THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Sıcak havalarda bilgisayar bakımı nasıl yapılır?

CoLTFeeT06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
ANKARA
Yaş:
27
Mesajlar:
1.610
Konular:
247
Teşekkür (Etti):
95
Teşekkür (Aldı):
383
Ticaret:
(0) %
0
779
09-03-2012 21:44
#1
Sıcak havalarda bilgisayar bakımı nasıl yapılır?
Küresel ısınmayla beraber değişen iklim şartları ülkemizi de yakından etkiliyor. 4 mevsimin yavaş yavaş kaybolduğu ülkemizde yazları hem uzun hem de bunaltıcı sıcaklarla geçiriyoruz. Daha Mayıs ayının yarısında Ağustos sıcaklarının görülmesi de iklim değişikliğinin önemli göstergelerinden biri.
Hava durumlarında ‘Afrika sıcakları geliyor’ haberlerini sıkça duymaya başladığımız şu günlerde artık bilgisayar kullanıcılarının yeni bir derdi var: Aşırı sıcakların bilgisayar donanımları üzerine olası olumsuz etkileri.Kullanıcıların derdi boş yere değil aslında. Zira bilgisayar bileşenlerinin fazla sıcaktan olumsuz yönde etkilendiği bilinen bir olaydır. Kışın problem olmayan kasaiçi sıcaklık, yaz günlerinin kapıya dayandığı şu günlerde kullanıcıların karşısına büyük bir problem olarak çıkıyor.
Her şeyin fazlası zarardır sözünden hareketle ‘aşırı sıcaklığın’ da bilgisayar bileşenlerine pek çok olumsuz etkisi vardır. Sıcaklar, öncelikle bilgisayarınızdan daha az verim almanıza ve sistem performansının gözle görülür bir şekilde düşmesine neden olur.
Aşırı ısının zararı sadece sistem performansının düşmesine neden olmaz. Aşırı ısınmadan dolayı donanım bileşenleriniz uzun vadeli olarak zarar görürler ve biçilen ömürleri göreceli olarak kısalır.

Bilgisayar soğutma, adından da anlaşılacağı üzere aşırı sıcaktan muzdarip donanım bileşenlerinizin sıcaklığını belirli bir seviyede tutarak donanımlarınıza zarar vermesinin önüne geçmeye çalışır. Sıcaklardan en olumsuz etkilenen donanım bileşenleri ise başta CPU olmak üzere, ekran kartları, çipsetler ve hard disklerdir.
Aşırı ısınan kasalar ve donanım bileşenleri, daha önce de dile getirdiğimiz gibi sistem performansını olumsuz yönde etkiler. Örneğin çok ısınan bir işlemci, bilgisayarınızın yavaşlamasına ya da tamamen kapanmasına neden olabilir. Burada önemli olan CPU sıcaklığını dengede tutabilmektir.
Aynı kural Hard disk, ekran kartı gibi bileşenler için de geçerlidir. Örneğin Hard diskin aşırı ısınması, o an için bilgisayarın kullanımını etkilemese de, ileriye dönük olarak düşünüldüğünde söz konusu hard diskin ömrünün daha hızlı azaldığı söylenebilir.
Bu nedenle, özellikle yazın kavurucu sıcaklarında bilgisayarınızı mutlak suretle serin tutmanız gerekiyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler