THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Harddisk İle İlgili Bilinmesi Gereken Notlar

bLoOdLusT1912 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Mesajlar:
5.470
Konular:
4574
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
417
Ticaret:
(0) %
1
696
08-02-2008 16:23
#1
Hard diskler her zaman bilgisayarlarımız için önemli olmakla birlikte birden fazla kullanımda sorun çıkartan parçalardır.
Şimdiki yazıdan sonra sanırım artık fazla hata yapılmayacaktır.

İlk önce aşağıdaki açıklamalar için bazı terimler nedir kısaca açıklayalım.

IDE0 : 1. IDE Hard Disk Slotudur
IDE1: 2 IDE Hard Disk SlotudurSATA0: 1. Sata Hard Disk Slotudur
SATA1: 2. Sata Hard Disk Slotudur
SATA2: 3. Sata Hard Disk Slotudur
SATA3: 4. Sata Hard Disk Slotudur

Master: İlk Seçilecek olandır.
Slave: İkinci olarak seçilecek olandır.
Raid : Birden fazla aynı Hdd nin tek bir Hdd gibi görünerek sistemin daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlamak için kullanılan teknolojidir.
Yani
01HD857 kodlu gibi 2 adet Hdd yi tek bir hard disk gibi çalışması sağlanabilir.
1- 01HD857 = 120 gb
2- 01HD857 = 120 gb
Raid olduğu taktirde sistem bunu 1 adet 01HD857 240 gb hdd olarak görür.
Jumper : Küçük plastik parçadır, içindeki küçük ****ller sayesinde kullanımaln Hard Disk yada sürücünün hangi moda ( Master yada Slave ) çalışacağı hakkında sistemin karar vermesini sağlar.Anakart Üzerindeki Örnek Görünüm

Bildiğimiz düz hard diskler 40 pin olarak geçer. Basitçe bunları ayarlamak için Sistemi boot etmesini istediğimiz aygıtı üzerinde yazan şekli ile jumperı master konumuna takmalıyız. Ve aynı zamanda Hard Disk Kablosunda da master konumunu hard diskimize takmamız gerekiyor. Aşağıdaki resimde gerekli ayrıntılar verilmiştir.
Önemli Not : Özellikle Ultra DMA kablolar düzgün olarak takılmadığında sisteminiz hard diskinizi görmeyebilir.
Bilgi : Optik Okuyucularınızı da bu sisteme göre yapılandırabilirsiniz.40 pin kablolar da durum bu iken sata kablolar için durum daha basittir. Çünkü şu anda kullanılan sistemde her sata aygıt için tek bir data kablosu kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durum yine jumper ayarları ve sata girişlerindeki 0-1-2-3 gibi sıralamadır.


Peki durum bu kadarla bitiyor mu ? Hayır, bu sadece sistemin doğru çalışması için yapılması gereken fiziksel gerekliliklerdi.

Şimdi bir de yazılımsal yani asıl yapmamız gereken bios ayarları mevcuttur.
Bios menüsüne ulaşmak için sistem açılışındaki Pres �xxx� to enter setup yazısını dikkatlice takip etmemiz gerekmektedir. Genelde % 90-95 olarak sistemler DEL tuşuna basıldığında bios a girer. Bazı durumlarda ise F2 tuşu yada başka bir tuş yada tuş kombinasyonuna basmak gerekebilir.

Bios a girdiğimizde ilk olarak ayarlamamız gereken şey, Hangi aygıt ile sistemin boot edileceği yada öncelikle hangi aygıtlarda boot aranacağıdır.Anakartların desteklemelerini göz önüne aldığımızda

Flopy - Hard Disk Optik Okuyucu ( CD-Rom ) Usb Zip Lan gibi aygıtlarda boot aranabilir

İlk seçenek sistem kurulu bir bilgisayarda HDD olarak ayarlanabilir ( Tüm hard disk türleri için. Ide Sata Raid vb )

Bu seçim sonrası ilk olarak sistem varsayılan ilk hdd deki boot u ve dolayısı ile o işletim sistemini yükleyecektir.
Yukarıdaki resimde First Boot devitan itibaren istediğimiz seçenekleri işaretleyebiliriz.

Önemli Not : Eğer sistemde Sata Hdd bulunuyor ise Hard Disk Priority seçeneğinden Hard disk in SATA mı yoksa normal IDE mi olacağını sisteme tanıtmış olacağız. Genelde sistemlerde standart olarak IDE seçeneği ile gelmektedir.


Eğer anakartımız RAID destekli ise ve bizde raid yapmayacak isek de aşağıdaki resimde görünen �Serial Ata Mode� tan Raid seçeneğini mutlaka değiştirmemiz gerekmektedir.
Çünkü tek dahi olsa sistem Raid yapmaya çalıştığımızı düşüneceğinden özellikle ilk kurulumda �Kur Sabit Disk Bulamadı� gibi bir hata verebilir.
Bir sabit disk, bilgisayarınızın merkez depolama birimidir. Günümüzde, cep telefonu, MP3 çalar, dijital video kaydedici ve dijital video kameralarda bu cihazların minyatürleri yer alır. Bir sabit diskin içerisinde neler bulunduğunu merak ettiniz mi? Bunu öğrenmek için bir sabit diskin içini açmanıza gerek yok, yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Plakalar

Veri kablosu ve güç kablosu arasında jumper anahtarını göreceksiniz. Atlatıcı olarak da bilinen bu bölüm, sabit diskin ana (master) veya ikincil (slave) olarak çalışacağını belirler. Bir bilgisayara birden çok sabit disk bağlanabilir. Bu yüzden ufak plastik bir başlık, bu ara bölgede yapılan ayarla hangi sabit diskin öncelikli olduğunu belirlemektedir.


Bütününde 'veri' olarak adlandırılan ve resim, film, şarkı, doküman, e-posta ve işletim sisteminiz gibi programlarda kullandığınız her şey, plaka adlı özel disklerde saklanır. Bu diskler 2,5 ile 3,5 inç arasında değişen çaplardadır. Geniş kapasiteli sabit disklerde üst üste geçmiş birden fazla plaka vardır. Plakalar sert, ****l veya cam malzemeden oluşur ve her İki yüzü manyetik bir materyalle kaplıdır. Mikroskobik boyutlardaki manyetik parçacıklar, plakaların üzerinde çeşitli desenler oluşturacak şekilde yer alır. Böylece veriler sabit diskte saklanmış olur. Genellikle plakaların her iki yönü de veri depolama amacıyla kullanılır.

Mil

Plakalar verilere hızlı erişim sağlamak için oldukça yüksek hızlarda dönmelidir. Tüm plakaları birbirine bağlayan ana mil. güçlü bir motora bağlıdır. Sabit diskin modeline bağlı olarak plakalar, dakikada 4,200 ile 15,000 arasında değişen değerlerde dönüşler yapar. RPM olarak bilinen hız. İşte bu plakaların dönüş sayısını belirtir. Millerde top şeklinde kaliteli bir malzeme kullanılır, böylece uzun dönüş periyotları yumuşak bir şekilde sağlanabilir.

Kafalar

Okuma - yazma kafaları, verilerin plakalarda saklanmasından ve geri çağrılmasından sorumludur. Verilen 'yazmak' veya depolamak için. bu kafalar plakalar üzerinde belirli desenler oluşturacak şekilde yer alan mikroskobik boyutlardaki manyetik parçacıklara az miktarda elektrik akımı verir. Veriyi 'okumak' İçin' kafalar manyetik parçacıkların desenleri üzerinde gezinir. Plakanın her iki yönü de kullanıldığından, her plakaya çift sayıda kafa düşer. Okuma - yazma kafaları asla plakaya değmez ve İki plaka arasındaki boşlukta çalışır. Plaka ve kafa arasındaki boşluk oldukça azdır.

Erişim kolları

Okuma - yazma kafaları diskin yüzeyinde oldukça hızlı hareket ederek veri okumak veya yazmak zorundadır. Kafaların çok hızlı hareket etmesini bu erişim kolları sağlar. Okuma - yazma kafaları bu erişim kollarının bir ucunda durur. Kolun diğer ucuysa, hareketi sağlayan motora bağlıdır. Her plaka için farklı kollar bulunur. Kafa ve kollar birlikte hareket eder.

Kaplama

Okuma - yazma kafaları ve plaka yüzeyleri arasındaki boşluk çok az olduğundan, araya girebilecek en ufak bir toz parçacığı bile Ölümcül zararlar verebilir. Kafa, plakaya değerek çizebilir, bu da onarılamaz bir veri kaybına sebep olabilir. Bu yüzden sabit disklerin çevreleri kaplanmıştır. Bu kapağı açmamalısınız. Sabit diskler, tamamen tozsuz, özel ortamlarda hazırlanır ve tamir edilir.

Track'ler, sektörler

Plaka üzerinde 'track' adı verilen dairesel patikalar yer almaktadır. Her track, çok sayıda sektörden oluşur. Her veri birimi bir sektörde depolanır. Genellikle, bir seferde aktarılan veri birden çok sektöre yayılır. Okuma - yazma kafaları verileri sektörlerden alarak, ana belleğe aktarır, böylece alınan veriler ekrana yansıtılabilir.

Devre kartı

Motor ve kafaları kontrol eden tüm elektronik birleşenler, bir devre kartı üzerinde yer almaktadır. Sabit diskin yöneticisi olan bu devre kartı, sabit disk kaplamasının hemen altında yer alır. Bu devre kartı, İşletim Sistemi (Windows) ve BIOS (bilgisayarın anakartındaki özel bir yonga) ile haberi esir. Yani, devre kartının sabit disk ve bilgisayar sistemi arasındaki arabirim olduğunu söyleyebiliriz.

Kablo ve bağlantılar

Sabit disk tüm bilgisayar sisteminden ayrı bir birleşendir. Bir uçta geniş bir bağlantı yer almaktadır. Düz bir "IDE kablosu" bu yuvaya girer. IDE kablosunun diğer ucu anakarttaki IDE yuvasına takılır. Veri bu kablo üzerinden sabit disk ve bilgisayar arasında yolculuk eder. Bir de güç bağlantısı bulunmaktadır. Bilgisayarın güç kaynağından gelen bu bağlantı, veri bağlantısının yanındaki daha ufak yuvaya takılır.

Jumper ayarları

Veri kablosu ve güç kablosu arasında jumper anahtarını göreceksiniz. Atlatıcı olarak da bilinen bu bölüm, sabit diskin ana (master) veya ikincil (slave) olarak çalışacağını belirler. Bir bilgisayara birden çok sabit disk bağlanabilir. Bu yüzden ufak plastik bir başlık, bu ara bölgede yapılan ayarla hangi sabit diskin öncelikli olduğunu belirlemektedir.
Sabit Disk Bakımı

1- Virüsleri kontrol edin

Sabit disklerin yavaşlamasının nedenleri arasında ilk sırayı virüsler almaktadır. Virüslerden korunmak için bir antivirüs yazılımı bulundurmalısınız. Sadece antivirüs yazılımı kullanmak ise tam çözüm değildir. Yeni virüs güncellemelerini sıkı sıkıya takip etmeli, hatta bu uygulamayı otomatikleştirip düzenli hale getirmelisiniz.

2- Çöplüklere son verin

Zamanla sabit diskinizde asla kullanmayacağınız bir çok dosya birikir. Programların kullanımından ve internetten ve kurulumlardan kaynaklanan bu çöplükleri düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

3- Casusları imha edin

Bilgisayarınızda bulunan ve gereksiz gördüğünüz dosyaları kaldırsanız bile sabit diskinizin gizli bölmelerinde saklanmış olan dosyalar da vardır. Bu dosyaları temizlemek için özel bir yazılım kullanmak şart. Ad-Aware, Spybot Search and Destroy gibi casus dosya avcısı yazılımları kullanarak temizlik yapmayı ihmal etmeyin.

4- Hata denetimi

Diskinizde oluşan hatalı yüzeyler, okunmaz hale gelebilir. Windows işletim sistemiyle birlikte gelen Hata Denetimi (Scandisk) aracı ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz. Söz konusu araç, Bad Sector olarak adlandırılan hatalı yüzeyleri de onarabilme imkânına sahiptir. Hatalı yüzeyleri düzeltme seçeneğini seçtikten sonra bilgisayarınız yeniden başladığında bu araç çalışacak ve sabit diskinizin performansına katkıda bulunacaktır.

5- Disk birleştirici

Disk birleştiricisi kısaca, verileri ulaşmak istediğinizde size en kısa zamanda bu hizmeti sağlayabilmek için sabit diski yeniden organize eder. Böylece işletim sisteminizin çalışma hızında ciddi anlamda artış hissedersiniz. Unutmayın, bu aşamada verileriniz taşınmamaktadır.

6- Düzenlenmiş veriler

Diskinizde bulundurduğunuz verileri gruplandırma ve organize etmek de sabit diskinizde hız artışını sağlayabilir. Bu işlem bir çok kişi için sıkıcı olabilir. Ancak verileri düzenli tutmak ve dağınık bulundurmamak, gruplandırmak gibi uygulamaları alışkanlık haline getirmek en iyi çözüm olacaktır.

7- Yedek almayı unutmayın

Hiçbir sabit disk sonsuza kadar hayatta kalamaz. Eninde sonunda hata verecektir. Fakat bu, verilerinize mutlaka veda edeceğiniz anlamına gelmemeli. Eğer verilerinizi disket, CD veya DVD'lere düzenli olarak yedeklerseniz, çok önemli olan verileriniz için gerekli olan önlemi de almış olacaksınız. Eğer bu işlem sizin için sıkıcı ise o zaman USB bellek kullanmalısınız. Bu araçlar hem hızlı, verimli ve güvenilirdir.

8- Verileri kalıcı olarak silin

Silmek istediğiniz dosyaları Delete fonksiyonunu kullanarak sildiğinizde, aslında tam olarak sabit diskinizden silme işlemi gerçekleşmez. Sabit diskten tamamen silmek istediğiniz dosyalar için özel bir yazılım kullanabilirsiniz. Bunun için Norton Cleansweep ve benzeri yazılımları tavsiye ediyoruz.

9- Sabit diski bölümlendirin

Genellikle sabit diskler tek bir bölüm (partition) ile kullanılmaktadır. Örneğin 60 GB'lık bir sabit diskin bütün kapasitesi sadece C: sürücüsünde olduğunu varsayalım. Bunun yerine 30 GB'lık bir C: ve 30 GB'lık bir D: sürücüsü oluşturulmuş ikinci bir sistem varsayalım. ‹kinci sistemde işletim sisteminin verilere erişim süresi daha da kısalacaktır.

10- Donanımsal hızlandırma

Yukarda, sabit diskinizin hızını arttırmak için bazı ipuçlarını sıraladık. Sabit diskinizi her ne kadar hızlandırmaya çalışsanız da donanımsal özelliklerinden dolayı hızı sınırlıdır. Örneğin; 5200 RPM veya 7200 RPM (Rotatinse Per Minute – Dakikadaki Dönüş Sayısı). Bu hız, e-posta göndermek, ofiste çalışmak için yeterli gibi görünse de daha ağır işlemler için yetersiz kalmaktadır. Bunun için 10 000 RPM veya 15 000 RPM hızındaki sabit diskleri kullanabilirsiniz. Bu tür sabit diskler, video işleme gibi daha çok performans gerektiren işlemler için birebirdir. Ancak fiyatları da bir o kadar pahalıdır.

11- Bakımı zamanlayın

Bakım için her zaman uygun olmayabilirsiniz veya bu gibi önemli işleri unutma ihtimaliniz olduğunu da bilmelisiniz. Windows XP veya 3. parti yazılımlar bu işlemi otomatik hale getirerek size büyük kolaylık sağlayabilir. Söz konusu araçlar, zamanı geldiğinde çalışacak ve bakımı otomatik olarak çalışacaktır. Böylece sıkıcı işlemleri yapmaktan da kurtulmuş olacaksınız.
---------------------
TÜRK'ün aLnı Sadece ALLAH'a Secde Eder !!!sascorpse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Mesajlar:
102
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
2
Ticaret:
(0) %
18-02-2008 01:06
#2
hepsi için tşkrler yalnız bişey sorcam bu dataları kalıcı olarak sılmek ıcın bı program onermıssın programsız sılmek mumkun degılmı ?
--------------------- CoRpSe

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler