THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Ekran kartı arızaları ve çözümleri

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.946
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
243
Ticaret:
(0) %
1
1570
05-03-2012 17:28
#1
Ekran kartı arızaları ve çözümleri
Ekran kartları (Görüntü kartı) bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan donanıma verilen addır. Ekran kartları harici, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakartlar üzerinde Chipset içerisinde dahili (O\b onboard) olarak bulunmaktadır.
Görüntü kartlarının sahip olduğu en önemli bileşenler şunlardır;
• Görüntü işlemcisi
• Görüntü belleği veya Video-RAM
• RAMDAC (Random Access Memory Digital/Analog Converter)
Ekran kartları çok hızlı grafik işlemcilerine sahip donanımlardır. Oyun performansımız ekran kartımızın grafik işlemcisinin hızına ve ekran kartının beleğine göre artar –azalır. Günümüzde oyun grafikleri akılalmaz gelişmeler gösteriyor, gerçeğe çok yakın grafikler ve buna bağlı oyunlar piyasa da en son DirectX 11 destekli grafik kartları ile Winndows 7 ortaklığı gerçekten inanılmaz keyifli. Ekran kartları geliştikçe güç kaynağından çekilen enerji miktarı da artmakta eğer güçlü bir eran kartınız varsa buna bağlı olarak güçlü bir power Supply a ihtiyacınız var demektir. Ekran kartları arızaları genelde görüntüde karışıklık, oyunlarda kilitlenme,oyundan atma,görüntü vermeme,uyku modu, çözünürlük, açılışta donma problemleri gibi listelenebilir. Eğer çok güçlü bir ekran kartı almak istiyorsanız ilk olarak kasanızda bu donanımı sığdıracak yer bulunuyor mu? ve güç kaynağınız bu donanımı besler mi? sorularına yanıt bulmanız gerekli. Başlıca ekran kartı arızalarını ve problemlerini birkaç soru ve buna bağlı cevaplarla anlamaya çalışalım.
Bilgisayarımın düğmesine basıp açtığımda bir uzun iki kısa bip sesi geliyor ve bilgisayarıma görüntü gelmiyor sorun neden kaynaklanır?
Ç 1:Bu sinyal bigisayarınızın ekran kartının yuvasından oynamasıyla ya da yerinden çıkmasıyla ortaya çıkan bir ikazdır. Kartın vidasını sökün, kartı yerinden çıkartın ve tekrar yerine takın bu işlem sonrasında bilgisayarınızı açıp tekrar deneyin.
Ç 2: Kasalar ****l sac’tan imal edildikleri için bilgisayarın yerini değiştirdiğinizde ya da yerinden oynattığınızda kasılma sonucu ekran kartı yerinden oynamış olabilir çözüm için yukarıdaki işlemi (Çözüm 1) uygulayın. Kartı yerinden çıkartıp tekrar takmadan önce bir bez e alkol sürerek kartın PCI bağlantı pinlerini temizleyebilirsiniz. Ayrca PCI yuvaya toz kaçma ihtimalini düşünerek bir kompresör yardımıyla hava tutup temizleyebilirsiniz.
Ç 3: Tüm bu işlemler sonucu bir düzelme olmadıysa ekran kartınız veya anakartınızın PCI-Express slotu arızalanmış olabilir. Ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneyin eğer ekran kartınız başka bir bilgisayarda çalışıyorsa bu sefer anakart arızasını (PCI Express Slotunu) göz önünde bulundurun.
Bilgisayarımı açıyorum ekrana görüntü gelmiyor bu sırada herhangi bir bip sinyali duymuyorum problem ekran kartından olabilir mi?
Ç 1:Evet problem ekran kartından olabilir bazı arızalarda bip sinyali alamayabilirsiniz. İlk sorudaki çözüm yöntemlerini uygulayın.
? Bilgisayarım windows a girene dek görüntü veriyor fakat tam windows a geçiş sırasında görüntü gidiyor ve ekran kararıyor.
Bu problem 2 şekilde oluşabilir
Ç 1: Eğer yeni bir monitör(ekran) satın aldıysanız bir önceki monitörünüzün çözünürlüğü yüksektir yeni aldığınız monitör bir önceki kadar yüksek çözünürlükte çalışmayabilir. Ya da çözünürlüğü yükselttiğinizde monitörün desteklediği çözünürlük limitini aşmış olabilirsiniz. Çözüm için bilgisayarı resetleyin yada kapatıp açın ve “F8” tuşuna sürekli basın Gelişmiş önyükleme seçenekleri karşınıza gelecektir.
Bu ekranda “Düşük Çözünürlüklü Videoyu (640X480) ektinleştir” seçeneğini klavyenin ok tuşları yardımıyla seçin ve “Enter” basın
Büyütmrk için Tıklayın

Windows unuz nomal bir şekilde açılacaktır.
Windows açıldıktan sonra görüntü özelliklerini sonrasında ise çözünürlük ayarlarını açın
Ekran çözünürlüğünü 800X600 e ayarlayın uygula butonuna tıklayın sonrasında tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın
Büyütmek için tıklayın

Ç 2: Ekran kartı sürücünüzü güncellediyseniz eğer, bu güncelleme sonrası yanlış veya problemli bir sürücü yüklediyseniz bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için ilk çözümdeki adımları tekrarlayın fakat bilgisayarınızı kapatmayın problemi tamamen çözmek için ekran kartı sürücüsünü kaldırın. Bunun için program ekle\kaldır dan son yüklediğiniz ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra ekran kartınız için en uyumlu sürücüyü üretici web sitesinden bulup yükleyin.
LCD Televizyonuma bilgisayarımdaki görüntüyü nasıl aktarabilirim?
Bunun iki yolu vardır;
Ç:1 Bilgisayarınızı kapatın, ekran kartınızın VGA portundan monitörünüzün kablosunu çıkartıp LCD TV nizin kablosunu takın ve bilgisayarınızı açın artık görüntü LCD TV nizden gelecektir.
Ses’i aktarmak içinde aşağıdaki kabloyu temin edin ve gerekli bağlantıyı sağlayın
.
Büyütmek için Tıklayın

Ç:2 Bağlantı için diğer yöntem daha basittir. Ayrıca bu yöntemle hem bilgisayarınızın ekranından hemde LCD tv den aynı anda görüntü alabilirsiniz. Bunun için ekrankartınızn HDMI portu olması gerekiyor. HDMI kabloyu temin ettikten sonra bilgisayarınıza gerekli bağlantıyı yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın windows görüntü özelliklerinden ekranınızı LCD TV nize genişletebilir yada aynı görüntüyü çoklayabilirsiniz. Sesi aktarmak için ayrıca bir kabloya gerek yoktur çünkü HDMI kablo sesi ve görüntüyü aynı hat üzerinden iletebilir.
Not: HDMI portundan Full HD görüntü alabilirsiniz.
Bilgisayarımda oyun oynarken bir anda ekran kararıyor ya da bilgisayar oyundan çıkıyor tekrar girmem gerekiyor. Sorun neden kaynaklanır?
Ç:1 Ekran kartı grafikleri işlerkenbu işlemler sırasında driver (sürücüler) ların önemi büyüktür. Bazı oyunları açabilmeniz için ekran kartınızın en güncel sürücülerini yüklemeniz gerekebilir. Bunun için ekran kartı üretici web sitesinden en güncel sürücüleri indirip bilgisayarınızı oyunlarda ekrar test edin.
Ç:2 Bazı oyunlar her ekran kartında çalışmaz bunu anlamanın en iyi yolu oynamak istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerine bakmaktır. Her oyunun üreticisi sisteminiz, minimum şu özelliklerde olmanız gerekir der. Buna birkaç örnek vermek gerekirse; minimum 256 mb ekran kartı belleği, minimum 1 gb sistem beleği, Direct X 11 destekli ekran kartı vs.
Sisteminiz bu özellikleri karşılamıyorsa eğer bu tip oyunlarda problem yaşamanız ya da peformans sorunu yaşamanız muhtemeldir.

Bilgisayarımda oyun oynarken görüntü donuyor ve sistemim kilitleniyor bazende oyunlardan çıkıyor sorunun kaynağı nedir?
Ç:1 Grafik işlemcileri oyunlarda ve grafik işleme sırasında yüksek ısılara çıkarlar. Her ekran kartının maximum bir çalışma sıcaklığı vardır. Ekran kartınızın maximum çalışabileceği sıcaklık derecesi üretici web sitesindeki ekran kartı özelliklerinde mevcuttur. Maximum çalıma sıcaklığı aşılırsa eğer sistemde kilitlenmeler görüntü kilitlenmeleri ve oyunlardan çıkma gibi sorunlar yaşanabilir.
Ekran kartı sıcaklığınızı ölçmek için Aida 64 Programını kullanabilirsiniz buradan indirebilirsiniz
http://www.aida64.com/downloads,
Ekran kartı sıcaklığını ölçtükten ve analiz ettikten sonra sıcaklığın bukadar çok yükselme sebebini araştırmak gerekiyor. Bunun ilk sebebi, ekran kartları soğutucu bloklar üzerine monte edilen fanlar sayesinde soğuyabilirler eğer bu soğutucu blok yerinden çıkmışsa –gevşemişse grafik kartının ısısı yükselebilir ve kilitlenme bu sebeple olabilir.
Ekran kartlarının soğutucu bloklarının üzerinde fan bulunur bu fanların döndüğüne emin olun, eğer dönmüyorsa fan ı temizleyin ve çalışmasını sağlayın zamanla herşey gibi fanlarında ömrü bitebilir bu gibi durumlarda fanı söküp aynısını yada uyumlusunu temin edip ekran kartınıza monte edin. Fanın çalıştığına emin olduktan sonra ekran kartının sıcaklığını tekrar analiz edin sıcaklık normal derecelerde seyrediyorsa problem çözülmüş demektir.
Ekranımdaki yazılar çok büyük ve renkler canlı değil problem nedir?
Ç:1 Ekran kartınızın sürücüleri herhangi bir sebepten dolayı silinmiş veya sistemden kalkmış olabilir sürücüleri üretici web sitesinden indirip tekrar yükleyin.
Ekranım bazen siyahbeyaz bazen de farklı renklere bürünüyor görüntüyü almakta zorlanıyorum fakat ekran kartımın çıkışndaki kabloları hareket ettirdiğimde renkler bazeb düzelebiliyor sorun ne olabilir?
Ç:1 Ekran kartınızın VGA portuna bağlı VGA kablosu (DVI dan bağlı iseniz DVI kablosu) zamanla deforme olup içerisindeki ince kablolar kopmuş – ezilmiş olabilir. Eğer kablonuz monitörün arkasına sabit bağlı değilse yenisini temin edip değiştirin. Bazı ekranların arkasındaki kablolar sabit olabiliyor bunun için bir ekran tamircisine ekranınızı ***ürüp kanlosunu değiştirtmeniz gerekebilir.
Bilgisayarım uyku moduna geçiyor fakat uyandırdığımda fanlar dönüyor görüntü gelmiyor görüntüyü alabilmek için bilgisayarımı yeniden başlatıyorum sorunu nasıl çözebilirim?
Ç:1 Uyku problemleri bellek uyumsuzluğundan da kaynaklanabilir. Uyandırma işlemi süresinin standardı 2000 milisaniyedir bu süre herhangi bir problem yüzünden aşılırsa görüntü alamayabilirsiniz. Bu anakartınızın bellek uyumsuzluğu yüzünden gerçekleşebilir. (Bkz. Bellek sorunları) Bellek sorunlarından kaynaklı bir problem yoksa eğer optik okuyucunuzun kablolarını söküp (optik okuyucu sorunlarına bakın) tekrar deneyin. Son olarak ekran kartı sürücülerini güncelleyin eğer problem yine düzelmediyse ekran kartınızın anakartla uyum sorunu olup oladığını kontrol edin. Bu işlem için anakartınızın desdeklediği kran kartı modellerini inceleyin.
Clasic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Mesajlar:
219
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
62
Teşekkür (Aldı):
21
Ticaret:
(0) %
06-03-2012 03:28
#2
Ellerine saglık..
---------------------

4 yıl sonra yeniden..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler