THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Ethernet kartı ( Lan) arızaları ve çözümleri

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.946
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
243
Ticaret:
(0) %
0
1661
05-03-2012 17:23
#1
Lightbulb
Ethernet kartı ( Lan) arızaları ve çözümleri
S.a arkadaşlar
Ethernet kartları da tıpkı ses kartları gibi anakartların üzerinde entegre olarak bulunur. Fakat harici bir kart olarak ta ethernet kartları halen piyasada satılmaktalar. Ağ ve internet problemleri modeminizden yada internet servis sağlayıcınızdan da kaynaklanabilir. Bu tip problemlerde öncelikle modeminizi açıp kapatmanız eğer bir düzelme olmadıysa servis sağlayıcınızdan telefon desteği almanız ilk yapılacak işlemler arasında olmalıdır. İnternet bağlantısı sağlanabilmesi için modeminiz bilgisayarınıza bir IP adresi atar. Bu adres sayesinde bilgisayarınız modemle haberleşir. IP adreslerini bir sokaktaki evlerin bina numaralarına benzetebilirsiniz. Eğer Ağınızda birden çok bilgisayar bulunuyorsa her bir bilgisayarın IP adresi birbirinden benzersizdir. IP adresleri ethernet kartlarına 2 şekilde atanır ilki otomatik olarak modemden ikincisi ise el ile windows ortamından uygulanarak. El ile IP adresi atama işleminden bahsetmeye gerek duymuyoruz çünkü her ADSL modem içerisinde bir IP dağıtıcı sistem bulunur böylece bilgisayarınız modeminizden otomatik bir IP alır.
Ethernet kartları ile ilgili genel arızalar ve çözümleri soru cevap şeklinde aşağıdaki gibi açıklanmıştır.
Bilgisayarıma ADSL modemim ethernet kartından bağlı bazen ağ kablosu takılı değil-internet erişimi yok hatası alıyorum sorun nedir?
Ç:1 Modeminiz bilgisayardaki ethernet kartına bir kablo sayesinde bağlıdır. Bu kablo ağ kablosudur ve içerisinden 8 adet ince kablo geçerek aşağıda gördüğünüz jack a eklenir.
Eğer bu jack ucunda bir temasızlık meyada geldiyse ağ problemleri yaşamanız normaldir. Bunu aşmak için kabloyu söküp yenisini temin edin ve tekrar bağlantınızı sınayın.
Bilgisayarıma otomatik IP almıyor sorun nedir?
Ç: 1 Modemdeki IP tablosu ( IP aralığı) düzgün tanımlanmamış olabilir kontrol edin ve modemi resetlemeyi deneyin
Ç:2 Ethernet kartınızın sürücüsünde bir problem olabilir. Sürücüyü kaldırın, bilgisayarı yeniden başlatın ve güncel sürücüyü tekrardan kurun.
Ç:3 En son çözüm olarak harici bir ethernet kartı satın alarak PCI slota takın, sürücülerini yükleyin ve tekrar deneyin. Ortalama 10-15 TL ye piyasada ethernet kartları satılmaktadır.
Bilgisayarımda kablo takılı gösteriyor IP adresinde de sorun yok fakat internete bağlanamıyorum neden kaynaklı olabilir.
Ç: 1. Eğer yukarıdaki tüm opsiyonları uyguladıysanız (kablo, modem resetleme,ethernet sürücü günceleme gibi) bu bir virüs problemi olabilir. İnternet üzerinden bu tip probleme sorun olan bir virüs sisteme bulaşmış olabilir. Hemen bir virüs taraması gerçekleştirin. Daha fazla bilgi için virüs temizleme konularını inceleyin.
Ethernet kartımın Mac adresini değiştirmek istiyorum bu mümkün mü?
Ç: 1 Evet mümkün. Mac adresi değiştiren bazı programlar mavcuttur. Bunlardan biri Technitium mac changer yazılımıdır.
http://www.technitium.com/tmac/index.html
Bİlgisayarım internette bazı sitelere girmiyor (yasaklı ve engellenmiştir iletisi alıyorum) sorunu nasıl çözerim.
Ç:1 İnternet erişimleri bölgesel engellenebiliyor bazen bazı siteler bazı ülkelerde yasaklanabiliyor örneğin ülkemizde youtube video sitesi sık sık bazı durumlardan dolaı Türkiye erişimine kapatılıyor bunu aşmak için başka bir ülkenin DNS adreslerini kullanılabilir.
Ağ yöneticisini açın ve ip değiştirme bölümüne gidin
DNS i el ile atayın
DNS bölümüne
8.8.8.8
8.8.4.4
adreslerini girin ve kaydedin. Artık ülkemizde engellenmiş sitelere bu adresler sayesinde ulaşabilirsiniz
umarım işinize yaramıştır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler