THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
Seçenekler

Bir anda HDD çökmesinin önemli sebepleri/penka

penka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Mesajlar:
514
Konular:
276
Teşekkür (Etti):
84
Teşekkür (Aldı):
31
Ticaret:
(0) %
2
5938
01-03-2019 13:43
#1
Bir anda HDD çökmesi başımıza sıkça gelen bir durum.Üstelik maaliyeti yüksek.Kısaca neden çöktüğünü yazacağım ki bunları yapmamaya özen gösterin.

-Anlık elektrik kesintisi: Kişisel olarak deneyimlediğim bir durum.Anlık elektrik kesintisi bilgisayarınızın aniden kapanması HDD nizi kalıcı olarak bozabilir.Dizüstü bilgisayarsa şarjlı olmasına özen gösterilmeli.

-Anlık aşırı dosya indirilmesi: Bilgisayarınıza bir anda büyük dosyalar kopyalamanız bir şey yapmayabilir ama anlık olarak uzun süre boyunca bilgisayarınızın açık kalıp indirme yapmanız HDDnizi kalıcı olarak bozabilir.İndirme işlemlerini 6 saat aralıklara PC yi kapatıp açıp yapmakta fayda var.

-Disk ile fazla oynama: Disk ile fiziksel olarak fazla oynama-müdahale etme bozulmaya sebebiyet verebilir.Özellikle iletken kısımlara çıplak el ile dokunmak oldukça zararlıdır.

Aslında çok fazla etken var.En önemlilerinden bazılarını yazdım.İyi günler...
--------------------- Tek mutlu olduğum dünya THT. İyi ki varsınız dostlarım...
SlaughterM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
02/2019
Mesajlar:
14
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
01-03-2019 13:53
#2
Söylediğin gibi ben aniden fişten çekiyordum ilk önce bataryam bozuldu sonrasında bir sabah laptop u açmaya çalıştım ve HDD nin yanmasından dolayı sistem hatası aldım. Bu konular gerçekten önemli konular.
Konu ch_arli41 tarafından (02-03-2019 02:33 Saat 02:33 ) değiştirilmiştir.
Muratozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
Izmir
Mesajlar:
379
Konular:
37
Teşekkür (Etti):
116
Teşekkür (Aldı):
42
Ticaret:
(0) %
02-03-2019 14:02
#3
Ve ayrıca bilmediğiniz zip klasörlerini vb. açmamanızı öneririm. Bazı zip dosyaları vardır; siz açınca kendini otomatik olarak büyütür ve HDD'nizi yakabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bilmediğiniz zip dosyalarınızı açmamnızı öneririm. Ve eğer arkadaşlarınız vb. USB Killer denemesini sizin bilgisayarınızda yapmak istiyorsa, "Gel deneyelim ne olcak en fazla" bile USB Killer'ı takmayın bilgisayarınıza. Takıldığı anda Windows kısa devre korumasını çalıştıracaktır. Bilgisayarınız bir kere yeniden başlatılacak, sonra açılacak, ardından yeniden koruma sistemini sokacak yeniden başlatıcak bilgisayarını ve sonrasında maksimum 2. yeniden başlatışta ya da 3. başlatışta bilgisayarınıza zarar verebilir. Benim HDD'im yanmıştı. Anakartım da yanabilirdi. USb Killer'ı denemek için bile almayın. Ve bilmediğiniz zip dosyalarını açmayın.

Saygılar.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler