THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Bilgisayar bakımı

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.946
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
243
Ticaret:
(0) %
0
784
24-02-2012 19:01
#1
Bilgisayar bakımı
Bilgisayarların performans kaybını önlemenin en verimli yöntemi periyodik bakım yapmaktır.Gün geçtikçe bilgisayarlar ilk günkü performansını kaybetmeye başlarlar. Bunun işletim sistemiyle olduğu kadar donanımla da ilgisi vardır.
Bilgisayarınıza giren tozlar bile bilgisayarın çalışmasını etkileyebilir hatta bozabilir. Olası sorunların önüne geçmek için yapılması gereken periyodik bir bakım vardır. Bilgisayar bakımı denince akla gelmesi gereken iki başlık var. Bunlardan birincisi yazılım, ikincisiyse donanım bakımıdır. Yazılım bakımında Windows’ta kullanılmayan programların kaldırılmasından CD / DVD yazıcılar gibi cihazların firmware güncellemesine kadar birçok konu bulunuyor.
Fiziksel bakımdaysa bilgisayarınızdaki tozların temizlenmesinden fanların yağlanmasına kadar, bilgisayarın sessiz ve performansından ödün vermeden çalışmasına devam edebilmesi için gereken birçok işlem bulunuyor.
Yazılım bakımı, bilgisayarda zamanla unutulan veya hiç farkında varmadığınız, arka planda çalışan programların silinmesi ve donanıma uygun yazılım ayarlarının yapılmasıdır. Bilgisayara yapılabilecek yazılım bakımını kendi içerisinde iki ana başlık altında ele almak gerekiyor. Birincisi işletim sisteminin ve sabit diskin bakımı, ikincisiyse firmware ve BIOS güncellemeleridir. İşletim sisteminin bakımına daha önce dergimizde sık sık yer verdik. Bu yüzden, bu sayımızda yazılım bakımının sadece BIOS ve firmware güncellemesi kısımlarını ele alacağız.
Yazılım Bakımı

BIOS nedir?“Basic Input / Output System” (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, bilgisayarın çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak da özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmenizi sağlarken diğer donanımlar arasında bir bağ kurma görevini de üstlenir. Farklı markaların ürettikleri farklı BlOS’lar var. Yağın olanları AWARD, AMI ve Phoenix BIOS şeklinde sıralanabilir. Bazı anakartlarda da Phoenix ile AWARD’ın birlikte geliştirdiği BlOS’lar kullanılıyor.
Neden güncellenmeli?

BIOS güncellemesi, kullandığınız anakartın gelişen yeni teknolojileri desteklemesi ya da kapalı olan özelliklerini açmak için gereklidir. Anakartlar, üretim bandından çıktıktan sonra geliştirilen veya kesinleştirilen bir teknolojiyi destekleyemeyebiliyor. Örneğin Hyper Thread (HT) işlemciler ilk çıktığında birçok 478 pin soketi olan anakart, HT çıkmadan önce üretildiklerinden dolayı bu işlemcileri desteklemiyordu. Bu sorun BIOS güncellemesiyle birçok anakartta giderildi. Anakartın BIOS güncellemesi anakart marka ve modellerine bağlı olarak farklı yöntemlerle güncellenir.
BIOS güncellemesi bir noktada çok tehlikelidir. BIOS güncelleme sırasında bir sorun çıkarsa (elektrik kesintisi, bilgisayar kilitlenmesi gibi) geri dönüş oldukça zor oluyor. BIOS güncellemesi sırasında işlem yarıda kesilirse, BIOS içindeki yazılım hasar göreceği için bilgisayarınız açılamaz, açılamadığı için de tekrar BIOS yazılımı yüklemesi yapılamaz. Böyle bir durumda BIOS u içerisinde bulunduran flash’ın çıkartılıp bir programlayıcıda yeniden yazılması gerekiyor. Dolayısıyla anakartınızın BIOS güncellemesini yaparken, sistemi bir kesintisiz güç kaynağına bağlamakta çok fayda var.
Bahsettiğimiz güncelleme işlemleri için, mevcut BIOS veya firmware sürümlerini ve daha yeni sürümlerinin çıkıp çıkmadığını bilmeniz gerekiyor. BIOS sürümü, bilgisayarınız ilk çalıştığında genellikle ekranda görünür. Ancak firmware sürümünü görebilmeniz için yardımcı bir yazılım kullanmanız gerekiyor. Lavalys Everest (www.lavalys.com) bu konuda oldukça başarılı sonuç veriyor. Everest, bilgisayarınızın donanımına ilişkin bilgi veren ve o anki sabit disk, anakart, işlemci gibi bileşenlerin sıcaklıklarının gösterebilen başarılı bir yazılım. Everest ile bileşenlerin firmware sürümünü öğrenebildiğiniz gibi üretici firmanın güncelleme sitesine ulaşabileceğiniz web adreslerine de ulaşabilirsiniz.
Firmware nedir?

Firmware, bilgisayar bileşenleri üzerinde bulunan çeşitli donanımların işlevlerini nasıl yerine getireceklerini bildiren ve genellikle tekrar yazılabilir olan ufak kodlardır. Onu donanım sürücülerinin donanım tarafındaki parçası olarak düşünebiliriz. BIOS da bir çeşit firmware’dir. BIOS güncellemesi yapıyorsak aynı şekilde çeşitli donanımların da firmware güncellemelerini yapabiliriz.
Neden güncellenmeli?

Donanım bileşenlerinin neredeyse tamamı, üzerlerindeki EPROM’lara yüklenmiş bir kontrol yazılımı içerir. Böylece hem kontrol kolaylaşır hem de önceden planlanmayan özelliklerin eklenmesinin ve donanımsal hataların mümkün olduğunca yazılım güncellemesi yoluyla ortadan kaldırılmasının yolu açılmış olur. Bir bakıma firmware güncellemek, eldeki cihazın yeniliklere daha uygun hale gelmesini sağlıyor.
Fiziksel Bakım

“Toz” bilgisayarınıza zarar verebilir ve performansını etkileyebilir

Isı, elektronik cihazlarda belli bir seviyenin üstüne çıkması istenmeyen bir etkendir. Çünkü yarı iletkenler ısıdan çabuk etkilenerek bozulurlar. Isıya bağlı olarak devredeki gerilimler değişir ve bu da özellikle hassas elektronik devrelerde istenmeyen sonuçlara neden olur.
Bilgisayarın bileşenlerinde bulunan yarı iletkenler için de aynı koşullar geçerlidir. Bu yüzden işlemci, güney ve kuzey köprüleri, grafik işlemci gibi yongalar yarı iletkenler sınıfında olduğundan iyi soğutulmaları ve ani ısı değişikliklerinden korunmaları gereken parçalardır. Özellikle ani ısı değişiklikleri yarı iletkenlerin daha erken bozulmasına neden olur.
Birçok kullanıcı bilgisayarın fanlarının soğutma işlemi sırasında topladığı tozun bilgisayara zarar verebileceğinden habersizdir. Bilgisayar içerisinde biriken toz, soğutucu fanları için tam bir kabus oluşturuyor. Fanların zorlanmasına ve yavaşlamasına neden olan toz, işlemci gibi kritik bileşenlerin fazla ısınarak zarar görmesine neden olabiliyor. Bu zarar, oluşan ısıya bağlı olarak bilgisayarın hata giderme yöntemlerinden dolayı performans düşüklüğü, ani kilitlenme, oyun sırasında oyunun kendi kendine kapanması gibi durumlara neden oluyor.
Tozlardan kurtulduktan sonra fanların yağlanması faydalı olabilir.

Dolayısıyla bilgisayarı uzun vadeli, sesiz ve yüksek performanslı kullanabilmek için tozlardan arındırmak gerekiyor. Tozlardan tamamen kurtulmanın yolu yok, ancak bunun için alınabilecek çok etkili yöntemler var. En önemli yöntem, kasa ve güç kaynağı fanlarına toz filtresi kazandırılmasıdır. Fanlar için hazır toz filtreleri piyasada 5 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Bununla birlikte bayan çorabı ve tül perde gibi malzemelerden de kendi filtrenizi yapabilirsiniz.
Filtreleme önlemlerini aldıktan sonra bilgisayarda bulunan bütün bileşenleri fırça yardımıyla temizleyip yerine yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Bilgisayarınız sürekli toz içerisindeyse bu işlemi periyodik olarak en az iki ayda bir yapmanız, bilgisayarınızın sağlığı açısından faydalıdır.
Optik okuyucuları tozdan arındırın

Tozdan etkilenecek bilgisayar bileşenlerinden biri de optik okuyucudur. Optik okuyucuların algılayıcı gözleri çok hassastır. Optik alıcının kirlenmesi zamanla her medyayı kullanamamasına veya hiçbir medyayı okuyamamasına sebep olur. Optik okuyucunuz medya seçiyorsa birkaç aşamada bu sorunundan kurtarılabilir. Optik okuyucuyu tekrar kazanmak istiyorsanız, içini açarak algılayıcının lensine çok şiddetli olmamak kaydıyla hava üfleyin ve tekrar birleştirip çalıştırmayı deneyin.
Bu işlem sonucunda medya seçmeye devam ediyorsa tekrar okuyucunun içini açın ve resimde görüldüğü gibi lazer ışık netliğini belirleyen trimeri lazer ışığı netlik kazanacak şekilde ayarlayın. Optik okuyucuların gözündeki lazer ışınının seviyesi analog olarak ayarlanır. Bu ayardan sonra çok ciddi bir düzelme olduğunu görecekseniz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta, lazer ışığına doğrudan bakmanın gözleriniz için çok tehlikeli olduğu. Bu tür işlerde yeterince tecrübeli değilseniz, öncelikle gözden çıkardığınız cihazlar üzerinde denemeler yapmanızı öneririz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler