THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Intel Core i3-540 ile Core i5-750 kapıştırıldı

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.574
Konular:
5647
Teşekkür (Etti):
1331
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
0
501
22-08-2009 14:46
#1
Intel'in Clarkdale ailesi altında konumlandıracağı, işlemci ve grafik yongasını aynı çatı altında buluşturan yeni nesil çözümlerinden Core i3-540 ile Lynnfield ailesinin giriş seviyesi üyesi Core i5-750 karşılaştırmalı teste tabi tutuldu. İşte neticeler…
Ya da neticelere geçmeden önce genel bir hatırlatma yapalım en iyisi:
Lynnfield hakkında o kadar çok haber yaptık ki bir kez daha hatırlatmadan direkt Clarkdale'e geçelim. Bildiğimiz gibi Clarkdale projesi AMD'nin ertelendikçe ertelenen Fusion teknolojisinin bir benzeri. Çoklu yonga paketi adı verilen bu olayda, CPU ve GPU aynı çatı altında toplanıyor. Böylece de harici bir ekran kartı almamıza gerek kalmadan iyi kötü bir grafik performansı elde edebiliyoruz. 'İyi kötü' derken onu da kısaca açalım en iyisi, Ion'dan yani Geforce 9400M'den az kötü, GMA X4500HD'den epey daha iyi:

İşte bu Clarkdale işlemcilerinin düşük performansa sahip olanları Core i3 olarak isimlendirilecekken, ağabeyleri ise Core i5 çatısı altında yer alacak. Yani yapısal bir farklılık olmaksızın sadece isimlendirmelerde ayrıma gidilecek, ki bu da zaten karışık olan işleri daha karıştırmaktan başka bir sonuç vermeyecek tahminimizce. Bu arada Clardale ailesinin işlemci tarafının 32nm, grafik kanadının ise 45nm olacağını da atlamayalım. Bu durumu da görsele döktüğümüzde karşımıza şu iki fotoğraf çıkıyor, görüldüğü üzere işlemci tanınsa da grafik çekirdeği henüz tanınmayı başaramıyor:Şimdi de bu iki işlemcinin detaylı özellik tablolarına göz atalım:Test sistemi ise şöyle şekillenmiş:Her iki işlemcide hava soğutma eşliğinde stabil bir biçimde 4.2GHz değerine ulaşabilmişler, bu değerde alınan SuperPI sonuçları şu şekilde:İşin için AMD'nin koşucusu yani Phenom II X4 955 BE girdiğinde ise tablo şöyle şekillenmiş:Son olarak da yine sadece bu iki modelin hızaşırtılmış haldeyken mukayeseli sonuçlarını sizlere ileteyim..

---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler