THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

GPGPU düellosu; SLI destekli Badaboom 1.1 yazılımı kullanıma sunuluyor

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.197
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
252
Teşekkür (Aldı):
2139
Ticaret:
(0) %
0
402
15-12-2008 09:25
#1
AMD-ATi, 10 Aralık'ta kullanıma sunduğu Catalyst 8.12 sürücüsü ile rakibi Nvidia'ya karşı önemli bir hamle gerçekleştirmiş oldu. Her ne kadar Nvidia, CUDA mimarisi ile aylardan bu yana GPU tabanlı video işlem yeteneği sunsa da bilindiği üzere firma kendi özgün yazılımına sahip değil. Nvidia, GeForce 8 serisi ve üstü ekran kartlarıyla GPU tabanlı video hızlandırma için Elemantal firması tarafından geliştirilen Badaboom yazılımını öneriyor ve kendi sunumlarında da bu uygulamaya yer veriyor.
AMD'nin AVIVO Video Converter uygulamasına göre çok daha şık bir uygulama arabirimine sahip olsa da tam sürümü belli bir ücret karşılığında elde edilebilen Badaboom'a karşı AMD-ATi, AVIVO Video Converter uygulamasını ücretsiz olarak sunuyor. AMD-ATi'nin yılın son sürücüsü ile gerçekleştirdiği bu atağa Nvidia, Elemantal firmasının kullanıma sunacağı 1.1 sürüm numaralı yeni Badaboom versiyonu ile yanıt verebilir zira yeni versiyonda dikkat çekmeyi başaran ve uygulamayı son kullanıcıların yanında profesyonellere de yaklaştıran önemli yenilik ve güncellemeler var.
Badaboom 1.1 ile gelecek bazı önemli güncelleme ve yenilikler;
DivX, Xvid, MpegPEG-1, VC-1, AAC Audio, AVI, MKV gibi video formatlarına destek. Ek formatlarla birlikte 1.0 sürümündeki dosya formatlarına destek te devam ediyor.
Yeni çıkış profilleri : Kullanıcılar destek veren formatlardaki videoları YouTube, Blackberry Bold ve Microsoft Zune ile uyumlu formata dönüştürebilecekler. Ayrıca kullanıcılar kendi profillerini özelleştirebilecekler.
H.264 ana profil çıkışı: Versiyon 1.0'a göre daha yüksek kalitede çıkış alınabilecek. Özellikle 480p üstü videolar için H.264 desteği oldukça önemli.
1920x1080 (1080p-Full HD) çıkışı: Yaygın olarak kullanılan en yüksek video çözünürlüğüne destek.
Çoklu GPU (SLI) desteği: Badaboom 1.1'in en önemi özelliği olarak SLI teknolojisine destek vermesi gösterilebilir. Kullanılmakta olan 1.0 versiyonuna göre video dönüştürme performansını ciddi şekilde arttıracağı söylenen yeni versiyonda kullanıcılar iki ayrı video'yu çift Badaboom uygulamasını eş zamanlı olarak çalıştırarak işleyebilecek. Yani SLI desteği sunulan yeni versiyon ile çift kartlı sistemlerde iki GPU ile eş zamanlı olarak iki farklı video'yu işleyebilmek mümkün olacak.
Elemantal firması tarafından geliştirilen CUDA destekli Badaboom yazılımının 1.1 sürüm numaralı yeni versiyonunun önümüzdeki günlerde kullanıma sunulması bekleniyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler