THT DUYURU

chat
Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

MSI CX61-ONE-292TR inceleme

prototyqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Chicago İL
Mesajlar:
5.207
Konular:
2353
Teşekkür (Etti):
1716
Teşekkür (Aldı):
1494
Ticaret:
(0) %
0
1261
25-05-2013 08:33
#1

OYUNSEVERLERİN UZMANLIK ALANINA GİREN MSI MARKASI ALTINDA YER ALAN VE DİĞER PROFESYONEL MODELLERİNE GÖRE ÇOK DAHA MAKUL FİYATIYLA DİKKAT ÇEKEN CX61, BAKALIM PERFORMANSIYLA DA DİKKAT ÇEKİYOR MU
MSI, tüketicinin rahatça oyun oynayabilme keyfinden vazgeçmeden de uygun fiyatı bir dizüstü bilgisayar alabileceğini kanıtlamak ister gibi görünüyor. CX61, iyi bir multimedya bilgisayarı. Oyunseverler için ilk sıralarda yer alan modelleriyle oyun dünyasında esip gürleyen MSI, bu defa fiyat etiketini 60 inçlik Full HD televizyon fiyatına değil de standart bir dizüstü bilgisayar fiyatına sabitlemiş.
VAZGEÇİŞLER
Tabii fiyat seviyesini koruyabilmek için MSI, bu cihazın içine birinci sınıf teknolojilerinin hepsini koyamamış. 15,6 inç ekranlı CX61’in ekran çözünürlüğü 1366×768 piksel. Kasa tasarımı ve kullanılan malzemeleriyle de büyük bir fark yaratmıyor. O her zamanki sağlam duruş bu defa varlığını hissettirmedi. Belki buna iyi yönünden bakabilirsiniz: Oyun bilgisayarlarını genelinde hakim olan “görkem” MSI CX61’de yok. Capcanlı kırmızılar, agresif bir dış görünüm ya da aşırı iddialı süsler yerine siyah-gri renkli, alüminyum görünümlü kasa insanı yatıştırıyor. Oyun bilgisayarınıza dış görünümünden dolayı “gurur kaynağı” olarak bakıyorsanız o kaynağı CX61’de bulamayacaksınız. Sönük, sıradan bir dış görünüm sizi bekliyor. Ancak dediğimiz gibi bunu bir avantaj olarak da görebilirsiniz. Sağda sırasıyla optik sürücü, bir USB 2.0, VGA ve Ethernet girişi bulunan bilgisayarın sol tarafında ise yine sırasıyla kulaklık, mikrofon girişleri; iki tane USB 3.0 girişi, HDMI çıkışı, fan ve onun da yanında adaptör girişi yer alıyor. Ön yüzde ve arkada hiç bağlantı noktası yok. Ön tarafta ışıklı göstergeler var. Pil, Bluetooth, uyku, büyük/küçük harf ve numerik tuş takımı kilidi göstergelerine yer verilmiş. Klavyenin üst kısmında kalan alanda, iki kenarda yer alan küçük hoparlörlerin arasında bir sıra kısayol tuşu bulunuyor. Bunlar fiziksel tuşlar. Aralarında ekranı karartmaya; güç seçenekleri penceresini, Windows Mobility Center’ı veya kablosuz bağlantıyı açıp kapamaya yarayan tuşlar var. Klavye tuşları MSI’da görmeye alışık olduğumuz kadar iyi tepki vermiyor. Klavye bugüne kadar inceleme fırsatı bulduğumuz diğer MSI dizüstü bilgisayarlar gibi chiclet tuşlardan oluşuyor ancak bu defa başarılı bir geri bildirim almadık. Touchpad üzerinde hemen sol üst köşede touchpad’i açıp kapayan bir fiziksel tuş bulunuyor.

OYUNCULAR DİKKAT!
MSI, özellikle oyun bilgisayarı için modifiye edilmiş klavyelerinde bir şeye dikkat ediyor; Windows tuşunu, her zaman görmeye alışkın olduğumuz yere yani sol tarafta değil de sağ tarafa yerleştiriyor. Çünkü oyunlarda ctrl, alt, shift gibi tuşlar için atanan komutlar olabiliyor. Bu tuşlara basayım derken yanlışlıkla masaüstüne dönmek oyunseverler için çok tatsız bir an. Tabii ctrl ve shift tuşlarının normalden büyük boyutlarda olması bu tuşlara basarken hata yapmanızı önlüyor. İşte MSI’ın klavyelerinde düşünülen ince bir detay. Konuyu oyuna getirmişken aynen devam edelim. Acaba MSI CX61’in oyun performansı nasıl? Öncelikle bu cihazın yalnızca bir oyun bilgisayarı olarak konumlandırılmamış olduğunu unutmayın. CX61, Full HD ekranlı bir model değil. Üzerinde 2,40 GHz’lik Intel Core i7 3630 işlemci, 8 GB bellek, Intel’in yeni nesil işlemcilerine entegre Graphics 4000 grafik işlemci bulunuyor. Yeni nesil güçlü oyunların ihtiyaç duyduğu grafikleri gösterebilmek için ise NVIDIA Geforce GT 625M grafik kartına yer verilmiş. Cihaz, bir multimedya bilgisayarı için yeterince donanımlı aslında. Tabii ki bu fiyat seviyesine uygun olarak 1366×768 piksellik ekranı saymazsak… Bu haliyle CX61, en yeni ve iyi oyunların altında ezilmiyor ancak grafik değerlerini en yüksek değerlere ayarlamamanız lazım. Benchmark sonuçları da benzer şeyler söylüyor. Bu bilgisayarı alsanız oyun oynayamaz mısınız? Oynarsınız. Biz oynadık ancak bütün değerler “orta” olarak ayarlanmıştı. Bir de kulağımızda kulaklıkla oynadığımız için bizim dikkatimizi dışarıda olup bitenler hiç çekmedi ancak hatırı sayılır bir fan gürültüsü CX61’de karşınıza çıkabilir.
BAĞLANTIDA KAL
Bağlantı konusunda eksiği yok CX61’in. Eğer WiDi benim bilgisayarımda muhakkak olmalı demiyorsanız, siz de HDMI, Ethernet, VGA, USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantıları konusunda şikayetçi olmazsınız. Ekranın parlaklığı ve ürettiği renkler mükemmel değil ama son kullanıcıyı tatmin edecektir. CX61’in dış mekan kullanımı sınırlı çünkü ekran yansıma yapan panele sahip. Direk güneş ışığına maruz kalırsa ekranda olup bitenleri görmek imkansızlaşır. Pil ömrü normal koşullarda 2,5 ya da üç saat kadar gidebiliyor ancak bu günlük kullanımda geçen süre. Oyun oynarken ilk saatin bile sonunu göremezsiniz o yüzden prizden fazla uzakta olmasanız iyi olur. Enerji sarfiyatıyla ilgili Eco Technology adlı bir sistem kullanan MSI CX61’de, fonksiyon tuşları üzerinde bu iş için bir de kısayol ayrılmış. O an ne için kullanıyorsanız bilgisayardan kendinize profil seçiyorsunuz ve bilgisayar da enerji tüketimini ve gücü ona göre optimum seviyede ayarlıyor. Burada yer alan modlar sinema, sunum, oyun ve ofis olarak belirlenmiş. Tabii e-posta kontrol edip, internette gezindiğiniz zamanlarda bilgisayarı en yüksek güç seviyesinde çalışmak üzere programlamasanız daha az enerji tüketir çevreye karşı da sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

Ekran
15,6 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü 1366×768 piksel

Boyutlar
Multimedya bilgisayarı olduğu için taşınabilirliğe önem verilmemesi normal

Tasarım
Kasada öne çıkan bir detay yok. Sıradan bir dış görünüm

Bağlantılar
Ethernet, HDMI, üç tane USB girişiyle bağlantılar hiç de fena değil

Klavye
Windows tuşu solda değil sağda; ctrl ve shift tuşlarının boyutları da büyük

Ses düzeyi
Hoparlörler en yüksek ayarındayken de iyi ses veriyor, sadece baslar yetersiz

PUANLAMA

TASARIM

KULLANIM KOLAYLIĞI

PERFORMANS

7,3
ARTILAR
Uygun fiyat, Core i7 işlemci
EKSİLER
Fan sürekli çalışıyor ve gürültüsü rahatsız ediyor
EDİTÖR YORUMU

Duygu Ersoy
Oyun bilgisayarlarına merakınız varsa, en iyilerinin fiyatlarının astronomik seviyelere ulaştığını bilirsiniz. O seviyelerde de dizüstü bilgisayarları bulunan MSI, CX61 ile düşük fiyatta iyi bir multimedya bilgisayarı olabileceğini göstermiş.
Afgan Karahan
CX61’in ofisteki test sürecinden en çok aklımda kalan şey gürültülü çalıştığı oldu. MSI’ın orta seviye cihazlarından biri gibi görünen CX61 aslında iyi bir oyun ve multimedya bilgisayarı. Oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar düşünüldüğünde fiyatı çok makul kalıyor.
Emir Bostanoğlu
Sıkı bir bilgisayar oyuncusu iseniz CX61’in sahip olduğu üst düzey teknik detaylar sizleri cezbedebilir. Uygun fiyata üst düzey teknik özellikleri kullanıcılara sunan CX61’in sürekli çalışan fanından gelen gürültü ise rahatsız edecek düzeyde.
TEKNİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 15,6 inç
• 1366×768 piksel
İşlemci
• Intel Core i7-3630QM @ 2,40 GHz
Bellek
• 8 GB
Ekran kartı
• Intel HD Graphics 4000
• NVIDIA Geforce GT 635M (2 GB DDR3)
Depolama
• 750 GB 7200 RPM
İşletim sistemi
• Windows 8
Kamera
• HD webcam
Optik sürücü
• DVD
Bağlantılar
• Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, 2 x USB, 3.0, USB 2.0, HDMI, VGA, Ethernet, kulaklık, mikrofon
Boyutlar / Ağırlık
• 383 x 249,5 x 32,3-37,6 mm / 2,4 kg

Kaynak
---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler