz. Son olarak yapmanız gerekense "Ara" düğmesine basmak ve sonuçların karşınıza gelmesini beklemek...

DİĞER ARAMA ŞEKİLLERİ

Ana arama penceresinde "Tüm dosya ve klasörleri seçerseniz, pencerenin sol tarafında farklı bir görüntüyle karşılaşırsınız. Burada dosyaları isimleriyle ya da içerikleriyle arayabilirsiniz. Yapmanız gereken, sadece ilk metin alanına dosya adını girmek ya da ikinci metin alanına dosyanın içinde bulunan bir kelimeyi veya cümleyi yazmak.

Bu bölümde de dosyanın nerede aranacağına dair küçük bir kutu bulunur (sabit disk, CD ünitesi, ağ komşuları gibi). Diğer arama opsiyonları arasında ise dosya tipi, boyutlar ve en son düzenleme tarihi gibi seçeneklere yer verilmiştir.

Arama ana penceresindeki "Bilgisayar ya da kişi" satırına tıklarsanız, karşınızda iki yeni seçenek belirir. Bunlardan ilki, bilgisayarınızın bağlı olduğu ağ üzerindeki bir diğer bilgisayarı bulmak için kullanılır. Diğeri ise Windows'un adres defterinde kayıtlı olan kişilerin isimleri ve bilgilerini araştırır.

"Ağ üzerinde bir bilgisayar" seçeneğinde, sizden aradığınız bilgisayarın adını tanımlamanız istenir. Eğer bu adı doğru olarak girdiyseniz, bir süre sonra aranan bilgisayar pencerenin sağında, simge şeklinde belirecektir. Bu noktada dosya araştırmanızı bulunan PC'nin sabit disklerinde ve klasörlerinde yürütebilirsiniz. Tabii bunun için hedef PC'deki kaynakların paylaşıma açılmış olması şart.

"Adres defterinizde kişi" opsiyonunu seçtiğinizde ise, "kişi bul" adında küçük bir pencere ile karşılaşılır. Buradaki arama kutularına somut bir bilgi girmeniz gerekir. Bu bilgiler isim, elektronik posta adresi ya da aranan kişinin telefon numarasını içermelidir.

Windows XP, sadece ses ve video dosyalarının aranması için de özel bir seçeneğe sahiptir.

Aradığınız dosyanın bir müzik ya da film dosyası olduğunu biliyorsanız, ana araştırma penceresinden resim, film ve müzik opsiyonunu seçmelisiniz. Bu seçeneğin ardından solda yeni bir kart açılacaktır. Arama işlemini daraltmak için, arama kutusu içine aradığınız dosyanın adını veya adının bir kısmını yazabilirsiniz.
Tercihleri Değiştirmek


TERCİHLERİ DEĞİŞTİRMEK

Eğer hazırladığınız arama düzeninde herhangi bir değişiklik yapmak isliyorsanız, ana pencereden "Tercihleri değiştir" komutunu seçin. Burada seçebileceğiniz çeşitli opsiyonlar vardır. Örneğin arama sırasında size eşlik eden küçük köpeği görüntüden kaldırabilirsiniz.

"Dizin hizmetiyle" komutu, tüm dosyaların bilgisayarın hafızasında listelenip saklanmasını sağlar; böylece belgeler üzerinde çok daha hızlı bir şekilde arama yapabilirsiniz. Başka bir seçenek de "Otomatik tamamlama"dır. "Otomatik tamamlama" aktif hale getirilirse, arama kutularına daha önce yazılmış olan kelimeler hafızada tutulur ve o kelime bir kez daha yazılırken sadece 1-2 harf girilmesi yeterli olur. Geri kalan harfler ise bilgisayar tarafından otomatik olarak tamamlanır.
İPUCU: KÜÇÜK HARF Mİ, BÜYÜK HARF Mİ?

Windows XP'nin gelişmiş arama seçenekleri arasında büyük harf - küçük harf ayırımını da bulabilirsiniz. Bilgisayarınız, yazdığınız metnin büyük ya da küçük harf olduğunu ayırt edebilir. Bu seçenek etkinse bilgisayar, örneğin dosya ismindeki "belge" ve "Belge" arasındaki farkı algılar. Bu özellik, normal arama seçenekleri arasında bulunmaz.
İPUCU: JOKER KARAKTERLER

Eğer bir dosya ya da klasör adının herhangi bir bölümünü hatırlamıyorsanız, yıldız ve soru işareti simgelerini, yani joker karakterleri kullanabilirsiniz. Bunlar dosya ve klasör isimlerindeki bilinmeyen harflerin yerini alarak arama esnasında bu harflerin yerine kullanılırlar.

• Yıldız işareti (*): Bir ya da daha fazla harf yerine kullanılabilir. Mesela aradığınız dosyanın ismi 'tele" ile başlıyorsa ve ismin sonunu ya da son ekini hatırlamıyorsanız, metin alanına tele* yazabilirsiniz. Böylece isminin ilk 4 harfi "tele" olan tüm dosyalar listelenir (telefon.doc ya da televizyon.doc gibi). Aramayı daraltmak için, örneğin dosya uzantısını hatırlıyor olmanız durumunda "tele'.doc" yazma şansına da sahipsiniz. Böylece 'tele" ile başlayıp, dosya uzantısı .doc olan belgeler bulunur.

• Soru işareti (?): ? işareti, isimde yer alan tek bir karakterin yerini tutabilir. Örneğin arama sırasında "Tele7.doc" metnini girerseniz, 'Tele5.doc" veya "Telee.doc" gibi dosyalar bulunacaktır. Bu aramanın sonucunda "telefon.doc" gibi dosyalarla karşılaşma ihtimaliniz de otomatik olarak ortadan kalkar.
İPUCU: JOKER KARAKTERLER

Eğer bir dosya ya da klasör adının herhangi bir bölümünü hatırlamıyorsanız, yıldız ve soru işareti simgelerini, yani joker karakterleri kullanabilirsiniz. Bunlar dosya ve klasör isimlerindeki bilinmeyen harflerin yerini alarak arama esnasında bu harflerin yerine kullanılırlar.

• Yıldız işareti (*): Bir ya da daha fazla harf yerine kullanılabilir. Mesela aradığınız dosyanın ismi 'tele" ile başlıyorsa ve ismin sonunu ya da son ekini hatırlamıyorsanız, metin alanına tele* yazabilirsiniz. Böylece isminin ilk 4 harfi "tele" olan tüm dosyalar listelenir (telefon.doc ya da televizyon.doc gibi). Aramayı daraltmak için, örneğin dosya uzantısını hatırlıyor olmanız durumunda "tele'.doc" yazma şansına da sahipsiniz. Böylece 'tele" ile başlayıp, dosya uzantısı .doc olan belgeler bulunur.

• Soru işareti (?): ? işareti, isimde yer alan tek bir karakterin yerini tutabilir. Örneğin arama sırasında "Tele7.doc" metnini girerseniz, 'Tele5.doc" veya "Telee.doc" gibi dosyalar bulunacaktır. Bu aramanın sonucunda "telefon.doc" gibi dosyalarla karşılaşma ihtimaliniz de otomatik olarak ortadan kalkar.
BİLGİ: ARAMA KONUMUNU BELİRTMEK

Dosya veya klasör araştırması esnasında, bilginin hangi ortamda kayıtlı olduğunu bilmek (sabit disk, floppy veya CD-ROM gibi), size büyük bir zaman kazandıracaktır. Çünkü aramaların sadece belli konumlarda yapılmasını istemek gibi bir şansa sahipsiniz. Örneğin sisteminizde üç farklı sabit disk varsa, normalde bu sabit disklerin hepsi arama işlemine dahil edilir. Ama siz aradığınız dosyanın hangi sabit diskte bulunduğunu biliyorsanız, arama penceresinde bunu belirtebilir ve diğer iki sabit diskin boşu boşuna aranmasını önleyebilirsiniz.

    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 19-07-2012   #9
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


İşletim sisteminizin masaüstünde sunduğu özellikleri tanıyalım ve bunları kullanmayı öğrenelim.


Masaüstünü ve Windows pencerelerini kendinize uygun olacak şekilde ayarlarsanız çok daha rahat çalışabileceğinizi göreceksiniz. Bilgisayarınız bu düzenlemeyi yapmanız için size gerekli olan tüm araçları sunmaktadır.

BİLGİSAYARIM

Bilgisayar ile ilgili düzenlemeleri yapmanız için ihtiyacınız olan temel araç "Bilgisayarım" penceresidir. Buna daha önce masaüstü simgelerinden bahsederken de değinmiştik. "Bilgisayarım" penceresinden sisteminizdeki tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz (sabit disklere, diskete, CD/DVD okuyuculara, yazıcılara vs). "Bilgisayarım" bu işlemler için bir merkezdir ve diğer kaynaklara buradan ulaşır; gerekli değişiklikleri yapmanıza da olanak tanır. Aynı zamanda bilgisayarın bellek birimlerine de bu yolla ulaşabilir, bilgisayarlar arası ağ kurabilir ve yeni programlar yükleyebilirsiniz.
Her Şey İçin Tek Pencere


HER ŞEY İÇİN TEK PENCERE

Windows XP'de (Windows ME işletim sisteminde olduğu gibi) internet erişimi de dahil olmak üzere, bilgisayarın tüm fonksiyonları "Bilgisayarım" penceresinden idare edilebilir. Eğer pencerenin yapısını incelerseniz, menülerin ve araç çubuğunun tam anlamıyla Internet Explorer'ın penceresine benzediğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, güçlük yaratmayan kullanışlı ve eğlenceli yeni kişisel bilgisayar kavramıdır.

Internet hem iş yaşamında, hem de ev kullanımında vazgeçilmez bir araç haline geldi. Bu yüzden bilgisayarınızda ne yapıyorsanız yapın, her an internete bağlanma olanağı olmalıdır. Bu düşünceden yola çıkarak bilgisayarınızın tüm pencerelerine, uğraştığınız konu ne olursa olsun bir web sitesi adresi yazarak internete ulaşma seçeneği eklenmiştir. Adres satırına bir web sitesinin adresini yazdığınızda, o pencereden web sitesini görüntüleyebilirsiniz. Ancak tabii ki bunun için internete bir servis sağlayıcı aracılığıyla ücretli ya da ücretsiz bir şekilde bağlanmış olmanız gerekir.

Her ne kadar Windows XP'nin tek bir penceresinden pek çok farklı kaynağa erişim şansınız olsa da, isterseniz aynen Windows'un tüm eski sürümlerinde olduğu gibi yeni bir pencere açarak, birden fazla pencere ile çalışma İmkanınız da her zaman vardır. Bunun için herhangi bir pencerenin "Araçlar" menüsündeki "Klasör seçeneklerine" girebilir ve "Genel" sekmesini seçebilirsiniz. Daha sonra "Klasörlere gözat" kısmında, pencerelerin sadece tek bir pencere içerisinde ya da ayrı pencerelerde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
FARKLI DOSYA GÖRÜNÜMLERİ

Her pencerenin araç çubuğunda (Windows XP'de bulunmaktadır) "Görünümler" isimli bir simge yer alır. Bu simge ile klasörlerin içeriğini farklı şekillerde görüntüleyebilirsiniz. Size sunulan seçenekler şunlardır: "Küçük resimler", "Döşeme", "Simge", "Listele" ve "Ayrıntılar". Örneğin "Listele" seçeneğini seçerseniz, daha çok sayıda dosyanın adını görebilirsiniz ama bu dosyalar hakkında ek bir bilgiye sahip olamazsınız.

Eğer "Ayrıntılar" seçeneğini tercih ederseniz, dosyalar hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilir, belge türü, oluşturulma tarihi ve boyutları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dosyaları isim, boyut, dosya türü, son düzenlenme tarihi veya formata göre sıralamak istiyorsanız, pencerenin boş bir alanında sağ fare tuşuna tıklayın ve açılan menüden "Simgeleri yerleştir" komutunu seçin. İstediğiniz düzeni buradaki seçenekler yardımıyla oluşturabilirsiniz.
XP'de Aktif Masaüstü


XP'DE AKTİF MASAÜSTÜ

Windows XP, grafik efektler ve kenarları yumuşatılmış pencereler kullanır. Bunlar masa-üstündeki değişik unsurları ve bilgisayarınızdaki kişisel çalışmalarınızı hoş bir şekilde görüntülemeyi amaçlamaktadırlar. Ancak internetten vazgeçemeyecek bir bilgisayar

kullanıcısıysanız, masaüstünüzden internete doğrudan bir giriş yaratabilirsiniz. Windows XP'de, Windows ME'nin "Aktif Masaüstü" olarak adlandırılan özelliği devam etmektedir. Bu özellik sayesinde web sayfalarını masaüstünüze transfer edebilirsiniz.

Örneğin masaüstünüzde gerekli programların ve klasörlerin simgelerinin yanında favori arama motorunuza direk giriş alanı bulunabilir. Böylece merak ettiğiniz konulara internete bağlı olduğunuz sürece masaüstünüzden tek bir tıklama ile, hiç zorlanmadan ulaşabilirsiniz. Masaüstüne bir web sayfası eklemek için şu sırayı izlemelisiniz: Denetim Masası / Görüntü / "Masaüstü" sekmesi / "Masaüstünü Özelleştir" düğmesi/ "Web" sekmesi.
İPUCU: FARKLI PENCERE RENKLERİ

Windows pencerelerinin renklerini zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Windows ilk kurulduğunda tüm pencereler, uygulama çubuğu ve başlat düğmesi mavi renktedir. Ancak bu rengi isteğinize göre yeşil ya da gümüş rengi yapma şansına sahipsiniz. Bunun için önce masaüstünde sağ fare tuşunu tıklayın ve açılan menüden "Özellikler"! seçin. Karşınızdaki pencerede "Görünüm" sekmesini açın ve buradaki "Renk düzeni" satırında istediğiniz rengi seçin.
BİLGİ: PENCERELER VE INTERNET EXPLORER

Windows XP'deki tüm pencereler, görünüm ve kullanım açısından birbirlerine benzerler. Hepsinin üst kısmında komutlar ve araç çubuğu yer alır. Eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz, pencerelerin Internet Explorer penceresini andırdıklarını hemen fark edeceksiniz. Bu durum hem kullanımı kolaylaştırır, hem de istediğiniz an internet bağlantısı kurmanızı sağlar.


    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 19-07-2012   #10
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Dosya Silmek

Sabit diskinizde yer kaplayan bir dosyayı silmek için pek çok nedeniniz olabilir.


Bilgisayarınız ile çalışırken ihtiyacınıza göre dosyalar yaratırsınız ve bir süre sonra bu dosyalara ihtiyacınız kalmayabilir. PC'nizi ilk aldığınızda sabit diskinizdeki alan pek çok dosyayı saklayabilmek için kesinlikle yeterlidir. Fakat zaman içinde dosyalarınız tahmininizin ötesinde bir hızla artarak sabit diskinizi doldurmaya başlayacaktır. Bu durumda eski dosyalarınızı silmekten başka bir çareniz kalmaz.

SİLMENİN TEMELLERİ

Silme işlemini gerçekleştirmek için başvurabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Örneğin klavye üzerindeki "DEL" tuşunu kullanabilir ya da sadece fareden yardım alabilirsiniz. Sonuç her zaman aynı olacaktır ve istemediğiniz dosyalar sabit diskten silinecektir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç küçük ayrıntıyı gözden kaçırmamanızda büyük yarar var. Bu ayrıntılardan az sonra bahsedeceğiz. İsteğinize göre tek bir dosyayı, bütün bir klasörü, halta birçok klasörü aynı anda silme şansına sahipsiniz. Bildiğiniz gibi klasörler, alt klasörler ve dosyaları içerebilirler. Unutmamanız gereken nokta; bir klasörü silmeye karar verdiğinizde, klasör ile birlikte içerdiği tüm bilgilerin de silineceğidir. Bu yüzden klasörleri silerken çok dikkatli olmalısınız ve Windows'un uyarılarına kulak vermelisiniz.
Nesneleri Seçmek


NESNELERİ SEÇMEK

Öncelikle silmek istediğiniz dosya ya da klasörü seçmelisiniz. Bunun için simge üzerine farenin sol tuşu ile sadece bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. Simgenin rengi değiştiğinde seçim işleminin gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Ama ardından başka bir dosya ya da klasöre tıklarsanız, bu renk tekrar eski haline döner ve seçim de ortadan kalkar. Aynı anda birden fazla öğeyi seçmek için "Ctrl" tuşuna basılı tutarak tüm öğeleri sırayla tıklayabilirsiniz. Artık bu dosyaların ya da klasörlerin hepsini tek bir öğe olarak düşünebilir ve ona göre davranabilirsiniz.

Seçili olan öğe ya da öğeleri silmek için temel olarak üç ayrı yöntem kullanıyoruz.
DEL TUŞU

İlk seçeneğiniz, klavyedeki "Del" tuşunu kullanmaktır. Windows, bu tuşu kullandığınızda bir hata olmasını önlemek için sizden onay isteyecektir. Açılan diyalog penceresinden "Evet" düğmesini tıklarsanız silme işlemi gerçekleşir. Emin değilseniz "Hayır" düğmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca diyalog penceresinin üzerindeki kırmızı çarpı işaretini kullanarak bu onay penceresini kapatma şansına da sahipsiniz. Bu durum "Hayır" düğmesine tıklamakla eş anlamlıdır. Silmeye karar verdiğiniz ve bu amaçla seçtiğiniz dosyalar ve klasörler, silme işlemi iptal edildikten sonra yine seçili olarak kalacaktır.
DOSYA MENÜSÜ

İkinci seçenek ise "Dosya" menusunun yardımıyla dosyaları silmektir. Önce silmek istediğiniz dosyaları seçmeli, hemen ardından "Dosya" menusunu açmalısınız. Karşınızda yeni bir menü göreceksiniz. Bu menüden "Sil" satırını tıkladığınızda, yine az önce bahsettiğimiz onay penceresi açılacaktır. Burada "Evet" ya da "Hayır" düğmelerini kullanarak silme işlemini tamamlayabilir ya da iptal edebilirsiniz.

FARE İLE SİLMEK

Silme işlemi için kullanabileceğini diğer bir yöntem ise fareyi kullanmaktır. Bunun için yine sileceğiniz dosya ve klasörleri seçmelisiniz. Daha sonra işaretçiyi seçtiğiniz öğelerin herhangi birisinin üzerine getirip farenin sağ tuşuna bir kez basın. Açılacak menliden "Sil" seçeneğini tıkladığınızda silme işlemi gerçekleşir.
ÖZEL DOSYALAR

Zaman zaman belgelerin dışında ",EXE" uzantılı "uygulamalar"! da silmeniz gerekebilir. Bu durumda Windows sizi bir kez daha uyaracaktır. Çünkü uygulama dosyalarını silerken çok daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle Windows işletim sisteminin kullandığı bir uygulama dosyasını silmekten kesinlikle kaçınmalısınız.

Bir uygulama dosyasını silmek istediğinizden eminseniz, Windows'un size yol göstermesine izin verin. Her dosya için bir onay penceresi açılır ve "Evet" ya da "Hayır" düğmelerini kullanarak silme işlemini onaylamanız istenir. Eğer birden fazla dosyayı silmek istiyorsanız, karşınıza "Tümüne Evet" şeklinde farklı bir düğme de çıkabilir. Bu düğme, her defasında kararınızı tek tek onaylamak istemediğiniz durumlarda son derece kullanışlıdır. Ama kullanımının çok riskli olduğunu da bilmeniz gerekir. Bilgisayar konusunda ciddi bir tecrübeye sahip olmadan bu seçeneği kullanmaktan kaçınmalısınız.

Onay pencereleri her ne kadar sık sık karşınıza çıkıp canınızı sıksalar da şunu asla unutmayın; bazı hayati dosyaların silinmesi sisteminize zarar verebilir. Böylesine büyük bir yanlışı yapmanızı önleyecek tek dostunuz ise, çoğu zaman onay pencereleri olacaktır.

DİKKAT: ALAN BOŞALTMAK İSTEDİĞİNİZDE

Eğer sabit diskinizde boş alana ihtiyacınız olursa, yapacağınız en mantıklı hareket gereksiz dosyaları silmektir. Fakat silme işleminin ardından sabit diskinizde hiç alan boşalmadığını görürseniz de şaşırmamalısınız. Bu durumun nedeni, Windows'un dosyaların hata İle silinmesine karşı önlem almasıdır. Bir dosyayı sildiğinizde dosya ortadan yok olmaz, "Geri Dönüşüm Kutusu" adı verilen klasöre taşınır. Boş alan oluşturmak için yapmanız gereken, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmaktır. Bu önemli konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi bir sonraki bölümde bulabilirsiniz.
İPUCU: Dosya ve klasörleri silebildiğiniz gibi, oluşturulmuş kısayolları da silebilirsiniz. Bir kısayolu sildiğinizde orijinal dosya değil, sadece ona ulaşmak için kullanılan küçük simge silinmiş olur.
... TERİMLER ...

UYGULAMA: Bir programı başlatan ve özel komutlar içeren dosyalara verilen isimdir. Belgeler dışındaki tüm dosya türleri uygulama sınıfına girer. İsimlerinin sonunda çoğu zaman ".EXE" uzantısı bulunur.    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.