THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Ölü Piksek Nedir? Nasıl Oluşur?

PoseidonKairos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
System{C;/<>Windows<>Fontsss<>Osksd
Mesajlar:
426
Konular:
131
Teşekkür (Etti):
42
Teşekkür (Aldı):
68
Ticaret:
(0) %
21-02-2012 20:32
#1
Ölü Piksek Nedir? Nasıl Oluşur?
LCD monitörlerde pikseller vardır. Bunlar transistörlerle kontrol edilir. Bu transistor lerin bir tanesinde bile bir hata oluşması piksel hatası oluşmasına neden olur. Bu hata LCD monitörlerde olmasının asıl sebebi ise LCD lerin transistör sayısının çok fazla olmasıdır. Her pikselin 3 adet alt piksel i vardır ve bu alt pikselleride transistörler kontrol eder. Ekran boyutuna göre piksek sayısı 3 ile çarpılır ve o kadar transistör vardır.
LCD monitörlerde transistorler nedeniyle oluşan piksel hataları ölü piksel olarak adlandırılır. Piksel hataları 3 e ayrılır.
Karanlık Piksel, Aydınlık Piksel ve Renkli Piksel. İsterseniz Karanlık Pikselden başlayalım.

Karanlık Piksel: Pikseli kontrol eden transistorlerin kapalı durumdayken işlevsiz duruma geçmesi ile oluşan soruna Karanlık Piksel denir. Açık renk görüntülerde belirginleşir. Siyah bir karartı şeklinde görülebilir.

Aydınlık Piksel: Pikseli kontrol eden transistorlerin açık konumdayken işlevsiz hale geçmesi ile oluşan soruna Aydınlık Piksel denir. Daha çok renkli görüntülerde belirginleşir. Görüntüde beyaz nokta şeklinde belli olur.

Renkli Piksel: 3 alt pikselden oluşur. Mavi, Yeşil ve Kırmızı. Bu alt piksellerin herhangi birinde bir hata veya bir sorun olduğunda renk tam gösterilmez. Farklı bir renk olarak gözükür.

Peki Ölü Piksel Nasıl Düzeltilir?
Bir fiziksel olarak düzeltme yöntemi vardır.Birde programlar vs. gibi yöntemler vardır.

Fiziksel Yöntem: Ekranınızda siyah nokta vb. bir hata oluştuysa siyah noktanın bulunduğu yere yumuşak bir cisimle müdahale edebiliriz. Yumuşak cismimizi nokta üzerinde bastırmadan yavaşça gezdirerek sorunu çözebilirsiniz. Eğer siyah nokta hayla gitmediyse ekranı kapatıp sert bir cismin ucuna bez bağlayarak noktanın bulunduğu yere çok hafif bir şekilde vurun. Belirli bir süre yoktur. Kısa süreli aralıklarla vurarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Yazılımsal Yöntem:
Dead Pixel Buddy
TIREAL TFT Test
Pix Change gibi programlarla ölü pixellerinizi tespit edip düzeltebilirsiniz.


Çoğu monitör markalarında ölü piksel için garanti sözleşmesi vardır. Markadan markaya geri alma şekilleri değişebilir. Kimi markalar 2 kimi markalar 3 kimi markalar ise 1 ölü pikselde ürünlerini geri alırlar

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler