THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
Seçenekler

WİFİ Adaptör Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Cheat Console - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
07/2018
Nereden:
mesaj yazmyn
Mesajlar:
984
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
4
7378
24-07-2018 22:59
#1
Bir bilgisayar İnternet’e bağlı olmadan size pek fayda sağlamayacaktır. İnsanlar İnternet’e bağlanmak için çoğunlukla, kablolu bir Ethernet hattı tercih ederken; bir çoğu ise WİFİ ile internete bağlanmaktadır.

Kablosuz ağ, İnternet Erişiminizi kolaylaştıran bir İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ile iletişim kurabilen bir geniş bant modemle başlar. Kablosuz ağ başladı diyelim ve evin her yerine yayılıyor ama bilgisayarda bu kablosuz ağa bağlanabilmek için olan WİFİ ağ bağdaştırıcı kartı yok bu durumda modemden bilgisayara kadar ethernet kablosu döşenmeli ama bu duruma her ev el vermiyor hele birde modem ile bilgisayarın arsı uzak ise vah halinize. İşte bu tür durumlarda imdadımıza WİFİ Adaptör koşuyor.WİFİ Adaptör Nedir? Ne İşe Yarar?
Nedir?
Wireless sinyal güçlendirici, wireless adaptör, wifi adaptör, wifi-wireless ağ bağdaştırıcı, kablosuz adaptör gibi terimlerin hepsi aslında aynı anlama tekabül etmektedir.

WİFİ Adaptörler, dahili ve harici olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dahili olanlar cihazın ana kartına entegre edilenlerdir bunlara örnek olarak PCI, PCI Express ve Mini PCI Express yuvalarından entegre edilenler verilebilir, harici olanlar ise USB yolu ile dış ortamdan işlevini yerine getirmekte olanlardır. Biz bu yazımızda usb wifi adaptörün üzerinde duracağız; çünkü usb wifi adaptör satın alınabilecekler arasında en karlı ve en işlevsel olanıdır.

USB Wifi adaptör, dahili değil harici bir ağ bağdaştırıcı kartıdır; yani bilgisayarın veya laptopun içinde dahili gelen wireless ağ bağdaştırıcı kartın yerine dış ortamda harici olarak kullanılan bir wireless ağ bağdaştırıcı karttır. Harici olmasının önemli avantajları vardır bunlar dan bazıları şöyle; istediğiniz zaman hızlıca söküp taşıma, bilgisayar konusunda cahil sayılanların bile kurabileceği kolaylıkta olma, harici wifi adaptör, sürücüsünün kurulu olduğu her bilgisayarda çalışabilir ama masaüstü bilgisayarınızın dahili wifi adaptörünü leptopta çalıştırmak isteseydiniz bunu yapamazdınız.

Ne İşe Yarar?
WİFİ Adaptör, wifi’si yani wifi ağ bağdaştırıcı kartı içinde gelmeyen bilgisayarların kablosuz işlevi kazanmasını sağlamaktadır. Eğer sizinde bilgisayarınızda wifi özelliği yoksa wifi adaptör sayesinde wifi özelliği kazandırabilirsiniz.

Sadece wifi’si olmayan bilgisayarlar da değil, olan bilgisayarların da kapsama alanını genişletmek için kullanılabilmektedir. Ek bir bilgi vereyim, wifi adaptör bilgisayarların yanı sıra telefonlarda ve bazı televizyonlar’dada kullanılabilmektedir. Televizyon için wifi adaptör alacak iseniz servisine danışıp bilgi almayı unutmayınız!!!
WİFİ Adaptör Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?
Wifi adaptörün kurulumu çok basittir, iki adımda kolayca kurabilirsiniz! Kullanımı ise telefondan bildiğiniz wifi gibidir zor bir yanı yoktur.
1. WİFİ Adaptör Driver’ı Yükleme
Her donanım için yazılım şarttır, yazılım donanımı kontrol eder ve kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlar işte bu tür yazılımlara driver yani sürücü denmektedir. Driver CD’si aldığımız cihaz ile birlikte gelir, bu CD’yi bilgisayara takıp çalıştırıyoruz çıkan setup ekranından gerekli işlemleri gerçekleştirerek kuruyoruz ve driver yükleme işlemi kolayca sona eriyor.

2. WİFİ Adaptörü Bilgisayara Takma Ve Çalıştırma
Driver’ı yükledikten sonra tek yapmamız gereken Wifi adaptörü USB yolu ile bilgisayara takıp kablosuz ağın nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak. Wireless adaptör’ümüz bilgisayara taktığımız gibi çalışmaya başlayacaktır.

Önemli Bilgi: Eğer Windows 10 kullanıyorsanız ve driver’ı kurup wireless adaptörü taktığınızda mavi ekran hataları alıyorsanız her wireless adaptör için uyumlu Realtek Wifi sürücüsünü yüklemenizi öneririm. Realtek sürücüyü indirmek için tıklayın.

USB Wi-Fi Adaptör Boyutları
Wireless adaptörlerin antenli ve antensiz olmak üzere flash bellek büyüklüğünde olanları vardır hatta 50 kuruş büyüklüğünde olanları bile vardır. Her biri kullanıcının ihtiyacına göre şekillenmektedir.


Nano WİFİ Adaptör İşe Yarar’mı?SB adaptörler’de ayırt edici durumlardan biride anten dir. Eğer anten dahili ise wifi adaptör daha ince ve küçük olacaktır buna bağlı olarak antende küçük olacağından sinyali yayma gücü düşük olup, etki edeceği mesafe de az olacaktır; anten dahili değilde harici ise yani anten dışta bulunuyorsa wifi adaptör daha kalın ve büyük olacaktır buna bağlı olarak antende büyük olacağından sinyal daha güçlü şekilde uzak mesafelere yayılacaktır.

Harici antenli bir wifi adaptör sinyal gücü bakımından ideal olsa da, hantal olmaya ve USB portundan çıkıntı yapmaya meyillidir. Bir masaüstü PC’de daha az sorun olsa da, özellikle dizüstü bilgisayar da bu harici antenli wifi adaptöre çarpılırsa USB portu zarar göreceğinden bu kullanıcı için büyük bir soruna dönüşebilir.

Nano wifi adaptör seçerken sinyal gücü iyi olan yani GHz değeri düşük olan bir ürün seçerseniz sinyaller engellerden daha iyi geçerek daha fazla alana yayılırlar. 5GHz değeri daha fazla bilgi taşımasına ve hızlı olmasına rağmen büyük dalga boyuna sahip olduğu için engellerden geçmesi zor olmakta ve sinyal gücünü kaybettirmektedir o yüzden size 2,4GHz kullanmanızı önermekteyiz her ne kadar yavaş sayılsa da aslında size pek bir hız katmamaktadır çünkü zaten Türkiye de İnternetin kendisi yavaş wifi adaptör’ünüz hızlı olsa ne yazar .

Ürünlerde bu tarz frekans özellikleri mutlaka belirtilmektedir o yüzden size ürünü almaya karar vermeden frekans özelliğine bakmanızı öneriyoruz.


WİFİ Adaptör Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Sonuç olarak, bir USB Wi-Fi adaptörü seçerken çeşitli yönlerin dikkate alınması gerekir. İlki bağdaştırıcının maksimum veri hızıdır. Bu 72, 150, 300 Mbps gibi veri transfer hızları, ağ cihazlarının en önemli noktalarındandır fakat en yüksek veri transfer hızına sahip adaptörün bile yavaş İnternet karşısında bir önemi kalmıyor. Evde DSL kullananlar yani telefon hattı üzerinden İnternet kullananlar için üstte tavsiye ettiğim TP-Link’in adaptörü yeterli olacaktır. Öte yandan, sadece LAN ağın da yani yerel oluşturulan ağlar da yüksek hıza sahip wifi adaptör kullanımı gayet yararlı olabilir örneğin; bir iş yerinin birbirine bağlı bilgisayarlarında yüksek hızlı wifi adaptör kullanımı iş yerindeki kullanıcıların birbirine veri aktarımını ve alımını yüksek hızlara çıkaracaktır. Ek olarak, hız gerektiren işler için USB 3.0 wifi adaptörü almanızı öneririm.

USB Wi-Fi bağdaştırıcınızın WEP, WPA ve WPA2 dahil tüm 128 bit güvenlik standartlarını desteklediğinden emin olun. Ayrıca USB WİFİ bağdaştırıcı seçerken kullanım alanınızı belirleyip ona göre antenli ve antensiz şeklinde seçiniz eğer antenli alacak iseniz antenin sinyal yayma gücünü belirten dBi değerinin yüksek olmasına dikkat ediniz örneğin benim size önerdiğim wifi adaptör 4 dBi gücünde bir antene sahip! dBi arttıkça wireless adaptörün etki mesafesi o kadar artacaktır.

Evet dostlar bu yazımızda burada bitmiş bulunuyor size wifi adaptörün ne olduğunu, ne işe yaradığını, alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdım umarım bu yazı size wireless adaptörler hakkında gerekli bilgiyi vermiştir.Wifi adaptörlerin Fiyatlarını Sizler için araştırdım resimleri fiyatları aşağıdan inceleyebilirsiniz

TP-LINK TL-WN722N 150 Mbps

Ürünün fiyatı :63,73 ₺


Tp link Wifi işinde başarılı bir yol almış durumda bende zamanında çok kullandım ürünlerini https://productimages.hepsiburada.ne...6754.jpgederim zamanında komşudan wifi paylaşırken çok yararlı olmuştu 150 mbps çekim özelliği vardır giriş sekment wifi adaptörü diyebiliriz

ürünün linki :https://www.hepsiburada.com/tp-link-...ptor-p-BD97008


Ürünün Fiyatı : 107,23 ₺


TP-LINK TL-WN8200ND 300 Mbps

Ürünün çift antenli olması güzel bi olay sizlere 300 mbps vericeğini garanti ediyor
tabi bunların çin malı ve orjinal malları farklı olarak satılıyor orjinali kendi sitesinde yazar bunlara alırken dikkat etmeniz lazım
Ürünün linki :https://www.hepsiburada.com/tp-link-...tor-p-BD302733
Ürün fiyatı :131,90₺Asus bir çok teknoloji işine girdi ve başarıl olduda yaptığı bilgisayarlarla telefonlarla kalitesini ortaya koydu 300 mbps lik bir ürün çıkardı karşımıza asusda orta sekment bi kalite sağlar ama diğer wifilerden nazaran 15-20 db daha fazla çeker

ürünün linki :https://www.hepsiburada.com/asus-usb...oru-p-BD501168Ürünün Fiyatı : 178,05 ₺


Zyxel çoğumuz türk telekomun verdiği modemlerle gördük modem işinde başarı bir firma olup her türlü konuya 7/24 destek verirler ürünüz bozulduğundada ücretsiz tamir ederler bazı firmalar var ürünüz bozuluyor tınlamıyolar bile ama zyxel başka tadından yenmez bi proje koymuş gene ortaya 1200Mbps diyor adam evet kısacası zyxel yapmış gene yapıcağını helal olsun

ürünün linki:https://www.hepsiburada.com/zyxel-nw...tor-p-BD803162
Ürün fiyatı :68,90₺

Everest kulağınıza yabancı gelmedi dimi farelerden hatırlıyouz bu ismi peki everest bize ne vaad ediyor buyrun inceliyelim 300 Mbps bir çekim gücü vaad ediyor orta sekment bir wifi adaptörü işinizi görürmü fazlasıyla görür everestte -airties kadar iyi bi firmadır güvenilirdir kullanıcılarını yolda bırakmaz

ürünün linki :https://www.hepsiburada.com/everest-...BSUCZLKPC-2567


alıntıdır
WİFİ Adaptör Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? - TeknoSelfi
--------------------- https://youtu.be/nswrRLkgx3Q
Hichigo Teşekkür etti.
Warez7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Mesajlar:
533
Konular:
62
Teşekkür (Etti):
20
Teşekkür (Aldı):
71
Ticaret:
(0) %
24-07-2018 23:03
#2
Dostum Eline Sağlık.
--------------------- BlackArch<3
Cheat Console - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
07/2018
Nereden:
mesaj yazmyn
Mesajlar:
984
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
24-07-2018 23:19
#3
Alıntı:
Warez7´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum Eline Sağlık.
saolun yardımcı bi kaynak olucağını düşündüm ondan paylaştım teşekkürler
--------------------- https://youtu.be/nswrRLkgx3Q
Konu Cheat Console tarafından (24-07-2018 23:27 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.
ATABÖRÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
Ötüken
Yaş:
83
Mesajlar:
3.366
Konular:
303
Teşekkür (Etti):
934
Teşekkür (Aldı):
894
Ticaret:
(0) %
24-07-2018 23:25
#4
Ellerine sağlık dostum bilgi paylaştıkça çoğalan bi hazinedir
---------------------
Ey Türk milleti! Kendine dön! Sen yükseltmiş Bilge Kağan'ına, hür ve müstakil ülkene karşı hata ettin, kötü duruma düşürdün. Milletin adı, sanı yok olmasın diye Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Kül Tegin ve iki şad ile ölesiye bitesiye çalıştım.
Cheat Console - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
07/2018
Nereden:
mesaj yazmyn
Mesajlar:
984
Konular:
146
Teşekkür (Etti):
26
Teşekkür (Aldı):
139
Ticaret:
(0) %
24-07-2018 23:27
#5
Alıntı:
ATABÖRÜ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık dostum bilgi paylaştıkça çoğalan bi hazinedir
Saolun paşam yorumunuz için teşekkürler
--------------------- https://youtu.be/nswrRLkgx3Q

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler