THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Ses kartı arızaları ve çözümleri

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.946
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
243
Ticaret:
(0) %
0
5840
05-03-2012 17:25
#1
Thumbs down
Ses kartı arızaları ve çözümleri
S.ar arkadaşlar

Ses kartları bilgisayarlardan ses almamıza yarayan aygıtlardır. Ses kartları anakartlar üzerinde dahili olarak bulunur. Ses kartlarının profesyonel olanları da piyasada mevcuttur fakat biz dahili ses kartlarını ve buna bağlı genel ses problemlerini inceleyeceğiz.
Aşağıdaki resimde onboard dahili ses kartının anakart arkasındaki çıkışlarını görebilirsiniz.
Gelişmiş çıkışlar her anakart modelinde bulunmayabilir. Gelişmiş çıkışları ses sisteminizden 5.1 veya 7.1 ses almak için kullanabilirsiniz. Standart olarak bir dahili ses kartında sağ taraftaki gibi mavi renk ses girişi,yeşil renk ses çıkışve pembe renkli mikrofon çıkışı buşunur.

Realtek marka bir ses kartı çipi. Anakart üzerinde entegre bulunmaktadır.
Ses almak için speaker (Hoparlör) leri yukarıdaki uygun girişlere bağlamak gerekir. Eğer bilgisayardan ses alamıyorsanız ses kartınızn sürücülerini yüklediğinizden emin olmalısınız. Tüm bağlantılar yapıldıysa ve hoparlörler açık durumdaysa bilgisayar normal şartlarda ses veriyor olmalıdır. Eğer ses ve mikrofonla ilgili bir problem yaşıyorsanız aşağıdaki soru-cevap larda problem kaynağını bulabilieceğinizi umuyoruz.
Bilgisayarımın durup dururken sesi gitti hiçbirşekilde ses gelmiyor sorun nedir?
Ç:1 Bu problemde de herzaman yaptığımız gibi bağlantıları kontrol edeceğiz. Kasanın arkasındaki ses çıkışlarını kontrol edin yeşil jack ses çıkışından çıkmış olabilir kontrol edin eğer çıktıysa takın.
Ç:2 Ses kartınız da diğer donanımlar gibi windows a sürücü(driver) vasıtasıyla tanıtılırlar sürücülerinizin yüklü olup olmadığını kontrol edin.
Bunu yapmak için bilgisayarım a maus un sağ tuşuyla tıklayın ve özellikler e tıklayın. Açılan pencereden Aygıt yöneticisini tıklayın aşağıdaki gibi bir bölüm karşınıza gelecektir. Bu bölüm tüm aygıtlarınızın görüntülendiği bölümdür sürücülerinin yüklü olup olmadığını ve hangi sürücünün hangi versiyonunun kullanıldığına kadar aygıt yöneticisinden öğrenebilirsiniz.
Ses kartı “Ses Video ve Oyun Denetleyicisi” bölümünde bulunur. Ayrıca bilgisayarınızda bir HDMI çıkışı yada HDMI çıkışlı bir ekran kartı varsa bu aygıtın ses sürücülerini de bu alandan görüntüleyebilirsiniz. Windows 7 şuan itibari ile hemen hemen tüm ses kartlarını otomatik tanımaktadır. Tabiki bazı durumlar ve bazı aygıtlar dışında…
Ses kartınızn sürücüsünün yüklü olup olmadığını bu alandan görebilirsiniz demiştik. Ayrıca Denetim masası> Program ekle kaldır bölümünü görüntüleyerek te hangi marka ses kartına sahipseniz ilgili yazılımın bu bölümde de görüntülemeniz mümkün.
Eğer bu bölümde soru işareti veya ünlem işareti görürseniz ses kartı sürücünüz silinmiş veya iptal olmuş olabilir(Herhangi bir sebepten dolayı sistemden kaldırılmış olabilir)Sürücüyü tekrar yüklemek için anakartınızın üretici web sitesini ziyaret edin ve ses kartı sürücüsünü indirip yükleyin.
Ç:3 Bilgisayarınızın varsayılan ses çıkışı dijital çıkışa geçmiş veya HDMI çıkışa geçmiş olabilir. Bunu kontrol etmek için aşağıdaki yolu izleyin.

1.Ekranınızın sağ alt kısmında bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayın ve kayıt aygıtlarını görüntüleyin.
2.Varsayılan aygıt olarak ne seçilmiş? Bu kısımdan görebiliriz. Yeşil çek işaretinın bulunduğu aygıt varsayılan aygıttır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi varsayılan aygıt olarak hoparlörlerinizi seçin. Bunun için hoparlör Speaker(Hopalör) üzerine sağ tıklayın ve varsayılan olarak ayarla seçeneğine tıklayın.
Bilgisayarıma ön panelden mikrofon taktım çalışmıyor ses kaydı yapamıyorum. Ayrıca ön panelden kulaklık taktığımda ses de çıkmıyor. Sorunu nasıl çözebilirim?
Ç:1 Ses kaydı yapmak için mikrofonu pembe çıkışa takmanız yeterli olacaktır. Ses kartınızda yukarıdaki gibi bir sorun sözkonusu ise eğer (Sürücüler ile alakalı bir problem) ilk olarak yukarıdaki Ç2 adımını uygulayın.

Ç:3 Kasa içerisinden ön panele ses bağlantısı yapılmamış olabilir.
Front panel(ön panel) den gelen kablo aşağıdaki gibi bir porta sahiptir. Port 9 pinli 1 pini kapalı bir yapıya sahiptir. Bu portu anakartınız üzerindeki Fp audio pinlerine yerleştirmeniz gerekli. Aşağıda bulunan resimlerden solda olanı bağlantıyı yapacağınız 9 pinli header dır. Sağdaki (ön panelden gelen audio port)portu anakart üzerindeki header a takın.
Ön panel kablosunu taktıktan sonra bilgisayarı açıp microfon ve hoparlörünüzden ses gelip gelmediğini testedin
Bilgisayarımda Windows Xp işletim sistemi yüklüydü ben windows 7 ye yükselttim ses kartı sürücüsünü kurdum hoparlörlerimden ses net gelmiyor sorun nedir?
Ç:1 Ses kartı sürücünüz windows 7 uyumlu olmayabilir. Ses kartınızın windows 7 destekli sürücüsünü indirin büyük bir ihtimalle problem çözülecektir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler