THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

*** Tüm Detaylarıyla LCD Monitörler ***

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
177
Teşekkür (Aldı):
390
Ticaret:
(0) %
2
570
13-12-2008 17:33
#1
LCD monitörler ; DSTN ve TFT olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1-Ucuz olan ve “passive matrix” teknolojisini kullanan DSTN (Dual-Scan Twisted Nematic)’ler çözünürlükleri ve görüş açıları TFT’lerden düşük olan monitörlerdir. Bu monitörler genelde dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır.Passive matrix teknolojini kullanan bir Lcd monitöre sahip Lap-Top

2-TFT (Thin Film Transistor)’ler ise “active matrix” adı verilen ve görüntüyü daha parlak ve keskin gösteren bir teknoloji kullanırlar. TFT’lerde her piksel bir ya da dört transistor tarafından kontrol edilir ve bu sayede flat panel ekranlar arasında en iyi çözünürlüğü sunarlar.Active matrix teknolojisini kullanan bir TFT LCD Monitör

LCD mi? CRT mi?
Genel anlamda uzun süre bilgisayar kullanılacaksa LCD alınmalı çünkü olayın sağlık boyutu var.
Bir de göz önüne alınması gereken başka bir konu ise LCD'lerin gerçekten önü açık bir teknoloji.
Gönül rahatlığıyla oyun oynayıp film seyredebilirsiniz. LCD'de DVD izlenmez oyun oynanmaz diye düşünmeyin. CRT monitörlerdeki yansıma ve parlama gözlerde bir süre sonra bozukluğa yol açabiliyor. Ancak illaki ben eşzamanlı ve her açıdan aynı görüntü ve parlaklık istiyorum diyorsanız kaliteli bir CRT monitör alırsınız ancak unutmamanız gereken kaliteli crt monitörlerde ucuz değil.
LCD'lerde yazıları okumak çok rahat sanki görüntü yok canlı bir şey var karşınızda ve de gözleri hiç yormuyor.
Şimdi LCD monitörler ile CRT monitörlerin bazı özelliklerini karşılaştıralım.
İlk önce yerden kazanmış olursunuz. CRT monitörler daha çok yer kaplarken LCD monitörler daha
az yer kaplar.Aşağıdaki resimlerde de görülüyor ki LCD monitörler CRT monitörlere göre inch olarak daha büyük. (1 inch = 2.54 cm )Renkler LCD de daha parlak daha canlı, CRT ise kötü değil normal.LCD de yazı fontlarında keskin pikseller var, CRT de sanki yuvarlatmış, yumuş**ış gibi.
LCD resmen Konfor resmen Rahatlık ve resmen SAĞLIK, yumuşacık göz dostu bir görüntü.Tek kusurları var bu monitörlerin.Bir pencereyi tepesinden tutup sürüklerken de oluyor, yazılar birbirine girer gibi oluyor.Şu ana kadar gördüğüm en olumsuz yanı. Yüksek tepki sürelerinden kaynaklanan bu durum yeni hızlı monitörlerde artık pek sorun oluşturmuyor. Düşük resim kaliteleri, yanlardan ve üstten bakıldığında netlik kaybı, yüksek fiyatlı olmaları gibi etkenlerden dolayı pek tercih edilmeyen, çok eski bir teknolojide olsa CRT tüplü monitörlerin hep 2-3 adım gerisinde olan LCD ler, ilk olarak resim kalitesinde çözüme kavuştular ve şimdiki yeni üretim teknolojileri sayesinde fiyatları da gün geçtikçe düşmekte aynı zamanda çıkan son model LCD ler de tepki süreleri de CRT monitörleri aratmayacak seviyelere düştü. Makul fiyatları az enerji harcamaları, az yer kaplamaları ve insan sağlığını etkileyebilecek herhangi bir zararlı ışın saçmamaları ile çok yakında LCD monitörler CRT leri müzeye göndereceklerdir.Şimdi LCD'lerin CRT monitörlere göre avantajlarını özetlersek;

1-Güç tüketimi az (Türkiye gibi elektriğin çok pahalı olduğu bir ülkede önemli bir avantaj var. LCD'ler CRT'lerin üçte biri kadar daha az enerji tüketiyor.)
2-Titreme yok, göz yormuyor (Genç yaşta gözlük takmaktan kurtulursunuz)
3-Geometri problemi yok
4-Parlak ve net görüntü (gözleriniz bayram eder)
5-Hafif ve az yer kaplıyor (Crt monitörler ağır ve hantal oldukları için Crt'leri kaldırırken bel fıtığı olma riskiniz var)
6-Görülebilir alan kaybı yok
7-Dijital bağlantı yapılabiliyor (Sinyal kaybı olmuyor. Detay ayarlarla uğraşmıyorsunuz, kendiliğinden ayarlanıyorlar)
8-LCD monitörleri duvara monte edebilirsiniz.

Bu karşılaşmadan sonra gel gelelim can alıcı bölüme:

LCD Monitör Alırken Nelere dikkat etmeliyiz.

1- Tepki hızına bakacaksın 16ms ve alt değerler iyidir.
2- Çözünürlük
3- Ölü piksel var mı?
4- Ölü-bozuk piksel garantisi var mı?
5- DVI çıkışı olup olmadığı
6- Tazeleme hızı
7- Bakma açısı
8- Kontsrat oranı
9- Kullandığı Panel türü
10- Fiyatı
11-Servis ağı yaygın mı?

Şimdi bu özellikleri biraz daha açalım.

— Çözünürlüğü: 17''ler için bu 1280x1024. 19''ler için 1600x1200. Şimdi en çok sorulan bir soruya burada cevaplayalım. LCD Monitörlerde 1280x1024 çözünürlükte çizilen daireler elips gibi görünürler mi?
Normal monitörlerde 1280x1024 çözünürlük orantı olarak sorunlu bir çözünürlüktür çünkü VGA çözünürlüğünün direkt olarak katı değildir.. 320x240 -> 640x480 -> 1152 x 864 -> 1280x960 CRT monitörler için doğru çözünürlüktür, 4:3 oranını tutar. 1280x1024 çözünürlüğün oranı ise 5:4'dür.
Tabiiki cevabım kısaca hayır olacaktır. Yani CRT monitörlerde olduğu gibi 1280x1024 çözünürlükte 5:4 çözünürlüğün 4:3 yapıya uymamasından kaynaklanan deformasyon oluşmaz.Çünkü 1280x1024, vga'nın katı değil ama lcd lerin görünür alanının oranı da vga ile orantılı değil.
[email protected] Hz veriyor LCD, CRT ise [email protected] Fakat bu yanıltıcı olmasın LCD nin 60Hz de bile 0 titreme yapıyor. Git gel yapan elektronlar yok, Hz lere bakmak yanlış olur kıyaslama için
- Ölü-bozuk piksel garantisi var mı?. İnsanın monitöründe bir tane ölü piksel bile acayip sinir bozucu oluyor. LCD monitörleri mükemmel bir şekilde sıfır hata ile üretilmiyor. Üretilirken bir takım ufak hatalarla birlikte gelebiliyorlar ve hatalar büyük olmadığı sürece bu monitörler piyasaya veriliyor. LCD monitörlerin görüntüsü oluşturan milyonlarca transistor den bir tanesinin bozuk olması, "ölü piksel" olarak tabir ettiğimiz, sürekli karanlık veya sürekli beyaz duran piksel(ler)i oluşturabiliyor. Bu ölü piksellerin sayısı fazla olursa, rahatsız edici olur.
Her ihtimale karşı, alacağınız LCD monitörde ölü piksel(ler)le karşılaşmak istemiyorsanız, monitörü almadan önce çalışır vaziyette detaylı ve dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.


OSD yani ekran menüsü var mı yok mu? linux kullanıyorsanız parlaklığı yazılımla kontrol eden bir monitör sizin için kâbus olacaktır!
— Tepki süresi (Hayalet görüntü (Ghosting) var mı?) : Oyunlarda-hızlı filmlerde tepki süresi önemli. Tepki süresi yavaşsa hareket halinde görüntü flu bir hal alıyor. Örneğin bir metin okuyorsunuz sayfanın ekrana sığmayan yerini okumak için sayfayı kaydırdığınızda yazıların netliği gider, durduğunuzda ise geri gelir. Tepki süresi uzunsa bu geri gelme uzayabilir. Oyunlarda ikinci bir hayalet (Ghosting ) görüntü oluşuyorsa ve piksellerin açılıp kapanma hızları tepki süresi; oyun için yeterli değil demektir. Tepki süresi 25 ms olan bir monitörde oluşan hayalet görüntüsü. Merak etmeyin Tepki süresi 16 ms ve altında olan monitörlerde bu görüntü kesinlikle oluşmuyor.— Görmeden asla ALMAYIN! Özellikle ölü piksel olup olmadığını kontrol edebilirseniz daha iyi olur.

— DVI çıkışı tercih edin! DVI ara birim aşağıdakileri sağlar:
Düşük sinyal değiştirmeden kaynaklanan sinyal kaybı ve sinyaldeki görüntü sesini azıltır.
Ekran teknolojisinden bağımsızdır ve LCD, Plasma, LCOS, vb. üzerinde kullanılabilir.
Ekran kartı sayısal verileri CRT alabilsin diye analog a çevirir. Her çevrim zaman ve kalite kaybı demektir. Bu yüzden sayısal verileri çevirmeden direkt iletebilen DVI arabirimi hız ve kalite bakımından analog VGA lardan daha iyidir.

DVI-D (dijital) bağlantı ile D-Sub(Analog) bağlantı arasındaki farklar
Dijital bağlantı-arabirim. Yeni nesil ekran kartlarının arkasında bir adet klasik analog monitör çıkışı bir tanede daha genişçe dvi yani dijital çıkış vardır . Dijital bağlantı-arabirim. Yeni nesil ekran kartlarının arkasında bir adet klasik analog monitör çıkışı bir tanede daha genişçe dvi yani dijital çıkış vardır .

Şimdi DVI ile analog giriş arasındaki farklara bakalım.
1- Dvi girişi bulunan monitörlerde hiçbir ayar yapmaksızın daha kaliteli görüntü alırsınız . Analog bağlantıda ayar yapmanız gerekir.
2-DVI kablo kullanılırsa 60 hertz 'de sorun olmazken ,Analog girişte 60 hertz 'de görüntüde titreşim yapabilir.
3-Masaüstünde DVI ile VGA'yı karşılaştıran iki resim. Resimde de görüldüğü gibi DVI bağlantıda görüntü biraz daha kaliteli-Görüş açısı: Doğaldır ki kafanızı oynattığınızda ekranın renkleri farklı görünürse canımız sıkılacaktır. Ölçmesi basit. Ekranın tam karşısından başlayın ve yavaşça sağa sola doğru hareket edin. Bakış açısı olarak yatayda-düşeyde en az derece 140 diye lanse edilen ürünleri almalı anlaşılan.Yatay ve Düşey olarak 2 farklı açı verilir: 0-180 derece arası. 180'e ne kadar yakın o kadar iyi. Yani 180'e ne kadar yakın o kadar geniş açıdan ekrana bakabilir ve görüntüyü düzgün görebilirsiniz. Film seyredenler için önemli bir detay. Koltuğunuzu az biraz yükselttiğinizde renklerin değişmesini herhalde arzu etmezsiniz.
Görüş açısı olayı da bu:Firmaların görüş açılarını hesapladığı kontrast bozulma oranları:

Bildiğiniz üzere görüş açısı yatay ve düşey düzlemlerde panelin merkezine giden açı esas alarak belirlenir ve standart olarak panelin merkezindeki kontrast oranını 10:1 oranında bozan görüş açıları hesaplanır. Ancak üreticiler 10:1 bozulmaya göre düşük çıkan görüş açılarını gizleyebilmek için 5:1 oranını da kullanabilmektedir.

5:1 oranında kontrast bozulmasına göre 160/160 derece görüş açıları olan bir LCD ekran, 10:1 kontrast bozulmasına göre hesaplandığında aslında 140/130, 140/140 ya da 150/130 gibi daha dar görüş açılarına sahiptir. Oluşan kafa karışıklığını azaltma adına firmaların görüş açılarını hangi kontrast bozulma oranına göre hesapladığını biraz araştırdım. Şimdiye kadar bulduklarımı paylaşıyorum, farklı tecrübeler varsa düzeltmeler ve yenilemeler de yapabiliriz.

Görüş açılarının bir kısmını 5:1, bir kısmını 10:1 oranına göre veren firmalar:
Viewsonic: Görüş açıları kötü olan monitörlerinde 5:1 oranını vermeyi tercih ediyor, ancak resmi web sayfalarında her bir monitör için görüş açılarının hangi kontrast bozulmasına göre hesaplandığı açıkça belirtiliyor.

Benq: 5:1’e göre verdiği değerlerin yanına mutlaka 10:1 değerini de ayrıca yazıyor. Bazılarında ise yalnızca 10:1 oranını kullanıyor. Ölçümün neye göre yapıldığı mutlaka belirtiliyor.

Sony: Resmi sitelerinde bazı monitörlerin görüş açıları her iki kontrast bozulma oranına göre ayrı ayrı verilmiş olmasına rağmen bazen tek değer veriliyor ve ölçümün neye göre yapıldığı ifade edilmiyor.

Philips: Resmi sitelerinde her bir monitör için verilen tek değerin hangi bozulma oranına göre hesaplandığı belirtiliyor. Ancak 17” monitörlerin hemen hemen tümünde 5:1 oranı kullanılıyor.

Görüş açılarının ölçüm metodu hakkında bilgi vermeyen firmalar:
Hyundai: Web sayfalarında bu konuda herhangi açıklayıcı bir bilgi yok, ancak e-mail ile ulaştığım bir uluslararası satış sorumlusu web sayfalarında mevcut tüm monitörlerin görüş açılarının 10:1 oranına göre hesaplandığını iddia ediyor. Verilen değerlere baktığınızda muhtemelen bu iddia doğru.

Samsung: Hiçbir yerde ölçüm metodu hakkında ayrıntı bulamadım. Ancak mevcut Samsung incelemelerinin bir kısmında 5:1 oranını gördüm. Muhtemelen ürünlerinin tümünde 5:1 kontrast bozulmasını kullanıyorlar.

LG: Ölçüm metodu hakkında bilgi bulamadım. Verilen değerlere bakıldığında muhtemelen ürünlerinin tümünde 5:1 kontrast bozulmasını kullanıyorlar.

Dell: Ölçüm metodu hakkında bilgi bulamadım. Görüş açısı için verilen değerlerin düşük olması ürünlerinde 10:1 kontrast bozulmasını kullandıklarını düşündürüyor.

Acer: Ölçüm metodu hakkında bilgi bulamadım. Görüş açısı için verilen değerlerden de pek bir sonuç çıkaramadım.

Görüş açılarının tamamını 10:1 oranına göre veren firmalar:
?

Görüş açılarının tamamını 5:1 oranına göre veren firmalar:
?

Görüş açılarının ölçüm metodu ile ilgili bilgi vermeyen panellerin kullandıkları oranlar hakkında tahminde bulunmak için birkaç ipucu var. Bir defa hızlı TN panellerin hiç birisi 10:1’de 160/160 dereceyi gösterecek bir teknolojiye sahip değil. Dolayısıyla 8 ya da 12ms’de 160/160 vaat eden TN panellerin 5:1’e göre hesaplandıklarını anlamak kolay. Bir diğer ipucu ise; gerçekten 10:1’de 160/160 vaat eden hızlı bir TN panel monitör üretecek olsam, bunun 10:1’de gerçekleştiğini yazmaktan kaçınmaz, hatta davul-zurnayla ilan ederdim.

Uzun lafın kısası; tepki süreleri nispeten yüksek VA ve IPS panellerde yüksek görüş açıları oldukça doğaldır. Ancak hızlı TN bir panelde iyi görüş açıları görüyorsanız, bunun standart 10:1 yerine 5:1’de ölçülmüş yanıltıcı bir sonuç olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

- Ekranın çerçevesi. Kalın olması veya ayna gibi olması rahatsız edecektir, unutmayın.
— Kontrast Oranı: şu 500:1 vs diye gösterilen oran. Filmlere bkz. Aşırı karanlık olan alanlarda detay gidiyorsa kontrast düşüktür.Likit kristal ışığı çok iyi kırar ve yansıttır LCD monitör da böyle isler. Işığın kırılması yayılması için belli bir sure gerekir bu surede çok az olmasına rağmen oyunlarda fark edilebilir. Sonuç olarak konstrat oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.Yani 500:1 oranı iyidir.800:1 oranı daha iyidir. Kontrast oranının yarattığı sorunu şöyle açıklayalım. Bir oyun oynuyorsunuz diyelim. Rakip bir karanlık bir yer bulmuş sizi bekliyor. Bu durumda kontrast oranının düşüklüğü ölümünüze sebep olabilir. Çünkü o karanlık kısmı simsiyah görürsünüz ve saklanan oyuncuyu göremezsiniz.


Bu ikinci bölümde de Merak edilen sorular ve yanıtlarına yer verdim.

S:LCD monitörde "yenileme oranı"nın anlamı nedir?
-Titreşimsiz bir görüntü verir. 85Hz ve 60Hz arasında önemli bir görüntü farkı yoktur.

S: Yenileme Oranının LCD için anlamı nedir?
- Elektron ışınının hızının ekranın üst tarafından alt tarafına hareket etmesinin titreşmeyi belirlediği CRT görüntü teknolojisinin tersine her pikseli kontrol etmek için bir aktif element (TFT) kullanır ve sonuç olarak tazeleme oranı gerçekte LCD teknolojisine uygulanmaz.

S: LCD ekranı çiziklere karşı dayanıklı mıdır?
- Bir koruyucu filtre LCD yüzeyinde kullanılmaktadır ve çeşitli sertliklere karşı dayanıklıdır (yaklaşık 2H kalem sertliğine kadar). Genel olarak panel yüzeyin aşırı şok veya çiziğe maruz kalmaması önerilir. Daha yüksek çizik darbelerine karşı dayanıklı opsiyon el bir koruma filtresi de mevcuttur.

S: LCD ekranı nasıl temizlemeliyim?
- Normal temizlemek için temiz, yumuşak ve ince bir bez kullanınız. Kapsamlı bir temizlik için izopropil alkol kullanınız. Etil alkol, etanol, aseton, hekzan gibi çözücüler kullanmayınız.Hafifçe nemli bir bezle silmeniz gerekirse monitör kablolarını sökünüz. Monitör açık değilken ekran kuru bir bezle temizlenebilir. Fakat alkol, çözücü veya amonyak tabanlı sıvıları asla kullanmayınız.

S: LCD Monitör duvara asılabilir mi veya dokunma paneli olarak kullanılabilir mi?
- Evet, LCD monitörlerinde bu opsiyon el özellik bulunmaktadır. Arka kapakta bulunan standart VESA bağlantı yuvaları kullanıcının LCD monitörü VESA standart ARM veya aksesuarlarını monte etmesine imkân vermektedir. Dokunma panelleri ileride yapılacak uygulamalar için geliştirilmektedir.

S: Radyasyon bakımından LCD’ler CRT’lerle nasıl karşılaştırılabilir?
- LCD’ler bir elektron tabancası kullanmadığı için ekran yüzeyinde oluşan radyasyon miktarı aynı değildir.

S: Sıvı Kristal Görüntünün anlamı nedir?
- Bir Sıvı Kristal Görüntü (LCD), genellikle kol saatleri, hesap makineleri, portatif oyun konsolları gibi sayısal cihazlarda optik cihazlardaki ASCII karakterler ve görüntüleri göstermek için kullanılan optik bir aygıttır. LCD, diz üstü ve diğer küçük ebatlı bilgisayarlarda görüntü için kullanılan bir teknolojidir. Işın yayan diyotlar ve gaz plazma teknolojilerinde olduğu gibi, LCD görüntünün katot ışın tüpü (CRT) teknolojisinden daha ince olmasına imkan verir. LCD, LED ve gaz ekran görüntülerinden daha az güç tüketir çünkü bu aygıtlar ışını yaymak yerine bloklama prensibiyle çalışır.

S: LCDler nasıl yapılmaktadır?
- LCDler, birbirinden birkaç mikron uzaklaştırılmış iki cam tabakadan üretilmektedir. Tabakalar sıvı kristalle doldurulur ve kapatılır. şst taraftaki tabaka, renk filtresi oluşturmak için bir RGB modeli ile renklendirilir. Daha sonra polarizeler her iki tabakaya sürülür. Bu kombinasyona bazen “camÇ veya “hücreÇ adı verilir. LCD hücresi, arka ışık, sürücü elektronik ve çerçeve eklenerek bir “modülÇ içerisinde bir araya getirilir.

S: Polarizasyon nedir?
- Polarizasyon parlatmak için ışığın bir yönde yönlendirilmesidir. Işık elektromanyetik bir dalgadır. Elektrik ve manyetik alanlar ışık ışınının yayılma yönüne dik olarak salınır. Bu alanların yönüne “polarizasyon yönüÇ adı verilir. Normal veya polarize olmayan ışınların çeşitli yönlerde alanları vardır; polarize ışığın alanı ise sadece bir yöndedir.

S: Pasif matris LCD’ler ve aktif matris LCD’ler arasındaki fark nedir?
- Bir LCD bir pasif matris veya bir aktif matris LCD çizgileri ile yapılır. Bir aktif matriste piksel kesişim noktalarında bir transistor bulunmaktadır, bir pikselin parlaklığı için daha az akım gerekir. Bu nedenle bir aktif matris görüntüdeki akım daha sık açılıp kapatılabilir (örnek verecek olursak fare imlecinin ekran üzerinde daha düzgün hareket ettiği görülür). Pasif matris LCD’de çizgideki her kesişim noktasında bulunan piksellere sahip olan bir çizgi iletkenleri bulunmaktadır.

S: Bir TFT LCD Panel nasıl çalışır?
- TFT LCD panelinin her satır ve sütununda bir veri sürücü ve bir giriş bulunur ve arka arkaya eklenmiştir. Her hücrenin TFT kanalı elektroda bağlanmıştır. Sıvı kristal elementlerin moleküler düzenlenmesi, voltajdan etkilenip etkilenmediklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Işığı sıvı kristal elementlerinin farklı sıralarına göndererek polarize ışığın yönü ve ışık miktarını değiştirir. İki polarize filtre polarize ışık kutbunda dikey olarak düzenlendiğinde üst taraftaki polarize panelden geçen ışık sıvı kristal moleküllerinin spiral yapısı boyunca 90 derece döner ve alt taraftaki polarize filtreye gider. Voltaj tarafından etkilendiğinde sıvı kristal molekülleri orijinal spiral yapıdan dik olarak düzenlenir ve ışığın yönü 90 derece dönmez. Bu durumda üst taraftaki polarize panelden gelen ışık alt taraftaki polarize panele gitmez.

S: CRT ile karşılaştırıldığında TFT LCD’nin ne gibi avantajları vardır?
-Bir CRT monitörde, bir tabanca, florsan cam üzerindeki polarize elektronları çarpıştırarak elektronları fırlatır. Bu nedenle CRT monitörleri temel olarak analog RGB sinyalleri ile çalışır. Bir TFT LCD monitör, sıvı kristal panel çalıştırarak bir giriş görüntüsünü gösteren bir cihazdır. TFT, CRT’den temel olarak farklı bir yapıya sahiptir: her hücrede bir aktif matris yapısı ve bağımsız aktif elementler bulunur. Bir TFT LCD’de iki cam panel bulunur ve bu paneller arasındaki boşluk sıvı kristal ile doldurulmuştur. Hücreler elektronla temas halinde olduklarında ve voltajdan etkilendiklerinde sıvı kristalin moleküler yapısı değişir ve görüntüyü göstermek için, giren ışık miktarını kontrol eder. Bir TFT LCD, CRT’ ye göre çeşitli avantajlara sahiptir. Çok ince olabilir ve tarama metodu kullanmadığı için titreşim yapmaz.

S: 60Hz dikey frekans bir LCD monitör en uygun değerdir, neden?
- Bir CDT monitörün aksine TFT LCD paneli sabit bir frekansa sahiptir. Mesela bir XGA monitörde 1024x3 (R, G, B) x 768 piksel bulunmaktadır ve ilave yazılım olmadan daha yüksek çözünürlük mümkün olmayabilir. Panel, görüntüyü XGA ekranlar için standartlardan biri olan 65Hz dot clock değeri için ayarlamak üzere tasarlanmıştır. Bu dot clock değeri için yatay/dikey frekans 60Hz/48kHz olduğu için, bu monitör için en uygun frekans 60 Hz değeridir.

S: Ne tür geniş açı teknolojisi bulunmaktadır? Nasıl çalışmaktadır?
- TFT LCD panel, sıvı kristalin dual kırılmasını kullanarak arka ışık girişini kontrol eden/gösteren bir elementtir. Giren ışığın izdüşümünün sıvı elementin ana eksenine doğru yansıması özelliğini kullanarak giren ışığın yönünü kontrol eder ve ışığı gösterir. Giren ışığın sıvı kristal üzerindeki kırılma oranı ışığın gelme açısına bağlı olarak değişiklik gösterdiği için, bir TFTçnin görülme açısı CDTçden daha dardır. Genellikle görülme açısı, netlik oranının 10 olduğu noktaya karşılık gelir. Görülme açısını genişletmek için bazı metotlar geliştirilmektedir ve en çok kullanılan yaklaşım bir geniş görülme açısı filmin kullanılmasıdır. Bu film kırılma açısını değiştirerek görülme açısını genişletmektedir. Görülme açısını genişletmek için IPS (In Plane Switching) veya MVA (Multi Vertical Aligned) metotları da kullanılmaktadır.

S: Bir LCD Monitörde titreşim olmamasının sebebi nedir?
- Teknik açıdan bakarsak, LCD titreşim yapar fakat bunun nedeni CDT monitörlerden farklıdır ü ve görülmenin kolay olmasına hiç bir etkisi yoktur. Bir LCD monitörde titreşimin genellikle pozitif ve negatif voltaj arasındaki farktan kaynaklanan belirlenemeyen parlaklık anlamına gelir. Diğer taraftan CRT titreşimi, flüoresan nesnenin açma/kapama faaliyeti görünür duruma geldiğinde insan gözünü tahriş edebilir. Bir LCD paneldeki sıvı kristalin reaksiyon hızı çok daha yavaş olduğu için titreşimin sorun yaratan bu durumu LCD ekranlarda bulunmaz.
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*
Freaky_GirL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Nereye :)
Mesajlar:
183
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
12
Ticaret:
(0) %
25-12-2008 11:46
#2
Teşekkürler
---------------------
kArŞıyaKaKonu Freaky_GirL tarafından (28-12-2008 09:36 Saat 09:36 ) değiştirilmiştir.
KAJMER_SAGOPA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Mesajlar:
166
Konular:
75
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
26-12-2008 10:09
#3
Emegin için gerçekten sagol hocam
---------------------
GAZZE VAHŞETİNE KAYITSIZ
KALMAYIN

YOUTUBE GİRMEYİN

ŞEREFSİZ ADİ İT KÖPEK İSRAİL YAPIMI

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler