THT DUYURU

Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

takipci
chat
Seçenekler

Hata düzeltme özellikli bellek nedir?

ulkuseven353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
-
Mesajlar:
411
Konular:
55
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
22-04-2012 05:30
#1
Hata düzeltme özellikli bellek nedir?
Karmaşık bilgisayarlarımızdaki bileşenler elektriksel ya da manyetik etkileşimlere duyarlı, hassas aygıtlardır. Bellek modülleri de bu hassas aygıtlardan biridir ve bazen bellek modüllerinde saklana veride ufak, tek seferlik hatalar olabilir. Bu hatalar bellek modüllerinin üretimlerindeki eksikliklerden değil, daha çok dış etkenlerden gelmektedir. Profesyonel uygulamalarda bu konuda en büyük sorun aslında hatanın meydana gelmesi değil, hatanın olup olmadığını bilmektir. Hatadan kaçış yok gibi bir şeyken, o çok önemli bilimsel ya da mühendislik uygulamanızda sizin bilmediğiniz bir hata, sonuçları tolerans sınırlarının çok dışında bir yerlere de çekebilir -bu tip uygulamalarda hata durumunda bilgisayarın kilitlenip verinin kaybolması, siz bilmeden yanlış veri kaybolmasından daha iyidir.
İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek için bellek parite’leri ve ECC kullanılır. Belleklerde andığımız bu hatalar genel olarak bir bitin değişmesi, yani sıfırken bir, birken sıfır olmasıdır. Parite, bellekteki her bayt için bir hatanın olup olmadığını tespit etmek için eklenen bir bittir -böylece pariteli bellekte bir bayt alıştığımız üzere 8 bit değil, 9 bit olur. Sonuncu, fazlalık bit o bir bayt’lık veride hata olup olmadığını tespit etmeye yarar. ECC ise “Error Correction Code”, Hata Düzeltme Kodu demektir. Parite, her baytta tek sayıda bit için hata saptar (yani 1, 3, 5 ya da 7 bitin sıfır olması gerekirken bir veya bir olması gerekirken sıfır olması şeklindeki hatayı bulur). ECC ise bir bitlik hataların düzeltilmesini sağlayabildiği gibi iki bitlik hataları da saptayabilir. Günümüzde sadece pariteli bit kullanılmaz, hata saptama ve düzeltmenin genel yöntemi ECC’dir.

ECC kullanabilmek için bellek denetleyicisi ve bellek modülünün ECC’li olması gerekir. Bu tip bellek denetleyicileri masaüstü tipi sistemlerde pek bulunmazlar ya da teknik olarak mümkünse bile masaüstü kullanıcı ECC’siz bellek kullanacağından anakart üzerinde etkinleştirilmezler. Yine masaüstü bilgisayar pazarı için hedeflenen bellekler ECC’sizdir çünkü ECC ek maliyet getirir ve daha pahalıdır. Üst düzey iş istasyonları ya da sunucular gibi, verinin doğruluğunu kritik öneme sahip olduğu sistemlerde ECC’li, hata düzeltmeli bellekler ve bunları destekleyen anakartlar kullanılır. ECC düzeltebileceği hataları sürekli olarak düzeltir ve (saptayabildiği ama düzeltemediği hatalarla birlikte) bunların kayıtlarının tutulmasını sağlar. Böylece birer bitlik hatalarda sorun olmazken, sürekli hata vermeye başlamış bir bellek modülünün değiştirilmesi için de uyarı alınmış olur. Sistem yöneticisi bu iş istasyonunda bellek hatalarının artmaya başladığını farkedince, görevler açısından uygun bir zamanda ilgili bellek modülünü değiştirebilir ya da olası hataların izi sürülebilir.
Normal masaüstü bilgisayarlarda ve bunları hedefleyen anakartlar, bellekler gibi bileşenlerde ECC görmezsiniz. Bu tip parçaları bulmak da çok kolay değildir, büyük teknoloji dükkanlarına girip bu belleklerden alamayabilirsiniz. Bilginin doğruluğunun kritik öneme sahip olabildiği iş istasyonlarında ise (bazı modeller başka nedenlerle hariç tutulabilse bile) ECC’li bileşenler tercih edilir. Bu da iş istasyonlarını çok güçlü de olsa “bildiğimiz” PC’den farklı yapan nedenlerden biridir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler