Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Windows > Bilgisayar Bakım Ve Onarım


Multimedya(Eğitim Amaçli Alintidir)

Bilgisayar Bakım Ve Onarım

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 17-07-2012   #1
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  
Thumbs down Multimedya(Eğitim Amaçli Alintidir)Multimedya teriminin altında geniş ve renkli bir dünya yatıyor.


Multimedya (çoklu ortam) terimi, temel olarak farklı iletişim türlerinin kendi aralarında karışması olayını özetler. Örneğin bir metin resimlerle, konuyu daha derinlemesine inceleyen bir filmle yada bir müzisyeninin hayatından bahsediyorsa onu hatırlatan bir melodiyle zenginleştirilebilir. Ama hepsi bu kadar değil... Yaratılan ya da okunan belgenin türüne göre, hayal gücünüzün yaratacağı seslerden gerçekçi animasyonlara ve her tipte macera senaryolarına kadar sayısız öğeden de yardım alabilirsiniz. Her şey zevke göre gerçekleştirilebilir ve bu noktada multimedya tanımına giren bir ürünün diğer temel karakteri ortaya çıkar: Etkileşim. Etkileşim yani interaktivite ile bilgisayarla programa karışma, müdahale etme olasılığınız var. İnteraktiviteyi anlatan en iyi örnek, kuşkusuz bilgisayar oyunları. Bilgisayar oyunları tamamen kullanıcının kontrolü altındadır. Yani kullanıcı, oyunda yapmak istediklerini kendi belirler. Farklı seçenekler arasında karar veren veya zorlu bölümleri atlayan; sonuçta oyunu geliştirenlerin bile öngöremeyeceği şekilde hareket eden sadece sizsiniz.

Multimedya yazılımlarını taşımakta en çok kullanılan ve ideal olan araç CD-ROM'dur. CD-ROM sayesinde çok büyük miktarlarda ve değişik tiplerde bilgi depolanabilir.
Dünyadan Farklı Haberler


DÜNYADAN FARKLI HABERLER

Çoklu ortam yazılımları her ne kadar net bir sınıflandırma olmasa da üç büyük gruba ayrılırlar: ansiklopediler, eğitici programlar, eğlendirici programlar (oyunlar). Ancak her yazılımı tek bir gruba dahil etmek de mümkün değil. Örneğin eğitici bir multimedya yazılımı, aynı zamanda eğlendirici de olabiliyor. Aynı şekilde oyunların eğitime katkısı da inkar edilemez.

MULTİMEDYA ANSİKLOPEDİLERİ

Multimedya ansiklopedisi terimi ile kalın ciltlere ayrılmış ansiklopedilerin yerine geçen yazılımlar anlaşılıyor. Eğer bir hayvan hakkında her şeyi bilmeniz gerekiyorsa, ekranda ilgili harfi tıklayarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Hayvanın nerelerde yaşadığı, diğer hayvanlarla benzerlikleri gibi bilgileri bulmak için saatler harcamanıza gerek yok. Böylece cilt cilt sayfaları karıştırarak zaman kaybetmeniz de gerekmez.

Multimedya CD'erinde çok geniş ve renkli bir içeriği kullanarak araştırma yapabileceğiniz sayısız seçenek bulunmaktadır. Ayrıca farklı konulara ilişkin görüntü ve ses kayıtları da vardır. Yine az önceki örnek üzerinden ilerlersek, bu tip bir CD'de kuşların ötüşlerinin veya farklı türlerin iletişiminin olduğu ses kayıtlarını, beslenmeleri üzerine kısa filmleri bulmanız da mümkün. Ansiklopedik ürünler arasında yer alan klasik sözlükler de çoklu ortam yazılımlarından bir diğeridir. Sözlük CD-ROM'ları kullanıcılara birçok ekstra özellik sunabilir.
Eğitici Yazılımlar


EĞİTİCİ YAZILIMLAR

Eğitici yazılımlar kendi kendinizi eğitmenize olanak tanıdıkları gibi, çocuklarınızın eğitiminde de önemli bir rol oynarlar. Bu tür yazılımlar arasında en yaygın olanları yabancı dil öğrenimi için geliştirilenlerdir. Böylece çalışma zevkli ve eğlenceli bir hale dönüşür. Dil dersleri, öğrenilen dildeki konuşmaları içeren film sahneleri ve telaffuz alıştırmaları (doğru telaffuzu duyabilir ve sonra tekrar ederken sesinizi kayıt edip telaffuzunuzun doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz) ile güçlendirilmiştir. Bazı programlarda belli bir karakter (belki bir çizgifilm kahramanı) kullanılarak farklı bölümler arasında dolaşılır, bazılarında ise direkt olarak kullanıcının etkileşimi vardır.

BİLGİ: BİR CD-ROM'UN DEPOLAMA KAPASİTESİ NE KADAR VERİYE EŞDEĞERDİR?

• 18.000'den fazla metin sayfası
• 1.44 MB'lik 450 disket
• 74 dakikalık müzik
• İyi kalitede 500'den fazla fotoğraf
• 60 dakikalık video film

Bugün piyasada bulabileceğiniz başarılı ansiklopedi CD-ROM'larının başında Ansiklopedya geliyor. 2004 yılının Mart ayında kullanıcılarla buluşacak olan Ansiklopedya, multimedya kavramını anlayabilmeniz için güzel bir örnek. CDROM'da sanattan tarihe; coğrafyadan bilime kadar birçok farklı konu hakkında ayrıntılı bilgiler bulmak mümkün. Üstelik bu bilgiler, sesler ve filmlerle desteklenmiş. Ansiklopedya hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.ansiklopedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.
... TERİMLER ...

CD-ROM (Compact Disk – Read Only Memory): Ses CD'lerine benzeyen optik disklerdir. Resim, animasyon ve seslerin dışında milyonlarca veri ve bilgi içerebilirler. Okunması için yeni nesil bilgisayarların hemen hepsinde bulunan CD okuyuculara ihtiyaç vardır.

MULTİMEDYA (Çoklu Ortam): Bu terim ile metinlerin, seslerin, videoların veya animasyonların bir arada kullanılması ifade edilir.

ETKİLEŞİM: Bir programda olayların gelişimine etki edebilme olanağı. Örneğin ekrandaki sorulara cevap vermek böyle bir olaydır. Etkileşimlilik kavramı, televizyon gibi tek yönlü öğrenmeyi değil, karşılıklı etkileşimi temel alır.

Alintidir
CHIP Online - Türkiye'nin En İyi Teknoloji Portalı Teşekkürler    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #2
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Multimedya Bilgisayarı

Bir multimedya PC'nin nasıl olması gerektiğine dair bilmeniz gereken detaylar.


Bilgisayarınız ile müzik dinlemek, video izlemek, ya da multimedya ansiklopedilerinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle onu gerekli donanımlarla desteklemeniz gerekir.

Multimedya kavramının altında yatan anlamlardan geçtiğimiz konuda kısaca bahsetmiştik. Bildiğiniz gibi multimedya, farklı veri biçimlerinin bir araya gelmesini temsil ediyor. Sesler ve grafiklerden oluşan oyunlardan tutun da interaktif bilgisayar ansiklopedilerine kadar hemen her türlü yazılım, multimedya dünyasının birer temsilcisi olarak değerlendirilebilir.

Peki ama multimedya olanaklarından yararlanmak için nasıl bir bilgisayara ihtiyacımız var? Hemen gözünüz korkmasın... Birkaç küçük donanımın yardımıyla bu büyülü dünyaya ilk adımınızı atabilirsiniz. İşte bir multimedya PC'nin nasıl olması gerektiğine dair bilmeniz gereken detaylar.
MULTİMEDYA PC

Multimedya bilgisayarı, bir takım özel aksesuarlarla donatılmış bilgisayarlara verilen genel isimdir. Bu aksesuarlar arasında CD-ROM okuyucu (sürücü), ses kartı, hoparlör, mikrofon ve oyun çubuğu (joystick) gibi eklentiler yer alır. Multimedya bilgisayarları denildiğinde, diğer donanım bileşenlerinin hızı ve yetenekleri de belli bir performans sınırının üstünde olmalıdır.

Günümüz multimedya uygulamalarını verimli olarak çalıştırabilecek bir bilgisayardaki minimum nitelikler şu şekilde olmalıdır:

• En az 800 MHz mikroişlemci
• En az 128 MB RAM
• En az 20GB sabit disk
• SVGA (Super Video Graphics Adapter) uyumlu 3D ekran kartı
• Sound Blaster uyumlu ses kartı.
CD-ROM Sürücü


CD-ROM SÜRÜCÜ

Ses CD'lerinin veya bilgisayar verisi içeren CD-ROM'ların okunabilmesini sağlar. CD'ler CD-ROM sürücü ile sadece okunabilir, üzerlerine veri kaydedilemez. Disk CD-ROM sürücüdeki yerine yerleştirilirken yazılı tarafı üstte olmalıdır. Diskin yerleştirildiği ünitenin ön tarafında bulunan tuş, CD tepsisini açar ve kapatır. Bunun yanında genellikle stereo kulaklıklar için bir bağlantı ve kulaklığın sesini kontrol eden küçük bir tekerlek bulunur.

CD-ROM sürücülerin veri transfer hızları, belirtilen rakamla birlikte artar (24X, 52X gibi). Yola çıkılan ilk hız olan 1x, 150 Kbps'ye eşdeğerdir. Bugünlerde CD-ROM sürücülerin hızları 52x ve üstüne ulaşmış durumdadır. Üzerinde 52x işareti olan bir sürücünün veri transfer hızı, 1x hızındaki eski CD-ROM sürücülerden 52 kat daha üstündür.
Ses Kartı


SES KARTI

Bilgisayarı satın alırken özellikle istenmelidir. Her zaman bilgisayar konfigürasyonuna dahil olmayabilir. Ses kartı, Hİ-Fİ sistemlerindeki amplifikatöre benzer bir fonksiyona sahiptir. internet sitelerinin verdiği hizmetlerin tam anlamıyla kullanılabilmesi için bu bilesen çok önemlidir.

Ses kartları, sentezlenmiş müziğin mükemmel bir nitelikte dinlenmesini sağlar. Ses kartlarının çoğunun yapısında, notaları kombine ederek değişik parçalar yaratabilen sentezciler vardır. Böylece ses kartınız size beste yapabilme olanağı da sunar. Ses kartını kullanabilmek için bazı bağlantılara ihtiyaç vardır, Mikrofon, hoparlör, elektronik müzik aletlerine yönelik çıkışlar ve özel bağlantılar bunlara örnektir.

Yeni nesil anakartlar üzerinde entegre bir ses işlemcisine yer verildiğini görebilirsiniz. Bu tip bir anakart kullanıyorsanız, ekstra bir ses kartına da ihtiyacınız kalmaz.
Hoparlör - Mikrofon - Joystick


HOPARLÖRLER

CD-ROM ve bilgisayarınızdan gelen sesleri dinleyebilmenizi sağlarlar. Piyasada farklı özelliklere sahip sayısız hoparlör seti bulmanız mümkün.

MİKROFON

Mikrofon, bilgisayarınızda ses ve müzik kaydı yapabilmenize imkan tanır. Böylece bilgisayarınızı bir kayıt stüdyosu olarak da kullanabilirsiniz.

OYUN ÇUBUĞU (JOYSTICK)

Oyun çubuğu, bilgisayar oyunlarındaki karakterleri kontrol etmeye yarar. Böylece klavye kullanmanıza gerek kalmaz. Bu cihazlar, genellikle ses kartı üzerindeki özel bağlantı noktasına veya bilgisayarınız üzerindeki USB girişlerine bağlanırlar.
MULTİMEDYA PROGRAMLARI

Bir multimedya bilgisayarıyla neler yapabilirsiniz? Multimedya bilgisayarlarının özelliklerinden faydalanabilmeniz için geliştirilmiş birçok program vardır. Bunların bir çoğunu internet üzerinden ücretsiz olarak da indirebilirsiniz. ileride bu konulara yeri geldikçe tekrar değineceğiz.

BİLGİ: HOME THEATER (EV TİYATROSU)

Home Theater, terim olarak evde tiyatro veya sinema anlamına gelmektedir. Bu sistemlerin amacı, kaliteli ve modern sinemalarda duyduğumuz ses efektlerini evde de sağlayabileceğimiz bir görüntü ve ses düzeneği sunmaktır. Home Theater sistemi bir TV ekranı, bir DVD okuyucusu, Dolby Pro-Logic çözücüye sahip bir A/V amplifikatörü ve 5 adet hoparlörü kapsar (ikisi öne, biri merkeze, ikisi arkaya). Bu sistem, dilerseniz bilgisayarınızın etrafına da yerleştirilebilir.

Bu durumda bilgisayarda bir DVD-ROM sürücü olmalı ve gelişmiş bir ses kartı bulunmalıdır. Yine aynı şekilde Dolby Pro-Logic çözücüye sahip bir A/V amplifikatörü ve en az 5 adet ses kaynağı (hoparlör) stratejik pozisyonlara yerleştirilmelidir. Bu şekilde en görkemli sahneleri adeta kendiniz yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
Bilgi: CD, CD-ROM ve DVD


BİLGİ: CD, CD-ROM VE DVD

CD, Compact Disk teriminin kısaltmasıdır. Bildiğimiz ses ve müzik CD'leri CD Audio olarak isimlendirilir. Ancak CD müzik yerine bilgisayar verisi içeriyorsa, adı CD-ROM olur. Görünüm olarak bu iki disk arasında herhangi bir belirleyici fark yoktur. Bilgisayarlardaki CD-ROM sürücüleri müzik dinlemenizi de sağlayabilir. Ancak Audio CD okuyan harici cihazlar, CD-ROM'ların içerisindeki verileri okuyamaz.

DVD (Digital Versatile Disc) her ne kadar normal bir CD'ye benzese de, 17 GB bilgi kapasitesine sahiptir (yaklaşık 26 standart CD kapasitesi!). DVD'lerin sunduğu bu büyük kapasite, büyük miktarda bilginin depolanması için idealdir. Bu nedenle çok büyük yer kaplayan kaliteli video görüntüleri DVD'ler üzerinde saklanır. DVD'ler için de DVD video ve DVD-ROM formatlan bulunur. DVD teknolojisi ilk olarak filmler için kullanıldığından bazen "Digital Video Disc" olarak ta adlandırılabilir.
… TERİMLER …

MHZ (Megahertz): Bilgisayarınızın içinde bulunan işlemcinin hızı MHZ değeri ile ölçülür. Bu değer yükseldikçe bilgisayar da hızlanır.

SES KARTI: Bilgisayarınızın size ses ve müzik dinletebilmesi için gereklidir. Ses kartlarının birçok çeşidi vardır. Piyasada genellikle Sound Blaster uyumlu ses kartları bulunur. Ancak bu kartlar sahip oldukları diğer özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar.

EKRAN (VIDEO) KARTI: Bilgisayarınızda oluşan görüntüleri monitörünüze iletir. Bazı modellerinde üç boyutlu grafik hızlandırıcı yongalar bulunmaktadır. Bunlar özellikle üç boyutlu görüntülerin daha hızlı hesaplanması ve görüntü kalitesinin artırılması amacına hizmet ederler. Yeni nesil bilgisayar oyunları bu tip bir ekran kartına ihtiyaç duyarlar.

SVGA, Super Video Graphics Adapter'in kısaltılmasıdır. Bu özelliğe sahip kartlar sayesinde resimler ve grafikler monitörünüz tarafından çok daha üstün kalitede görüntülenir.


    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #3
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


DVD Dünyasına İlk Adım

DVD'ler hakkında bilmek istediklerinizi bu sayfalarda bulacaksınız.


DVD, "Digital Versatile Disc'in" kısaltmasıdır. Yani bir tür dijital depolama aracıdır. DVD kısaltması bazen Digital Video Disc olarak da algılanmaktadır. DVD'ler başlangıçta video içeriği için düşünülmüş olsalar da, günümüzde müzik ve bilgisayar sektöründe önemli yer tutuyorlar.

DVD OYNATICILAR VE DVD SÜRÜCÜLER

DVD sürücüler standart CD-ROM cihazlarına benzer. Bunlar bilgisayarda DVD içeriklerinin okunması amacıyla kullanılırlar. DVD sürücüler, aynı zamanda CD'leri de okuyabilme yeteneğine sahipler. DVD oynatıcılar ise ev tipi olarak adlandırılırlar ve televizyona bağlanarak kullanılırlar. Ancak bunlar bilgisayarla çok alakalı değiller ve sadece film izlemekte kullanıyorlar.
Bilgisayarda DVD (DVD-ROM)


BİLGİSAYARDA DVD (DVD-ROM)

DVD-ROM'lar veri, program, multimedya ansiklopedileri gibi içeriklere sahiptirler. Veri ve programlar için CD-ROM'lar yeterlidir.

Ancak teknolojinin ilerlemesi, bazı uygulamalarda CD kapasitesi olan 650MB'ı yetersiz bırakmıştır. Bu gibi durumlarda DVD'lerin yüksek kapasitelerine bağlı zengin içerikleri devreye girer. Günümüzde en küçük DVD kapasitesi 4.7 GB'tır. Ancak bu kapasite 4 katman kullanımı ile 17 GB'a kadar yükselebilir.

DVD VE SİNEMA (DVD VİDEO)

DVD'lerin en yaygın kullanım alanı, hiç kuşkusuz sinema endüstrisi. 4.7GB kapasiteye sahip standart bir DVD, uzun metrajlı tam bir filmi içerebilir. Aynı zamanda DVD'lerin sunduğu resim kalitesi de bir video kasete ya da video CD'ye oranla çok daha üstün. DVD videoların oldukça çekici yönleri bulunuyor. Örneğin bir DVD video filmi 8 farklı dilde kayıt içerebilir ve film sırasında bunlar arasında anında geçiş yapılabilir. DVD'lerin bir diğer avantajı da görüntü açısı seçebilme imkanı. Yani önemli bazı sahnelerin (eğer bu özellik mevcutsa) farklı açılardan izlenebilmesini sağlar.

Bu avantaj özellikle spor karşılaşmalarının kaydında kullanılıyor. Bazı özel DVD'ler aynı filmi değişik düzenlerde de gösterebilirler. Nasıl ki bazı kitaplarda belli bir noktaya gelindiğinde, gideceğiniz sayfayı seçerek kitabın sonunu siz belirleyebiliyorsanız, bu durum DVD'lerde de aynı biçimde işliyor. Bu tarz DVD'lerde başrolü bizzat oynayabilir ve hikayeyi kendi beğenilerinize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin bir polisiyede dedektif olabilir ve istediğiniz sonu seçebilirsiniz...
UNUTMAMANIZ GEREKENLER

Bilgisayarınızdaki bir DVD sürücünün sadece DVD'leri okuyabileceğini düşünmeyin. DVD sürücüler aynı zamanda standart CD'leri de okuyabilirler. Bu yüzden hem bir DVD sürücüye hem de CD-ROM sürücüye sahip olmanıza gerek yok. Tek bir DVD sürücü tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermek için yeterli olacaktır.
Bilgi: CD ve DVD Arasındaki Başlıca Farklar


BİLGİ: KISACA

CD VE DVD ARASINDAKİ BAŞLICA FARKLAR

Şekil ve görüntü açısından fark yok, ancak DVD kapasite olarak CD'den çok üstün. Bu da DVD'nin içerdiği bilginin daha yoğun ve kaliteli olması sonucunu doğuruyor. DVD'lerde diskin her iki yanı da kullanılabilir ve her yüzeyde iki katman bulunabilir.

DVD KATEGORİLERİ

DVD'ler üç kategoriye ayrılıyor: DVD ROM, DVD Video ve DVD Audio. DVD-ROM bilgisayar verilerini ve programlarını, DVD Video filmleri ve DVD Audio müzikleri içinde barındırır. Yazılabilir DVD'ler ise DVD-RW, DVD+RW ve DVD-RAM olmak üzere üç kategoride değerlendiriliyor.
Bilgi: Temel Fark Katmanlar ve Çukurlarda


BİLGİ: TEMEL FARK KATMANLAR VE ÇUKURLARDA

Bir CD en çok 650 MB'lık bilgi içerebiliyorsa, bir DVD 4.7 GB'dan 17 GB'a kadar bilgi içerebilir. Aslında her ikisi de görünüm olarak birbirine çok benzerler. Çift yüzeyli bir DVD iki diskin birbirine yapıştırılmasıyla oluşur. Veriler diskte her iki tarafa kaydedilebilir ve her birinin üzerine, iki farklı kayıt katmanı yerleştirilebilir. CD ise tek bir yüze ve bu yüzde tek bir katmana sahiptir. CD ve DVD disklerinin yüzeyinde küçük çukurlar vardır ve bilgiler bu oyuklar sayesinde oluşturulur. DVD'deki çukurların CD'ye oranla daha küçük oluşu, daha yüksek kapasite sağlanmasına imkan tanıyor.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #4
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


MP3 ile Değişen Müzik

Müzik dünyasında büyük bir devrim olarak değerlendirilen MP3 hakkında bilmeniz gereken herşey.


Son zamanlarda "müzikle devrim" sözlerini sık sık duyuyor olabilirsiniz. Bu sözlerin allında ise muhtemelen bilgisayar yatıyor. CD-ROM'ların piyasaya çıkışından itibaren müzik dosyaları, bilgisayardaki normal metin belgeleri kadar kolay ulaşılır dosyalar haline geldi. Bu dosyalar, esasen daha sonra dinlemek üzere içine müzik parçalarının kaydedildiği taşıyıcı dosyalardır. MP3 olarak bilinen müzik formatı ise müzik dünyasında bir devrimi temsil ediyor. Neden mi? Okumaya devam edin...
MP3'ün Getirdikleri


MP3ÜN GETİRDİKLERİ

Eğer müzik CD'leri ile haşır neşirseniz, bir CD'nin yaklaşık bir saatlik müzik kapasitesine sahip olduğunu da biliyorsunuzdur. Tam rakam ise 74 dakikadır. Bu kapasite, CD'nin yapısına da bağlı olarak ufak tefek değişiklikler gösterebilir.

Yakın zamana kadar müzik CD'leri hazırlamak için kullanılan dijital ses kayıt formatının ciddi bir sorunu vardı; çok fazla alana ihtiyaç duyuyorlardı. Doğal olarak fiziksel sınırlamaları olan CD'lere bu nedenle daha az parça kaydetmek mümkün olabiliyordu.

Özelle yüksek ses kalitesi, ancak yüksek miktarda depolama alanı kullanarak sunula-biliyordu. Bu durum, MP3 formatının müzik dünyasına girmesiyle değişti. MP3 formatı, müziğin kapladığı alanın ve verilerin transferi için gerekli olan zamanın azalması anlamına geliyor. MP3formatındaki bir şarkının boyutları, bilinen eski WAV ses formatının boyutlarına oranla on kat daha küçük. İşte bu yüzden, artık 10 saatten bile uzun müzik içerebilen CD'ler birer bilimkurgu öğesi olmaktan çıktılar.
MP3'ÜN KALİTESİ

MP3 dosyaları ile alandan ve transfer süresinden kazanıldığına göre, kesinlikle ses kalitesinde azalma olmalı diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu doğru değil. Unutmamak gerekir ki, normal bir müzik CD'sini dinlerken insan kulağı tüm sesleri ayıramaz. Örneğin bir orkestranın performansında, aynı anda çalınan bir tumba ile bir çanın sesi normal insan kulağı için ortak bir sestir. Bu ikisini ancak çok İyi eğitilmiş müzik uzmanları birbirinden ayrı olarak duyup algılayabilir. Müzik dosyalarının MP3 formatı içine sıkıştırılmasıyla, sadece kulağımızın zaten ayırt edemediği sesler elenmiş olur. Ama normal bir insan kulağı için kalite kaybı söz konusu değildir.
MP3 Dinlemek


MP3 DİNLEMEK

CD-ROM'ların PC'ler için bu derece yaygınlaşması, şarkıların MP3 formatına çevrilmesi konusunda İtici bir güç olmuştur. Bu durumda MP3 dinlemeye yarayan farklı yazılımların büyük bir hızla yayılmalarına da şaşmamak gerekir. Bugün en tanınmış MP3 dinleme yazılımları Windows işletim sisteminin standart bileşenlerinden birisi olan Windows Media Player, Real Player ve WinAmp'tır. Bunların hepsi MP3 dosyalarını dinlemek için kullanabileceğiniz yazılımlardır. Farklı dinleme seçeneklerinin tercih edilebileceği bir grafik arayüz şeklinde ekrana yansırlar. Görünüşte birer stereo teybe benzeyebilirler.

Ancak MP3 dinlemek için sadece böyle bir yazılıma sahip olmanız yetmiyor. Doğal olarak bilgisayarın kaliteli bir hoparlör seti ve bir de ses kartı ile desteklenmesi gerekli.
İnternet ve MP3 Dosyaları


İNTERNET VE MP3 DOSYALARI

MP3 dosyalarının sunduğu sınırsız olanaklardan birisi de, kuşkusuz internet ortamından kolaylıkla indirilebiliyor olmaları. Ancak bu konuda birtakım yasal düzenlemeleri de göz önünde bulundurmak son derece önemli.

MP3 formalının, diğer dijital ses formatlarına göre çok daha az bir alana gereksinim duyduğunu zaten öğrendiniz. Bu durum, MP3 dosyalarının internetten de kolayca temin edilip bilgisayara yüklenmesini mümkün hale getiriyor. Hatta istediğiniz bir MP3'ü e-postanıza eklemek ve arkadaşlarınıza göndermek gibi bir şansa da sahipsiniz.

Kısa zamanda milyonlarca insanın internet üzerinden müzik dağıtma modasına ayak uydurmaları, müzik şirketlerinin de bu duruma hazırlıksız yakalanmalarına yol açtı. Özellikle interneti kullanarak sıkıştırılmış müzik dosyalarına ulaşmak için yaratılan özel yazılımların yayılması, mahkemelere kadar taşınan tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Örneğin Napster adlı paylaşım programı, kamuoyunu uzunca bir süre meşgul etti. Zeki bir genç tarafından yaratılan yazılım, kullanıcıların kendi bilgisayarlarındaki MP3 dosyalarını programa bağlı tüm diğer kullanıcılarla paylaşma olanağı sağlıyordu. Eğer her gün internete kaç milyon bilgisayarın bağlandığını düşünecek olursak, olayın boyutları hakkında ciddi bir fikir de yürütebiliriz. Sonuçta Napster'ın kullanımı sınırlandırıldı. Ama bu sınırlama, müzik şirketleri için hiçbir zaman büyük bir zafere dönüşemedi. Çünkü Napster'ın bıraktığı yerden birçok yeni program devam elti ve bugün de yoğun olarak kullanılıyorlar.

Programlar dışında MP3 dosyalarını bulmak için kullanıcıya yardımcı olan web siteleri olduğunu da belirtmekte yarar var.
Bilgisayarlarla Sınırlı Kalmayın


BİLGİSAYARLA SINIRLI KALMAYIN

CD çalarlar için olduğu gibi, MP3 çalarlar için de farklı dönemlerden geçilmiştir. Bugün, hoparlörleri ve bir ses kartı olan herhangi bir PC'de MP3 dinleyebilirsiniz. Ancak MP3 dosyaları için mutlaka bilgisayar sahibi olmanız da gerekmez. Yeni nesil müzik setleri ve CD okuyucu cihazların büyük çoğunluğu, normal müzik CD'leri ile birlikte içerisinde yüzden fazla MP3 dosyası bulunan MP3 CD'lerini de çalabiliyorlar.

Hepsi bu kadar da değil... Yaklaşık dört yıl önce karşımıza çıkan taşınabilir MP3 çalarlar. belleklerinin sunduğu kapasite kadar MP3'ü her gittiğiniz yerde yanınızda taşımanıza olanak tanıyorlar. Bu tip cihazları standart bir walkman'e benzetebiliriz. Aralarındaki tek fark, walkman'lerin kasetleri, taşınabilir MP3 çalarların ise MP3 dosyalarını çalıyor olmaları.

Piyasada MP3 çalma özelliğine sahip çok sayıda müzik seti ve taşınabilir MP3 çalar bulmanız mümkün. Bu cihazların bazıları çok pahalı olabilirken, bazıları ise düşük bütçeli kullanıcıların bile rahatlıkla üstesinden gelebilecekleri fiyatlarla satışa sunuluyorlar. Tabii çoğu zaman aralarındaki büyük kalite farkı da hemen dikkati çekiyor.
… TERİMLER …

WAV: Sıkıştırılmamış müzik dosyalarının en çok kullanılan dijital formatıdır. Her parça, sabit disk üzerinde 30 ya da 40 MB alan kaplayabilir. Bu büyüklük, parçanın süresi ile doğrudan ilgilidir.

MP3 (MPEG AUDIO LAYER3): Dijital ses dosyası olan WAV'ın yüzde 90'nını içeren ve geriye kalan yüzde 10'unu kapsamayan ses formatının ismi. Ancak boyutları açısından WAV'ın sadece onda birine eşit. Ses kalitesi, normal bir kullanıcı için WAV'dan farklı değil.

MP3 OKUYUCU YAZILIM: MP3 formatındaki müzik dosyalarını dinlemeye yarayan yazılımların genel ismi.    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #5
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Kolay MP3

Özel bir uzmanlık gerektirmeyen bu muhteşem teknolojiden herkes kolayca faydalanabilir.

MP3'ün dünyadaki en yaygın ve popüler ses formatı olduğunu biliyorsunuz. Bu format, uygun boyutlu dosyalarda yüksek kaliteli sesler sunabiliyor. Siz de kendi MP3'lerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Geçen konularda MP3 formatına dair genel bir tanıtıma yer vermiştik, bu konuda ise, MP3 dosyası oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bulacaksınız.

Öncelikle bu işi gerçekleştirecek bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Bu yazılımları internet üzerinde yapacağınız küçük bir arama sonucunda elde edebilirsiniz. Üstelik bulacağınız yazılımların büyük kısmı ya deneme süresine sahip shareware ya da tamamen ücretsiz freeware olacaklardır.

Başlamadan önce önemli bir hatırlatma... MP3 dosyası oluşturma sırasında bilgisayarınızın işlemci hızı ve bellek kapasitesi, bekleme sürenizi doğrudan etkileyecektir. Bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa, MP3 dosyası da o kadar hızlı yaratılır.
İlk Adım

İLK ADIM

Dönüşüm herhangi bir birimden gerçekleştirilebilir (CD, kaset vb). Ancak en kolay MP3 dönüşümü CD'ler aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu durumda bilgisayarınızda bir CD-ROM sürücüsü bulunmalı.

MP3 oluştururken kullanacağınız programlar genellikle "ripper" adını alırlar. Bu programların bir listesini bulmak için internetteki arama motorlarından yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek detay, seçeceğiniz programın .wav uzantılı ses dosyalarını MP3'e dönüştürebilecek kapasitede olmasıdır. Ayrıca ses seviyesinin ayarlanabilmesi ve hız gibi faktörler de seçiminizi yaparken belirleyici rol oynayabilirler.

MP3 dönüşümü sırasında mono-stereo ayrımı kaliteyi doğrudan etkiler. Doğal olarak müzik için stereo'yu seçmelisiniz. Mono seçeneğini konuşmalarda veya dosyanın boyutlarını minimum seviyede tutmanızın gerektiği durumlarda kullanırsınız.

Frekans seçimi de kalite açısından son derece önemlidir. Frekans İçin 22 KHz tavsiye edilebilir, ama 44 KHz ile daha İyi sonuçlara ulaşabileceğinizi de unutmamalısınız. Bu parametrelerin düzenlenmesi için her yazılımın bir diyalog penceresi bulunur.SONUÇLAR

Ses formatları konusu aslında oldukça karmaşıktır. Buraya kadar kısa ve öz bir şekilde MP3 hakkında bilgi vermeyi amaçladık. En azından MP3 dünyasına artık ulaşılmaz gözüyle bakmıyorsunuzdur. MP3 oluşturmak için küçük ve basit yazılımların yeterli olması, milyonlarca bilgisayar kullanıcısının bu ses formatını kullanmasına yol açıyor. Sabit diskinizde sayısız MP3 dosyası saklamanız mümkün. Ayrıca kendinize ait MP3 CD'leri oluşturabilir ve istediğiniz zamanlarda bunları CD sürücüye yerleştirerek dinleyebilirsiniz.

Son zamanlarda evlerimizde kullandığımız standart müzik sesleri de MP3 CD'lerini okuma özelliği sunabiliyorlar. Yani MP3 artık sadece bilgisayara bağımlı bir ses formatı değil. MP3 CD'lerini müzik setinize ya da CD çalarınıza yerleştirerek yüzden fazla şarkıyı dinleme şansına sahipsiniz
Hepsi Bir Arada

HEPSİ BİR ARADA

Kısa bir zaman öncesine katlar "ripping" ve CD yazma işlemleri farklı programlar tarafından gerçekleştiriliyorlardı. Günümüzde ise Easy CD Creator ve Nero Burning ROM gibi programlar, müzik CD'lerindeki parçaları MP3'e dönüştürme ve bu MP3'leri CD'ye kaydetme işlemlerini tek başlarına yapabiliyorlar. Ayrıca bu tip programlarla MP3 formatındaki dosyaları kullanarak standart bir müzik CD'si (Audio CD) yaratma şansına da sahipsiniz. Bu programlar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için, her zaman olduğu gibi yine internete başvurabilirsiniz. Hem üreticilerin web sitelerinde, hem de arama motorlarını kullanarak bulacağınız diğer sitelerde MP3 oluşturma işlemi eksiksiz olarak anlatılmaktadır.DİKKAT: BAŞKALARI İÇİN ASLA

Telif hakkı yasasına göre, telif haklarıyla koruma altına alınmış olan müzik eserlerin MP3 formatına çevirdikten sonra başkalarıyla paylaşmak suçtur.BİLGİ: SIKIŞTIRILMIŞ SES

MP3, "MPEG Audio Layer3"ün kısa adıdır. Bu terim en basit şekliyle başarılı bir sıkıştırma sistemi olarak açıklanabilir ve video dünyasında da kullanılır. Sıkıştırma seviyesi isteğe göre uyarlanabilir. Dosyayı ne kadar çok sıkıştırırdanız boyutu da aynı oranda azalır. Ancak ses kalitesi de düşer. 40 MB'lık bir .wav dosyasını 4 MB boyutuna kadar sıkıştırırsanız, ses kalitesinde fark edilebilir bir düşüş yaşanmaz. Ancak aynı dosyayı 1 MB'a düşürürseniz, kalite de bundan etkilenecektir.BİLGİ: YAVAŞ VE HIZLI

Eski nesil yavaş bilgisayarlarda MP3 dosyası oluşturmak uzun zaman alabilir. Pentium 120 MHz tabanlı bir PC, 3 dakikalık bir şarkıyı (35 MB civarı) MP3 dosyasına dönüştürmek için dakikalara ihtiyaç duyar. Pentium 4 ya da AMD tabanlı sistemlerde ise bu süre saniyelerle belirtilir. Kısacası bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa, MP3 oluşturma işlemi de o kadar kısa sürede tamamlanır.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #6
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Surround Ses

Sinemalardaki 3 boyutlu ses keyfini her zaman yaşamaya ne dersiniz? Üstelik sinemaya gitmeden...

Günümüzde pek çok televizyon, müzik seli ve diğer ses cihazlarının kullanım kılavuzlarında surround ses efekti ve dijital ses kavramında bahsedilmektedir. Hemen hemen tüm sinemalar da "Dolby Surround" ses sistemini kullanmaktadırlar. "Ev sineması" veya "ev tiyatrosu" kavramları ise, bu sistemin evlerimize girdiğini müjdeliyorlar. Artık günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkan bu terimleri daha yakından tanımamızın vakti geldi.SURROUND NEDİR?

Bunu en basit şekliyle şu şekilde açıklayabiliriz. Tıpkı stereo ses sisteminde olduğu gibi surround ses sisteminde de, cihazlar sesleri genişletip çevreye yayar. Surround ses kavramı, ses efektini tarif eden bir terimdir ve sesin kullanıcıyı çevrelemesi anlamına gelir. Yani bir kullanıcı, surround ses ile kendini olayın içerisindeymiş gibi hissederDİJİTAL SES KAVRAMI

Dijital ses, dijital bir ses işlemcisi sayesinde yaratılır. Bu işlemci, sinyallere müdahale ederek sesin içerisindeki rahatsız edici unsurları ortadan kaldırır. Üretilen sesin kalitesi o kadar yüksektir ki kendinizi evde değil de bir sinemada ya da bir konserdeymiş gibi hayal edebilirsiniz. Başka bir deyişle dijital ses işlemcileri, bir konser salonu ya da akustiği çok İyi olan alanlardaki ses kalitesine yakın kalitede sesler üretebilirler.

Bu şekilde üretilen müziğin eski nesil stereo cihazlarda üretilen müzikle hemen hemen hiç bir benzerliği yoktur. Ama eğer eski bilgisayarınızı bir amplifikatöre ya da dijital ses donanımlı bir düzeneğe bağlarsanız sonuç büyük oranda istediğiniz düzeye gelecektir. Hatta bilgisayar oyunlarını oynarken kendinizi oyunun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.
Hoparlör Setleri

HOPARLÖR SETLERİ

Gelişmiş müzik setleri, amplifikatörler ve video cihazları 7 ayrı ses kanalı ve 7 ayrı amplifikatörle çalışırlar. Daha basit bir anlatımla gerçek dijital sese ve surround efektine ulaşmak için 7 adet hoparlöre sahip olan bir hoparlör seti kullanılır. Bu hoparlörlerin ikisi kullanıcının önüne (sağa ve sola), ikisi ise arkasına yerleştirilir. Merkez hoparlör kullanıcının tam karşısında olmalıdır. Böylece kullanıcı çevresini saran hoparlörlerin de yardımıyla kendisini filmin ya da oyunun ortasındaymış gibi hisseder. Sadece 4 hoparlöre sahip olan setler de, surround ses keyfini yaşamanız için uygun birer alternatiftir.

Subwoofer adı verilen ve diğer hoparlörden nispeten daha büyük boyutlara sahip olan hoparlörün görevi ise kalın yani bas sesleri kullanıcılara aktarmaktır. Bir subwoofer ne kadar kaliteli olursa, hoparlör selinden alacağınız performans da aynı oranda yükselecektir.

Tüm bunlara eklenen özel bir Dolby sistemi; arka plandaki rahatsız edici sesleri azaltmak, hatta olabildiğince ortadan kaldırmak ve böylece dinleyicinin etrafını saran sesi maksimum kaliteye ulaştırmak için kullanılır. Başlangıçta müzik kasetlerinde sesi bozan cızırtıları temizlemek için tercih edilen bu sistem, artık günümüzde "ev tiyatrosu" için mükemmel ses kalitesi ile aynı anlama gelmeye başlamıştır. Diğer bir deyişle multimedya ve ses dünyası için hayati bir buluştur.HOME THEATER

Sinemalarda gördüğümüz ve bizleri etkileyen ses sistemlerinin küçük bir kopyasını evinizde kurabilirsiniz. İşte bu sisteme "ev tiyatrosu" ya da "ev sineması" adı verilir. Örneğin; ekrandan bir otomobilin geçtiği sahnede, dijital ses işlemcisi sesi 7 hoparlörden birden geçecek şekilde yayar. Böylece otomobil odanın içindeymiş ve sanki yanınızdan geçiyormuş hissi yaratılır.İPUCU: SİNEMA TUTKUSU BİLGİSAYARDA

Bilgisayar en vazgeçilmez dostunuz olabilir. Bu dostluğu sağlamlaştırmak için bir DVD sürücüsü edinmeniz yeterlidir. Hele bir de TV kartına sahipseniz, televizyon yayınlarını monitörünüzden izleyebilir, istediğiniz yayını sabit diske kopyalayabilirsiniz.BİLGİ: ÖZEL EFEKTLER İÇİN

İhtiyacınız olanlar nelerdir? Surround (çevresel) efektli sesi aktarabilecek bir ses kartı (örneğin Sound Blaster Live!) ve akustik özellikli hoparlörler başlangıç için yeterli. Müzik dinlemek ve film izlemenin yanı sıra bilgisayar oyunları da bu sayede daha keyifli bir hale gelecektir.
Bilgi: DVD'siz Olmaz

BİLGİ: DVD'SİZ OLMAZ

Bir DVD sürücünüzün olması, filmlerde ses ve görüntü kalitesinin maksimum seviyede yaşanabilmesi için hayati önem taşır.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #7
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Force Feedback

Oyun oynamak hiç bu kadar zevkli olmamıştı...

Oyun oynamak hiç bu kadar zevkli olmamıştı... Yeni teknolojiler, daha önce tatmadığınız heyecanları tatmanızı sağlayacak.

Force feedback terimini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Bilgisayar oyunlarına inanılmaz bir gerçekçilik katan bu teknolojinin amacı, ekranda gördüğünüz her türlü hareketi sizlere yansıtmaktır. Bu sayede gerçekten bir uçağı kullandığınızı ya da gerçekten bir arabayı sürdüğünüzü hissedebilirsiniz. Çünkü force feedback özelliğine sahip bir oyun kontrol cihazı, uçağın ya da arabanın içindeyken hissedeceğiniz her türlü darbe ve titreşimi oturduğunuz yerde size sunacaktır.
Force Feedback

Sanal ve Gerçek Arasında

SANAL VE GERÇEK ARASINDA

En ileri askeri teknolojileri evinizin konforunda, hem de hiçbir zahmete katlanmadan denemek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse, mutlaka force feedback Özelliğine sahip bir oyun kontrol cihazı satın almalısınız.

Bundan birkaç yıl önce, oyun geliştiricileri oyunların önemli bir eksikliğini fark ettiler. Bu eksiklik, oyunların çevresel ortamlarla yeterince iç içe geçemiyor olmasıydı; yani gerçeklikleri son derece azdı. Örneğin uçak kullanan bir pilot hava boşluğuna düşebilir. Ancak bilgisayarın bunu gerçek anlamda oyuncuya yansıtması mümkün değildi. İşte, oyun oynama anlayışını değiştiren force feedback teknolojisinin doğuşu da bu ve buna benzer nedenlere dayanıyor.
El Yakmıyor

EL YAKMIYOR

Başlangıçta bu tecrübeleri yaşatabilen force feedback teknolojisinin ev PC'lerine uyarlanması mümkün olamadı. Çünkü maliyetler oldukça yüksekti. Ancak çalışmalar ilerledikçe fiyatlar da kabul edilebilir hale geldi ve bu teknoloji evlerimize kadar girmeyi başardı. Artık joystick'ler (oyun çubukları) ve hatta fareler bile force feedback teknolojisini destekleyebiliyor. Üstelik yeni modeller piyasaya sürüldükçe, eskilerin fiyatları da hızla düşüyor.

Bugün force feedback teknolojisini destekleyen oyun kontrol cihazları konusunda iki büyük şirketin ağırlığı hemen hissediliyor. Bunlar Microsoft ve Logitech. Her iki şirket de, kaliteli ve ergonomik ürünleri ile oyunculara gerçekçilik hissini vermeyi başarıyorlar.GERÇEK DENEYİMLER

Force feedback'le ilgili tek sorun şudur, bir kez bu deneyimi yaşadıktan sonra diğer oyun kontrol cihazları size çok sıkıcı gelecek. Peki bu cihazların size sağladığı farklı eğlence anlayışı nereden kaynaklanıyor? Bir araba yansı oyunu oynadığınızı düşünün... Çok büyük hızlara ulaştığınızda, zemindeki tümsekleri elinizde tuttuğunuz direksiyon sayesinde rahatlıkla hissedebilirsiniz. Önceleri arabayla bir duvara ya da başka bir arabaya çarptığınızda, bu durum sadece ses efektleriyle canlandırılmaya çalışılırdı. Ama artık bu çarpışmanın şiddetini de force feedback direksiyon yardımıyla hissedebiliyoruz. Aynı şekilde uçuş simülatörleri ile rüzgarı hissetmek, uçuşa bağlı zorlukları yakından öğrenmek ve inişin tüm heyecanını yaşamak da mümkün.
Dikkat: Bağlantı

DİKKAT: BAĞLANTI

Force feedback oyun kontrol cihazları, bilgisayarınıza genellikle diğer aksesuarlarla aynı şekilde bağlanır. Bu tip bir joystick veya direksiyonu ses kartının arkasındaki oyun girişine veya boş bir USB girişine bağlayabilirsiniz.
Bilgi: İnanmak İçin Denemek Gerekir

BİLGİ: İNANMAK İÇİN DENEMEK GEREKİR

İşte force feedback teknolojisine uygun olan bazı oyunların listesi:

FIFA 2004: Bu muhteşem futbol oyunu, force feedback özeliğine sahip bir joystick veya gamepad ile oynanabilir.

COLIN MACRAE RALLY: Direksiyon başındayken yüzeyden kaynaklanan titreşimleri hissedebilirsiniz.

TONY HAVVK'S PRO SKATER 3: Harika bir kaykay simülasyon oyunu. Force feedback destekli joystick ve gamepad'lerle rahatça oynanabilir.

GRAND PRIX: Michael Schumacher ile aynı tecrübeleri yaşamak istiyorsanız, kaliteli ve force feedback özelliği sunan bir direksiyona sahip olmanız gerek.

COMBAT FIGHT SIMULATOR: Savaş uçağı sirkülasyonlarından hoşlanıyorsanız, force feedback destekli bir joystick ile hava akımlarını gerçekçi bir şekilde hissedebilirsiniz.... TERİMLER ...

GAMEPAD Bir çeşit oyun kontrol cihazıdır. Kişisel bilgisayarlarda ve PlayStation'larda oynanan oyunlarda kullanılabilir. İki elle tutuş İçin İdeal olan ergonomik bir yapısı vardır. JOYPAD Özel tuşlara sahip olan bir joystick'tir ve kullanımı tipik gamepad kullanımına yakındır.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #8
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Bilgisayar ve müzik setinin rekabeti.

Yeni nesil PC'Ier hem eğitim, hem de eğlence alanlarında tüm ailenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra, neredeyse müzik setlerinin bile yerlerini almak üzeredirler.

Pek çoğumuz müziği en yüksek kalitede dinlemek için bir müzik setinin hayalini kurarız. Peki ama bütün paranızı gelişmiş bir bilgisayar satın almak için harca-yacaksanız, kaliteli müziğe nasıl ulaşacaksınız?

Intel veya AMD'nin güncel işlemcilerine sahip tüm yeni model bilgisayarlarda, müzik dinlemek için ihtiyacınız olan hemen her türlü donanıma yer verilir. Ses kartı ve hoparlörler de buna dahildir. Ayrıca çok ciddi bir masraf yapmadan eski bilgisayarınızın ses özelliklerini geliştirmeniz bile mümkündür. Örneğin eski bilgisayarınıza yeni çıkan ses kartlarından birini takabilirsiniz. Creative Labs, Guillemot ve benzer ses kartları ile bilgisayarınızın ses performansını kolayca artırmanız mümkün. Belki kaliteli bir radyo kartını ve surround ses sunan üstün bir hoparlör setini de listenize ekleyebilirsiniz.

Ulaşabileceğiniz en üst nokta ise ev sinema sistemi olarak tanımlanan "Home Theatre"dır. Bu tip bir sistem ile TV ya da film izlerken, kendinizi sinema salonundaymış gibi hissedebilirsiniz. Tabii bir de DVD sürücüye ihtiyacınız olacak. Bu bölümde, bir bilgisayarı müzik setine çevirmenin en pratik yöntemlerini öğreneceksiniz.
CD/DVD Sürücüler

CD/DVD SÜRÜCÜLER

CD/DVD sürücüler, bir multimedya bilgisayarının başlıca aksesuarlarıdır. CD/DVD sürücü sayesinde, sadece 1x hız gerektiren müzik CD'lerini dinleyebilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan CD/DVD sürücülerin 52x hızını desteklediklerini düşünürseniz, bu konuda sorun yaşamayacağınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Eskiden müzik CD'lerini dinlemek için CD/DVD sürücülerin ön panelindeki tuşları kullanmanız gerekliydi. Ancak artık, CD dinlemek için özel yazılımlar kullanılıyor. Şarkıyı ileri ya da başa sarmak, dilediğinizde durdurup tekrar başlatmak, bu tip yazılımların da yardımıyla son derece kolaylaştırılmıştır.

CD/DVD sürücülerin ön panelinde, kulaklık için bir giriş ve ayrıca ses kontrolü için ek bir düğme yer alır. Ama yeni nesil ses kartları, artık bu özellikleri de kendi bünyelerinde toplamışlardır ve böylece CD/DVD sürücünün ön panelindeki düğmeler gereksiz hale gelmiştir.

Tüm bunları özetlememiz gerekirse; CD /DVD sürücüye sahip olan bir bilgisayar, gelişmiş bir müzik setinden hiç de farklı değildir.

Yeni nesil Windows sürümleri, Windows Media Player, CD çalar ve MP3 çalar gibi yazılımları içermektedir. Bu yazılımlar, evinizdeki müzik CD'lerini bilgisayarda dinlemenize olanak verir. Bir müzik CD'sini bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yerleştirdiğinizde, yazılım onu otomatik olarak tanıyacak ve çalıştıracaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, bazı programlar şarkıları bilgisayarınıza kaydetmenize bile olanak tanırlar. Bu konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi, İngilizce içerikli "www.download.com" adresinden; "MP3 & Audio Player" başlığı altında bulabilirsiniz.CD/DVD SÜRÜCÜLER

CD/DVD sürücüler, bir multimedya bilgisayarının başlıca aksesuarlarıdır. CD/DVD sürücü sayesinde, sadece 1x hız gerektiren müzik CD'lerini dinleyebilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan CD/DVD sürücülerin 52x hızını desteklediklerini düşünürseniz, bu konuda sorun yaşamayacağınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Eskiden müzik CD'lerini dinlemek için CD/DVD sürücülerin ön panelindeki tuşları kullanmanız gerekliydi. Ancak artık, CD dinlemek için özel yazılımlar kullanılıyor. Şarkıyı ileri ya da başa sarmak, dilediğinizde durdurup tekrar başlatmak, bu tip yazılımların da yardımıyla son derece kolaylaştırılmıştır.

CD/DVD sürücülerin ön panelinde, kulaklık için bir giriş ve ayrıca ses kontrolü için ek bir düğme yer alır. Ama yeni nesil ses kartları, artık bu özellikleri de kendi bünyelerinde toplamışlardır ve böylece CD/DVD sürücünün ön panelindeki düğmeler gereksiz hale gelmiştir.

Tüm bunları özetlememiz gerekirse; CD /DVD sürücüye sahip olan bir bilgisayar, gelişmiş bir müzik setinden hiç de farklı değildir.

Yeni nesil Windows sürümleri, Windows Media Player, CD çalar ve MP3 çalar gibi yazılımları içermektedir. Bu yazılımlar, evinizdeki müzik CD'lerini bilgisayarda dinlemenize olanak verir. Bir müzik CD'sini bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yerleştirdiğinizde, yazılım onu otomatik olarak tanıyacak ve çalıştıracaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, bazı programlar şarkıları bilgisayarınıza kaydetmenize bile olanak tanırlar. Bu konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi, İngilizce içerikli "www.download.com" adresinden; "MP3 & Audio Player" başlığı altında bulabilirsiniz.CD/DVD SÜRÜCÜLER

CD/DVD sürücüler, bir multimedya bilgisayarının başlıca aksesuarlarıdır. CD/DVD sürücü sayesinde, sadece 1x hız gerektiren müzik CD'lerini dinleyebilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan CD/DVD sürücülerin 52x hızını desteklediklerini düşünürseniz, bu konuda sorun yaşamayacağınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Eskiden müzik CD'lerini dinlemek için CD/DVD sürücülerin ön panelindeki tuşları kullanmanız gerekliydi. Ancak artık, CD dinlemek için özel yazılımlar kullanılıyor. Şarkıyı ileri ya da başa sarmak, dilediğinizde durdurup tekrar başlatmak, bu tip yazılımların da yardımıyla son derece kolaylaştırılmıştır.

CD/DVD sürücülerin ön panelinde, kulaklık için bir giriş ve ayrıca ses kontrolü için ek bir düğme yer alır. Ama yeni nesil ses kartları, artık bu özellikleri de kendi bünyelerinde toplamışlardır ve böylece CD/DVD sürücünün ön panelindeki düğmeler gereksiz hale gelmiştir.

Tüm bunları özetlememiz gerekirse; CD /DVD sürücüye sahip olan bir bilgisayar, gelişmiş bir müzik setinden hiç de farklı değildir.

Yeni nesil Windows sürümleri, Windows Media Player, CD çalar ve MP3 çalar gibi yazılımları içermektedir. Bu yazılımlar, evinizdeki müzik CD'lerini bilgisayarda dinlemenize olanak verir. Bir müzik CD'sini bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yerleştirdiğinizde, yazılım onu otomatik olarak tanıyacak ve çalıştıracaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, bazı programlar şarkıları bilgisayarınıza kaydetmenize bile olanak tanırlar. Bu konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi, İngilizce içerikli "www.download.com" adresinden; "MP3 & Audio Player" başlığı altında bulabilirsiniz.CD/DVD SÜRÜCÜLER

CD/DVD sürücüler, bir multimedya bilgisayarının başlıca aksesuarlarıdır. CD/DVD sürücü sayesinde, sadece 1x hız gerektiren müzik CD'lerini dinleyebilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan CD/DVD sürücülerin 52x hızını desteklediklerini düşünürseniz, bu konuda sorun yaşamayacağınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Eskiden müzik CD'lerini dinlemek için CD/DVD sürücülerin ön panelindeki tuşları kullanmanız gerekliydi. Ancak artık, CD dinlemek için özel yazılımlar kullanılıyor. Şarkıyı ileri ya da başa sarmak, dilediğinizde durdurup tekrar başlatmak, bu tip yazılımların da yardımıyla son derece kolaylaştırılmıştır.

CD/DVD sürücülerin ön panelinde, kulaklık için bir giriş ve ayrıca ses kontrolü için ek bir düğme yer alır. Ama yeni nesil ses kartları, artık bu özellikleri de kendi bünyelerinde toplamışlardır ve böylece CD/DVD sürücünün ön panelindeki düğmeler gereksiz hale gelmiştir.

Tüm bunları özetlememiz gerekirse; CD /DVD sürücüye sahip olan bir bilgisayar, gelişmiş bir müzik setinden hiç de farklı değildir.

Yeni nesil Windows sürümleri, Windows Media Player, CD çalar ve MP3 çalar gibi yazılımları içermektedir. Bu yazılımlar, evinizdeki müzik CD'lerini bilgisayarda dinlemenize olanak verir. Bir müzik CD'sini bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yerleştirdiğinizde, yazılım onu otomatik olarak tanıyacak ve çalıştıracaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, bazı programlar şarkıları bilgisayarınıza kaydetmenize bile olanak tanırlar. Bu konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi, İngilizce içerikli "www.download.com" adresinden; "MP3 & Audio Player" başlığı altında bulabilirsiniz.
Radyo ve Televizyon

RADYO VE TELEVİZYON

Pek çok kullanıcı, bilgisayarından radyo dinleyebileceğini bilmez. Belki internet üzerinden radyo yayınlarına ulaşabiliyorsunuz... Ancak burada bahsettiğimiz normal radyo yayınlarıdır. Başka bir deyişle bilgisayarlar, standart bir radyonun yapabildiği hemen her şeyi yapabilirler. Üstelik bunun için karmaşık işlemlerle boğuşmak zorunda da değilsiniz.

Bilgisayardan radyo dinlemek için, öncelikle FM frekansındaki yayınları almanızı sağlayacak bir radyo kartına sahip olmanız gerekli. Bu tip kartlarda otomatik frekans uyumu ve kanalları hafızaya alabilme gibi bir çok önemli özellikle karşılaşacaksınız. Hatta bazı kartlarda, RDS (Radio Data System) adı verilen özel bir sistemle iletilen kanal adı ve program tipi bilgilerini bile görmeniz mümkündür.

Bu tarz kartların bir kısmı, FM yayınlarının yanı sıra televizyon yayınlarının da izlenmesine olanak sağlarlar. Hatta oldukça pahalı olan yeni modeller, dijital uydu yayınlarını bile gösterebilir. Aver, Pinnacle Systems, Ha-uppage, Guillemot, Typhoon ve Terratec, önemli TV/Radyo kartı üreticilerinden sadece birkaçıdır.

Üçüncü bir seçenek ise, hem ekran kartı hem de TV kartı olarak görev yapabilen özel kombo kartlardır. Matrox veya ATI imzasını taşıyan bazı ürünler, bu iki fonksiyonu bir araya getirmeleri ile haklı bir ün kazanmışlardır.

Son olarak bilmeniz gereken, TV ve radyo kartları ile yayınları sabit diske kopyalayabileceğiniz. Yani böyle bir karta sahipseniz, standart bir videoda olduğu gibi, istediğiniz bir filmi ya da diziyi sabit diskinize aktarabilir ve dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Ancak bunun için, sabit diskinizde yeterli boş alana sahip olmanız gerektiğini de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.
İpucu: Ses Kalitesi

İPUCU: SES KALİTESİ

Gelişmiş ses sistemleri, kaliteli müzik dinlemek isteyenler için son derece büyük bir öneme sahiptir. Eğer kalitesiz bir ses sistemi kullanıyorsanız, dinlediğiniz müzikten zevk almanız da oldukça zordur. Böyle bir durumda kulaklık kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Kulaklıklar, çoğu zaman kalitesiz hoparlöre göre daha iyi bir ses kalitesi sunarlar.

BİLGİ: HOPARLÖR SETLERİ

Bilgisayarınızı müzik seti gibi kullanmak istiyorsanız, en iyi ses kartlarının bile çok zayıf amplifikatörlere (2x2 KW) sahip olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden, aktif hoparlör olarak adlandırılan ve 5-50 KW'lık İç amplifikatörlere sahip olan hoparlör setlerine ihtiyacınız var. Eğer çok güçlü bir bilgisayara ve ses kartına sahipseniz, küçük ve ucuz hoparlörlerle bile kaliteli müzik keyfini yaşamanız mümkündür. Ancak bu tip sistemler, üç boyutlu ses özelliklerini yansıtmayı başaramazlar.

Küçük bir harcama ile, ikiden fazla hoparlörden oluşan özel setlerden birisine sahip olabilirsiniz. Bu tip hoparlör setlerinde, öne ve arkaya ikişer adet hoparlör yerleştirilir. Bazı setlerde ise beşinci ve altıncı hoparlöre rastlamanız bile mümkün olabilir. Değişmeyen tek şey, ses düzeneğinin tam ortasına yerleştirilmesi gereken büyük subwoofer'dır. Subwoofer, bas seslerin çok daha kaliteli bir şekilde kullanıcıya yansıtılmasını sağlar.


    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #9
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Bilgisayarın kullanıcılarına sunduğu etkileyici ses özellikleri.

Multimedya dünyasında yaşanan gelişmeler, bilgisayar ve ses kavramlarını da birbirlerine oldukça yakınlaştırmış durumda. PC'niz ile seslere nasıl hakim olabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Bilgisayarınızın size sunduğu ses efektlerini ya da müziği duyabilmek için sıradan bir hoparlör seti ya da kulaklık bile yeterli olacaktır. Ancak bilgisayarlar, sadece sesleri size ulaştırmakla kalmazlar; mikrofon ya da başka bir kaynak yardımıyla kayıt yapmanıza ve bu kayıtları saklamanıza da izin verirler. Üstelik bu işlem, hiç de sanıldığı kadar zor değildir.
Ses Kartları ve Diğerleri

SES KARTLARI VE DİĞERLERİ

Bilgisayarın sesleri kullanıcıya ulaştırabilmesi için gereken temel unsur ses kartıdır. Bu kartların görevi, en basit şekliyle sesleri sizin için oluşturmaktır. Piyasada pek çok farklı ses kartı bulabilirsiniz. Üstelik bunların büyük çoğunluğu uygun fiyatlarla satışa sunulurlar ve ses kaliteleri çoğu zaman ortalamanın üzerindedir. Ses kartı dendiğinde, aklınıza sadece anakart üzerine (kasa içerisine) takılan bir kart gelmemeli. Yeni nesil bilgisayar sistemlerinde kullanılan anakartlar, sahip oldukları entegre ses işlemcisi sayesinde ses kartı olarak da görev yapabiliyorlar. Yani günümüzde ekstra bir harcama yaparak yeni bir ses kartı satın alabileceğiniz gibi; entegre ses işlemcisine sahip bir anakart da tercih edebilirsiniz. Sonuçta her ikisinin işlevi de aynı olacaktır.
Seslerini Dinleyelim

SESLERİ DİNLEYELİM

Bilgisayarınızdan gelen sesleri dinlemek için kulaklık veya bir hoparlör seti kullanabilirsiniz. Fiyatları çok yüksek olmayan hoparlör alternatiflerini, bilgisayar reyonuna sahip bir markette bulmanız mümkündür. Bu tip mağazalarda, kendinize uygun bir mikrofon da bulabilirsiniz. Üst düzey hoparlör setleri ise (ev sineması sistemleri gibi), çoğu zaman ses ve görüntü alanında uzmanlaşmış özel şirketlerden temin edilir.

Bilgisayarınızda müzik dinlemek istiyorsanız, Windows'un size sunduğu küçük ve faydalı programlardan yararlanabilirsiniz. Ses kontrolü, işletim sisteminin özel mikseri ile sağlanır. "Media Player" ile müzik CD'lerini dinlemeniz ve "Ses Kaydedicisi" ile kayıt yapmanız da mümkündür. Ancak dilerseniz çok daha gelişmiş programlara başvurabileceğinizi de hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın. Üstelik bu yazılımların büyük çoğunluğu, internetten ücretsiz olarak da indirilebilirler.
Windows'un Ses Kontrolü

WINDOWS'UN SES KONTROLÜ

Windows işletim sistemleri, ses ayarlarını "Ses Ayarı Denetimi" adı verilen küçük bir mikser programı ile kontrol altında tutarlar. Bu programı çalıştırmak için uygulama çubuğunun sağ kısmında, saatin yanında göreceğiniz hoparlör simgesine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınızda "Ses Ayarı Denetimi" isimli farklı bir pencere göreceksiniz. Bu pencere üzerinde çok sayıda sütuna yer verilmiştir. Her bir sütun, farklı ses ayarlarını yapmak amacıyla kullanılır. En soldaki "Ses Ayarı Denetimi" isimli sütun genel ses seviyesinin kontrolü içindir.
Mikser üzerinde gördüğünüz sütunları azaltmanız ya da bu sütunlara yenilerini eklemeniz mümkündür. "Seçenekler" menusunu açın ve buradan "Özellikleri seçin. Görüntülenebilecek tüm sütunların bir listesini göreceksiniz. CD-ROM sürücüden müzik CD'lerini dinlemek istiyorsanız ses ayarı için

"CD Sesi" sütunundan yardım alabilirsiniz. Dış bir kaynaktan (ses kartınızın "line-in" girişine bağlanmış her hangi bir cihaz) gelen sesler için "Giriş" ve mikrofonun ses seviyesi için "Mikrofon" sütunlarını kullanmalısınız. Biz yine tüm sütunların listelendiği pencereye dönelim... Normalde mikser üzerinde görüntülenmeyen seçenekleri aktif hale getirmek için, yanlarındaki boş kutucukların üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde, mikserdeki bir sütunu kaldırmak için yine yanındaki kutucuğa tıklamalısınız.
Sesleri Kaydedelim

SESLERİ KAYDEDELİM

PC ile ses kaydı yapabilmek için, öncelikle ses kartınıza takabileceğiniz bir mikrofona ihtiyacınız olacak. Eğer mikrofonunuz varsa ve bu mikrofonu ses kartınızın mikrofon girişine bağladıysanız, gerekli ayarları yapmak için de hazırsınız demektir.

"Ses Ayarı Denetimi" penceresini açın. "Seçenekler" menüsünden "Özellikleri tıklayın. Açılan yeni pencerenin üst kısmında "Çalma" ve "Kaydetme" satırlarını göreceksiniz. "Çalma" satırı, yukarıda da bahsettiğimiz ses ayarlarını içerir. Ancak biz ses kaydı için gerekli ayarları yapmak istiyoruz. Bunun için "Kaydetme" satırının yanındaki küçük onay kutusuna tıklayın. Ardından "Tamam" düğmesi ile seçiminizi onaylayın.

Ses kontrol penceresinin yerini yeni bir pencerenin aldığını göreceksiniz. Bu pencerede kayıt yapmak için hangi kaynağı tercih ettiğinizi belirlemeli ve ses seviyesini ayarlamalısınız. Örneğin mikrofon seçeneğini işaretlerseniz, kayıt işleminin mikrofondan yapılacağını belirtmiş olursunuz. Nasıl kayıt yapabileceğinizi ise, gelecek sayımızda öğreneceksiniz.
MIDI nedir?

MIDI

"Musical Instument Digital Intenface" teriminin kısaltmasıdır. Çok eski bir bilgisayarlar bile dinleyebileceğiniz basit bir ses formatını temsil eder. MIDI form atın in en büyük avantajı, dosya boyutlarını çok küçük rakamlarda tutabilme yeteneğidir. Özellikle bazı eski bilgisayar oyunlarında sıklıkla kullanılan MIDI dosyaları, çoğu zaman klasik bir orgdan çıkan sesleri andırırlar.BİLGİ: SES DOSYASI UZANTILARI

Metin ve resim dosyalarında olduğu gibi (.DOC, .BMP, JPG gibi), ses dosyalarında da özel dosya uzantıları kullanılır. En çok karşılaşılan uzantı ".WAV'dır. Birkaç yıl öncesine kadar yoğun olarak kullanılan ".VOC" uzantısı İse günümüzde geçerliliğini büyük oranda yitirmiştir. Midi dosyalarının uzantısı ".MID"veya ".MOD" olabilir. Popüler ses formatı MP3'ün uzantısı İse, tahmin edilebileceği gibi ".MP3"tür.BİLGİ: STEREO SES

Mono ile stereo sesler arasındaki farkı bilmeliyiz. Mortoda sağ ve sol hoparlörlerden gelen sesler birbirlerinin tıpa tıp aynısıdır. Fakat stereoda sol ve sağ hoparlörden farklı sesler gelebilir. Örneğin bir şarkıda gitarlar sol hoparlörde daha yüksek gelirken, vokaller sağ hoparlör üzerinde yoğunlaştırılmış olabilir.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Alt 20-07-2012   #10
 • Özel Üye
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2008
Nereden
Türkiye
Yaş
26
Mesajlar
Konular


  


Hoparlör satın alırken dikkat etmeniz gerekenler.

Bilgisayarınızı hangi amaçla kullanıyor olursanız olun, ses kalitesinin önemi asla değişmez. Kaliteli sese giden yol ise, doğru hoparlör setini seçmekten geçiyor.

Bilgisayarlar tarafından üretilen seslerin kalitesi, günümüzde hatırı sayılır derecede gelişmiştir. Ancak küçük ve eski teknolojiyi temsil eden hoparlörler, gelişmiş bilgisayar ile birlikte kullandığımız ses kartlarının erişebilecekleri ses kalitesine ayak uyduramazlar.

Eğer kaliteli bir hoparlör seti için fazla para harcamak istemiyorsanız, alternatif olarak müzik setinizin hoparlörlerini kullanabilirsiniz. Bunun için, müzik setini ses kartının "line-in" girişine bağlamanız gerekir. Bağlantıyı tamamladığınızda sesin kalitesi de önemli oranda artar. Ama bu yöntemin çok da pratik bir çözüm yaratacağını söyleyemeyiz. Eğer müzik setiniz ve bilgisayarınız birbirlerine yakın yerlerde değilse, araya kablo çekmek ve bu kabloyu ayak altından uzak tutmak son derece zordur. Müzik setini bilgisayarın yanına taşımak belki soruna çare olabilir; ancak bu sefer de diğer aile fertlerinin cihazı kullanmasını engellemiş olursunuz.

Kısacası yüksek ses kalitesine sorunsuz bir biçimde ulaşmanız, ancak kaliteli bir hoparlör seti ya da güçlü bir kulaklık satın almanızla mümkün olabilir. Bu yüzden ses kartınıza eşlik edebilecek ürünlere göz atmaya başlamanızda büyük yarar var.
Kulaklıklar

KULAKLIKLAR

Bilgisayarınızda müzik dinlerken çevrenizdekiler rahatsız oluyorlarsa, bu sorunu kaliteli bir kulaklık kullanarak çözebilirsiniz. Kulaklığı seçerken, ilk olarak kablosunun yeterince uzun olup olmadığına dikkat edin. Ses kartındaki giriş genellikle kasanın arkasında kaldığı için kablonun uzunluğu son derece önemlidir. Ayrıca kulaklığı satın almadan önce ses kartınızın girişine göz atmanızda yarar var. Aksi halde bu girişe uymayan bir kulaklık ile baş başa kalabilirsiniz.
Woofer ve Tweeter

WOOFER VE TWEETER

İnsan kulağının ayırt edebileceği frekanslar, 20 HZ ve 20.000 HZ arasındadır. Farklı frekanslardaki sesler, farklı boyutlara sahip hoparlörler tarafından dış dünyaya aktarılabilir. Düşük frekanslı, yani bas sesler için kullanılan hoparlörlere "woofer"; yüksek frekanslı, yani tiz sesler için kullanılan hoparlörlere ise "tweeter" adı verilir.

"Woofer"lar, "Tweeter"lara oranla çok daha büyük boyutlara sahiptir. Ancak orta seviye bir hoparlör seti, genellikle "Midrange" olarak adlandırılan ve ortalama bir boyuta sahip olan hoparlörlerden oluşur. "Midrange" hoparlörler hem bas, hem de tiz seslerde ortalama bir performans sergileyebilirler. Gelişmiş bir hoparlör seti ise, her üç hoparlör tipinin bir arada kullanılmasını gerektirir. Böylece her frekans, kendine ait bir hoparlörden çıkar ve ses kalitesi de bir hayli yükselir.
Hoparlör Satın Alırken

HOPARLÖR SATIN ALIRKEN

Alacağınız hoparlör setine karar vermeden önce ses kartınızın özelliklerine göz atmanızda yarar var. Eğer eski bir ses kartınız varsa, muhtemelen üzerinde sadece tek bir hoparlör çıkışı bulacaksınız. Bu durumda yeni nesil çok kanallı dijital hoparlörleri kullanmanız da oldukça zor. Eğer surround ses teknolojisini destekleyen dijital hoparlör setleri konusunda ısrarlıysanız, önce yeni bir ses kartı almayı düşünmelisiniz. Aksi halde sadece 2 adet hoparlörden oluşan basit bir stereo set sizin için en uygun alternatif olacaktır. Ama ne tip bir hoparlör seti satın alırsanız alın, bu hoparlör setinin amplifikatöre sahip olmasına dikkat edin.

Bilgisayarı hangi amaçla kullandığınız da, seçim sırasında büyük önem taşır. DVD filmler ya da oyunlarla ilgilenmiyorsanız, 2 yan hoparlör ve 1 subwoofer'dan oluşan basit bir set tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılar. Ancak multimedya uygulamaları sizin için önemliyse, bu durumda surround ses teknolojisini destekleyen çok kanallı ses sistemlerinden vazgeçmeyin.

Bu noktada hoparlör üzerinde göreceğiniz ses çıkış gücü kavramından bahsetmekte de yarar var. Hoparlörlerin ses çıkış güçlerinin belirlenmesinde iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan ilkinde, hoparlörün en uygun şartlar altında ulaşabildiği maksimum çıkış gücü ölçülüyor ve sonuçta PMPO (Peak Momentary Performance Output) değeri ortaya çıkıyor. Bu değer sadece anlık bir ölçümün sonucunu yansıtıyor ve her zaman için geçerli değil.

Ses çıkış gücü konusunda doğru sonuçlara ulaşmak için RMS (Root Means Squared) değerinin kullanılması gerekli. RMS değerinin ortaya çıkması için öncelikle farklı şartlarda birçok ölçüm yapılıyor ve tüm bu ölçümlerin ortalaması alınıyor. Sonuçta belirlenen rakam ise, hoparlör setinin RMS türünden ses çıkış gücünü ortaya koyuyor.

Hoparlör seti üzerinde göreceğiniz PMPO değerlerinin sizi etkilemesine asla izin vermeyin. PMPO ölçümlerinde sadece uygun şartlar söz konusu olduğundan, RMS'e göre çok daha yüksek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak üzerinde "500 Watt PMPO" ibaresi gördüğünüz bir hoparlör seti, çoğu zaman 60 Watt RMS değeri sunan diğer bir setin performansını yakalayamaz. Bu yüzden karşılaştırma yaparken sadece ve sadece RMS değerlerini göz önünde bulundurmanızda yarar var.
Aktif ve Pasif

AKTİF VE PASİF

PC'de müzik dinlemek ve her türlü ses efektini duymak İçin en çok kullanılan araç, kuşkusuz hoparlörlerdir. Aktif ve pasif olmak üzere İki tip hoparlör bulunur. Pasif hoparlörler ampflikatöre sahip değildir. Aktif olanlar İse, farklı ayarları yapmanızı sağlayan bir ampflikatörle birlikte gelirler. Hoparlör üzerindeki amflikatörler, genellikle dahili ya da harici bir güç kaynağından beslenirler. Bu görevi, nadiren de olsa pillerin üstlendiğini görmeniz bile mümkündür.İPUCU: NEREYE KOYMALI

Eğer hoparlörlerinizden yüksek verim almak İstiyorsanız, göz ardı etmemeniz gereken konuların başında onları nereye ve nasıl yerleştireceğiniz gelmelidir. Mümkünse hoparlörler İçin birer ayak edinmeli ve hoparlörlerinizi yükseğe yerleştirmelisiniz. Ayak yerine rafları ya da kitaplıkları kullanmanız da mümkündür, önemli olan, hoparlörlerin yer seviyesinden yukarıda olmalarıdır.
    


___________________________________________

http://n1306.hizliresim.com/1b/p/pfs94.gif


"Bir memlekette faiz ve zina belirgin hale gelirse , ALLAH (cc)'nin belasını başlarına kondurdular"(Hadis-i Şerif)
------------------------------------------------

 Offline  
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.